Vaš problem je psorijaza na glavi? Ne brinite, možete je pobediti!
Ukoliko i vas muči psorijaza na glavi, ne brinite! Postoje načini da je se rešite, a samo neka od rešenja čekaju vas u nastavku teksta. Pratite pažljivo.
Oko 50 procenata osoba koje imaju dijagnostifikovanu psorijazu na telu, sasvim sigurno imaće i psorijazu na glavi. Da li ste i vi jedna od njih?
Iako psorijaza na glavi, ne samo što izgleda ružno već ima i niz neprijatnih simptoma koji je prate, onda je sasvim jasno zašto vam stvara nelagodnost i frustracije.
Na svu sreću, postoji rešenje kako ublažiti simptome ili ih se sasvim otarasiti.
Pre svega podrudićemo se da vam objasnimo simptome, uzroke kao i sva rešenja kako biste što bolje razumeli sa kakvim neprijateljem imate problem.
Kako kažu „da biste pobedili, morate najpre dobro poznavati svog protivnika“.
Psorijaza na glavi – uzroci
U pitanju je oboljenje kože, koje se manifestuje kroz crvenilo, svrab i zadebljanje kože. Psorijaza se javlja na celom telu, najčešće na laktovima, ispod prevoja, na leđima, nogama, po glavi, pa čak i na noktima.
U većini slučajeva, ako imate psorijazu bilo gde na telu možete očekivati da će se pojaviti i psorijaza po glavi.
Sama psorijaza na glavi nastaje kada ćelije vaše kože počnu ubrzano da rastu. To dovodi do toga da ćelije kože rastu brže nego inače na određenom delu kože. Dodatne ćelije kože formiraju ljuspice i crvene mrlje koje svrbe i ponekad čak i bole.
Naše čitateljke vrlo rado dele svoja iskustva sa nama. Tako je i Sanja odlučila da otkrije svima vama koji imate perut – ključnu stvar koja je njoj pomogla.
Sanji je sada KOSA BLISTAVO ČISTA BEZ PERUTI. A kako je u tome uspela?
Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Ovo je hronična bolest koja često dolazi i odlazi. Glavni cilj lečenja je da se spreči ubrzani rast ćelija kože.
Psorijaza vlasišta je uobičajen poremećaj kože koji stvara zadebljale, crvenkaste, često ljuskaste mrlje. Može se pojaviti kao jedna ili više mrlja, a može čak obuhvatiti i celo vlasište. Može se proširiti i na čelo, zadnju stranu vrata ili iza ušiju.
Psorijaza na glavi nije zarazno oboljenje, pa ga ne možete dobiti od nekog drugog, odnosno ne prenosi se!
Uzroci još uvek nisu poznati, ali veruje se da psorijaza na glavi nastaje kao odgovor tela na neki poremećaj imunog sistema. Takođe istraživanjem je dokazano da ukoliko imate nekoga u porodici sa psorijazom, postoji verovatnoća da će se javiti i kod vas, odnosno genetski je uslovljena.
Ono što je poznato to su takozvani ‚‚okidači”, psorijaze koji se mogu sprečiti. Neki od njih su:
- Infekcije, kao što su streptokoka u grlu ili nosu i infekcija kože
- Povrede kože, kao što posekotine ili ogrebotine, ugrizi buba ili teška opekotina od sunca
- Stres
- Pušenje
- Velika konzumacija alkohola
- Nedostatak vitamina D
- Neki lekovi – uključujući litijum, koji se propisuje za bipolarni poremećaj, lekovi visokog krvnog pritiska kao što su beta blokatori, antimalarijski lekovi i jodidi
Psorijaza na glavi može biti blaga i gotovo neprimetna. Ali može biti i ozbiljna, trajati dugo i uzrokovati velike, ozbiljne rane. Intenzivan svrab može da utiče na vaš san i svakodnevni život, a češanje može dovesti do infekcija kože i gubitka kose.
Kako prepoznati psorijazu na glavi?
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom lekaru ili dermatologu.
On može jednostavno pogledati ili napraviti biopsiju kože kako bi se isključila slična stanja kao što je seboreični dermatitis.
