Zašto je cink za kosu apsolutno neophodan mineral?
Cink za kosu utiče na rast i obnavlja oštećene vlasi! Ako ste primetili da vam kosa opada više nego što je uobičajeno, proverite da li joj nedostaje cink.
Uputićemo vas detaljno o tome zašto je cink za kosu toliko bitan, kako ga pravilno unositi, u kojoj meri, i u kojoj hrani ga najviše ima.
Dobićete odgovore na svako zašto i kako – za sve što se odnosi na vezu između ovog moćnog minerala i zdravlja kose.
Cink za kosu – benefiti
Cink za kosu ima veoma važnu ulogu – jer je to mineral koji je neophodan za zdravo funkcionisanje celog organizma. Samim tim, ni kosa nije izuzetak!
Cink jača kosu, čuva njen pigment i sprečava opadanje. Takođe, pomaže da uljane žlezde oko folikula pravilno rade.
Ćelije kose su na drugom mestu po brzini rasta u celom organizmu (odmah posle ćelija creva). Kako bi nesputano rasla prirodnom brzinom, kosi je potreban redovan unos vitamina za kosu i minerala.
U tu grupu spada i cink – za kosu jedan od veoma bitnih elemenata.
Međutim, u organizmu ga ima veoma malo (u tragovima), a njegovo prisustvo je neophodno za normalno funkcionisanje celog tela – pa tako i kose!
Ovaj mineral je ključan za puno biohemijskih procesa.
Istraživanja su pokazala da terapija cinkom može da pomogne u nekoliko oblika opadanja kose kod žena,ali i muškaraca:
- Alopecija areata – opadanje kose na pečate; Cink može pomoći u smanjenju težine simptoma, kao i u ponovnom rastu kose i potencijalno produžiti period između pojavljivanja novih pečata.
- Opadanje kose zbog hipotireoze (štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona). Ovo je čest uzrok gubitka kose – posebno kod žena. Nekoliko naučnih studija je potvrdilo da cink može pomoći u očuvanju i obnavljanju kose u slučaju hipotireoze.
- Telogen efluvijum – (drastično) opadanje kose u telogenoj fazi; Telogena faza je period mirovanja folikula dlake. Kada kosa u ovoj fazi krene vidno da opada, simptomi mogu nestati u roku od nekoliko meseci – ali takođe se mogu zadržati i pretvoriti u trajniji gubitak kose.
Telogen efluvijum može biti izazvan hroničnim stresom ili iznenadnim, jakim stresom u određenim teškim životnim situacijama (poput saobraćajne nesreće).
Suplementi cinka, kao i ishrana bogata cinkom mogu sprečiti razvoj ovog poremećaja i povećati izglede potpunog oporavka kose, ukoliko je opadanje kose od stresa, bio okidač.
Kako cink sprečava opadanje?
Da biste shvatili koliko je cink za kosu važan, veoma je bitno znati kako nedostatak ovog minerala može dovesti do gubitka vlasi.
Postoji teorija koja je utvrdila da nedostatak cinka dovodi do promena strukture proteina folikula dlaka – što dovodi do slabljenja njihove strukturne celine. To znači da će nove dlake otpasti brže nego što bi trebalo.
Neka istraživanja su utvrdila da je nivo cinka u krvi niži kod pacijenata koji imaju problema sa različitim oblicima gubitka kose.
Nije retkost da se žene veoma često suočavaju sa problemom gubitka vlasi!
Marija je godinu dana tragala za rešenjem koje će zaustaviti njen problem. Na preporuku drugarice odlučila se za tretman koji je njenu kosu učinio BUJNOM, GUSTOM I KOSOM KOJA VIŠE NE OPADA.
O čemu se radi, saznajte na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Štaviše, postoje zabeleženi primeri da se pojedinim osobama nakon ishrane bogate cinkom, povratila prirodna boja i vitalnost dlake iz stanja beživotnosti – opadanja i gubljenja pigmenta.
