
Šamponi bez sulfata: TOP 5 brendova!
Da li je šampon bez sulfata dovoljno dobar? Da – jeste! Ne samo da je dovoljno dobar, nego je i najbolji izbor za kosu. Predstavljamo vam najbolje od njih!
Svako ko iole drži do sebe, teži ka tome da svoju kosu neguje na najbolji mogući način. Odabir prave vrste šampona , sigurno je jedna od ključnih stvari kojoj moramo posvetiti posebnu pažnju.
Postoje razni tipovi:
- šampon farbanu kosu
- šampon suvu kosu
- šampon kovrdžavu kosu
- šampon za masnu kosu
No iznad svega toga najbitnije je da to bude šampon bez sulfata.
Šamponi koji sadrže sulfate mogu izazvati velike komplikacije i iritacije kože glave, ali dovesti do pojave oštećenja dlake.
Upravo, ovim tekstom pojasnićemo vam zašto je važno da koristite prirodne, blage šampone.
Oni će se u značajnoj meri odraziti na kvalitet i zdravlje vaših vlasi.
Zašto birati šampon bez sulfata?
Šampon bez sulfata ima brojne prednosti u odnosu na druge šampone. Njegovom upotrebom, pružićete svojim vlasima tretman baš onakav kakav zaslužuju. Samo neke od tih prednosti su sledeće:
- Normalizuje proizvodnju sebuma, omekšava kosu, čineći je elastičnijom i fleksibilnijom
- Neguje kožu glave, ublažava svrab i sve iritacije koje mogu nastati kao posledica korišćenja drugih šampona
- Poboljšava volumen kose
- Održava boju kose
- Vrlo uspešno uklanja perut
- Čini dlaku mekanom i nežnom
Zdravu, jaku i lepu kosu možete dobiti samo ako za njenu negu koristite efikasne preparate na prirodnoj bazi.
Biljni šamponi bez sulfata nemaju negativnih posledica i mogu samo poboljšati stanje vaše kose.
Mnogi su se dvoumili da li da pređu na ovu zdraviju opciju, ali kada se jednom pređe više se nikada ne kupuje šampon koji sadrži hemikalije.
Jednostavno, razlika je primetna odmah, a nakon nekoliko nedelja kosa će vam biti vidno zdravija, mekša i svilenkasta.
Veoma je važno da pažljivo birate sastojke svojih preparata za kosu, posebno ukoliko imate oštećenu i suvu kosu koja opada . Marija nam je otkrila kako je uspela da oporavi svoju kosu. Nekada slaba kosa koja se kida i proređuje, sada je opet jaka, gusta, jača nego što je bila pre. Tajna je jednostavna, a otkrijte je i vi iz njene lične priče koja se nalazi na ovom linku: https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Dakle, ne ustručavajte se da nabavite svoj prirodni šampon za kosu bez sulfata.
Kako se koristi šampon bez sulfata?
U upotrebi nema neke razlike.
Pre nanošenja šampona bez sulfata, kosu temeljno pokvasite. U suprotnom, ako kosa nije dovoljno nakvašena vodom, šampon ćete teško rasporediti i naneti na kosu.
Koristite uobičajenu dozu. Kosu je potrebno šamponirati dva puta. Nakon toga, kosu isperete vodom i nanesite balzam za kosu. Vrlo je jednostavno, a efekti su mnogo bolji, nego sa drugim komercijalnim šamponima koji sadrže sulfate i parabene.
Ali šta su sulfati?
Sulfati su primarne aktivne površinske materije koje privlače kako vodu, tako i ulje, uklanjajući na taj način prljavštine i nečistoće. Upravo su oni zaduženi za pravljenje guste pene. Njihovim delovanjem, vrlo često može doći do isušivanja dlake i temena pa zbog toga dlaka postaje sklona isušivanju i podložna oštećenjima.
Ako je vaše vlasište posebno osetljivo, sulfati mogu prouzrokovati određene nuspojave poput iritacije kože glave, svraba i suvoće.
Oni uklanjaju proteine i prirodna ulja koje štite dlaku od negativnih uticaja spoljašnjih faktora. Upravo iz tog razloga može doći do prekomernog lučenja sebuma, odnosno mašćenja vlasišta.
