
Seboreja na glavi može se rešiti prirodnim putem!
Seboreja na glavi vas muči duže vreme? Imate problem sa svrabom i crvenilom kože? Imamo rešenje! Pratite savete i rešite seboreični dermatitis kose zauvek.
Mnoge osobe mešaju perut i seboreju. Oba su kožne pojave koje se najčešće pojavljuju na koži glave. Predstavljaju estetski problem, ali mogu biti i veoma neprijatne zbog svih simptoma koji ih prate.
Osnovna razlika između peruti i seboreje jeste ta što perut ima karakterističan izgled. Sitna je, bele boje i uglavnom masna. Vrlo često je praćena svrabom, dok se na mestima zahvaćenim seborejom javlja crvenilo uz pojavu belih ili žutih ljuspa.
Da biste na adekvatan način mogli da pristupite problemu i da se rešite svih simptoma koje ima seboreja na glavi, u daljem nastavku teksta slede odgovori.
Šta je seboreja na glavi?
Seboreja vlasišta je hronično oboljenje do kog dolazi usled pojačanog lučenja masti, odnosno sebuma. Poznata je i pod nazivom seboreični dermatitis.
Javlja se u 5 – 10% populacije i to češće kod muškaraca u periodu nakon puberteta.
Seboreični dermatitits spada u hronično kožno oboljenje koje se sa godinama može smanjivati ali ne i potpuno izlečiti. Osobe koje su osetljiivije, ceo život će imati ovaj problem, mada primenom određene terapije, moći će da je saniraju i utiču na to da se ne pojavljuje.
Seboreja zahvata različite delove tela, najčešće su to oni na kojima ima najviše lojnih žlezda: predeo obrva, koren nosa, iza ušiju, vlasište.
Šta je uzrok seboreje?
Pravi uzrok nastanka ovog oboljenja se ne može utvrditi sa sigurnošću.
Među glavnim uzročnicima nastanka seboreje smatra se gljivica Pityrosporum ovale koja je inače redovan stanovnik kože glave svakog čoveka.
Pod uticajem različitih faktora njeno razmnožavanje i nagli rast, mogu dovesti do pojave seboreičnog dermatitisa.
Stres, povećava rizik od nastanka ovog oboljenja kao i genetske predispozicije koje mogu uticati na njenu pojavu. Takođe osobe sa poremećajem centralnog nervnog sistema mogu doživeti povećano nakupljanje sebuma, koji će dovesti do pojave seboreičnog dermatitisa. U to se ubrajaju oni koji su doživeli moždani udar, nepokretni kao i osobe koje boluju od Parkinsonove bolesti.
Sanja je mlada devojka koja se jednu celu godinu „patila“ sa peruti u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši njen problem peruti u kosi. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Loša ishrana, pad imuniteta, najčešći su uzročnici pojave ovog oboljenja. Mnogi smatraju da nedovoljna higijena kose, utiče na to da se javi seboreja na glavi. To je potpuno pogrešno mišljenje.
Uzroci su znatno složeniji i baš zbog toga mnogo je teži put do potpunog izlečenja.
Najčešći simptomi
Manifesuju se pojavom peruti ili crvenila kože glave prekrivenim žućkastim ljuspicama različite veličine. Ovo oboljenje često je praćeno svrabom vlasišta, što ponekad može biti i vrlo bolno.
Javlja se u dva oblika u zavisnosti od stepena i uzroka koji dovode do njene pojave. Lakši oblik – perut u kosi, dovodi do pojave sitnih, belih pahuljica koje su nastale perutanjem površinskog sloja kože glave. Osim što daje neuredan izgled,ne stvara nikakve značajne kliničke promene.
Teži oblik ovog oboljenja je upravo seboreja na glavi.
Može se desiti da na zahvaćenim područjima glave dođe i do gubitka kose. Ono što je ohrabrujuće je to što nakon odgovarajuće terapije i tretiranja obolelog mesta, nova mlada kosa ponovo počinje da raste.
Seboreja na glavi lečenje
Vlasište glave je područje gde se nalazi veliki broj lojnih žlezda i gde se pokazuju prvi znaci ovog oboljenja. Preteranim lučenjem dolazi do začepljenja i blokade pora na vlasištu.