Dakle cink za kosu igra vrlo bitnu ulogu ali je isto toliko bitna i količina unosa ovog minerala u organizam. Naime, ključ je u zlatnoj sredini – koja je veoma važna!
Previše cinka može dovesti do zdravstvenih problema – isto kao i premalo. Kao što premalo cinka u organizmu može izazvati opadanje kose – isto može i višak cinka. Sa druge strane, pravilan način lečenja nezdravog razvoja kose cinkom, može podstaći njen rast.
Kako cink utiče na pigmentaciju?
Koža sadrži otprilike oko šest odsto ukupnog telesnog cinka. Na subćelijskom nivou, melanosomi (organele u kojima se nalazi melanin) deluju kao skladište cinka.
Koncentracija cinka u melanosomima u ljudskoj dlaci, je najveća koncentracija cinka koja se postiže u strukturi ljudskog tela.
Cink je mineral koji igra veliku ulogu u melanogenezi – proizvodnji pigmenta melanina, koji je odgovoran za boju dlake.
Cink za kosu i hrana
Siguran način da unesete dovoljno cinka u organizam, a da pritom ne preterate, jeste da obogatite svoju ishranu namirnicama koje su bogate ovim mineralom. Hrana za kosu je jednako važna, kao i nega kose.
Postoje razne vrste namirnica, za svačiji ukus, koje u sebi sadrže cink – uključujući:
- Crveno meso
- Pšenica
- Seme bundeve
- Jaja
- Proizvodi od soje
- Školjke
- Mahunarke
- Orasi
- Mlečni proizvodi
- Integralne žitarice
- Kelj
- Krompir
- Crna čokolada
Cink tablete za kosu
Ukoliko uzimate cink tablete za kosu, postoji veći rizik od preterivanja u količini – nego što je to slučaj sa hranom. U tom slučaju je jako važno da pratite instrukcije proizvođača ili u zavisnosti od potrebe – savete farmaceuta ili lekara.
Iako su prehrambeni izvori cinka uobičajeni u ishrani mnogih ljudi, činjenica je da se samo 30 odsto prisutnog cinka absorbuje.
Samim tim – osobama koje nemaju nikakvih problema sa rastom kose, pravilna ishrana može vrlo lako da pomogne da održe optimalan unos cinka. Međutim, osobama koje se bore sa bilo kojim poremećajem rasta i razvoja kose, terapija suplementima cinka je poželjan dodatak ishrani.
Obzirom da preteran unos cinka može imati ozbiljne posledice po zdravlje i da je svaki organizam priča za sebe, najbolje je ne preduzimati nikakve mere koje uključuju terapije cink tabletama – bez prethodne konsultacije sa lekarom!
Koliko cinka dnevno je bezbedno unositi?
Preporučeni dnevni unos cinka je od 8 do 11 miligrama. To je sigurna doza ukoliko unosite preventivno cink za kosu – a generalno nemate problema sa razvojem vlasi. Bezbedno je da dnevno unosite ovu količinu kroz suplemente – ako već nemate (ili ne želite) izbalansiranu cink dijetu.
Kada je u pitanju problem gubitka vlasi, ima lekara koji za gornju granicu postavljaju unos od 25 miligrama dnevno. Cink tablete za kosu – kao dodatak, ne treba uzimati u količini gornje granice duže od dve do tri nedelje. Na taj način se sprečava mogući prekomereni unos cinka – bez obzira kolika je gornja granica nečijeg dozvoljenog unosa.
Cink tablete za kosu ne treba uzimati zajedno sa vlaknastom hranom, jer dijetalna vlakna vezuju minerale i sprečavaju njihovu absorciju. Sa druge strane – nemasno meso, kao i školjke, ribe i jaja, poboljšavaju absorciju cinka.
Uopšteno, cink tablete se preporučuju kao dodatak osobama koje imaju zdravstvenih problema (bilo koje vrste) i ne uspevaju da održe optimalnu količinu ovog minerala u organizmu.