Sulfati imaju i negativan uticaj na kosu koja je tretirana hemijskim farbama. Njihovom upotrebom, boja se znatno brže ispira, ali i gubi sjaj.
Sigurno ste više puta nakon pranja kose, osetili svrab ili blago peckanje kože glave, ali niste znali šta je uzrok tome.
Sulfati mogu poremetiti ravnotežu proizvodnje sebuma na koži glave i u značajnoj meri uticati na strukturu dlake.
Kao rezultat toga, kosa postaje suva i oštećena.
U kozmetičkim sredstvima, sulfatna jedinjenja koja se najviše koriste i koje možete naći pod različitim nazivima su:
- Ammonium lauryl sulfate (ALS)
- Sodium lauryl sulfoacetate(SLSA)
- Sodium myreth sulfate
- TEA laureth Sulfate
- Sodium laureth sulphate (SLES)
Vrste šampona bez sulfata
Ono što se smatra još jednom prednošću jeste upravo i činjenica da su ovi proizvodi usmereni ka rešavanju problema. Tako ćete naći onaj koji se bori protiv opadanja kose, sampon za brži rast kose ili pak prirodni koji sami možete napraviti.
Hajde da se upoznamo sa prednostima svakog od njih!
Šampon bez sulfata protiv peruti
Perut je čest problem, velikog broja ljudi i javlja se u vidu belih ili žućkastih ljuspica mrtve kože. Često može biti praćen svrabom ili drugim iritacijama kože glave. Zdravo teme ima mnogo mikroorganizama koje ne izazivaju nikakve probleme.
U trenucima kada dođe do narušavanja njihovog balansa, aktivira se gljivica Malassezia koja se hrani masnoćom koju luče folikuli dlake. Tada ona počinje prekomerno da raste i izaziva stvaranje velikog broja ćelija i iritacije temena, što za posledicu dovodi do pojave peruti u kosi.
I tu upravo stupa šampon za kosu!!
Odabirom odgovarajućeg šampona protiv peruti, popravićete stanje kože glave
Šamponi bez sulfata nežno peru skalp i kosu, čineći je mekanom i sjajnom. Antiseptičko dejstvo umirujuće deluje na vlasište. Sadrže dermatološki priznate aktivne sastojke koji uklanjaju perut.
Već nakon prvog nanošenja dolazi do vidnih promena. Za potpuni oporavak obično je potrebno mesec ili dva.
Možda vam pomogne i jedno iskustvo!
Svoje iskustvo vezano za šampone bez sulfata i parabena, sa nama je podelila Jovanka koja kaže da od kada je počela da koristi ove preparate, njena kosa izgleda savršeno. Obzirom da je dugo vremena imala perut, pokušavala je na sve načine da se reši tog problema.
Probala je razne šampone koji su u njenom slučaju davali trenutne rezultate, ali se posle nekog vremena, uporna perut vraćala. Po preporuci svoje komšinice, rešila je da isproba šampon koji ne sadrži sulfate. Tvrdi da već nakon prvog nanošenja, osetila je značajnu promenu jer je iziritirana koža glave, trenutno bila umirena.
Posle 4 nedelje, teme je postalo potpuno zdravo, a perut nestala. Kaže da je oduševljena postignutim rezultatima. Pored toga što se konačno rešila uporne peruti, dlaka je postala sjajna i mekana. Kaže da svima preporučuje da isprobaju ove Vlasilan šampon za kosu, ukoliko do sada nisu imali priliku za tim.
Šampon bez sulfata za brži rast kose
U većini slučajeva gubitak kose je postepeni proces do kog dolazi zbog genetske predispozicije, ali i brojnih drugih faktora koji dovode do ove pojave. To se najčešće dešava zbog stresa, lošeg zdravstvenog stanja ili upotrebe šampona koji upravo sadrže SLS.
Gubitak kose može biti rezultat lošeg ispiranja koje taloži SLS u folikulima kose koji prodiru u vlasište i nagrizaju dlaku.
