
Da li je keratinsko ispravljanje kose tretman za vas?
Keratinsko ispravljanje kose je popularan tretman u salonima koji nudi trajno ravnu kosu. A da li su zaista rezultati baš kako se priča, saznajte u tekstu.
Na samom početku, odmah da odgovorimo na pitanje šta je keratin?
Keratin je protein koji se prirodno nalazi u vašoj kosi. Ovaj tretman je najbolje da se radi u salonu, ali ukoliko ste vični, možete to učiniti i sami kod svoje kuće. Tretman keratinsko ispravljanje kose, kao što i sam naziv kaže jeste tretman koji se koristi za trajno ispravljanje kose.
Možete zaboraviti na kovrdžavu kosu nakon tretmana. Ono što će konačno moći da radite je da sasvim sigurno prošetate na vlažnom ili kišnom vremenu, a vaša kosa će i dalje biti sasvim ravna, bez ijedne lokne.
Keratinsko ispravljanje kose u salonu izvodi se tako što se nanosi proizvod za ravnanje kose sa keratinom na kosu, a zatim se koristi topla prese za kosu kako bi se kosa ispravila.
Proces traje oko 90 minuta ili duže, to najviše zavisi od dužine vaše kose.
Sačakajte sa pranjem kose nakon keratinskog ispavljanja kose – nemojte prati kosu tri ili četiri dana nakon tretmana. Šta sve možete da očekujete od tretmana sledi u nastavku teksta.
Šta je keratinsko ispravljanje kose?
Što se tiče keratinskog ispravljanja kose možete ga raditi u frizerskom salonu ili samostalno kod kuće. Ukoliko to još niste radili, a želite, možda je dobar predlog da za prvi put to ipak uradite kod frizera.
Ispravljanje kose keratinom može da traje i do tri sata( to zavisti od dužine kose), zato se naoružajte strpljenjem.
Kod frizera dolazite u dogovreno vreme, i tretman keratinom počinje kao i svaki drugi tretman u frizerskom salonu – pranjem kose. Frizer će prvo da vam opere kosu keratinskim šamponom i da je sasvim osuši. Kada je kosa sasvim suva, dobro se raščešlja i odvaja se u više pramenova.
Frizer će podeliti kosu na onoliko pramenova i neophodnu širinu, kako bi njemu bilo lakše da nanosi keratin na kosu. Posle toga, keratin za kosu se nanosi pramen po pramen.
Duž celog pramena nanosi se keratin, baš kao što izgleda farbanje kose.
Ovde je važno voditi računa o količini – zato bi trebalo da keratinsko ispravljanje kose radite kod iskusnog i proverenog frizera sa iskustvom – neko u koga imate poverenja.
Ako se nanosi mnogo keratina na kosu, dobićete slepljene dlake. Trebalo bi da se izbegava deo na samom korenu, jer ukoliko se keratin nanosi od samog korena, kosa će biti uvek masna.
Kada je cela kosa premazana keratinom, važno je da se dobro zagreje – obično grejanje kose ide ispod haube. Kada je kosa sasvim suva, nastavlja se sa feniranjem ili presom – kako se dogovorite sa svojim frizerom. I tako izgleda kompletno keratinsko ispravljanje kose.
„Moja kosa konačno izgleda zdravo“
Nina nam je ispričala kako je uspela da od beživotne kose učini svoje vlasi zdravim, a krajeve kose spasi od šišanja.
Našla je brz, prirodan i efikasan način. O čemu je reč, saznajte na ovom linku https://sveokosi.com/zelite-brz-oporavak-ostecene-kose/
Kada ste izašli iz frizerskog salona nakon keratinskog ispravljanja kose, kosu u naredna četiri dana ne smete da perete. Ovo nemojte zaboraviti. jer u suprotinom tretman neće pružiti svoj efekat.
Ukoliko niste do sada, nakon ispravljanja kose keratinom šampon mora da menjate. Mora da bude prirodan i ne sme da sadrži sulfate.
Šta još treba da znate?
Keratinski tretman isparava i štipa za nos, oči i grlo. Koristite maramice, ili ako vam je lakše možete i masku. Ova neprijatnost je samo u delu tretmana, dok se premazuje keratin na kosu.
Šampon koji koristite nakon keratina, mora da bude prirodan, bez jakih sastojaka, kao što su sulfati i parabeni, jer u suprotnom neće se dugo održati efekti ispravljanja kose. Sulfate bi trebalo da izbegavate u svakom slučaju, ali nikako ne perite kosu sa ovakvim šamponom, ukoliko ste kosu ispravljali keratinom.
