Pranje kose sa i bez šampona!
Pranje kose ima svoja pravila ili ipak ne? Kako se pravilno pere kosa, ali i koji sastojci ponekad mogu zameniti šampon? Kako oprati kosu bez šampona?
Kako perete kosu? Prođete dvaput šamponom kroz kosu i to je to. Da li mislite da je samo to dovoljno? Ipak postoji tehnika pranja kose, a još bitnije od toga, važno je da izaberete dobar šampon i da na kraju dobro isperete kosu.
Osim što ste navikli da svoju kosu perete šamponom, postoji li još neki, drugi način za pranje kose.
Da vidimo koja su važna pravila kod pranja kose, kao i da li je istina ili mit da svakodnevno pranje nije dobro, kao i koji su načini pranja kose bež šampona.
Da li je dobro pranje kose svaki dan?
Na pitanje da li svakodnevno pranje kose štetno, odgovor je i jeste i nije.
Jeste – zato što na ovaj način isušujete kosu i uklanjate prirodna ulja sa temena. Opet, to u mnogome zavisi i od tipa kose.
S druge strane mnogi smaštraju da nije, jer je mnogo je više činjenica u korist tvrdnje da svakodnevno pranje kose i nije tako loše.
Ako se bavite sportom ili ste zbog prirode određenog posla češće izloženi fizičkim naporima, koji dovode do znojenja, vrlo često to može izazvati probleme na koži glave. U ovom slučaju preporučljivo je kosu prati svaki dan jer će na taj način teme glave biti zdravije.
Ako imate tanku ili ravnu kosu, ulja sa temena će mnogo brže dolaziti do krajeva i na taj način mastiti celu dužinu. Kako biste izbegli ovakav izgled, svakodnevno pravilno pranje je jedino rešenje.
Šamponi koji se danas proizvode, osmišljeni su baš za svakodnevno pranje. Oni otklanjaju višak sebuma i čiste bez nanošenja ikakve štete. Činjenica je da se zaštitni sloj obnavlja u toku jednog dana, tako da svoju kosu možete prati svakog dana.
Ako osećate da vas koža glave svrbi, pranjem kose uklonićete mrtve ćelije i ljuspice koje se na taj način stvaraju.
Dakle, pranje kose svakog dana jeste dozvoljeno, ali nije obavezno. Činite to jedino ukoliko imate problem prekomernog mašćenja kose.
Kako odabrati najbolji šampon za pranje kose?
Najbolji šamponi za pranje kose su definitvno 100 % prirodni šamponi. Pored toga što ne sadrže štetne hemikalije, regenerišu kosu i stimulišu njen rast. Takođe, dubinski čiste i regenerišu skalp.
Čine kosu u isto vreme svilenkastom i mekšom. Svoje dejstvo baziraju isključivo na većoj koncentraciji aktivnih sastojaka, uklanjajući pri tom problem peruti i viška sebuma.
Koliko perut u kosi može biti uporna, potvrdila nam je Sanja u svom iskustvu. Osim peruti, njena kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je otkrila kako je brzo, lako i jednostavno, za samo tri nedelje uspela da se reši peruti. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Preporuka je da ako do sada niste imale priliku da isprobate šampone bez sulfata, to obavezno učinite jer ćete biti više nego zadovoljne njegovim učinkom.
Kosa se pere hladnom vodom: da ili ne?
Iako mnogi tvrde da je ispiranje kose hladnom vodom, dobro za kosu, da je čini sjajnom i glatkom kao i da poboljšava prokrvljenost kože glave, ova tvrdnja ipak nije tačna. Brojna istraživanja dokazuju suprotno.
Hladna vode neće uspeti da spere ostatke šampona i regeneratora, kao što je to moguće uz pomoć tople vode. Sa druge strane, vodite računa da to nikako ne bude vrela voda, jer ćete na taj način isušiti i kožu glave i kosu.
Kako se pere kosa pravilno?
Kosu pokvasite vodom srednje temperature. Malu količinu šampona nanesite na dlanove, a zatim vlasište glave dobro izmasirajte. Isperite kosu dok sva pena ne nestane. Ovaj postupak možete ponoviti još jednom.
