
Borba protiv gljivica u kosi je moguća uz ove savete
Da li se suočavate sa dosadnim problemom gljivica u kosi? U tekstu otkrijte sva rešenja za uspešno otklanjanje gljivica iz vaše kose!
Gljivice u kosi, na žalost, nisu retka pojava. Razne infekcije kože, bilo gljivične, bilo bakterijske, veoma su rasprostranjenje na raznim delovima tela. Svrab, ljuštenje kože, crvenilo na koži, neki su od znakova glivičnog oboljenja kože glave.
Identifikujte gljivice u kosi i rešite problem! Leka ima!
Pre svega, potrebno je koristiti adekvatne, blage šampone, na bazi antifungalnih supstanci, bez sulfata i jakih hemikalija!
Redovna ishrana, koja podrazumeva kontrolisani unos šećera, i unošenje dobrih masti, Nakon toga, redovna i pravilna higijena kose, kao i slušanje saveta lekara koji će vam odrediti adekvatnu terapiju.
Gljivice u kosi nimalo nisu prijatne, ali kao i svako drugo oboljenje kože glave, i protiv njih postoji lek, samo je potrebno pronaći tretman koji će vam odgovarati.
U nastavku teksta, nudimo vam rešenja kako da se oslobodite ove neprijatne infekcije, kako da zalečite skalp glave, kao i kako da vaša kosa zablista i ponovo bude ona stara!
Šta su gljivice u kosi?
Gljivice u kosi podrazumevaju infekciju kože glave i vlasišta, do koje dolazi usled uticaja nekoliko vrsta gljivica, od kojih su najprisutniji dermatofiti.
Gljivice su mikroorganizmi biljnog porekla, ali, za razliku od biljaka, one koje nemaju sposobnost fotosinteze, pa zbog toga žive kao paraziti. Prisutni su svuda – u vodi, vazduhu, zemlji, na biljkama, na koži životinja, pa njihovi prenosioci mogu biti i naši voljeni kućni ljubimci.
U medicinskoj terminologiji, gljivična infekcija glave naziva se tinea capitis. Dakle, radi se o infekciji kože glave, koja, naravno, nepovoljno utiče i na celu kosu.
Ona je češća kod dece i mlađih ljudi, mada se može javiti i kod odraslih, što dovodi do prave muke, jer svakako nije prijatno ići na posao, i, generalno, na javna mesta, imajući takav problem na glavi.
Zašto gljivice napadaju kožu glave?
Naša koža je, generalno, prva na udaru kada se organizam brani i nastoji da spreči patogene organizme da dospeju u naš organizam. Zbog toga je ona je najpodložnija infekcijama.
Redovna pravilna nega tela, lica i kose, kao i pravilna ishrana, mogu sprečiti pojavu kožnih bolesti, mada oni nisu uvek dovoljni. Kada do infekcije kože dođe, neophodno je posavati se sa dermatologom.
Problemi sa kožom, kao rezultat gljivične infekcije, dakle, veoma su česti. Njihovoj pojavi pogoduju visoke temperature i velika vlažnost.
Iako, u najvećem broju slučajeva, nije opasna po život, ova vrsta kožne infekcije može, ukoliko se pravovremeno ne leči, moze da utiče i da naruši zdravlje.
Sanja je mlada devojka koja se jednu celu godinu „patila“ sa peruti i imala je gljivice u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena kosa bez gljivica, BLISTAVO ČISTA BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši njen problem peruti u kosi. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Simptomi gljivičnog oboljenja kose
Prvi i osnovni simptom, vidljiv golim okom, su, takozvani, lišajevi na koži glave.
Lišajevi, su rezultat hronične infekcije kože. To su ovalne, crvenkaste ili svetlo braon fleke, sa sitnom, beličastom skramom. Ova skrama se, vremenom, ljušti, stvarajući ljuspice, slične peruti.
Ukoliko vas muči perut u kosu, pročitajte važne savete kako da ga pobedite
Takođe, usled svega ovoga, na glavi se stvaraju žarišta, koja u zavisnosti od vrste gljivica, mogu biti manje ili više upaljena i zagnojena. Dlaka koja izlazi iz žarišta je “mrtva”, suva i izlomljena, a celokupno žarište, kao što smo naveli, liči na pokošenu travu.
Okrugle i oštećene površine vlasišta mogu biti prisutne samo na jednom delu glave ili po celoj glavi. Naravno, posledica ovakve infekcije je pojačan svrab i javljanje peruti, mada kod nekih osoba uopšte ne dolazi do svraba.
