Žumance za kosu – mala pomoć iz kuhinje!
Sigurno ste znali za dobrobit žumanca po vaše zdravlje. Mnogi pevači koriste žumanac za očuvanje zdravlja glasnih žica, ali žumance za kosu?
Da li ste znali koliko prednosti ima obično žumance za vašu kosu? Ukoliko je vaš odgovor negativan, na pravom ste mestu. Saznajte sa nama koliko je dobro žumance za vašu kosu kao i kako da iz njega dobijete samo najbolje za blistavu i jaku kosu.
Žumance se sastoji od proteina, neophodnih vitamina, minerala, masti i dobrih kalorija. Ovi sastojci žumance čine jednim od najjeftinijih, a delotvornih izvora hranjivih materija koje možete naći. Zašto je žumanac dobar za vašu kosu možda ćete razumeti nakon ovih činjenica.
Žumanac od većeg jajeta (17g) sadrži čak:
- 2,7 g proteina
- 22 mg kalcijuma
- 0.46 mg gvožđa
- 1 mg magnezijuma
- 66 mg fosfora
- 19 mg potasijuma
- 8 mg natrijuma
- 0.39 mg cinka
Žumance za kosu – fantastične prednosti!
Složićete se sa nama da ne samo je žumanac odličan izvor proteina koji su gradivni elementi kose, već obiluje i mineralima koji su joj neophodni kako bi bila zdrava i jaka. I pored svih ovih važnih sastojaka žumanac obiluje i esencijalnim masnim kiselinama, kao i vitaminina. Zbog visoke koncentracije vitamina A, recimo uspešno hidrira i zadržava vlažnost unutar same dlake, stoga je odlično za suvu i oštećenu kosu.
Vitamin E koji se nalazi u žumancetu umiriće upalne procese na vlasištu, a sveukupna hranjiva vrednost i visok procenat proteina obnoviće kosu i sprečiti nastanak infekcije vlasišta. Žumanac za kosu nema loših strana, pa bi najbolje bilo da ga koristite svakodnevno, odnosno posle svakog pranja kose.
Sigurno ste već čuli za čuvene šampone sa jajima, oni nisu džabe napravljeni. Jedina mana im je što pored blagodeti žumanca u sebi sadrže i štetne materije kao što su sulfati, silikoni i parabeni.
Da bi kosa bila lepa i zdrava, potrebna je nega bez tih štetnih sastojaka.
Marija je tako preporodila svoju kosu. Prirodno i kod kuće. Njena problematična kosa koja je jako opadala sada je gusta, jaka i sjajna i svi je pitaju za recept. Ne krije. Možete ga saznati i vi i oporaviti kosu. Njena priča je na ovom linku: https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Činjenica da se najveći deo hranjivih materija jajeta nalazi baš u žumancetu ne treba da nas čudi. Biološki, žumance je dizajnirano da bude glavni izvor hranljivih sastojaka za rastući embrion.
Sigurno vam je poznato da su i naše bake koristile žumance kako bi se rešile suve kose i dobile neodoljiv sjaj kose. Da, one su kao i u većini slučajeva bile u pravu i nisu jedine. Naime, žumance se za rešavanje problema suve kose i ubrzavanje rasta kose koristi od dalekog XI veka.
Šta je još što žumanac nudi za kosu?
Specifična masnoća koja se zove lecitin koja se nalazi u jajima efikasno pomaže hidriranju kose. Lecitin je zbog toga, takođe sastojak nekih kozmetičkih proizvoda za kosu. Stručnjaci za alternativnu medicinu često iz tih razloga preporučuju upotrebu žumanceta za suvu, oštećenu kosu.
Visok sadržaj sumpora u žumancetu, koji je i te kako neophodan za rast kose jer je i sam deo dlake. Žumance će nahraniti, izgraditi i omekšati vašu kosu i pružiti joj dobre osnove za brži rast i bolji kvalitet.
Kako se koristi žumance za suvu kosu?
Sada kada znamo da žumance može pružiti našoj suvoj kosi odgovarajuću negu, pitanje je kako ga najbolje iskoristiti. Naše bake koristile su uglavnom samo žumance i to tako što bi ga izmutile i utrljale najpre u vlasište, a zatim i u ostatak kose, pridajući krajevima više važnosti.
Obično su baš krajevi ti kojima je potrebno najviše hidratacije koju im može pružiti žumance. Dok će hranjive materije obezbediti zdravo vlasište.
Žumance su ostavljale oko 10 minuta na kosi, a potom bi je lepo oprali nekim blagim šamponom.
One nisu znale za balzam, pa im je žumance služilo kao svojevrstan balzam koji se nanosi pre pranja kose. Kosa im je nakon pranja bila vidno mekana i sjajna. Tako su veoma brzo i jeftino bile spremne za korzo ili igranku odmah nakon pranja kose i umetanja posebnog ukrasnog češljica u kosu.
Žumanac su neretko stavljale i u svoj domaći šampon za kosu i tako mu poboljšale dejstvo.