Uz šampone bez sulfata mnoge dame koje su radile ovaj tretman tvrde kako je moguće da keratin za kosu potraje i do sedam meseci. Nekada će biti potrebno da u dva meseca morate popravljati ili uraditi novi tretman kako biste kosu onako kako želite oblikovali ili regenerisali.
Ipak, mnogi frizeri, pre svega zbog manjih oštećenja kose, preporučuju da se keratinsko ispravljanje kose radi jednom godišnje.
Na efekte keratinskog ispravljanja kose negativno deluju hlor i slana voda. Ako je ikako moguće, bilo bi dobro izbegavati kvašenje kose prilikom boravka na bazenu ili moru-poslužite se kapom.
Ne smete je vezati i peglati i najmanja šnala će izobličiti ravnu kosu. Farbanje kose izbegavajte u naredne dve nedelje od dana kada ste uradili trerman ispravljanje kose keratinom. Kosa nakon keratinskog ispravljanja kose ne treba više da se ispravlja-što znači manje feniranja i prese za kosu.
Keratinsko ispravljanje kose trajanje
Ovo je prilično individualna stvar, obzirom da trajanje tretmana najviše zavisi od vaše nege nakon tretmana. Ukoliko se neodgovorno ponašate prema kosi, nemojte očekivati da će keratinsko ispravljanje kose dugo trajati.
Ukoliko želite da kosa uvek bude ravna onda je optimalno vreme da tretman traje tri meseca. Mnoge devojke su bile odgovorne i ozbiljno shvatile negu kose, pa je ispravljanje kose keratinom trajalo čak i do sedam meseci.
Održavanje
Nakon što ste uradili tretman keratinsko ispravljanje kose, veoma je važno da koristite šampon bez sulfata kako biste održali tretman. Samo na ovaj način možete biti sigurni da će vaša ravna kosa zadržati svoj izgled što duže.
Kada ste završili tretman u salonu, bićete oduševljeni izgledom, ali sve na dalje upravo zavisi od vas. Budite istrajni i zamenite svoj običan šampon, prirodnim šamponom bez sulfata, koji će održati vašu frizuru.
Formaldehid u tretmanu
Jedan od sastojaka keratina za ispravljanje kose jeste i formaldehid. Formaldehid je povezan sa zdravstvenim problemima, posebno za osobe koji sa njim redovno rade. Glavna zdravstvena briga oko formaldehida u keratin proizvodima je kod frizera, dakle osoba koje izvode tretman, a ne onih kojima se usluga pruža.
Zbog toga je obavezno da frizeri nose zaštitne naočare i maske. Dugoročno izlaganje ovom tretmanu zbog udisanja formaldehida može biti opasno.
Frizer ne bi trebalo da u tretmanu koristi proizvode koji sadrže više od 0,2 odsto formaldehida. Takođe, na tržištu sada uveliko postoje i tretmani bez formaldehida.
Uvek se prethodno dobro raspitajte kod svog frizera da li koristi ovaj sastojak, u kom procentu, da li se možete zaštiti i sl.
Ukoliko niste sigurni u reputaciju frizerskog salona, bolje je da budete uporni dok ne nađete salon u kom ćete biti sigurni da ćete dobiti adekvatan tretman i pravu negu.
Keratinsko ispravljanje kose da li je štetno?
Kao što smo prethodno rekli za formaldehid, ovaj tretman može biti štetan za onog ko ga obavlja, jer je često izložen ovom sastojku. Vama se preporučuje da se dobro zaštitite tokom rada.
Hemikalije koje isparavaju tokom same procedure često mogu izazvati različite neprijatnosti, kao što su štipanja za nos i grlo, a još češće iritaciju očiju. U nekim slučajevima i alergijske reakcije, osip i svrab.
Keratinsko ispravljanje kose kod kuće
Rešili ste da se upustite u avanturu i da ispravljanje kose keratinom obavite sami kod kuće. Ok, da vidimo kako to možete i da uradite.
Prvi korak jeste da kupite pribor za keratinsko ispravljanje kose. U specjalizovanim radnjama može se naći kompletno pakovanje za keratinsko ispravljanje kose koje košta oko 9000,00 dinara.
Ovo pakovanje sadrži i keratin i šampon i češalj i balzam, dakle pakovanje je potpuno i sadrži sve neophodne proizvode za rad kod kuće.
Operite kosu blagim šamponom koji ne sadrži sulfate, isperite i osušite kosu peškirom. Bez trljanja i grubih pokreta, samo nežno pokupite višak vode sa kose. Nemojte koristiti nakon toga balzam za kosu. Osušite kosu na ravno. Dobro očešljajte kosu. Podelite kosu na pramenove uz pomoć većih šnala za kosu.
