
Muči vas perut u kosi? Evo kako je možete pobediti!
Imate perut u kosi? Borite se već duže vreme i izgubili ste svaku nadu. Ima toliko načina da se izborite sa ovim neprijateljem kose. Mi ćemo vam pomoći.
Uz pomoć kućnih proizvoda, krema i blagih šampona bez sulfata, vaša kosa biće čista i bez peruti.
Perut u kosi nikako nije lepa slika, ni vaše kose, niti vas samih. Naravno, niste vi krivi, te zbog toga nemojte očajavati. Perut u kosi se, u novije vreme, sve više uspešno odstranjuje.
Šampon koji sadrži supstance kao što su salicilna kiselina, cink pioritin, ulje čajevca, lavandu, i mnoge druge biće vaš saveznik u borbi protiv ovih belih ljuspica.
Isto tako, sastojci iz domaće radinosti, poput kokosovog ulja, jabukovog sirćeta i sode bikarbone, oslobodiće vašu kosu bele napasti.
Pročitajte naš tekst, kako biste saznali za neke uspešne trikove u borbi protiv peruti.
Hajde prvo da se upoznamo sa peruti i saznamo da li možda ima više vrsta!
Šta je perut u kosi?
Perut (Pityriasis simplex capillitii) predstavlja ljušćenje kože i ispadanje ostarelih površinskih ćelija sa epidermisa kapilicijuma.
Perut je uobičajan problem koji se manifestuje u vidu perutanja kože glave, praćenog svrabom i crvenilom. Obično se javlja u dva oblika u zavisnosti od stanja vlasišta i razloga pojave.
Ukoliko vam je vlasište suvo i svrbi, velika je verovatnoća da će vam se pojaviti takozvana bela ili suva perut.
Ona se najčešće prepoznaje po sitnijim belim ljuspicama koje ćete najverovatnije prvo primetiti na odeći i kosi.
Za razliku od bele peruti, žuta perut javlja se kada je vlasište prekomerno masno u vidu žutih, lepljivih ljispica koje se teško uklanjaju sa temena.
U oba slučaja važno je da znate da pojava peruti nije konačna i ne mora da znači da ćete je zauvek imati.
Uz efikasne preparate i sastojke brzo ćete zaboraviti na perut u kosi.
Koji su simptomi peruti u kosi?
Osim belih ljuspica, koje su vidljive na kosi i ramenima, naročito kada nosite tamniju odeću, što, svakako, nije zavidna slika, evo koji su još neki od simptoma:
- Svrab kože glave
- Često suva i ljuspava koža lica i predela oko ušiju
- Suva koža glave (kod bele peruti)
- Masna koža glave
- Osip oblasti iznad obrva
- Crvenilo kože glave
- Osip grudi, praćen suvim ljuspicama i crvenim pegama
Sanja je mlada devojka koja se jednu celu godinu „patila“ sa peruti u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši njen problem peruti u kosi. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Najčešće su prvi simptomi peruti gomila belih ljuspica na kosi i ramenima, praćene iritantninim svrabom. Kod nekih osoba, početni simptom je suva koža lica, koja ne reaguje na kreme.
To je, najčešće, uzrokovano prisustvom ljuspica na temenu, koja dalje uzrokuje probleme na licu.
Perut se može nalaziti i na drugim delovima tela, ali najčešće je prisutna na temenu, ušima, licu i sredini grudi, gde god je prisutna folikula.
Kako izlečiti perut u kosi?
Ako se prisustvo ljuspica poveća, odnosno, stanje kože pogorša (ako se širi, prouzrokuje gubitak kose, povećava crvenilo, ako koža glave boli, ili je inficirana), uprkos pravilnoj nezi kože i higijeni kose, najbolje je posetiti dermatologa.
Koji su testovi za dijagnostikovanje peruti u kosu?
Perut na kosi je, generalno, lako dijagnostikovati. U ređim slučajevima, neophodno je uraditi više analiza, uključujući mikroskopsku analizu i biopsiju kože, kako bi se ustanovilo da li je ovo stanje izazvano gljivicama. Analiza je neophodna, kako bi se isključili drugi uzroci, kao što su psorijaza, lupus, i druga kožna oboljenja.