Cink tablete za kosu – u kombinaciji sa ostalim vitaminima
Dodaci cinka dolaze u mnogim oblicima – u kombinaciji sa mnogim lekovitim prirodnim komponentama.
Samim tim – cink tablete mogu se na tržištu često naći u kombinaciji sa magnezijumom. Ovo je takođe veoma bitan mineral za pravilno funkcionisanje svih ćelija organizma. Isto kao i cink, magnezijum se brzo gubi iz tela prilikom fizičkih aktivnosti (a neophodan je za energiju) tako da predstavlja veoma značajan dodatak ishrani.
Kao što ne može da funkcioniše bez cinka, telu su takođe neophodne i dovoljne količine magnezijuma – kako bi bilo zdravo. Isto je i sa kosom – magnezijum jača vlasi i takođe je nezamenljiv i neophodan za zdravlje kose. Pospešuje razvoj korena dlake, usled čega kosa može zdravo da raste.
Na tržištu se može naći dosta oralnih dodataka (tableta, kapsula…) koji sadrže kombinaciju magnezijuma i cinka. Magnezijum pomaže telu da reguliše nivo cinka, dok mu cink omogućava da absorbuje magnezijum efikasnije. Jedino u slučaju da uzimate previše cinka dnevno (na primer oko 142 miligrama), magnezijum se neće uspešno absorbovati.
Takođe, suplementi cinka mogu sadržati i vitamin B6. Ove dve komponete u kombinaciji su i više nego odličan tretman za zdravlje kose! Naime, vitamin B6 je važan član iz kompleksa vitamina B za kosu i aktivno učestvuje u metabolizmu proteina u telu, jer deluje kao katalizator.
Aktivira enzime i hemijske reakcije – koje pokreću metabolizam proteina kose, keratina i melanina – folikulama kose. Zbog toga koren dlake dobija dovoljno keratina i melanina – što pospešuje rast i obnavljanje kose.
Cink tablete za kosu (kao i za ceo organizam) dobro je uzimati u kombinaciji sa vitaminima A, C i B12. Izbegavajte uzimanje cinka zajedno sa gvožđem, bakrom i B9 vitaminom.
Cink oksid za kosu
Cink oksid – za kosu je dobar jer pomaže da se ukloni perut u kosi. Takođe, komponenta cinkovog oksida ubrzava rast kose i sprečava opadanje vlasi.
Iako se koristi u proizvodnji tekstila i plastike, cinkov oksid – beli praškasti mineral, mnogima je najpoznatiji kao sastojak krema za sunčanje.
Međutim, ovaj fantastični kozmetički sastojak ima još širu namenu.
Cink oksid nastaje kada se cink hemijski zagreva i kombinuje sa molekulima kiseonika. I kiseonik i cink tada isparavaju, kondenzuju se i pretvaraju u fini, kristalizovani beli prah koji štiti kožu i pomaže u njenom lečenju.
I to je sve zahvaljujući njegovoj sposobnosti da ukloni upalu i stvori barijeru između okoline i kompromitovane kože.
Neželjeni efekti cink oksida
Mikronizovane čestice cinka (nanočestice) koje se lepo upijaju u kožu i ne ostavljaju slojevite beličaste tragove – stvorene su 2008. godine. Međutim, još uvek se raspravlja o bezbednosti mikronizovanog cinkovog oksida.
Iako se cink oksid već dugo koristi u zaštiti kože – gde ima široku primenu, čak i u kozmetici za bebe (protiv ojeda, za zarastanje rana, prevenciju protiv melanoma…) postoje mišljenja da može izazvati rak kože.
Ipak, generalno se smatra sigurnim sastojkom (sirovina cink oksida može se naći u prodavnicama zdrave hrane).
Postoji mogućnost da osobe sa osetljivom kožom odreaguju na cink oksid – tako što se na koži pojave otekline, svrab ili peckanje.
Ukoliko osetite bilo koji od ovih simptoma, odmah prestanite sa upotrebom proizvoda koji u sebi sadrže ovaj sastojak.