Brojna istraživanja pokazuju da natrijum lauril sulfat usporava stopu rasta nove kose za oko osam puta u odnosu na šampone koji ne sadrže sulfate.
Na tržištu danas, postoji veliki broj šampona za rast kose različitih proizvođača ali obavezno pročitajte deklaraciju.
Ana kaže da obzirom da po prirodi ima slabu kosu, tragala je za preparatom koji će njene vlasi učiniti bogatijim i dati im veći volumen. Probala je šampone za suvo pranje koji njene drugarice najčešće koriste kako bi sama frizura izgledala gušće i lepše.
Ističe da oni u tu svrhu, zaista mogu pomoći, ali za sebe kaže da joj je bio potreban proizvod koji će samu dlaku učiniti zdravijom, a ne dati samo trenutni efekat. Za šampone bez sulfata, saznala je od svoje kume. Nakon samo nekoliko pranja, primetila je da dlaka postaje jača i sjajnija.
Nastavila je sa njegovim korišćenjem i danas nakon 6 meseci redovne primene, kaže da joj kosa nikada nije izgledala ovako lepo i zdravo. Posebno joj se dopada što kako tvrdi, ne mora da koristi nikakve dodatne preparate kako bi stilizovala svoju frizuru i dobila veći volumen.
Njene vlasi su sada znatno čušće i jače, a kosa bujnija nego ikada pre. Svima koji imaju isti problem koji je i ona imala, želi da poruči da obavezno isprobaju šampon bez parabena i sulfata. Ističe da kao što je čest slučaj sa mnogim proizvodima za negu kose, ovi šamponi nisu marketinški trik, već zaista pomažu i čine kosu zdravom i negovanom.
Šampon bez sulfata i parabena
Šamponi bez sulfata, pa još i bez parabena, u poslednje vreme sve češće se koriste kao alternativa šamponima koji sadrže hemikalije. Ponekad se dešava da kupujemo proizvode ne obraćajući posebnu pažnju na proučavanje njihovog sastava. Na taj način u značajnoj meri možemo narušiti zdravlje naše kose.
Paraben je kozmetički ester koji služi kao konzervans i sprečava pojavu mikroorganizama unutar šampona i na taj način produžava rok njihovog trajanja.
Koja je opasnost od korišćenja parabena?
Obzirom da imaju estrogeni učinak, mogu se koncentrovati u tkivima mlečnih žlezda i izazvati razvoj kancerogenih tumora.
Mogu se pronaći u dezodoransima, raznim losionima za telo, u deterdžentima. Što je duži rok njihovog trajanja, više parabena, odnosno antioksidansa nalazi se u njima.
Postoji nekoliko vrsta sulfata, koje smo već pomenuli. Područje njihove primene, nije ograničeno samo na proizvodnju preparata za negu kose. Nalaze se i u sredstvima za čišćenje i pranje automobila. Šamponi bez sulfata i parabena, koriste drugu listu sastojaka kao sredstvo koje stvara penu. Upravo iz tog razloga, neuporedivo su bolji za negu i zdravlje kose.
Redovnom primenom šampona bez sulfata, regeneriše se koren, struktura dlake i promoviše rast kose.
Rezultati postaju vidljivi već nakon samo nekoliko korišćenja. Veoma su blagi, jer nemaju jedinjenja koja zasićuju dlaku i čine je teškom.
Šampon od koprive bez sulfata
Šampon od koprive možemo svrstati i u nacionalne kozmetičke preparate. Jednostavno do pre par decenija prosto da se nije mogla pronaći kuća bez šampona od koprive.
Kopriva je poznata kao odličan sastojak za jačanje i regeneraciju kose, pa se ovakvi šamponi rado koriste i preporučuju svima koji žele jaku i snažnu kosu bez oštećenja.
Kopriva je bogata mineralima i vitaminima koji su neophodni kosi za rast i zdravo vlasište.
Šampon od koprive bez sulfata je odličan izbor čak i za one kojima je kosa u prethodnom periodu bila izložena hemijskim tretmanima.
On ojačava samu strukturu vlasi i nakon nekoliko pranja kosa je obnovljena, sjajnija i brže raste.