Druga moguća oboljenja, koja mogu imati slične simptome su: psorijaza, rosacea, tinea capitis (gljivična infekcija temena i kose), kontaktni dermatitis, atopijski dermatitis itd.
Ukoliko je lekar utvrdio da imate perut, glavni tretman, pored održavanja higijene kose, već nabrojanim šamponima bez sulfata, biće i anti-inflamatorne kreme, masti i losioni.
Upala kože može se lečiti topikalnom primenom blage kreme. Preporučuje se nanošenje na upaljenu kožu temena tokom 1 do 2 nedelje, jedan do dva puta dnevno. Ukoliko su u pitanju kortizoni, oni se ne smeju koristiti “na pamet”, bez nadzora lekara.
S obzirom da svi kortikosteroidi, koji se koriste duži vremenski period, ostavljaju dugoročne negativne posledice, treba ih koristiti samo uz savet lekara, umereno, u malim dozama, i na delovima kože koji su upaljeni, nikako okolo.
Pored medicinsko – dermatoloških tretmana, možete uključiti i tretmane u kućnoj varijanti.
Ukoliko imate zaista veliku količinu peruti, koja se nalazi duboko u dlakama na temenu, možete iskoristiti najmekšu, ultra soft četkicu za zube, umočiti je u toplo maslinovo ulje, pa nežno masirati teme.
Pazite da ne trljate snažnim pokretima iritiranu kožu temena. S obzirom da je perut u kosi najčešće hronična, nemojte očekivati izlečenje preko noći, jer borba može trajati veoma dugo, i zahtevati vaše potpuno strpljenje i predanost.
Najbolji šamponi protiv peruti
Blagi šamponi, bez sulfata se smatraju najboljim šamponima protiv peruti u kosi. Oni deluju na kožu glave, tako što umanjuju lučenje masti, a time i odumiranje ćelija. S druge strane, što se tiče onih već mrtvih ćelija tiče, pomažu da se one odbace i da ne ostanu u kosi u vidu belih ljuspica. Takođe, uspešno sprečavaju gljivice da se nekontrolisano hrane mastima.
Savetujemo vam šampone koji u sebi sadrže aktivne bogate sastojke, kao što su kakao buter, ulje pšeničnih klica, koji umanjuju upale na koži glave, alantoin, koji pospešuje cirkulaciju.
Ista svojstva ima i hamamelis, zatim, lavanda, koja, pored divnog mirisa, poseduje i izuzetna antibakterijska svojstva, kamilica i menta, koje umanjuju iritantan svrab i neguju kožu, ulje shea drveta, koje uravnotežava lučenje sebuma, omekšava kosu i jača dlaku.
Savetuje se da ovim šamponima operete i uši, lice i grudi, ukoliko su i te zone zahvaćene. Izbegavajte jake šampone, preparate sa jakim hemijskim supstancama, kao i gelove i lakove za kosu.
Prirodni tretmani u borbi protiv peruti
Da vidimo kako vam priroda može pomoći kod problema peruti na kosi.
Ulje čajevca
Decenijama je ulje čajevca veoma uspešno u lečenju raznih oboljenja kože, sve do psorijaze.
Ono ima jaka antimikrobna i antiinflamatorna svojstva, koja mogu pomoći u ublažavanju simptoma peruti. Razne studije su dokazale da je ulje čajevca efikasno u borbi protiv gljivica, koje izazivaju seborični dermatitis i perut.
Jedna studija ispitivala je efekat koji ulje čajevca ima na perut. U studiji je učestvovalo 126 osoba, tokom perioda od četiri nedelje.
Studija je „pratila“ dve vrste šampona – prvi na bazi 5% ulja čajevca, drugi na bazi placeba. Rezultat studije pokazao je da je ulje čajevca smanjilo perut za 40%, tako što je umanjilo povećano lučenje masti iz temena, kao i stvaranje gljivica.
Oprez! Ulje čajevca, koliko god bilo lekovito, može izazvati iritaciju kod osoba sa veoma osetljivom kožom, pa se savetuje da ga razblažite, dodavanjem nekoliko kapi kokosovog ulja.