Postoje pravila pranj kose kojih morate da se pridržavate
Četkom za farbanje krenite polako da nanosite keratin na kosu, deo po deo. Budite pažljivi i polako radite, ipak vi niste profeionalac. Treba da budete sigurni da ste pokrili celu dužinu kose.
Na kraju se dobro počešljajte kako biste skinuli sav višak sa kose. Posle pola sata, osušite kosu dok ne postane skroz suva.
Kada je kosa sasvim suva, uz pomoć prese za kosu, izvlačite kosu i tako je peglajte. Poželjno je da korisite kvalitetnu presu za kosu, koja u sebi imaju keratin formulu za zaštitu kose.
Kada ste to završili tretman, nemojte je vezivati, dirati prstima i kačiti šnalu u kosi naredna tri dana.
Ovaj proces, obzirom da ćete ga raditi samostalno, može trajti i više od dva sata. Trajni efekat biće od dva do tri meseca, ali kao što smo već spomenuli, neophodno je da kosu perete šamponima bez sulfata.
Keratinsko ispravljanje kose iskustva
Ukoliko ste vi jedna od onih žena koja je prilično neodlučna kada treba da donese odluku, onda vam iskustva drugih devojaka mogu biti od koristi.
Ljiljana je napisala svoje iskustvo na jednom od foruma, pa vam prenosimo u celosti.
Ja imam prirodno kovrdžavu kosu i oduvek sam želela da imam ravnu kosu. Svi su mi govorili koliko sam ja upravo srećna zbog lokni, a ja sam bila ustvari jako nesrećna.
Svaki dan sam je fenirala, isprvlala peglaa i kosa mi je ozbiljno stradala. Krajevi su mi ispucali, nisu mogli da se oporave, a cela kosa izgledala je kao slama. Zato sam rešila da uradim neko trajno rešenje, a to je upravo bio tretman keratinom.
Bila sam delimično zadovoljna. Prvih mesec dana ja sam imala ravnu kosu svaki dan. Zamislite moju sreću. Ne mogu da vam opišem.
Posle drugog meseca kosa je već krenula da menja svoj izgled. Vratila sam se kod svog frizera i uradili smo još jedan tretman.
Frizerka mi je preporučila da kupim šampon bez sulfata, ako želim da što duže održim ravnu, svilenu i zdravu kosu. Nakon toga, obzirom da šampon nisam menjala, ispravljanje kose keratinom trajalo mi je i duplo više.
Obzirom da ni ovo nij trajno rešenje za moju kovrdžavu kosu. Ja sam se pomirila sa tim i zaista naučila da uživam u svojim prirodnim loknama.
Mira je napisala: Ja sam jednom koristila keratin za ispravljanje kose i moja najveća greška je što sam to uradila sama kod kuće. Koliko sam samo bila sigurna da to mogu učiniti sama. Sve sam uradila prema uputstvu, ali negde sam napravila grešku, da li sam prreskočila neki korak ili šta sam uradila, ni sama ne znam.
Moja kosa uopšte nije bila ravna. Prvo, što sam bacila pare, drugo, sigurno sam naštetila svojoj kosi, a kao treće rezultat nisam dobila. Savet svim ženama je da se sa ovakvim stvarima ne igraju. već da uvek poverenje ukažu profeisonalcu.
Keratinsko ispravljanje kose cena
Sada, kada ste prikupile sve informacije o ovom tretmanu, ono što vas najviše zanima jeste cena. Cena ne može da bude fiksna, jer na nju utiču mnogi fakori. Da li keratinsko ispravljanje kose Novi Sad ili Beograd, dužina kose, da li ste možda naišli na keratinsko ispravljanje kose pupuste i ono što je često slučaj cena se određuje prema dužini kose.
Okvirna cena je 100eura, ali kao što smo rekli, zavisi od dužine kose, pa tako 40ml košta 55eura, a imate dugu kosu. Za vašu dužinu biće potrebno tri pakovanja, a to znači preko 150 eura.
Ako mislite da je skup tretman, možete da se odlučite za kućnu varijatnu, koje može da košta od 9000,00 do 10000,00 dinara.
Drage dame, upravo ste se upoznale sa svim prednostima i manama koje ima keratinsko ispravljanje kose. Bilo da se odlučite da tretman uradite kod frizera ili samostalno kod kuće, vodite računa o formaldehidu i procentu u kom se nalazi. Zdravlje vam je uvek na prvom mestu.