
Svrab glave! Uporan protivnik koga možete pobediti!
Svrab glave vam stvara svakodnevnu nervozu? Želite da ga se rešite? Odgovaramo zašto se javlja uporan svrab i kako ga se uspešno rešiti. Pratite pažljivo.
Koža glave vam je iritirana i crvena i prati je nesnosan svrab glave koji je sve uporniji i iritantniji. Ovo je čest i veoma neprijatan problem koji muči mnoge od nas. Sigurno se svaka osoba barem jednom u životu susrela sa ovim problemom svraba glave, misleći da ne postoji rešenje. Ono svakako postoji.
Istraživali smo za vas i došli do odličnih saznanja kako ga se rešiti i šta sve mogu biti uzroci za svrab kože glave. Kako biste što bolje razumeli problem koji imate i shodno tome izabrali najbolje rešenje za vas, objasnićemo za početak sve moguće uzroke nastanka svraba, a potom i mere koje možete preduzeti kako bi ga se rešili jednom zauvek.
Zašto se javlja svrab glave?
Konstantan svrab i iritacija kože glave, navodi vas na to da je non stop češete, što nimalo nije ni lepo ni prijatno. Postoji nekoliko grupa uzroka vaše neprijatnosti, a mi ćemo vam detaljno objasniti svaku.
Dehidratacija
Kao i svaki deo vašeg tela i organizma i koža glave pati ukoliko dođe do dehidratacije. Koža vaše glave prirodno proizvodi masnoće poznate kao sebum. Masnoća i hidratacija koju vaša koža sama proizvodi jako je bitna da je u savršenoj ravnoteži.
Ukoliko je vaše telo u procesu dehidratacije to će se i te kako odraziti na kožu uopšte, kao i na kožu glave.
Vaše telo nema dovoljno vode, što izaziva smanjeno stvaranje sebuma. Usporeno stvaranje sebuma dovešće, sasvim sigurno do suve, zategnute kože glave i svraba koji ide uz to. Evo još nekih razloga:
- Spoljni uticaji kao što su promene vremena, hladno ili jako toplo vreme, topao vazduh u kući zimi.
- Dehidratacija organizma izazvana dijetama ili načinom života
- Preterana upotreba kozmetičkih preparata
- Dugotrajno prekrivanje kose šeširima, kapama ili maramama uslovljava manjak kiseonika koji dolazi do vašeg temena
Opadanje kose i svrab glave
Sam svrab glave u većini slučajeva neće dovesti do opadanja kose, ali je ono skoro sigurno ono što sledi, ako na vreme ne rešite svrab. Naime, sasvim prirodna reakcija svakog od nas na svrab jeste češanje. Ali ono ne služi ničemu osim trenutnom olakšanja. Ipak, može da dovede do ozbijnih problema sa vlasištem, infekcija i ogrebotina na koži glave.
Ukoliko se svrab kože glave zanemaruje to će dovesti do oslabljivanja korena dlake i njenog opadanja.
Reagujte na svrab odmah kako kasnije ne bi došlo do pojačanog opadanja kose i stanja koje više ne možete kontrolisati.
Bilo bi dobro da odmah počnete sa upotrebom blagih, prirodnih šampona za kosu sa umirujućim sastojcima i sa rešavanjem uzroka svraba glave.
Suva koža glave i svrab
Ako je i vaš slučaj suva koža glave i svrab koji je prati, potrebno je da poradite na hidiriranju vlasišta. Ovo je jako važno i ne smete da zapostavite ovo pitanje, jer kasnije može doći do još lošijeg stanja kose i opadanja.
Suva koža glave i svrab mogu biti uzrokovani različitim faktorima i uglavnom su to isti oni faktori koji su doveli do dehidratacije.
Rešenje može biti u tratmanima sa prirodnim uljima poput ulja jojobe, susam ula ili ulja koštica grožđa ili jednostavno u prelasku na biljne šampone i ostale preparate za kosu koji sadrže hidratantne sastojke.
Medicinski uzroci
Ovo je najozbiljniji tip uzroka od svih o kojima pričamo. Iako nije opasan po život, svrab na glavi uzrokovan na ovaj način zaista zahteva najviše pažnje.
Može biti da imate neku autoimunu bolest kao što je psorijaza na glavi, koja izaziva svrab, crvenilo i ljuspice na vašem temenu. Ukoliko je ovo vaš slučaj, doktor će vam preporučiti odgovarajući šampon za negu kose.
Takođe uzrok može biti i gljivična infekcija, koja se kada se javi na vlasištu naziva dermatopija ili tinea capitis. Ovakva gljivična infekcija poredi se sa gljivičnom infekcijom stopala kod sportista pa se samim tim, slično i leči lekovima koji uglavnom sadrže kortikosteroide i unose se oralnim putem.