Ulje čajevca možete pomešati sa blagim šamponom, a poželjno je i utrljati ga u kosu, pola sata pre pranja glave.
Morska so
Kako biste što lakše otklonili perut u kosi i izumrle ćelije kože koje su i dovele do pojave potrebno je da makar jednom nedeljno ili u dve nedelje svojoj kosi priuštite piling za kosu.
On će temeljno očistiti kožu glave i na taj način pružiti veću šansu kremama, šamponima i drugim preparatima da deluju.
Morska so protiv peruti je odlična za čišćenje vlasišta na ovaj način.
Pomešajte dve kašike morske soli sa pola šolje mlake vode i nanesite piling na vlasište. Uz nežnu masažu glave nekih desetak minuta uspećete da otklonite sve nakupnine i mrtve ćelije kože.
Vaša koža glave će najzad moći da diše, što je veoma važno, ako pokušavate da se oslobodite peruti.
Kokosovo ulje
Dobro je poznato da je kokosovo ulje alfa i omega u nezi kose i kože, jer pospešuje hidrataciju, a time, logično, sprečava isušivanje i perutanje kože.
Istraživanja su pokazala da kokosovo ulje može pomoći u lečenju ekcema i raznih upala kože. Jedna studija uporedila je uticaj kokosovog i mineralnog ulja na, takozvani, atopični dermatitis – vrstu ekcema, praćenu jakim svrabom.
Nanošenje kokosovog ulja na kožu, tokom perioda od dva meseca, smanjilo je simptome za 68%, u poređenju sa samo 38%, posle tretmana mineralnim uljem. Kokosovo ulje prodire duboko u dlaku, vlaži teme, čime sprečava ubrzano odumiranje ćelija i perutanje kože.
Utrljajte u kosu kašiku – dve kokosovog ulja, počevši od temena, zatim, prekrite glavu kapom za kupanje ili kesom, i sačekajte 30 minuta.
Aloe vera
Aloe vera ima antibakterijska i antifungalna svojstva, što je čini odličnom u borbi protiv gljivičnih infekcija. Istraživanja su pokazala da je, baš zbog toga, odlična, kako u prevenciji peruti, tako i u samom lečenju, jer smanjuje upalu i perutanje kože.
Nanesite gel od aloe vere na kožu glave, blago ga umasirajte u kosu, i držite minimum pola sata.
Aloe vera gel za seboreju ima odlično dejstvo. Omekšava kožu glave, uspostavlja prirodnu ravnotežu masnoće na vlasištu i smanjuje iritacije.
Nanesite gel od aloe vere na kožu glave, blago ga umasirajte u kosu, i držite minimum pola sata.
Aspirin
Kao što smo naveli, salicilna kiselina je jedan od elemenata neophodnih u borbi protiv ovih sitnih ljuspica. Ona je jedna od primarnih supstanci koje ulaze u sastav aspirina, pa je upravo ona ta koja mu daje njegova anti-inflamatorna svojstva.
Izdrobite dve tablete aspirina za kosu, pa dodajte prah u šampon.
Soda bikarbona
Najjeftiniji mogući sastojak, koji svako od nas ima u kući, upravo je soda bikarbona. Pridružuje se ostalim sastojcima, poput navedenog ulja čajevca, aloe vere i salicilne kiseline, po njenim antifugalnim svojstvima.
Odlična je za uklanjanje mrtvih ćelija kože, smanjuje iritaciju i svrab, pa se zato često koristi i kao piling za lice, posle čega koža ostaje zategnuta i glatka.
Jedna studija proučavala je antifungalni uticaj sode bikarbone na neke od gljivica, koje najčešće uzrokuju infekcije kože. Nakon samo nedelju dana, rast gljivica je opao kod čak 79% ispitanika.
Utrljajte sodu bikarbonu za kosu, direktno na vlažnu kosu, utrljavajući je u vlasište. Sačekajte nekoliko minuta, pre pranja glave.