Na žalost, ukoliko je žarište zagnojeno, u težim oblicima, simptom i posledica mogu biti i ožiljci trajna ćelavost na upaljenom delu glave.
Logično je da je kosa koja je napadnuta gljivicama, krhka, ispucala, lomljiva i tanka, u odnosu na zdravu kosu, pa je i to jedan od simptoma gljivica u kosi.
Ukoliko ste propustili, pročitajte tekst o ispucaloj kosi
Pored fizičkih simptoma, često se kao simptomi mogu javiti i umor, učestala zaboravnost, odnosno, problemi sa memorijom i koncentracijom, želja za šećerom.
Dakle, osnovni simptomi gljivične infekcije vlasišta, odnosno, gljivica u kosi su:
- Lišajevi, odnosno, crvene ili tamne mrlje na koži glave
- Pojačan svrab i perutanje kože glave
- Stvaranje žarišta
- Oticanje limfnih žlezda, izlaženje gnoja i bol na dodir, u slučaju duboke trihofitije
- Krhka i lomljiva kosa, a ponekad i ožiljci na vlasištu, kao i moguća trajna ćelavost
- Umor, poremećaj koncentracije, zaboravnost, pojačana želja za šećerima
Uzroci gljivica u kosi
Kako smo već napomenuli, ova vrsta infekcije je zarazna. Gljivice se razmnožavaju i hrane kao paraziti, pa je tako neposredan kontakt sa inficiranim osobama, životinjama, ili tretiranje kose inficiranim predmetima, prvi uzročnik.
Gljivice, kao što su kandida, dermatofiti ili trihosporoni, normalno žive na ljudskoj koži. Sve dok je njihov broj u granicama normale, ne mogu štetiti našem organizmu. Kada dođe do njihovog povećanog razmnožavanja, počinju opterećivati kožu, pa dolazi do gljivične infekcije kože i skalpa.
Uzroci koji najčešće dovode do njihovog razmnožavanja i “naseljavanja” određenog dela tela su prekomerna upotreba antibiotika, prekomerna potrošnja šećera i stres. Dodajmo tome povišenu temperaturu i vlažnost vazduha, i uslovi za razvoj gljivica su idealni, a time i gljivica na koži i skalpu.
Samim tim, s obzirom da se gljivice pojačano razmnožavaju na povećanoj toploti i u vlažnoj sredini, redovna higijena, naročito ukoliko se telo i glava pojačano znoje, broj 1 su u preventivi protiv gljivičnih infekcija! Ukoliko vam je glava dugo mokra, a naročito od znoja, veće su i šanse za razvoj gljivica u kosi. O pravilnoj nezi kose smo već pisali, a tekst možete pročitati ovde.
Povrede glave, takođe, mogu uticati na razvoj gljivica. Korišćenje češljeva, brijača, posteljine, kapa, šešira, koje je koristila inficirana osoba, sasvim će sigurno dovesti i do infekcije vaše glave i vlasišta.
Zbog toga su deca najizloženija gljivicama u kosi, jer nekontrolisano stupaju u dodir sa predmetima, češaju glavu prljavim rukama, i dodiruju drugu decu tokom igre.
Zajedničke svlačionice i tuševi su često izvor gljivičnih infekcija. Čak i najmanja količina gljivica može preživati i izazvati infekciju kod nekog drugog!
Životinje koje su zaražene gljivicama, takođe, vam mogu preneti infekciju, o čemu smo već govorili u gornjim redovima.
Dakle, osnovni uzroci gljivica u kosi su:
- Povećano uzimanje antibiotika
- Stres i neredovan san
- Neredovna ishrana i povećano unošenje šećer
- Neredovna higijena kose, znojenje glave, boravak u toplim prostorijama
- Mokra ili oznojena glava
- Kontakt sa zaraženim osobama, životinjama i predmetima zaraženih osoba
Kako se dijagnostikuju gljivice u kosi?
Gljivice u kosi, najčešće se, veoma lako, vide i dijagnostikuju golim okom, na osnovu lišajeva, mrlja i žarišta na koži glave.
Vizuelan pregled, uz pomoć takozvane vodoove lampe, često je dovoljan da lekar utvrdi prisustvo gljivica. Kako bi se uspostavila dalja dijagnoza i utvrdila vrsta gljivica u kosi, radi se biopsija, odnosno, uzimanje uzorka kože glave.
Jednom kada se utvrdi vrsta gljivične infekcije vlasišta, moći će se utvrditi i način lečenja.