Zato uvek birajte šampone koji ne sadrže sulfate, ali zato sadrže fantastičnu koprivu.
Šampon sa keratinom bez sulfata
Šampon sa keratinom koji ne sadrži sulfate je dobra opcija za rekonstrukciju strukture dlake i regeneraciju kose. Keratin je sastavni deo dlake koji se vremenom gubi. Zbog čestog izlaganja hemijskim preparatima, tretmanima i suncu, kao i sam proces starenja može doći do nedostatka keratina u kosi. Na taj način vaša kosa postaje lomljiva i slabija nego inače.
To je znak da joj nedostaje keratin.
Šamponi sa keratinom bez sulfata mogu biti dobra opcija koja nadoknađuje ovaj važan protein i jača kosu.
Takođe, šampon sa keratinom preporučuje se onima koji žele savršeno ravnu i glatku kosu.
Keratin zaglađuje dlaku i daje joj sjaj i veću otpornost.
Prirodni šampon bez sulfata
Najjednostavniji način, da svojoj kosi pružite najbolju moguću negu je da u najbližoj apoteci ili na internetu, kupite šampon koji ne sadrži sulfate. Ipak ukoliko više volite da sami pravite određene preparate, evo šta će vam sve biti potrebno da napravite šampon koji ne sadrži sulfate.
- ¼ šolja destilovane vode
- ¼ šolja kastilj sapuna
- 1 kašika ulja jojobe
- Plastična boca u kojoj ćete
- Esencijalno ulje po vašem izboru
- Levak
Sipajte četvrtinu šolje destilovane vode u posudu. Destilovana voda je najbolji izbor za „uradi sam“ recept jer ne sadrži nikakve druge minerale, kontaminante ili gasove koje mogu sadržavati druge vrste voda. Dodajte četvrtinu šolje kastilj sapuna u destilovanu vodu i dobro izmešajte ove sastojke. U smešu dodajte jednu kafenu kašiku ulja jojobe.
Možete dodati nekoliko kapi vašeg omiljenog esencijalnog ulja radi mirisa, ali i radi boljeg efekta. Naša preporuka je da to bude ulje čajevca jer je odlično za stimulaciju vlasišta. Pomoću levka izlijte sadržaj iz posude u kojoj ste pripremali šampon u plastičnu bocu. U zavisnosti od veličine boce, možete napravite više ili manje ovog potpuno prirodnog preparata.
Važno je samo da koristite jednake količine destilovane vode i kastilj sapuna kao i proporcionalnu količinu ulja jojobe.
Osim navedenih, to može biti i šampon za masnu kosu, sampon za suvu kosu i šampon za oštećenu kosu koji ne sadrži sulfate.
Top lista šampona bez sulfata
Napravili smo za vas listu najbolje ocenjenih šampona bez sulfata od strane naših čitalaca.
Na listi su šamponi koji ne sadrže sulfate, a možete ih pronaći u prodaji na internetu ili u vašim omiljenim drogerijama.
Vlasilan šampon bez sulfata
Potpuno prirodan šampon koji ne sadrži štetne materije.
Dubinski neguje, obnavlja i štiti kosu.
Vlasilan šamponi sadrže aktivne prirodne sastojke koji vašoj kosi pružaju sve neophodne materije, ali i odličnu hidrataciju.
Od najvažnijih sastojaka ističu se kopriva, ekstrakt svile sa jezera Como, babasu i makadamija ulje, kamilica, menta i arnika i još mnogo potpuno prirodnih sastojaka.
Ono što je odlično kod ovog šampona jeste da odgovara svim tipovima kose, jer su njegovi sastojci savršeno izbalansirani tako da hidriraju, a ne maste, hrane i neguju, a ne opterećuju i daju kosi sjaj bez preteranog efekta masnoće.
Blagi su i nežno čiste kosu i vlasište te su potpuno bezbedni za upotrebu.
Vlasilan šampon sastoji se iz dve formule. Formule A i formule B.
Trebalo bi da najpre koristite formulu A kako biste sredili stanje na vlasištu, ojačali folikule i otklonili perut. Potom formulu B koja regeneriše i štiti kosu, uz to sprečava opadanje kose i pospešuje njen rast.