Seboreja na glavi se često može pomešati sa psorijazom glave obzirom da su neki simptomi isti.
Perutanje kože glave, svrab kao pratilac i ljuspice primetni su kod oba stanja. Međutim, kod seboreje se često javlja i masno vlasište i lepljive ljuspice poznate kao žuta perut, dok je kod psorijaze na glavi karakteristično suvo vlasište.
Takođe, osim seboreje, ringvorm se lako meša sa psorijazom.
Gljivice u kosi poput karakterističnog ringvorma koji stvara crvene, hraskave osipe u vidu prstena mogu se zameniti sa psorijazom. Kako biste lakše prepoznali psorijazu vlasišta potražite ljuspave i suve mrlje na koži glave koje nemaju nikakav karakterističan oblik.
Da biste lakše odredili da li je u pitanju psorijaza, ovo su simptomi!
Psorijaza na koži glave-simptomi
Simptomi blage psorijaze na vlasištu mogu uključivati samo blago, fino perutanje. Simptomi umerene do teške psorijaze vlasišta uključuju:
- Ljuskanje poput peruti
- Peckanje ili bol
- Perutave, zadebljale crvene mrlje
- Srebrno – bele mrlje
- Svrab
- Suvo, perutavo teme
- Gubitak kose
Psorijaza vlasišta sama po sebi ne uzrokuje gubitak kose, ali češto ili grubo češanje, dodirivanje iritiranih mesta, grubi tretmani i stres koji prate psorijazu mogu dovesti do privremenog opadanja kose. Ovo se odnosi jednako i na žene i na opadanje kose kod muškaraca. Srećom, vaša kosa obično raste ponovo nakon što se vaša koža očisti.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom lekaru ili dermatologu. On može jednostavno pogledati ili napraviti biopsiju kože kako bi se isključila slična stanja kao što je seboreični dermatitis.
Psorijaza na glavi i farbanje kose!Da ili ipak ne?
Ukoliko ste obožavatelji farbanja kose, ako imate problema sa psorijazom, trebalo bi da pričekate malo.
Farbanje kose svakako oštećuje kosu i vlasište, a korišćenje blanša može dovesti do veće iritacije i ubrzanja pojave simptoma psorijaze.
Sačekajte da skroz oporavite kožu glave od psorijaze, pa tek onda razmišljajte o farbanju kose.
Jedina opcija za promenu boje kose može vam biti neka prirodna farba za kosu. Prirodno farbanje kose kanom, cimetom, hibiskusom i sličnim prirodnim preparatima neće naškoditi vašem stanju na vlasištu.
Kupovne farbe za kosu ipak izbegavajte sve dok se ne rešite psorijaze na glavi.
Psorijaza lečenje
Jedno od glavnih pitanja koje vas sigurno muči ukoliko imate problem sa psorijazom jeste kako se liči psorijaza na glavi.
Tretmani psorijaze smanjuju upalu i čiste kožu.
Najvažnije da je na vreme prepoznate i potražite lek koji vama najviše odgovara, kako biste što pre započeli sa lečenjem psorijaze.
Psorijaza na glavi kako lečiti?
Tretmani se mogu podeliti u tri glavne vrste: topikalni tretmani, svetlosna terapija i sistemski lekovi.
1.Topikalni tretmani
Prva linija odbrane je tretman koji koristite direktno na vašoj koži: medicinski šamponi, kreme, gelovi, losioni, pene, ulja, masti i sapuni. Neke od ovih proizvoda možete nabaviti sami u apoteci, ali za one jače trebaće vam recept.
- Kortikosteroidi, Ovi lekovi se najčešće propisuju za lečenje blage do umerene psorijaze. Smanjuju upalu i olakšavaju svrab i mogu se koristiti uporedo sa drugim tretmanima.
Dugotrajna upotreba ili prekomerna upotreba jakih kortikosteroida može izazvati stanjivanje kože. Lokalni kortikosteroidi mogu prestati sa dejstvom tokom vremena. Obično je najbolje koristiti topikalne kortikosteroide kao kratkotrajni tretman u toku upale.