Kako biste ovaj problem uspeli da rešite veoma je važno da problemu pristupite kako spolja, tako i iznutra. Za dugotrajan efekat, neophodno je da se hranite zdravo i jačati imuni sistem.
Upotreba prirodnih preparata i pravilna nega kože i kose, od izuzetne je važnosti kada je ovo oboljenje u pitanju.
Seboreični dermatitis lečenje uz ishranu!
Seboreja na glavi se leči baš kao i sve druge bolesti. Uspešnost terapije najviše zavisi od načina ishrane. Konzumirenje mleka, šećera i soli, kao i prezačinjene i masne hrane dovodi do simptoma ove bolesti koji na taj način podstiču lučenje masti. Naš savet je da ove namirnice izostavite, a da svoju ishranu bazirate na barenom ili svežem povrću i voću, žitaricama, ribi. Izbegavajte prženu hranu. Rafinisana ulja i mast, zamenite maslinovim i kokosovim uljem.
Korišćenje začina poput: đumbira, kurkume i mediteranskih začina, može pomoći u lečenju seboreje. Savetuje se upotreba čajeva od: kamilice, žalfije, koprive, kao zeleni čaj.
Unos minerala i vitamina za kosu, kao što su gvožđe i cink, kao i vitamini: A, E, D, C neophodni su kako bi se što pre došlo do poboljšanja u lečenju.
Prirodni preparati koji mogu ublažiti simptome seboreju su:
- Maslinovo ulje
- Ulje čajevca
- Kokosovo ulje
- Jabukovo sirće
- Soda bikarbona
- Aloe vera
- Žalfija
- Kamilica
- Melem od preslice i zelene gline
- Med
Seboreični dermatitis – prirodno lečenje
Redovnom upotrebom prirodnih lekova simptomi seboreičnog dermatitisa se značajno mogu ublažiti.
Med deluje na seboreični dermatitis
Organski sirov med deluje antibakterijski na kožu glave zahvaćenu seborejom i pomaže u njenoj regeneraciji. Napravite masku za kosu, tako što ćete šest kašika meda pomešati sa jednom kašikom prokuvale vode.
Promešajte vodu i med i nanestite na kritično mesto. Ostavite tako da odstoji naredna 3 sata. Potom isperite i ostavite da se osuši prirodnim putem.
Med je poznat po svojim moćnim efektima koje ima na opšte stanje organizma, ali i u lečenju mnogih bolesti.
Maslinovo ulje protiv seboreje
Tretiranje maslinovim uljem područja koja su zahvaćena seborejom, posebno se preporučuju kod dece. Podrazumeva se da je ovaj tretman podjednako delotvoran i kod odraslih osoba. Na ovaj način, zaustavlja se razvoj gljivice Malassezie globose kao i podsticanje rehidrirane kože.
Nanesite malu količinu maslinovog ulja na kožu glave i ostavite da odstoji oko 15- ak minuta. Nakon toga isperite kosu. Posle samo nekoliko ponavljanja ovog tretmana, zapazićete vidno poboljšanje stanja kože glave.
Ulje čajevca protiv seboreje na glavi
Ovo ulje poseduje jako antibakterijsko i antifmikotično svojstvo. Sprečava razvoj bakterija, upale kao i širenje infekcija kože. Takođe oslobađa osećaja peckanja i svraba glave.
Negova primena je izuzetno jednostavna. Komadić vate natopite uljem čajevca i pređite preko seboreičnog područja. Može se koristiti samostalno, ali i kao dodatak u šamponu.
Kokosovo ulje protiv seboreje
Pola čašice kokos ulja, nanesite na kritično mesto i masirajte 3-4 minuta. Sačekajte nekoliko minuta kako bi koža upila. Uzmite čistu krpu i nakvasite je toplom vodom a potom stavite na tretirano mesto.
Držite tako 30 – ak sekundi pa višak ulja isperite mlakom vodom.
Jabukovo sirće protiv seboreje
Zahvaljujući jabučnoj kiselini, jabukovo sirće uklanja odumrle ćelije kože na glavi koje izazivaju perutanje i smanjuju upalu na koži glave. Svakog jutra pre doručka, popite čašu jabukovog sirćeta, pomešanu sa mlakom vodom.