Gljivične infekcije su zaista uporne i mnoge osobe imaju problema sa njihovim lečenjem. Pored lekova koji su vam prepisani od strane doktora, jako je važno da iz redovne ishrane izbacite slatkiše i mlečne proizvode. Slatkiši pospešuju rast i razvoj gljivica u kosi, dok mlečni proizvodi uzrokuju poremećaj ph vrednosti.
Svrab na glavi, takođe može biti uzrokovan alergijama. Bilo da je alergija na hranu ili određeni kozmetički preparat, treba joj pristupiti zrelo i odgovorno. Pokušajte tako što ćete vaš šampon zameniti šamponom bez sulfata i onim koji u sebi ne sadrži boje i silikone.
Ukoliko farbate kosu, to takođe može biti uzrok crvenila i svraba glave. Pitajte vašeg frizera za boje koje u sebi ne sadrže amonijak ili malu koncentraciju istog, što može biti rešenje za vaše osetljivo teme.
Perut kao uzrok
Postoji velika razlika između peruti i kada se javlja suvo teme glave i svrab.
Perut se pojavljuje kao odgovor vašeg tela na neki zapaljenski proces, tako što proizvodi previše sebuma. Bele ljuspice koje se lepe na vaše teme ili četku za kosu možete razlikovati od praškastih belih ljuspica koje nastaju kod suve kože glave.
Najbolje rešenje za perut jeste korišćenje blagih šampona protiv peruti sa antibakterijskim i umirujućim sastojcima kao što su menta i lavanda.
Sanja je mlada devojka koja se jednu celu godinu „patila“ sa peruti u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši njen problem peruti u kosi. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Šta prvo pomsilimo kada kažemo perut?
Pa upravo neprijatan svrab kože glave i bele ljuspice svuda po vašoj kosi i odeći. Perut u kosi jesu mrtve ćelije kože glave koje se javljaju u vidu belih, praškastih ljuspica.
Perut može biti uzrokovan kako zbog naslednog faktora ili hormonskog disbalansa, tako i zbog neadekvatne nege kose i kože glave.
Dobar uticaj na perut pokazali su šamponi posebno namenjeni koži koja je podložna stvaranju peruti.
Takođe ukoliko i vi imate problem sa peruti, koristite šampone koji u sebi sadrže kamilicu ili mentol. Mentol je poznat po svom umirujućem dejstvu, pa se može naći kao jedan od glavnih sastojaka šampona i preparata namenjenih za probleme peruti.
Neadekvatna nega kose jedan je od razloga nastajanja peruti i svraba kože glave. Trudite se da vaš pribor za ličnu higijenu održavate čistim. Neka vaša četka za kosu uvek čista. Češćim češljanjem kose uspećete da uklonite što više mrtvih ćelija sa temena.
Jako bitna stvar jeste i način ishrane. Potrudite se da unosite hranu i sastojke koji sadrže visoku koncentraciju cinka. Kao što su orašasti plodovi, riba ili integralne žitarice.
Svrab glave na nervnoj bazi
Stres, mnogo obaveza, a malo vremena, nemogućnost da ostvarimo sve svoje ciljeve u zadatom roku predstavlja veliki problem za mnoge. Nekada je žena imala obavezu da brine o kući i porodici, danas je tome dodato još mnogo obaveze koje čine da se prosto u nekom momentu, zaista osetimo bespomoćno i frustrirano.
Tako anksioznost postaje jedan od najčešćih problema savremenih žena sa kojima se susreće svaka treća žena barem u nekom periodu života.
Bilo da ste mlada i ambiciozna devojka koja želi da radi na svojoj karijeri ili ste mlada mama koja se susreće sa sasvim novim izazovima, u nekom momentu vaše telo i um neće moći da pozitivno odreaguju na sav stres kome ste izložene i doći će do pojave anksioznosti.
Anksioznost nije ništa drugo do odgovor vašeg tela na stres i znak da vam treba predah i pomoć. Anksioznost nastaje tako što sve one probleme sa kojima se svakodnevno susrećemo, guramo pod tepih i oni jednostavno nekada moraju izbiti iz vas.
Psiholozi je definišu kao psiho-somatski poremećaj. To znači da vaše telo fizički reaguje na vaše psihičko lošije stanje. Ovo nije bolest, već trenutno stanje u kojem se možete vrlo lako naći. I sama sam u nekom periodu života imala problema sa anksioznošću i mislila sam da nema izlaze.
Šta onda treba da radite?