- Vitamin D, sintetički oblici vitamina D usporavaju rast ćelija kože. Ovi medikamenti služe za tretiranje blage do umerene psorijaze zajedno sa drugim tretmanima. Nalaze se u obliku kreme ili rastvora koje nanosite na teme i ostavljate preko noći.
- Tretman sa vitaminom A, dolazi u obliku kreme, pene ili gela. Ako ga koristite noću, stavite ga na čistu, suvu kožu i pustite da se osuši pre spavanja. Nanošenje hidratantne kreme nakon primene leka može da spreči isušivanje.
- Salicilna kiselina, dostupna je bez recepta i na recept, salicilna kiselina pospešuje isušivanje mrtvih ćelija kože i smanjuje perutanje. Ponekad se kombinuje sa drugim lekovima, kao što su topikalni kortikosteroidi ili katran, da bi se povećala njegova efikasnost. Salicilna kiselina je dostupna u medicinskim šamponima i rastvorima za lečenje psorijaze vlasišta.
- Katran. Dobijen od uglja, ugljeni katran smanjuje perutanje, svrab i upalu. Katran kamenog uglja može iritirati kožu. Ima jak miris i budite pažljivi, kod upotrebe zaštitite vašu odeću i posteljinu jer ostavlja fleke.
Katran kamenog uglja je dostupan u obliku šampona, krema i ulja bez recepta. Dostupan je i u većim koncentracijama na recept. Ovaj tretman se ne preporučuje ženama koje su trudne ili doje.
Ako se vaša psorijaza vlasišta inficira, mogu vam se pojaviti kraste, crvenilo, osetljivost i ponekad oticanje limfnih čvorova. Vaš lekar može propisati antibiotski tretman za ovaj problem.
2.Svetlosna ili fototerapija
Ovaj tretman koristi prirodnu ili veštačku ultraljubičastu svetlost. Najjednostavniji i najlakši oblik fototerapije je izlaganje vaše kože kontrolisanim količinama prirodne sunčeve svetlosti.
Drugi oblici svetlosne terapije uključuju upotrebu veštačke ultraljubičaste A (UVA) ili ultraljubičaste B (UVB) svetlosti, bilo samostalno ili u kombinaciji sa lekovima.
3.Sistemski lekovi
Ako imate teži oblik psorijaze vlasišta ili ukoliko ste otporni na druge vrste lečenja, vaš doktor može vam prepisati oralne ili lekove u vidu injekcija. To je poznato kao sistemski tretman. Zbog ozbiljnih nuspojava, neki od ovih lekova se koriste samo kratak vremenski period i mogu se kombinovati sa drugim metodama lečenja.
Iako lekari biraju tretmane na osnovu vrste i težine psorijaze, tradicionalni pristup je da se počne sa najblažim tretmanima – topikalnim kremama i ultravioletnom terapijom (fototerapija) – kod pacijenata sa tipičnim lezijama na koži (plikovima).
Nakon toga može se nastaviti do agresivnijih tretmana ukoliko je potrebno.
Cilj je pronaći najefikasniji način za usporavanje rasta ćelija kože sa što manje mogućih nuspojava.
Pridoni lek za psorijazu!
Iako alternativna medicina ne može izlečiti psorijazu, sigurno je da postoje prirodni tretmani za psorijazu vlasišta koji vam mogu olakšati simptome. Istraživali smo i odabrali 10 prirodnih tretmana koje možete sami napraviti kod kuće i isprobati.
1.Soda bikarbona
Ovo je brz i jednostavan tretman za uklanjanje svraba vlasišta. Uzmite malu čašu vode i promešajte sa jednom kašikom sode bikarbone. Zatim upotrebite tupfer ili krpicu da nanesete smesu na područje glave koje je zahvaćeno psorijazom. Možete čak sipati rastvor na glavu da biste ublažili svrab i upalu ispod kose.
2.Beli luk
Beli luk ima jaka anti-upalna svojstva i antioksidanse koji poboljšavaju stanje kože, a istovremeno sprečavaju infekcije kože. Iako ne miriše najbolje, efikasan je kod smanjenja simptoma psorijaze na glavi.