Uzmite regenerator i nanesite ga na krajeve kose. Nemojte ga stavljati na teme, jer će kosa izgledati masno. Ostavite da deluje 2-3 minuta i nakon toga isperite kosu.
Na kraju kosu nežno obrišite peškirom u pravcu rasta dlake.
Izgebavajte upotrebu fena jer toplota šteti vašoj kosi. Ako to i činite, trudite se da ga držite 10 cm dalje od glave. Najbolji način sušenja kose je svakako prirodnim putem.
Pranje kose posle farbanja! Ima li svojih pravila?
Ako svoju prirodnu kosu farbate, onda ste sigurno primetile kako se boja nakon svakog pranja menja/ispira. Da bi ostala postojanija jedan od saveta koji je poželjno da usvojite, jeste da nakon farbanja, kosu ne perete narednih 48 sati.
Tako ćete biti sigurne da je farba dobro upila.
Poželjno bi bilo da je perete svaki drugi dan, a ukoliko je neophodno češće, između pranja, koristite šampon za suvo pranje. Potrudite se da svoju kosu perete isključivo mlakom vodom jer na taj način nećete oštetiti vlasi.
Pranje kose bez šampona
Više puta ste čule da mnoge žene sve češće pribegavaju pranju svoje kose ali bez upotrebe šampona. Pa, kako to one rade. Postoji nekoliko načina da operete svoju kosu, a da pri tom šampon za kosu ne upotrebite.
Pojedine žene, posebno pripremaju svoju kosu na prelazak na pranje bez šampona. Za to vreme koriste sodu bikarbonu umesto šampona, a jabukovo sirće umesto regeneratora.
Soda podiže i uklanja masti, dok jabukovo sirće čini kosu sjajnom i mekanom. Može se desiti da će se u početku vaša kosa brže mastiti pa u tom slučaju, savetujemo da najpre kupite neki organski šampon ili ga sami napravite.
Prirodni šampon sa sodom bikarbonom
U pola čaše vruće vode, rastvoriti jednu kašiku sode bikarbone a onda nalite još pola čaše hladne vode. Nanesite ovaj rastvor na vlažnu kosu i nežno utrljajte u teme glave. Potom nanesite na celu dužinu kose. Na kraju kosu isperite običnom vodom.
Sledeće pranje savetuje se da bude kiselom vodom. Prilikom ispiranja kiselom, u 2L vode, dodajte kašiku soka od limuna ili kašiku sirćeta. Pranje kiselom se preporučuje radi održavanja kisele sredine kože glave.
Prirodni šampon sa senfom
Ovakav šampon, posebno se preporučuje za masnu kosu. U 1L tople vode dodajte 2 kašike senfa u prahu. Nanesite na kosu i dobro protrljajte na sve delove kose. Može se dogoditi da osetite peckanje, ali ne brinite, to je znak da se tako podstiče protok krvi i stimuliše brži rast kose.
Korišćenjem ovakvog šampona za kosu, postićićete to da suvu kosu nahranite, a masnoj kosi ublažite taj efekat. Pored toga ovakav način pranja doprineće većoj gustini kose, kao i njenom kvalitetu.
Šampon sa kastilja sapunom
Evo preporuke kako da same napravite prirodan šampon za pranje kose.
Za ovaj šampon, biće vam potrebno:
- Kastilj sapun
- Nekoliko kapi kokosovog ulja
Radi lepšeg mirisa, možete dodati eterično ulje po vašem izboru. Inače kastilj sapun se pravi isključivo od maslinovog ulja. Možete ga i same napraviti ili kupiti kao gotov proizvod.
Nakon nanošenja ovog potpuno prirodnog šampona, kosu isperite jabukovim sirćetom, u razmeri 1:5. Nanesite malo kokosovog ulja na kosu.
Prirodni šampon za suvo pranje
Ukoliko ste u žurbi a kosa vam je neuredna, evo predloga, kako da same napravite šampon za suvo pranje kose, ukoliko već nemate kupljen gotov šampon za suvo pranje.