Cink i biotin za kosu
Biotin je najverovatnije najpoznatiji dodatak u službi lepote – koji se dobija bez recepta. Ipak, možda vam neće biti potrebni suplementi biotina, kako biste iskoristili njegove povoljnosti.
Biotin je deo kompleksa vitamina B , koji pomaže našim telima da pretvore hranu u energiju i metabolizuju masti i proteine.
Zablude da je biotin lek koji popravlja sve estetske nepravilnosti – mogu se javiti kao simptomi nedostatka informacija. Iako nije svemoguć, biotin je izuzetno važan kao komponenta (bitna karika u lancu) sistema nutrijenata koji zajedno rade na zdravom funkcionisanju ćelija.
Samim tim, manjak vitamina B za kosu, možete prepoznati ukoliko kosa krene naglo da se tanji, koža da se peruta, a nokti da se lako lome i listaju.
Biotin može doprineti jačanju kose. Neka istraživanja tvrde da u kombinaciji sa cinkom biotin može smanjiti opadanje kose kod muškaraca, jednako kao i kod žena.
Međutim, predoziranje suplementima biotina – neće vam doneti bujnu grivu preko noći. Umesto toga, u redovnu ishranu uvedite namirnice koje su bogate biotinom – uključujući bademe, orahe, povrće, jaja, džigericu, losos, avokado itd.
Cink i biotin za kosu u dovoljnim količinama, možete unositi kroz ishranu. Mnoge od namirnica koje su bogate biotinom, bogate su i cinkom.
Na taj način, osiguraćete postepen ali siguran put obnavljanja vlasi i jačanje kose na duže staze.
Cink za kosu iskustva
Miljana je sa nama podelila svoje iskustvo o tome kako joj je cink za kosu pomogao da totalno oporavi svoje vlasi – nakon čega je ovaj mineral postao obavezni i redovni sastojak njene ishrane.
Prema njenim rečima, prirodna tekstura njenih vlasi je kovrdžava (gotovo afro) dlaka. Međutim, vremenom – kao posledica farbanja sintetičkim bojama za kosu i tretiranja kozmetikom za kosu bez ikakve svesti o važnosti sastava (po sistemu – bitno je da peni) – kosa se ispravila i počela pojačano da opada. Dlaka je postala suva i lomljiva, a uporna promena kozmetike za kosu nije menjala situaciju.
Obzirom da je vegetarijanac, njena ishrana se uglavnom godinama velikim delom svodila na prekomeran unos prerađene hrane, slatkiša i testa – bez balansa i nadoknade nutrijenata. Sve to zajedno se prvo odrazilo na kosi – koja je naravno uvek glavni vesnik svih nepravilnosti u organizmu.
Na savet prijateljice da proba cink za kosu, počela je više da se informiše o prednostima ovog minerala i rešila da proba i uveri se da li zaista pomaže. Dve nedelje je uzimala suplemente, dok je postepeno menjala svoju ishranu i svakim danom sve više unosila namirnice koje su izvor cinka. Testa su zamenile integralne žitarice, slatkiše isključivo crna čokolada, a grickalice bademi i orasi. Hemiju na glavi zamenili su prirodni šamponi bez sulfata i nakon mesec dana videli su se prvi rezultati.
Dlaka je postala vitalnija, počela je blago da se talasa i da vraća prirodni oblik.
Kako kaže, ono što je najviše obradovalo jeste što kosa više nije bila tako kruta, postala je vidno mekša, sjajnija i bujnija.
Kosa je mnogo više od ukrasa na glavi. Ona je odraz zdravlja i snage i njena nega počinje iznutra. Ukoliko nešto u organizmu ne funkcioniše kako treba, kosa će vam to prva staviti do znanja. Cink za kosu, kao i ostali minerali i vitamini deo su kompleksa koji radi nama u korist svakog dana. Ako želimo, znaćemo i kako da iskoristimo njihovu moć na pravi način. Zato negujte svoj organizam iznutra ka spolja i dobićete višestruku korist – lepu, jaku kosu, dobru energiju i zdravo telo.