
Blanš za kosu!Da jednom razbijemo mit – štetan ili ne?
Blanš za kosu sastojak bez kog nema željene boje. Ustaljeno je mišljenje da on šteti kosi i da ga treba izbegavati, ali ima li on prednosti? Šta je istina?
Sigurno ste više puta poželeli neke lepe svetlije pramenove na svojoj kosi.
Oni su jako dobra opcija, ako želite da unesete promenu ili vedrinu u svoj izgled kose.
Možda se i dešavalo da ste zbog samog pominjanja blanša od toga i odustali, ili vam je neko savetovao da to ne radite.
Da li ste znali da možete koristiti blanš kao sredstvo uz koje ćete dobiti odlične pramenove, sa minimalnim oštećenjima?
Ukoliko niste, mi ćemo se pozabaviti tim temama u ovom tekstu.
Šta je blanš za kosu?
Ukoliko želite da posvetlite svoju kosu, moraćete da koristite blanš. Posvetljivanje kose je već dugo modni trend kako u svetu, tako i kod nas. Budite, ipak svesne da platinasto plavu boju kose nećete moći da dobijete bez oštećenja.
Blanš za kosu jeste zapravo sličan izbeljivaču. Blanš odstranjuje pigment iz vaših vlasi kroz proces oksidacije. Nemoguće je učiniti kosu svetlijom bez sredstava za izbeljivanje (oksidacije).
Danas je tehnologija uznapredovala, pa se ne morate bojati da će vaša kosa izgledati kao slama nakon blajhanja.
Od rezultata koji očekujete nakon blajhanja zavisi i količina blanša koju ćete koristiti, kao i vreme trajanja samog procesa. U suštini, u pitanju je jak hemijski proizvod koji ima kao osnovni sastojak amonijak.
On ulazi u kutikulu kose i menja joj strukturu, isto tako uspešno otklanja pigment iz vaše kose.
Vrste blanša za kosu
Blanš se može naći u vidu praha i u vidu kreme. Krema se uglavnom koristi za posvetljivanje korena kose i deluje dosta agresivno. Sigurno je da ćete nakon upotrebe blanša za kosu dobiti svetliju nijansu kose. Takođe, često ćete naći blanš u farbi za kosu.
U zavisnosti od trenutne boje vaše kose, kao i od očekivane boje nakon blajhanja, vaš frizer će odlučiti koja varijanta upotrebe blanša je za vas najbolja.
Oštećena kosa nakon blajhanja u velikoj meri zavisi i od stručnosti vašeg frizera.
Zato pažljivo birajte stručnjaka kod koga ćete otići na blajhanje.
Ali ne samo to!
Pažljivo birajte i šampon za kosu.
Tara je upravo adekvatnom negom uspela da oporavi svoju kosu koja je bila oštećena, suva i opadala je. Oduševljena je rezultatima. I vi možete biti ako probate njen trik. O čemu se radi? Saznajte iz njene lične priče koja je na ovom linku: https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/
Upotreba
Kao što smo već napomenuli, on se koristi isključivo ako želite da posvetlite kosu. U zavisnosti od nijanse kose koju želite kao krajnji ishod, kao i od vaše boje kose zavisi i kako ćete, odnosno koji blanš koristiti.
Ono što je važno jeste da se blanš nikada ne koristi sam, već u kombinaciji sa hidrogenom.
Hidrogen je, takozvani aktivator dejstva blanša.
Zašto je važno da korišćenje blanša i posvetljivanje kose ipak prepustite stručnjaku?
Zato što je on daleko više puta imao priliku da koristi blanš i zato što će sigurno bolje od vas doći do pravog rezultata. Recimo, ako želite da iz brinete pređete u plavušu on će tačno znati koji blanš mu je potreban i koliko procenata treba da ima hidrogen koji će aktivirati dejstvo blanša.
Kao što smo spomenuli, može naći u praškastom obliku, kao i u obliku kreme.
U praškastom obliku možete pronaći plavi blanš za kosu i beli.
Ovo vam već na samom startu može delovati konfuzno. Naime, plavi blanš, odnosno u vidu plavog praška, je dosta jači i uglavnom se koristi za posvetljivanje cele kose i ako imate tamniju nijansu kose, jer je znatno jači.
Dok se beli prah uglavnom koristi za izvlačenje pramenova i uklanjanje žutih i narandžastih tonova iz kose.
Želite pramenove na braon kosi? Ovo je tekst za vas!
Hidrogen, takođe ima veliku ulogu u samom procesu posvetljivanja kose i može se naći u različitim koncentracijama. Uglavnom se sa blanšom meša hidrogen od 6 %, ali ovo nije univerzalno pravilo.
U zavisnosti od toga koliko želite da posvetlite kosu, kao i od same teksture vaše kose bira se i procenat hidrogena koji ćete mešati sa blanšom.
Tako se najčešće koriste hidrogen od 3%, 6%, 9% i 12%. Da ne biste završili sa “sprženom” kosom ili neželjenim žutim tonom kose, prepustite blajhanje profesionalcu koji će tačno znati koji blanš i sa kojim procentom hidrogena da dođe do željenog ishoda.
Kako koristiti blanš za kosu?
Blanš za kosu se koristi tako što se najpre izabere onaj koji vama najviše odgovara, naravno u dogovoru sa vašim frizerom. Zatim se kupuje hidrogen u procentu koji će vama najbolje koristiti.
Kada imate oba sastojka, oni se mešaju i nanose na kosu. Nakon određenog vremena, tačno vreme odrediće vaš frizer, kosa se pere i vi dobijate novi, sveže posvetljeni look.