Tokom prve nedelje, neka to bude jedna kašičica jabukovog sirćeta razmućena u vodi, a nakon toga povećajte dozu sirćeta na dve i treće nedelje na tri kašičice.
Seboreični dermatitis nestaje uz soda bikarbonu
Ono što svaka domaćica, sigurno ima u svojoj kuhinji jeste soda bikarbona. Njenom redovnom upotrebom možete ublažiti simptome seboreičnog dermatitisa. Način pripreme ove paste je veoma jednostavan.
Dovoljno je pomešati malo vode sa sodom bikarbonom i naneti na obolelo mesto. Ostavite da odstoji na koži 10-ak minuta, a onda isperite toplom vodom. Soda bikarbona štiti od gljivica u kosi, ali i vraća kiselost koži.
Aloa vera deluje na seboreični dermatitis
Brojna istraživanja pokazuju da upotreba aloa vere za seboreični dermatitis daje veoma pozitivne rezultate. Ona ima sposobnost održavanja normalnog nivoa Ph vino kože, smanjuje osećaj svraba i hidrira kožu. Više puta dnevno, neophodno je seboreično mesto namazati gelom aloa vere.
Žalfija rešava simptome koje ima seboreja na glavi
Ova biljka pokazala se kao izuzetno delotvorna kada je seboreja na glavi u pitanju. Deluje protivupalno, sprečava stvaranje peruti i isušivanje kože glave. Takođe, pospešuje rast kose.
Kamilica za seboreični dermatitis
Bilo da se odlučite da kamilicu za kosu, koristite kao čaj, obloge ili kremu, ona će pomoći u saniranju obolelog mesta. Smiruju upalni proces nastao delovanjem seboreje kao i smanjenje crvenila.
Melem od preslice i zelene gline
U litar vrele vode, potrebno je dodati 8 kašičica suve preslice. Zagrejati na tihoj vatri i kada polovina vode ispari, ostatak tečnosti pomešati sa zelenom glinom za kosu. Neophodno je da smesa bude srednje gustine kako bi se nanela na kožu. Nakon nanošenja, ostaviti da odstoji 20 minuta.
Kada se osuši, glina će početi da puca i to će biti znak da je vreme da je skinete sa glave. Isperite obolelo mesto i tretman je gotov. Ponavljajte ga nekoliko puta nedeljno, dokle god ne uočite zanačajan boljitak stanja kože glave.
Seboreični dermatitis krema
Osim šampona protiv suve peruti i gel šampona protiv masne peruti, u težim slučajevima seboreičnog dermatitisa vaš lekar može prepisati kreme koje sadrže metronidazol, ketokonazol ili azelainsku kiselinu.
Redovnom upotrebom ovih preparata, stanje kože glave bi trebalo da se poboljša u kraćem vremenskom periodu.
Seboreja na glavi je hronično oboljenje koje je pravilnom negom moguće kontrolisati samo je važno što pre započeti odgovarajuću terapiju.
Seboreični dermatitis šampon
Od velikog značaja u rešavanju ovog problema, svakako će biti odabir adekvatnog šampona. Dermatolozi savetuju da to budu blagi prirodni šamponi koji će uspeti da uklone svu masnoću koja je zahvaćena seborejom. Nakon nanošenja na kosu, šampon ostavite da deluje oko 5- 10 minuta pre nego što ga isperete. Tako ćete postići brži oporavak kože glave, kao i dalje širenja ovog oboljenja.
Sastojci koji najčašće ulaze u sastav ovakvih šampona protiv seboreičnog dermatitisa su: ketokonazal, cink pirition i selen -sulfid.
Katekonazol – Vrlo često do pojave seboreje, dolazi usled gljivičnih infekcija gde šamponi protiv seboreje u čijem sastavu se nalazi katekonazol, daju fantastične rezultate. Koriste se kod teških oblika kožnih bolesti i sprečavaju njeno dalje širenje. Ketokonazol najčešće ćete pronaći u šamponima koji se koriste u borbi protiv peruti, ali pozitivno utiču i na poboljšanje gustine kose.