Anksioznost se kod svakoga ispoljava drugačije. Jedan od načina na koji vaše telo reaguje na ansioznost jeste i iritacija kože, u ovom slučaju kože glave, što dovodi do pojave nesnosnog svraba glave, koji još dodatno nervira. Međutim, anksioznost i sve što ide sa njom danas se uspešno rešava.
Bilo da se odlučite za stručnu pomoć psihologa ili rešite da se sami borite, rezultati će sigurno biti dobri. Bitno je da uzmete pauzu kada osetite da vam je potrebna. Kada ste anksiozni, vaše telo se pojačano znoji, što dovodi do dehidratacije i pojave suve kože i svraba.
Pokušajte da vaše telo držite u ravnoteži sa vašim umom. Kada se osetite anksiozno i uhvati vas panika, jedan od najjednostavnijih načina jeste da na trenutak zatvorite oči. Bez obzira gde se nalazite u tom trenutku, zatvorite oči, zamislite se na nekom lepom i sigurnom mestu, i dišite duboko, što dublje. Sve dok vaše srce ne uspori ritam i ne osetite harmoniju duha i tela.
Koncentrišite se na lepe stvari oko vas, prirodu, omiljenu pesmu, svrkut ptica i dajte sebi malo mira. Kada ovo ubacite u svoju svakodnevnu rutinu, vrlo brzo rešićete se anksioznosti, a ujedno i iritacija kože i svraba koji nastaje na nervnoj bazi.
Svrab glave posle farbanja kose
Volite da eksperimentišete sa bojama vaše kose? Želite promenu na svojoj kosi, ali vam se nakon farbanja kose javlja nesnosan svrab temena? Šta preduzeti, kako da imate lepo obojenu kosu i zdravo teme glave?
Ovo su samo neka od pitanja koja muče devojke kojima se nakon farbanja kose javlja svrab i iritacija kože glave. Da biste dobili najbolje rezultate, pozabavićemo se uzrocima zbog kojih se javlja svrab glave nakon farbanja.
Svrab na glavi koji vam se javlja nakon farbanja kose može biti uzrokovan alergijskom reakcijom na samu farbu i tretiranje kose ili na neke od sastojaka koje vaša farba sadrži.
Na svu sreću, ovaj problem u većini slučajeva nestaje sam od sebe. Međutim ukoliko se problem nastavlja pokušajte da koristite farbe bez amonijaka za vašu kosu.
Amonijak je jak i može veoma lako izazvati alergijske reakcije na vašoj koži. Ukoliko niste sigurni da je vaš svrab temena glave nastao zbog farbanja ili niste sigurne da li ste alergične na neki sastojak farbi za kosu, predlažemo da veče pre farbanja testirate vašu kožu.
Nanesite malo farbe na nadlakticu ili na sasvim mali deo kože glave i ukoliko se javi reakcija, ne bi trebalo da nastavite sa farbanjem.
Ukoliko je došlo do alergijske reakcije i morate odustati od farbanja kose, ne očajavajte. Iako nisu postojane kao farbe sa amonijakom i farbe bez amonijaka su sasvim dobre, a što je najvažnije neće vas nakon upotrebe svrbeti glava.
Takođe možete izabrati neku od prirodnih boja za kosu, a predlažemo da nakon farbanja kosu perete šamponom za farbanu kosu, jer zaista pomaže, kako u trajanju boje tako i u smanjenju iritacija.
Svrab kože glave i vrata
Često uz svrab kože glave, žene imaju problem i sa svrabom vrata. Uzrok ovog svraba može biti kako preosetljivost kože glave i vrata na kozmetičke preparate koje koristite tako i zbog ekcema. Ekcem, jeste inflamatorno oboljenje koje izaziva crvenilo i svrab kože i može se javiti svuda, pa tako i na vašoj koži glave i vrata.
Ova vrsta ekcema naziva se seboreični ekcem. Iako nekada može nestati sam od sebe, kod nekih osoba zahteva poseban tretman. Pokušajte da perete vašu kosu i kožu vrata svaki dan blagim šamponom bez sulfata ili nekim takvim sapunom. Ako, i dalje imate problem konsultujte se sa lekarom koji će vam prepisati posebne preparate za ekceme.
Svrab glave lek koji deluje
Lek za svrab glave postoji i to je ono što je važno da znate. U zavisnosti od uzroka koji je kod vas doveo do pojave svraba krenućete i u borbu sa njim.
Ukoliko je uzrok svraba kod vas medicinske prirode obavezno se obratite svom dermatologu koji će vam preporučiti najbolji tretman prilagođen vama.
Ako problem kod vas nije medicinske prirode možete pokušati sa promenom šampona i odabirom efikasnog šampona za svrab glave ili nekim prirodnim receptom koji vam može pomoći.