Jabukovo sirće
Jabukovo sirće generalno se preporučuje u nezi kose. Ono uravnotežava pH vrednost kože, što rezultira umanjenjem stvaranja gljivica, a time i peruti na kosi.
Dodajte nekoliko kašika jabukovog sirćeta u šampon. Takođe, kombinujte sirće sa nekim eteričnim uljem, pa naprskajte ovu lekovitu mešavinu na kosu.
Lovorov list
Lovorov list ima snažno antibakterijsko i antigljivično svojstvo što ga čini idealnim sastojkom za borbu protiv peruti.
Efikasno čisti kožu glave, hidrira je i hrani.
Smanjuje neprijatne simptome peruti, poput svraba i iritacija.
Dovoljno je da prokuvate šaku lovorovog lista u dve šolje vode. Sačekajte da se ohladi čaj od lovorovog lista, procedite ga i koristite kao rastvor za ispiranje kose.
Nakon što ste kosu oprali nekim kvalitetnim blagim šamponom, nanesite vodu lovorovog lista i njome isperite kosu.
Nakon toga jednostavno osušite kosu kao i obično.
Rastvor koristite nakon svakog pranja kose.
Lečenje peruti u kosi – dodatni saveti
Borba protiv peruti u kosi dugotrajna je i nimalo laka. Prirodan proces je da ćelije sa godinama odumiru, i to je činjenica koju ne možemo sprečiti, ali makar možemo uticati na usporavanje tog procesa, korišćenjem blagih šampona i preparata, koje smo gore naveli.
Suština je smanjiti lučenje masti iz kože glave, a time perutanje i dalje iritiranje kože. Ako je perutanje kože daleko poodmaklo, obavezno se javite dermatologu i pratite stručni savet.
Već pomenute kreme, masti i losioni na bazi kortikosteroida, svakako, ne treba stavljati na svoju ruku, pa je kontrola lekara preko potrebna.
Kombinacija medicinskih i kućnih tretmana, vremenom će dovesti do umanjenja peruti, a kod nekoga i do potpunog izlečenja.
Šta uzrokuje perut u kosi?
Da biste ubuduće mogli da utičete na pojavu peruti u kosi, veoma je važno da utičete na vreme na sve uzroke. Do stvaranja peruti, prvenstveno, dovodi suva koža, čijim ljuštenjem, odnosno, perutanjem, nastaju male bele ljuspice. Zašto se to dešava? Kao i u celom organizmu, i ćelije koje se nalaze u koži glave, vremenom odumiru.
To je prirodan proces tokom životnog ciklusa. Mrtve ćelije, koje otpadaju sa našeg tela, nisu vidljive, pa se upravo zbog njih savetuju pilinzi, ili korišćenje sunđera tokom kupanja.
Mrtve ćelije glave, međutim, jesu vidljive, grupišu se u vidu malih belih tačkica, odnosno, ljuspica, nazvanim perut, pa zbog toga izgledaju veoma ružno.
Uz perut u kosi obično ide i povećana osetljivost na proizvode za kosu, jak svrab, a nekad stanje može biti toliko ozbiljno, da može dovesti i do seboreičnog dermatitisa, ili do ekcema. Suština je da je uzrok peruti suva koža.
Suva koža
Najčešći uzrok peruti je suva koža. Međutim, ovde moramo razlikovati suvu kožu, koja se normalno javlja kod svih osoba tokom zimskog perioda, kao što su suvi laktovi i pete, a time i teme glave, od suve kože temena, nastale odumiranjem ćelija.
Ljuspice nastale iz ovog drugog razloga, biće masne na dodir, dok ljuspice nastale sušenjem kože, usled klimatskih i sličnih prilika, neće biti masne. Kako god, tokom zimskog perioda veoma je važno negovati kožu i kosu bogatim hranljivim preparatima, jer promene toplo – hladno veoma utiču na kvalitet kože.
Hladan vetar, a zatim ulazak u prostoriju u kojoj je uključeno grejanje, neće povoljno uticati na kvalitet kose. Maske na bazi vitamina, minerala i bogatih ulja preko su potrebne, kako biste zaštititli kosu od daljeg isušivanja.