Pomešajte sok ili ceo presovani beli luk sa kremom od aloe vere ili gelom u odnosu 1-na-1. Ostavite smesu na zahvaćenom području 15 do 20 minuta. Nakon toga isperite hladnom vodom. Ovaj tretman je bezbedan za svakodnevnu upotrebu.
3.Riblje ulje
Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u suplementima ribljeg ulja mogu smanjiti zapaljenje povezano sa psorijazom. Uzimanje 3 grama ili manje ribljeg ulja dnevno se generalno priznaje kao sigurno i može vam koristiti u borbi sa simptomima psorijaze.
4.Kokosovo ulje
Svakako jedan od najboljih domaćih lekova za psorijazu vlasišta što daje izvanredne rezultate. Ono će vašoj koži olakšati simptome i zaustaviti proizvodnju masti u vašoj koži, sprečavajući da se suve mrlje šire.
Ako nemate pri ruci kokosovo ulje za kosu, postoji mnogo alternativnih ulja koja se mogu koristiti za psorijazu vlasišta, kao što su ricinusovo ulje, arganovo ulje, ulje jojobe, ulje senfa, ulje konoplje i ulje E vitamina.
2-3 kašike kokosovog ulja zagrejte da se otopi, a zatim nanesite na vaše vlasište i lagano ga masirajući. Ostavite ga preko noći.
5.Đumbir
Upsešno čisti krv od toksina i ima protivupalno dejstvo na psorijazu vlasišta. Takođe sadrži antimikrobna jedinjenja koja će sprečiti infekcije. Skuvajte čaj od jedne kašike osušenog đumbira za kosu, pola kašičice meda i pola kašičice limuna. Pijte jednu do dve šolje ovog čaja svaki dan.
6.Jogurt
Jogurt pomaže da se smanji svrab hidratacijom kože. Takođe, potpomaže ljuskanje i otpadanje obolele kože zahvaćene psorijazom. Pola šolje jogurta nanesite na vlasište i ostavite pola sata na glavi. Zatim jogurt isperite blagim šamponom bez sulfata. Ovaj tretman ponavljajte jednom nedeljno.
7.Morska so
Namakanje celog tela, uključujući zahvaćeni deo glave, u toploj vodi s otopljenom morskom soli može smanjiti simptome psorijaze vlasišta. Pokušajte da ostanete u kadi 15 minuta i nanesite hidratantnu kremu na vašu kožu kada izađete iz kade. Psorijaza na glavi će vremenom da se smanji.
8.Jabukovo sirće
Ovo sirće može pomoći da se smanji svrab povezan sa psorijazom vlasišta. Pokušajte da nanosite jabukovo sirće na vašu kožu nekoliko puta nedeljno. Možete rastvoriti jabukovo sirće 1-na-1 sa vodom. Isperite kožu nakon nanošenja kako biste sprečili iritaciju. Ne pokušavajte ovaj tretman ako vam je koža ispucala ili krvari. Rezultati bi trebalo da se jave za nekoliko nedelja.
9.Aloe vera
Umirujuća svojstva aloe vere daju olakšanje kod svraba i iritacije kože glave. Njegova antiupalna svojstva i antioksidantno dejstvo pomažu da se smanji oticanje i brže dođe do obnavljanja kože. Pomešajte ekstrakt svežeg gela iz lista aloe sa uljem lavande. Nanesite mešavinu na vlasište i ostavite da odstoji 20-25 minuta, potom isperite blagim šamponom bez sulfata. Postupak ponavljajte dva puta nedeljno na obolele predele kože.
10.Shea buter ( Karite maslac )
Shea buter je pun bogatih triglicerida (masti) koji duboko kondicioniraju i vlaže vlasište. Mrtva, ljuskasta koža će se lako odbaciti, a koža će ostati glatka i hidrirana. Ovaj puter koji je dobijen iz orašastih plodova drveta šea je takođe bogat vitaminom A i vitaminom E.
Može se koristiti za lečenje psorijaze vlasišta, kao i opšte lečenje psorijaze na celom telu. Rastopite malo maslaca i nanesite na vlasište nežno ga masirajući par minuta.
Ostavite ga na temenu preko noći i ujutru operite kosu blagim šamponom bez silikona. Tretman ponavljajte makar jednom nedeljno.