Šampon za svrab glave
Najbolji šampon za svrab kože glave je onaj koji ne sadrži štetne sastojke poput sulfata i parabena.
Birajte šampone na prirodnoj bazi sa aktivnim prirodnim sastojcima koji čiste, dezinfikuju i imaju umirujuće i protivupalno dejstvo.
Takvi sastojci su kamilica,menta, hamamelis, d-pantenol, arniku, babasu ulje i ulje pirinča. Ovi sastojci su odlični za sve što vam treba kako biste se rešili upornog svraba glave.
Nežno čiste i neguju vlasište, pospešuju zaceljivanje epitela kože uz savršen balans hidratacije.
Neka kvalitetan prirodni šampon za svrab glave uvek bude vaš prvi izbor!
Prirodni lek za svrab kože glave
Kao i uvek, postoji bezbroj prirodnih i zdravih načina održavanja i nege vašeg tela. Istraživali smo detaljno i pronašli mnoštvo saveta za borbu protiv svraba kože prirodnim sastojcima i metodama.
Izabrali smo top 5 načina koje možete lako i jednostavno same iskoristiti u borbi protiv svraba glave.
Mentol
Poznato je da mentol ima rashlađujući i umirujući efekat. Da bi otklonili svrab temena glave i mnoge probleme koji idu uz to možete probati sa uljem od mentola i maslinovim uljem. Pomešajte ulja i umasirajte u vlasište kose pre šamponiranja. Ili jednostavno dodajte par kapi ovog ulja od mentola u vaš šampon.
Takođe mođete skuvati čaj od mentola, rashladiti i njime ispirati kosu nakon redovnog šamponiranja i tretiranja.
Soda bikarbona
Poznata je po svojoj antibakterijskoj i antigljivičnoj delotvornosti. Pomaže u uklanjanju infekcija, svraba i crvenila kože glave. Potrebno je da dve do tri kašike sode bikarbone pomešate sa šoljom vode. Mešajte dok ne dobijete konzistentnu masu nalik pasti za zube. Kada je napravite nanesite pastu na vaše teme i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Nakon toga kosu operite blagim šamponom bez parabena.
Kokosovo ulje
kokos je odličan u borbi protiv gljivica, pa samim tim ima odličan učinak na zapaljenja i iritacije kože izazvane gljivičnim infekcijama. Korišćenjem kokosovog ulja za kosu dovodite do savršenog balansa vlage vašeg vlasišta pa i same kose. Uzmite kokosovo ulje i zagrevajte ga desetak sekundi, nanesite ga na vašu glavu i ostavite petnaestak minuta da deluje, zatim isperite.
Aloe vera gel
Aloe vera za kosu je zapravo prirodna krema koja pomaže u tretiranju svraba vlasišta zbog svojih antimikrobnih i umirujućih svojstava. Uzmite prirodni aloe vera gel i umasirajte u svoje teme. Ostavite da odstoji 15 do 20 minuta, i operite mlakom vodom. Ovaj postupak ponovite dva puta nedeljno za postizanje najboljeg rezultata.
Limun
Sok od limuna je prirodni antimikotik zbog svoje kiselosti i fitohemikalija. Zato limunov sok ima antizapaljenski efekat kada se nanosi na vlasište. Uzmite dve do tri kašike limunovog soka i uz pomoć tufera nanesite na celo vlasište. Ostavite desetak minuta, potom isperite hladnom vodom. Za najbolje rezultate ponovite jednom do dvaput nedeljno.
Sada kada smo obuhvatili sve što se tiče svraba glave, njegovih simptoma, uzroka i rešenja, nadamo se da ste barem malo mirnije i da imate nade da ćete se napokon rešiti nesnosnog češanja i neprijatnosti koju sa sobom nose.
Još jednom za kraj da ponovimo šta smo naučili o svrabu glave. Može nastati iz dosta razloga, a za uspešno rešavanje potrebno je prvenstveno zaključiti koji je vaš.
Nakon toga jako je bitno da redovno održavate kosu i vlasište čistim. Birajte preparate i šampone za vaš tip kose, koristite blage šampone bez sulfata i održavajte pribor čistim.
Ukoliko i dalje budete imali problema sa svrabom, pokušajte da isprobate neki od gore navedenih prirodnih preparata koje ćete same napraviti. Zapamtite još nešto, svaki problem ima rešenje!
Opustite se, odvojite vreme za sebe kako biste kontrolisale stres i zaboravite na češkanje, osim ukoliko vam dragi ne češka leđa nakon napornog dana. Onda se jednostavno prepustite i uživajte.