Oni koji su koristili obe formule oduševljeni su rezultatima. Kosa je negovana, zdravija i mnogo brže raste.
Cena: 1890 rsd
Nabavlja se na sajtu: https://ovotaris.com/vlasilan/
Vichy Dercos šampon bez sulfata
Vichy je izbacio šampon za kosu protiv peruti koji ne sadrži sulfate. Namenjen je ženama i muškarcima koji imaju osteljivuu kožu glave i ne sadrži sulfate.
Izdvojićemo Vichy dercos šampon protiv peruti. Slično kao i Vlasilan šampon, on sadrži pirokton olamin kao aktivni sastojak protiv gljivica u kosu. Međutim, u korist Vlasilana ide činjenica da on sadrži i mnoge sjajne biljne sastojke koji sprečavaju opadanje kose i podstiču njen rast, dok je Vichy namenjen samo jednom problemu.
Cena: 1163 rsd
Alfaparf Lisse design keratin therapy šampon
Ovaj šampon je formulisan bez štetnih sastojaka poput soli, sulfata i parabena. Umesto toga, koristi se babassu ulje kao osnovni sastojak. Osim što ne sadrži ove agresivne hemikalije, šampon takođe ima sposobnost da produži efekat keratina na kosi, čineći je izuzetno nežnom na dodir.
Cena; 1330 rsd
Hask keratin šampon bez sulfata
Ovaj šampon je specijalno formulisan za tretiranje oštećene i hemijski tretirane kose. On sadrži visok nivo keratinskih proteina, ključnih gradivnih blokova dlake. Ovaj sastojak pomaže da se kosa rekonstruiše i postane zdrava, smanjujući pojavu statičkog elektriciteta (efekat protiv naelektrisanja) i dajući joj visoki sjaj.
Ovaj proizvod je pogodan za svakodnevnu upotrebu i pruža najbolje rezultate kada se koristi u kombinaciji sa drugim proizvodima iz HASK Keratin Protein kolekcije.
Takođe, važno je napomenuti da ovaj šampon ne sadrži štetne sastojke kao što su sulfati, parabeni, ftalati, alkohol i veštačke boje, što ga čini blagim i prikladnim za različite tipove kose.
Cena: 990 rsd
Argan oil of morocco
Šampon OGX Renewing Argan Oil of Morocco ima posebnu i vrednu formulaciju. Ovaj proizvod je obogaćen marokanskim arganovim uljem koje pruža negu normalnoj, suvoj i oštećenoj kosi. Šampon poboljšava strukturu kose, pruža hranljive sastojke i jača koren kose, pružajući joj duboku hidrataciju. Takođe, kosa postaje mekša i zdravija, povratkom svojeg prirodnog sjaja. Ne sadrži sulfate. Nakon upotrebe šampona, preporučuje se korišćenje OGX regeneratora iz iste linije kako bi se postigli najbolji rezultati.
Cena: 1070 rsd
Osim ovih, na tržištu se mogu naći:
- Syoss šampon bez sulfata
- Biomelem šampon bez sulfata
- Afrodita šampon bez sulfata
- Farmasi šampon bez sulfata
Sigurno je isplativije, uložiti u kvalitetan šampon nego koristiti brojne preparate kojima ćete zbog nepravilne nege, svoju kosu morati dodatno da mučite.tećenja do kojih je došlo bić
Za sam oporavak dlake i sanaciju oše vam potrebno neuporedivo više novca kako biste svoju kosu učinili negovanom i lepom.
Šampone za kosu bez sulfata, možete kupiti u gotovo svim apotekama i drogerijama. Takođe, možete ih poručite i u online prodavnicama koje se bave prodajom preparata za negu kose, što je dodatna prednost.
Savetujemo da probate šampon koji ne sadrži sulfate, ukoliko do sada to već niste učinili. Nakon samo nekoliko korišćenja, uočićete značajne promene kada je kavlitet i zdravlje vaše kose u pitanju.
Sigurni smo da kada jednom isprobate ove šampone, oni će zauvek postati deo vaše svakodnevne rutine kada je nega kose u pitanju.