Melem za psorijazu
Na tržištu postoje mnogi prirodni melemi za psorijazu i dosta njih pokazali su se kao veoma efikasni. Najpopularniji su melemi za psorijazu iz raznih manastira, ali i oni koje ljubitelji alternativne medicine rado sami prave.
Mi smo pronašli za vas recept po kome možete sami napraviti melem za psorijazu kod kuće.
Za pripremu melema potrebno vam je da nabavite cvet nevena, list koprive i koru belog sleza za kosu. Biljke sitno iseckajte ili u posebnom secku izmeljite. Tri kašike ove mešavine biljaka dodajte u 2 dl maslinovog ulja.
Melem kuvati na pari dok se malo ne zgusne i dobije takozvani kremasti izgled i strukturu.
Nakon toga ostavite melem u staklenoj teglici da se ohladi.
Mazati zahvaćena mesta psorijazom tri puta dnevno ovim melemom.
Preporučuje se da nakon mazanja melema kožu prekrijete lanenom krpom ili pamučnom gazom i nakon dva sata skinite prekrivku.
Kožu glave oprati čajem od kamilice za kosu nakon dva sata.
Melem se koristi svakodnevno u periodu od mesec dana.
Nakon toga stanje bi trebalo značajno da se promeni, a psorijaza vidljivo umanji.
Pavlovićeva mast za psorijazu
Stara dobra Pavlovićeva mast uspešno se koristi i za lečenje psorijaze.
Pavlovićeva mast ima odlično svojstvo hidratacije, a zbog svojih blagotvornih sastojaka može se uvrstiti u masti koje se mogu koristiti i za lečenje psorijaze.
Osnovna stvar koja na delu kože zahvaćenom psorijazom nedostaje jeste hidratacija. Pavlovićeva mast dubinski hidrira kožu.
Sadrži vazelin, cink, limunsku kiselinu, lanolin i tečni parafin koji zajedno deluju na infekcije, smanjuju crvenilo i iritacije, dok kamilica u ovoj masti deluje umirujuće i ublažava svrab.
Psorijaza forum
Mnogi muškarci i žene imaju problema sa psorijazom glave, ali ne žele baš svi da govore o svojim problemima. Mi smo za vas na jednom forumu pronašli iskustvo jedne Ane sa psorijazom na glavi i u celosti vam ga prenosimo.
Dugo sam imala problem sa psorijazom vlasišta. Grozne crvene, nadražene i otečene mrlje na koži glave pratile su me neprestano uz pojavu nesnosnog svraba. Iako sam znala da treba da se suzdržavam od češanja, nekada to zaista nije bilo moguće. Ko je imao problem sa psorijazom zna o čemu govorim.
Nema šta nisam pokušala. Što se preporučenih lekova od strane doktora tiče pomagali su u izvesnoj meri, ali skoro nijednom nije bilo bez nuspojava, tako da bih odmah morala da prekinem sa terapijom. Ono što je meni zaista pomoglo u ublažavanju simptoma jeste odlazak na more.
Saznajte kako treba da izgleda nega kose na moru
Kombinacija sunca i morske vode za mene je bila idealna kod borbe sa simptomima psorijaze. Takođe vam preporučujem da za pranje kose koristite blage šampone bez sulfata. Jaki šamponi su puni parabena i silikona i samo će još više nadražiti već obolela područja na koži glave.
Ono što je zaista najvažnije to je da se oslobodite stresa. Dok sam se raspitivala i istraživala kako i zašto se aktivira psorijaza na glavi, iz priče i iskustava poznanika i ljudi sa raznih foruma, došla sam do saznanja da u 99 posto slučajeva psorijaza na glavi se aktivira stresom.
Kada sam naučila da kontrolišem stres u svom životu i okrenula se pozitivnim stvarima i sitnicama i psorijaza na glavi je nestala. Ne šalim se, zaista je tako bilo. Za sada je nemam i nadam se da se neće ponovo vraćati. Srećno svima koji se bore sa ovom nimalo prijatnom bolešću.
I za kraj, budite uporni i istrajni, pridržavajte se svog tretmana lečenja i psorijaza na glavi će nestati.