Sastojci koji će vam biti nephodni su:
- Bebi puder i kakao ( za brinete)
- Bebi puder i cimet za kosu (za crvenokose)
- Bebi puder i par kapi esencijalnog ulja (za plavuše)
Prema boji kose izaberite sastojke, a potom ih sipajte u bocu i zatvorite poklopcem. Pre svakog korišćenja obavezno promućkajte.
Pranje kose sapunom
Ukoliko ih do sada niste koristili, verovatno će vam prva asocijacija na sapun biti dečiji ili običan sapun koji koristimo za ličnu higijenu. U današnje vreme, postoje specijalni sapuni za pranje kose. U njihov sastav ulaze biljke i esencijalna ulja, kao i natrijum hidroksid.
Obzirom da su potpuno prirodni, bez sulfata, parabena i silikona, adekvatna su zamena za šampon jer na potpuno isti način neguju kosu kao i drugi šamponi.
Evo jednog predloga kako da sami napravite prirodan sapun za pranje kose za koji ste možda već čule. Reč je o kastilj sapunu koji se pravi isključivo od maslinovog ulja.
Domaći sapun za pranje kose – sastojci:
- 1,5 L maslinovog ulja
- 180 gr natrijum hidroksida
- 0,5 L destilovane vode
Priprema:
Stavite ulje na šporet da se greje. Za to vreme potrebno je rastvoriti natrijum hidroksid, što je generalno najteži deo u pripremi sapuna. Za ovo će vam biti nophodna odgovarajuća oprema i zaštita, a to su gumene rukavice i plastične naočare.
Prilikom zagrevanja morate biti jako pažljivi jer u suportnom, možete napraviti opekotine. Vodu sipajte u duboki sud, stavite zaštitnu opremu i polako sipajte natrijum hidroksid pa promešajte metalnom kašikom.
Vrlo brzo ce nastupiti hemijska reakcija. Bokal poklopite i ostavite da se hladi neko vreme.
Ako se maslinovo ulje zagrejalo, sipajte ga u veću posudu i dodajte sa vodom rastvoren natrijum hidroksid. Mešajte dok smesa ne postane gusta.
Nakon toga, spustite je u odgovarajući kalup i ostavite da se preko noći ohladi. Ujutru isecite domaći sapun za pranje kose na kocke i možete ga koristiti za pravilno pranje.
Pranje kose pivom
Konzumacija piva u umerenim količinama je dobra za zdravlje. Pored toga možda će vas iznenaditi ovaj podatak, ali ono je veoma dobro za kosu i kožu glave. Kvasac koji se nalazi u pivu, odličan je izvor: gvožđa, cinka, magnezijuma, kalijuma, selena, belančevina i vitamina B.
Ovakvim načinom pranja kose, učinićete je zdravijom i znatno jačom. Regeneraciju oštećenih kutikula dlake za vrlo kratko vreme oporaviće proteini koji se nalaze u ječmu i sladi od kojih se pivo i pravi.
Odlično je za prevenciju ispucalih krajeva kao i sprečavanje opadanja kose kod žena.
Pre nego što krenete sa pravljenjem samog šampona, otvorite flašu ili konzervu piva, sipajte u šolju i sačekajte da odstoji 10 sati ili ga zagrejte u mikrotalasnoj kako biste skratili proces zagrevanja. Sledeći korak je pravilno pranje uobičajenim šamponom, a potom pivo za kosu sipajte od korena do krajeva kose.
Laganim pokretima prstiju, vršite masažu glave u tajanju do 5 – 10 minuta. Nakon toga je isperite vodom. Preporuka je da se ovaj tretman ponavlja, jednom do dva puta nedeljno. Bićete oduševljene mekanom i sjajnom kosom.
Takođe možete napraviti i prirodni regenerator za kosu od piva. Pošto obiluje kvascem i vitaminom B, učiniće kosu mekanom i svilenkastom. Dovoljno je da je nakon pranja naprskate pivom. Ostavite da se osuši prirodnim putem. Miris piva nestaće čim se kosa bude osušila.
Ako je vaša kosa kovrdžava, koristite tamno pivo ili ono bez alkohola, jer će ono pomoći da se izgubljena vlaga obnovi. Lokne će se regenerisati samo ako su dobro hidrirane.