Žumance maska za kosu
Danas se žumanac može koristiti i kao maska za kosu u kombinaciji sa drugim sastojcima koji se odlično slažu sa njim i dopunjuju ga. Maske za kosu su idealno rešenje, ako je vašoj kosi potrebna dodatna nega zbog raznih uticaja sredine, koju ne možete nadoknaditi samo šamponom i balzamom. Maske za kosu se obično koriste dva do tri puta nedeljno i uz redovnu upotrebu zaista mogu oporaviti i doprineti zdravlju vaše kose.
Maske za kosu od jaja učiniće preporod vašoj kosi!
Žumanac i limun maska za kosu
Ova maska koristi se za više mekoće i sjaja za vašu kosu. Zaista je jednostavna i možete je veoma lako napraviti. Pomešajte 3 žumanca sa nekoliko kapi svežeg limunovog soka. Kada se masa dobro sjedini nanesite je na celu kosu, sa posebnom pažnjom na krajeve.
Stavite kapicu za tuširanje na kosu na koju ste prethodno lepo rasporedili masku od žumanca i ostavite da odstoji oko 20 minuta. Nakon toga kosu operite blagim šamponom bez sulfata i hladnom ili mlakom vodom.
Zašto je važan šampon bez sulfata, saznaj ovde!
Ovo je važno jer ukoliko voda bude previše topla može se desiti da teže isperete žumanac iz kose.
Ovu masku ponavljajte jednom ili dvaputa mesečno i imaćete meku kosu poput kašmira i sjajnu poput svile.
Kvasac i žumance za kosu
Kvasac je odličan izvor proteina, i kao takav je bogat za pripremu maski za kosu. Možete koristiti pivski ili pekarski. Pivski kvasac se može kupiti u apoteci, prodaje se u obliku tableta, kapsula ili praha. Pekarski kvasac se prodaje u gotovo svim prodavnicama.
Neki veruju da nema razlike koju vrstu kvasca treba koristiti u pripremi maske, mada još uvek vlažni sveži kvasac sadrži veliku količinu minerala i vitamina, kao i korisnih enzima. Gubitak kose jedan je od najstrašnijih problema i muškaraca i žena. Kada nanesete ovu neverovatnu masku za kosu od kvasca i žumanca lako se možete boriti protiv gubitka kose.
Za ovu masku potrebno vam je:
- jedno žumance
- jedna kašika vode
- dve kašičice kvasca u prahu
- jedna kašika toplog ulja čička
Pomešajte vodu i kvasac dok se dobro ne sjedine i kvasac počne da bubri. Dodajte im žumanac i čičkovo ulje i pomešajte dok se dobro ne sjedini. Nanesite masku na kosu i ostavite oko 20 minuta da deluje. Nakon toga operite dobro kosu blagim šamponom bez sulfata i hladnom vodom. Nikako vrućom zbog žumanca. Nakon redovne upotrebe ove maske vaša kosa će biti mekša, sjajnija i brže će rasti. Ona će biti nahranjena iz korena i primetno zdravija.
Takođe, uvek koristite balzam za kosu nakon nanošenja ove maske. Operite kosu redovnim šamponom i nanesite balzam na kosu. Uvek možete napraviti i svoj šampon i regenerator. Kada imate domaći šampon i regenerator, kosa će vam izgledati bolje i postati jača.
Postoji još jedan savet o ovoj neverovatnoj masci za kosu od kvasca. Nekada su određeni tipovi kože alergični na kvasac pa vam preporučujemo da ga prvo isprobate na manjem delu kože.
Žumance i majonez za kosu
Ukoliko ste nekad same pravile domaći majonez onda sasvim sigurno znate koje sastojke sadrži. To su žumanac, ulje, malo senfa i sirćeta. Onda vam je jasno kako možete iskoristiti prednosti majoneza i za svoju kosu, a ne samo za omiljeni sendvič.
Majonez sadrži ulja koja duboko prodiru u kosu i hidriraju je, što ga čini idealnim za suvu ili hemijski tretiranu kosu.
Takođe dlaku premaže poput silikona, čime dodaje sjaj i štiti je od štetnog uticaja toplote prilikom oblikovanja. Sadrži dosta proteina koji obnavlja slabe vlasi čime sprečava lomljenje, ali i podstiče novi rast koseiz korena. Njegova kombinacija ulja i proteina čini ga pogodnim za one sa suvom i oštećenom kosom.
Još o prednostima majoneza za kosu pročitajte ovde!
Prednosti maslinovog ulja, žumanca i majoneza za suvu, oštećenu kosu ogromne su i same, ali mešanjem sva tri zajedno vašoj kosi daje trostruku dozu isceljujuće moći.
Pomešajte tri žumanca sa pola šolje maslinovog ulja i jednom šoljom majoneza. Ovu mešavinu nanesite pažljivo na suvu kosu. Pazite da vam ne kapne na odeću, jer se fleke teško skidaju. Umotajte kosu u punđu i prekrijte je kapom za tuširanje. Ostavite masku da deluje oko 15 minuta.