Gljivična infekcija može trajati jako dug vremenski period, jer se ulazi u neku vrstu začaranog kruga: na primer, pojačana upotreba antibiotika može izazvati pojačano razmnožavanje kandide, pa će se kandida često lečiti antibioticima, a onda će oni ponovo negativno uticati na broj gljivica.
Pojačano uzimanje šećera uticaće na nekontrolisanu pojavu gljivica, a to će, opet, dovesti do povećane želje za šećerom, itd.
Borba protiv gljivica u kosi, kao i gljivica generalno, na žalost, surova je i dugotrajna.
Kako izlečiti gljivice u kosi?
Kao što smo i rekli u uvodu, rešenje postoji. Da vidimo na koji način možete izlečiti gljivice u kosi.
Šamponi za borbu protiv gljivica
Ako se pitate odakle vam gljivice, a redovno održavate higijenu kose, možda niste koristili odgovarajući šampon!
Tržište je preplavljeno šamponima i proizvodima za negu kosu raznih proizvođača, a vešto napravljene reklame privlače masu potrošača. Tako, ne gledate sastojke i čini vam se da se iza tako dobre reklame krje i lekovit proizvod. Suština je sasvim drugačija!
Naprotiv, jake supstance i hemikalije prisutne u savremenim šamponima, poput sulfata i parabena, jedan su od najvećih neprijatelja skalpa glave!
Šamponi koji sadrže aktivni antifungalni sastojak ketokonazol , najbolje će uticati na sprečavanje širenja gljivica. Samo blagi šamponi bez sulfata preporučuju se za redovnu negu kose, naročito šamponi na bazi salicilne kiseline, katrana, cink piritiona, ulja čajevca, koji sprečavaju nekontrolisano razmnožavanje gljivica.
Šamponi na bazi arnike, koprive, rastavića, ulja makadamije, kakao butera, koji jačaju folikul dlake i daju sjaj kosi, mogu vam pomoći kod lečenja gljivica u kosi. Najpoznatiji medicinski šampon u borbi protiv gljivica u kosi je Myoceb. Takođe, probajte sa šamponima protiv peruti, jer sprečavaju dalji razvoj gljivica u kosi. Vredi pokušati.
Pročitajte sve što treba da znate o šamponima protiv peruti
Od prirodnih šampona za kosu , koji su pokazali svoju efikasnost i dejstvo, izdvojio se Vlasilan. Veoma efikasno neguje kosu i dubinski je čisti. Efikasna je i kod uporne peruti u kosi.
Upotrebu adekvatnih, blagih šampona, morate kombinovati sa pravilnom ishranom, tretiranjem kose i kože glave antifungalnim namirnicama, kao i uzimanjem antifungalnih lekova, ukoliko je lekar tako prepisao.
Antifungalni lekovi
Ukoliko je lekar uspešno uspostavio dijagnozu i odredio vrstu gljivica u kosi, odrediće i način lečenja, koji će najverovatnije uključiti lekove koji će uticati na eliminisanje gljivica, a koji se uzimaju oralnim putem.
Najefikasniji su takozvani antifungalni lekovi (fungi – gljivice, što znači, lekovi protiv gljivica), koji se moraju strpljivo konzumirati minimum 6 nedelja.
Uz njih je preporučljivo uzimati i probiotike, s obzirom da su česte nus-pojave nadražen želudac, dijareja, mučnina. Uz probiotike, preporučuje se i unošenje hrane bogate dobrim mastima, kao što su puter od kikirikija, badema, pa čak i sladoled.
Gljivice u kosi – hrana kao lek
Pored lečenja upotrebom antifungalnim lekovima i šamponom, moraćete, ipak, pustiti i prirodu da učini svoje.
Na sreću, priroda je puna namirnica i biljaka koje su izuzetno uspešne u borbi protiv gljivica. One utiču na postojanost gljivične membrane, što sprečava dalji razvoj gljivica.
Ishranu bi trebalo da korigujete. Ishrana treba da bude bazirana na strogom izbegavanju namirnica sa visokim sadržajem ugljenih hidrata, pre svega šećera, jer su upravo šećeri hrana kojom se hrane gljivice, a time i pojačano razmnožavaju.
Gljivično oboljenje vlasišta i kose
Za kraj važno je da znate koje vrste gljivica utiču na vlasište i kosu. Kao što smo već napomenuli, dermatofiti su osnovni uzrok gljivičnih oboljenja, jer žive jedino u keratinskoj podlozi kože, dlake i noktiju. Na keratinsku supstancu utiču tako što je razaraju, pa je, stoga, neophodno odmah reagovati i posavetovati se sa lekarom, kako bi se pronašao pravi tretman u borbi protiv dermatofita.