Operite kosu šamponom, a potom tamno ili bezalkoholno pivo sipajte po kosi. Ostavite da deluje 5- 10 minuta pa isperite hladnom vodom. Bićete više nego zadovoljne postignutim rezultatima. Potrudite se da ovaj tretman sprovodite bar jednom u toku dve nedelje.
Pranje kose jajetom
Priznajemo da zvuči čudno, ali zaista je moguće da vašu kosu operete jajima. Postoje tri načina na koje ovo možete učiniti.
Prvi način – je da umućenom žumancetu, dodate dve kašike tople vode i dobro protresete dobijenu smesu. Tako umućenu, nanesite je na kožu glave. Operite je vodom i posao je gotov. Sigurni smo da će vas rezultat oduševiti jer će vašoj kosi dati sjaj i mekoću koju do sada nikako niste mogli postići.
Drugi način – da to postignete, jeste da žumance i belance umutite sa malom količinom tople vode. Penu od jajeta sipajte na mokru kosu i operite toplom vodom. Potom sipajte 2L vode i dodajte joj jednu kašiku sirćeta. Savetujemo da nakon ovakvog pranja, još jednom svoju kosu isperete biljnim čajem koji će vašoj kosi dati sjaj.
Treći način – Umesto šampona, kosu možete oprati i smesom napravljenom od morske soli i jajeta. Belance i so, poslužiće za pranje dok će žumance nahraniti kožu glave i kosu. U zavisnosti od dužine kose, biće vam potrebno 1- 3 jajeta i trećina kašičice morske soli. Umućenu smesu stavite na vlažnu kosu i ostavite da odstoji pola sata. Isperite mlakom vodom a onda još jednom toplom vodom.
Umesto regeneratora nanesite jabukovo sirće razblaženo sa vodom i isperite kosu.
Nemojte se zabrinuti ukoliko se na glavi pojave bubuljice jer to znači da je koža glave bila prepuna toksina i takva reakcija je potpuno zdrava i normalna.
Ceđ za pranje kose
U vreme kada su naše bake bile mlade, šamponi nisu postojali. Kosu su prale ceđom od pepela ili kako je neki nazivaju lukšijom. To je stari izraz, već davno zaboravljen.
Ova tečnost dobijala se tako što se pepeo za kosu koji nastaje sagorevanjem drveta graba i bukve proseje kroz krupnije sito i najpre se nagoreli delovi odstrane. Trećina kante od 10L napuni se pepelom, a onda nalije kišnicom i ostavi da stoji sedam dana.
Potrebno je povremeno promešati. Posle tog perioda, bistri deo se procedi, a pepeo koji ostaje na dnu se može procediti gazom i tako dobijena voda koristi se za pranje kose.
Osim što su je koristili za pranje kose, ovako pripremljena voda, koristila se i za pranje sudova i veša. Mnogi tvrde da prirodnije i efikasnije sredstvo za pranje ne postoji.
Neprikosnovena je u borbi protiv peruti i masne kose. Stvara jaku penu i otklanja prljavštinu bolje od bilo kog šampona. Kod ovakvog načina pranja kose, mora se voditi računa da neka kap ne upadne u oko. Ceđ je izuzetno jaka, jači od običnih praškova koje danas koristimo u svakodnevnom pranju. Zbog toga kako ne bi oštetili boju šarenom vešu moramo dodajemo vodu da bi je razredili.
Ovaj način pranja kose, može se i danas primenjivati. 100 gr pepela prosejte i vežite u platno ili krpu i stavite u lonac sa kipućom vodom. Ostavite da proključa oko 10 minuta. Za bolji miris možete dodati listove breze, nane, ruzmarina, maslačka, čička.Ovakvim načinom pranja, postići ćete da vaša kosa bude savršano nežna i zdrava.
Potrebno je neko vreme da se vaša kosa navikne na ovakav vid pranja.
Treba spomenuti da se kosa može prati i na još prirodnih načina, kao što su:
- pranje kose koprivom
- pranje kose rižinom vodom
Isprobajte neke od ovih načina prirodnog pranja kose i uvrstite ih u svoju rutinu kako biste napravili dobar temelj za pravilnu negu zdrave i lepe kose.