Operite kosu nakon upotrebe maske, mlakom ili hladnom vodom bez šampona. Na ovaj način, pružićete uljima iz ove maske veću šansu i više vremena da hidriraju vašu kosu do sledećeg šamponiranja. Primetićete jaču, mekšu i kosu koja je dobro hidrirana.
Međutim ova maska nije idealna za one koji imaju problema sa masnom kosom.
Žumance i med za kosu
Maska od ova dva kuhinjska sastojka odlična je za predstojeće zimske dane. Osim što će pomoći vašoj suvoj i oštećenoj kosi da se oporavi i dubinski nahrani i hidrira, takođe će vas zaštititi od elektriciteta koji je prisutniji zimi.
Odlična je za kovrdžavu kosu kojoj je uvek potrebnije više hidratacije i hranjivih materija. Za one sa tankom i glatkom kosom ova maska je možda previše teška, pa vam savetujemo da je u tom slučaju koristite samo jednom mesečno.
Kako biste malo začinili stvari ova maska pored žumanca i meda sadrži i kokosovo ulje. Zašto? Kokosovo ulje se koristi od davnima kao prirodan balzam za kosu. On joj daje neophodnu vlažnost i nadoknađuje izgubljene proteine a uspešno se koristi i za podsticanje bržeg rasta kose.
Šta sve može med za kosu, saznaj ovde!
Med je prirodni regenerator i odličan je način da dodate sjaj kosi jer pomaže se privuče i sačuva vlažnost.
Razlog zbog kojeg med deluje tako dobro na vašu kosu je taj što pomaže omekšavanju kutikula kose, što je čini mekšom i sjajnijom. Med se iz ovih razloga odlično koristi za kosu koja je tretirana farbom. Može vam pomoći da boja izgleda sveže i življe. Takođe, zbog antimikrobnih aspekata sirovog meda, on predstavlja odlično sredstvo za čišćenje upaljenog vlasišta. Jaja su puna proteina i pomažu kod problema sa elektricitetom kao i oštećenoj kosi.
Žumance je bogat izvor vitamina, uključujući vitamin D, za koji se pokazalo da podstiče rast kose.
Ova tri sastojka su zaista dobitna kombinacija ukoliko želite meku, sjajnu i regenerisanu kosu bez elektriciteta.
Za ovu masku trebaće vam:
- dva žumanceta
- dve kašičice kokosovog ulja
- 2 kašičice meda
Zagrejte kokosovo ulje i kada se otopi dodajte ga medu koji ste sipali u staklenu činiju. Kada dobro pomešate ova dva sastojka polako im dodajte žumanca i nastavite da mešate dok se dobro ne sjedini. Nanesite masku na vlasište laganim umasiravanjem kružnim pokretima. Dajte sebi vremena i priuštite mini spa momente.
Ova maska se nanosi na suvu kosu, a nakon nanošenja bilo bi dobro da kosu prekrijete kapom za tuširanje ili plastičnom kesom. Možete je ostaviti da odstoji celu noć na vašem vlasištu.
Na ovaj način pružićete joj dovoljno vremena da odreaguje. Na kraju, isperite kosu mlakom vodom dok ne uklonite sve sa vlasišta. Možete koristiti blagi šampon bez silikona, ali bi ipak najbolje bilo isprati samo vodom.
Osušite kosu i stilizujte kao i obično. Ovu masku koristite makar tri puta mesečno. Na ovaj način pripremićete svoju kosu na hladne, zimske dane.
Pivo i žumance za kosu
Osim što vas pivo može zaista fino rashladiti u letnjim mesecima ono vam može pomoći i u postizanju bržeg rasta kose! Pivo ima različite hranjive sastojke koji vašoj kosi mogu pružiti željeni volumen i snagu. Kvasac koji je prisutan u njemu podstiče rast kose i pomaže vam u borbi protiv peruti.
Ovde saznaj sve prednosti piva za kosu!
Priprema maske od piva i žumanca je jednostavna i brza. Pomešajte 50 ml piva sa jednim žumancetom. Nanesite mešavinu na suvu kosu i ostavite da odstoji 20 minuta. Zatim kosu operite blagim šamponom bez sulfata i odmah ćete imati gušću i vidno jaču kosu. Uz redovno korišćenje ove maske ubrzo ćete primetiti pojačan rast kose i veći volumen.
Mala napomena, kada budete pravili bilo koju od ovih maski za kosu od žumanceta, broj sastojaka povećavajte u skladu sa dužinom kose. Mere u gore navedenim maskama su obično dovoljne za kraću kosu i kosu srednje užine.
Sada vam ne preostaje ništa drugo već da skoknete do pijace po sveža jaja i započnete sa isprobavanjem ovih moćnih maski koje vam donose pravu riznicu blaga za kosu. Uživajte u mekanoj, sjajnoj i obnovljenoj kosi nakon upotrebe žumanca za kosu.