Seboreja
Seboreični dermatitis podrazumeva masnu kožu, prekrivenu belim ili žućkastim ljuspama, usled povećanog lučenja lojnih žlezda. Međutim, seboreja se ne javlja samo na koži glave, već na svim delovima tela, bogatim lojnim žlezdama, kao što su pazuh, grudi, nos, oblast iznad obrva, oblast iza ušiju.
Gljivična infekcija
Gljivične infekcije glave nastaju usled toga što se gljivice, prisutne na koži, hrane masnoćom koju luče folikule dlaka. Prisutnost gljivica i bakterija na koži prirodna je stvar, ali kada se ta prirodna ravnoteža poremeti, i njihova količina počne da raste, dolazi do povećanog lučenja ulja.
Dalje, dolazi i do odumiranja ćelija, kako bi se nadoknadili ulje i masnoće kojima se gljivice nekontrolisano hrane, što dovodi, kao što smo već objasnili, do sušenje i perutanja kože temena.
Nepravilna nega kose
Osobe koje se retko češljaju sklonije su dobijanju ljuspica u kosi. Češljanje nema za cilj samo da razmrsi vlasi, već i da izmasira kožu glave, a time i da otkloni mrtve ćelije koje su zrok stvaranja ovih belih tačkica. Takođe, loše higijena i retko pranje kose, takođe uzrokuju stvaranje peruti na kosi.
Savet da se kosa ne pere često, ne znači da se ona treba zapostaviti danima, jer tada pojačano lučenje masti izaziva upravo nastajanje peruti na kosi.
Imunološki sistem i ishrana
Različita oboljenja, koja za rezultat imaju ljuštenje kože, kao što su psorijaza, ekcem, razne vrste dermatitisa, parkinsonova bolest, pojedina nervna oboljenja, kao i slab imunološki sistem, uglavnom su praćeni stvaranjem peruti na kosi.
Oslabljen imunološki sistem najčešće je usko povezan sa lošom i neredovnom ishranom, pa se, stoga, savetuje uzimanje vitamina B, cinka, magnezijuma, kalcijuma, kao i hrane bogate, takozvanim, dobrim mastima.
Omega-3 masne kiseline igraju važnu ulogu u organizmu. One pospešuju hidrataciju kože, pomažu kod zaceljivanja rana, pa na kraju usporavaju i prerano starenje kože.
Nedostatak omega-3 masnih kiselina može izazvati niz simptoma, uključujući suvu kosu, suvu kožu, a time i perut. Masne ribe, poput lososa, pastrmke i skuše, odlični su izvori omega-3 masnih kiselina. Pored ribe, omega-3 kiselina ima i u lanenom semenu, chia semenkama i orasima, što je odlično za početak dana, uz bogat doručak.
Svrab, kao posledica peruti u kosi
Već smo naveli da je jedan od simptoma peruti u kosi iritantan svrab. Perut je rezultat suve, iritirane kože glave, a neretko i gljivica, koje su prisutne u većem broju od onoga što je normalno za njihovo prirodno stanište.
Zato je logično da iritirana koža dovodi do svraba, a zatim, češanje dovodi do još veće iritiranosti, pa, samim tim i do još većeg svraba.
To je, na žalost, začarani krug, ukoliko nešto ne preduzmete i ne pokušate da primenite neki od sledećih saveta. Za početak, pokušajte da ne češate glavu “agresivno”, već da iskoristite blagu četkicu za zube, ili, prosto, jagodice prstiju, umesto noktiju.
Na žalost, perut često nije potpuno izlečiva, jer se izumrle ćelije ne mogu oživeti, ali se itekako može smanjiti, ili barem usporiti dalje perutanje kože. Lečenje peruti na kosi može da bude dugotrajan i mukotrpan proces, i zato se naoružajte strpljenjem i istrajnošću.
Disciplinovano praćenje saveta lekara, kao i naših saveta, korišćenje blagih šampona, kao i hidriranje kože glave preparatima bogatim elementima za hidrataciju kože, mora dovesti do pozitivnih rezultata.
Strpite se, budite hrabri, i izaćićete kao pobednik iz te dugotrajne borbe!