Cink piriton – poznat je po tome što se u medicini koristi za lečenje psorijaze i ekcema. Međutim, proizvodi poput šampona, koji sadrže ovu supstancu u sebi pokazali su se kao izuzetno delotvorni i kada je lečenje seboreje i peruti u pitanju.
Prilikom korišćenja šampona protiv peruti, budite obazrivi jer oni vrlo često, mogu da dovedu do isušenja kože.
Kod seboreičnog dermatitisa, preporučuju se blagi šamponi na biljnoj bazi koji u sebi ne sadrže sulfate. Izbegavajte lakove i gelove za kosu, kao i agresivne šampone jer ćete na taj način povećati šanse za iritacijom kože.
Primenom određenih preparata i šampona, pratite stanje svoje kože i sami ocenite da li i koliko brzo dolazi do poboljšanja na obolelom mestu. Pokušajte da ustanovite šta je to što dovodi do pojave svraba ili crvenila kože? Vrlo često to mogu biti klimatske promene ili neka emocija koja vam stvara stres.
Ukoliko se nakon nekog vremena uz primene ovih šampona, stanje kože glave ne poboljšava, obavezno se obratite stručnom licu koje će vam pomoći u rešavanju ovog problema.
Seboreični dermatitis-šta je preventiva?
Osnovna stvar koje se morate pridržavati, kako bi koži glave omogućili da nesmetamo diše, jeste da glavu ne prekrivate šeširima, ni kapama.
Trudite se da svojoj kosi ne dozvolite da predugo bude masna i izbegavajte preparate koji u sebi sadrže masnoće. Prilikom pranja, koristite isključivo toplu vodu, a za brisanje kose mekane, pamučne peškire.
Konsultujte svog lekara kako bi vam pomogao da pronađete neki od prirodnih preparata koji će vaše stanje ublažiti i nakon nekog vremena redovnog korišćenja, potpuno otkloniti. Na ovaj način, uspećete da svoj problem držite pod kontrolom.
Kod ovakvih oboljenja, farbanje kose kao ni kupanje u bazenima nije preporučljivo jer može značajno uticati na pogoršanje stanja. Suprotno tome, morska voda deluje lekovito i savetuje se da ukoliko imate ovaj problem, što više vremena provodite kupajući se u moru.
Morate priznati od svih navedenih saveta koji pomažu u borbi protiv seboreičnog dermatitisa, ovaj vid rekreacije pored toga što će pomoći u rešavanju problema, pozitivno će uticati na celokupno zdravlje vašeg tela i duha.
Unosite dovoljno tečnosti u organizam. Pored obične vode, za koju je preporuka da se pije minimum 8 čaša dnevno, neophodno je i povremeno unošenje sveže ceđenih sokova, kao i konzumiranje zelenog čaja.
Izbegavajte alkohol, energetske napitke kao i kafu.
A tu je i stres!
Iako je u današnje vreme to vrlo teško, koliko god je moguće, trudite se da se što manje izlažete stresnim situacijama. Pronađite vid rekreacije koji vam najviše prija, bilo da je to šetnja, bavljenje nekim sportom ili jednostavno opuštanje uz neku knjigu ili muziku. Stres stvara dodatne promene koje negativno utiču na hormonske promene u telu i na taj način pospešuje pojavu seboreje.
Uvek koristite lepo vreme i dozvolite sebi da što više vremena provedete na suncu. Opšte je poznato da sunčeva svetlost pozitivno deluje na kožu. Vodite računa da to ne bude u onom periodu kada je sunce najjače i obavezno koristi zaštitu.
Još jedna od veoma bitnih stvari koje morate izbegavati kako se seboreični dermatitis ne bi pogoršala, jeste izbegavanje raznih toksina i hemikalija koji vrlo lako mogu pogoršati stanje vašeg oboljenja. To su najčeće razni deterdženti ili parfemi u proizvodima za negu kose, koji dodatno mogu izazvati iritaciju kože.
Nadamo se da smo vam našim savetima pomogli u što boljem razumevanju i rešavanju problema seboreje na glavi. Naoružajte se strpljenjem jer potrebno je puno truda kako bi se se ovo oboljenje dovelo u stanje mirovanja. Isprobajte najpre prirodne preparate pa ukoliko oni ne donesu poboljšanje, uz savet dermatologa započnite agresivniju terapiju.