Postoji nekoliko roda vrsta gljivica:
1.Mikrosporija (Microsporium) – infekcija koja najčešće napada decu, zbog njihovog čestog fizičkog kontakta sa drugom decom, tokom igre, Nakon toga, moze biti i prenošenjem zaraznih gljivica koje se nalaze ispod noktiju, prilikom češanja glave, preko kapa, češljeva i drugih predmeta koji dolaze u dodir sa kosom.
Postoje i, takozvane, zoofilne mikrosporije, koje se prenose na čoveka sa životinja.
Možete ih prepoznati u vidu sivkastobelih žarišta, na kojima je kosa suva, izlomljena i bez sjaja. Kosa se lomi nekoliko milimetara iznad kože, pa žarište podseća na pokošenu travu. U žarištu je, dakle, slomljena sva kosa.
Ono izgleda kao da je prekriveno pepelom, jer je koža glave prekrivena sivim ljuspicama. Kosa može imati više ovakvih žarišta. Do jake upale dolazi naročito ako se radi o zoofilnim mikrosporijama.
2.Trichophyton (Trihofitija) ovo oboljenje naziva se zoofilni mentagrophytes, što znači da se na čoveka prenosi sa životinje. Veoma je zarazno, zahvata kosu, bradu, udove, prepone i nokte, i stvara jaku upalu. Može se reći da je ovo oboljenje kože glave najrasprostranjenije kod nas.
Prema rasporedu žarišta na glavi, postoje dva tipa trihofitije:
- Trichophytia superficialis capilliti (Površinska trihofitija) karakterisana je manjim žarištima, a koža je pokrivena sivkastom peruti. Dlake su neravnomerno izlomljene, tako da se među njima mogu naći i zdrave dlake, za razliku od mikrosporije, kod koje je svaka dlaka izlomljena. Pri pokušaju čupanja dlaka se lomi i mrvi.
- Trichophytia profunda capilliti (Duboka trihofitija) karakterisana je gnojnim upale folikula dlake, zbog čega je koža uzdignuta i puna mekih čvorova različite veličine. Iz njih ispadaju gnoj i dlaka. Limfne žlezde su, stoga, uvećane i bolne na dodir. Ova infekcija nije nimalo naivna, jer može biti praćena temperaturom, glavoboljom i povraćanjem.
Na žalost, iako je duboka trihofitija izlečiva, može ostaviti ožiljke, na kojima će se javiti trajna alopecija, odnosno, opadanje kose. Njoj su najizloženije osobe koje su u svakodnevnom kontaktu sa domaćim životinjama.
Ukoliko ste propustili tekst o opadanju kose kod žena, možete ga pročitati sada
Zaključak je da borba protiv gljivica u kosi, i gljivica generalno, nije nimalo laka ni kratkotrajna. Morate se naoružati strpljenjem, pratiti uputstva lekara, pravilno održavati higijenu kose, pravilno se hraniti, unositi korisne antifungalne namirnice, a izbegavati one koje na razvoj gljivica utiču.
Posle više nedelja, meseci, ali nadamo se, ne i godina, borba će se uspešno okončati. Zato je bitno biti istrajan i ne klonuti duhom!
Osobe koje nisu imale dodira sa gljivičnim infekcijama, trebalo bi da strogo vode računa o prevenciji, koja uključuje blage šampone bez sulfata, na bazi prirodnih sastojaka, koje smo već spomenuli u tekstu, a koji sprečavaju nekontrolisani razvoj gljivica.
Što manje štetnog izlaganja kose toploti, fenu i presi za kosu. Izbegavanje deljenja predmeta, peškira, posteljine, kapa i šešira sa drugim osobama.
Budite oprezni na javnim bazenima, svlačionicama i kupaonicama, a naročito oprez sa životinjama, ma koliko bile slatke i ma koliko ih voleli.
Naravno da ćete pomaziti psa ili mačku, ali nemojte ni slučajno posle toga rukom prolaziti kroz kosu!
Samo 10 sekundi, koliko je dovoljno za pranje ruku, mogu sprečiti nedelje i mesece teške borbe protiv gljivičnih infekcija! Mace i kuce su lepe i nedužne, ali jako često su nosioci gljivica i parazita.
Ispratite naše savete za prevenciju gljivica u kosi, i vaša kosa će biti zdrava, blistava i sjajna.