Ono što je važno jeste da nikako ne zagrevate kosu dok je mešavina blanša i hidrogena na njoj. Čak se preporučuje ni nakon ispiranja, barem neko vreme da se kosa ne izlaže toploti.
Ovo može dovesti do zaista neprijatnih reakcija, kao i iritacije kože glave. Takođe, sam proces čekanja da blanš deluje, treba nadzirati pažljivo.
Nekom je potrebno 5 do 10 minuta da dođe do željene nijanse nekom čak i više od pola sata.
Ovo zaista zavisi od mnogo faktora i ne postoji univerzalno vreme, te će vaš frizer svakih dva do tri minuta proveravati kako napreduje postupak posvetljivanja kose blanšom.
Takođe, tamo gde je naše vlasište toplije brže će doći do posvetljivanja nego na drugim mestima, kao recimo na delu kose iznad vrata koji je znatno hladniji. Da ne biste dobili šarene rezultate, frizer će to pomno pratiti i kada primeti da je kosa dobila odgovarajuću nijansu, opraće blanš sa kose.
Kako izgleda priprema?
Pošto smo naučili šta je blanš za kosu i kako se on koristi, evo malih smernica kako ga pripremiti. Neretko se dešava da vam frizer, pogotovo ako ste stalna mušterija, dopusti da sami pripremite mešavinu za blajhanje. Kako da to uradite? Lako, uglavnom se na poleđini blanša nalaze i instrukcije za pripremu, mada nije loše znati.
Za pripremu blanša treba vam plastična činija i četkica za farbanje. Nemojte koristiti metalnu činiju jer može doći do reakcija hemikalija.
Sipajte blanš u onoj meri koja vam je potrebna, zavisi od dužine kose i stepena posvetljivanja. Dodajte mu hidrogen, o procentu koji treba koristiti smo govorili, najbolje će vam reći vaš frizer.
Koristite razmeru 1:2, odnosno blanš i hidrogen mešajte u ovoj razmeri.
Kada ste pripremili mešavinu, ipak prepustite posao stručnjaku. On će naneti blanš na svaki pramen kose pojedinačno, ukoliko posvetljujete celu kosu. Nakon, nanošenja preostaje samo da čekate.
Ono što je važno, jeste da nakon blanša kosu dobro operete kako bi uklonili čak i najmanje ostatke blanša na kosi. Kosu šamponirajte barem 3 minuta i to nekim blagim, prirodnim šamponom bez sulfata.
Vašoj kosi će sada biti potrebno više pažnje. Nakon pranja, nanesite neki balzam za kosu koji će je momentalno hidrirati i nahraniti. Još jedna jako važna stvar jeste da kosu nakon blajhanja nikako ne sušite fenom.
Ukoliko baš morate koristite isključivo hladan vazduh i nemojte je odmah peglati. Pustite da od blajhanja prođe makar par dana.
Zbog nestručne upotrebe i primene blanša zapravo najčešće dolazi do oštećenja. Ako se koristi pravilno vaša oštećenja će biti minimalna, a ono što je važno da i ako se dogode, ona nisu trajna.
Nakon blanša na kosi trebalo bi joj pružiti malo bolji tretman i ona će uvek biti zdrava i lepa. Bilo bi dobro da i pre samog tremana dobro nahranite i hidrirate oštećenu kosu nekim tretmanom ili maskom.
Kako blanš utiče na kosu?
Ustaljeno je mišljenje da blanš u velikoj meri oštećuje kosu i da ona nakon posvetljivanja ne može biti zdrava. Ovo baš i nije sasvim tačno. Tačno je da on menja teksturu kose, pa se ona nakon tretmana blanšom može okarakterisati kao manje elastična i porozna.
Kada je vaša kosa poroznija, to znači da je kutikula kose otvorenija i nastaviće se otvarati, doći će do rascvetalih krajeva i na kraju će biti više lomljiva i opadaće jače.
Drugi uzrok oštećenja proizilazi iz toga što hemikalije za posvetljivanje prodiru duboko u dlaku, takođe razgrađuju prirodne masne kiseline, što rezultira slabijom i tanjom dlakom.
Ništa od ovoga ne mora da znači da će vaša kosa biti trajno uništena. Dovoljno je samo da joj pružite odgovarajući tretman i ona će ponovo zasijati.
Kako oporaviti kosu od blanša?
Primetićete da je vaša kosa posle upotrebe blanša kruta i lomljiva, da ima manje elastičnosti, a u nekim slučajevima možete primetiti i da vam pojačano opada. Međutim nijedno od ovih stanja nije trajno i samo malo više nege daće vam mnogo bolje rezultate.
Evo nekoliko predloga kako da oporavite svoju kosu nakon upotrebe blanša:
- Avokado. Vašoj kosi nakon tretmana blanšom za kosu, očajnički je potrebno dodatne ishrane. Ono što možete uraditi za svoju kosu jeste da joj date odličnu masku od avokada. Pomešajte jedan zreo avokado sa jednim žumancetom. Nanestite masku na kosu i ostavite da odstoji 20 minuta. Nakon toga samo operite kosu nekim blagim šamponom bez sulfata i imaćete ponovo sjajnu i mekanu kosu.
- Majonez. Verovali ili ne majonez neće samo dodati neodoljiv ukus vašim jelima, već može u potpunosti regenerisati vašu kosu. Majonez ima mnogo prednosti kada je u pitanju regeneracija kose. Zbog činjenice da je bogat aminokiselinama i uljima, prirodno i efikasno hrani kosu. Sve što treba da uradite je da nanesete malo majoneza na vlažnu kosu na isti način na koji biste naneli obični balzam. Zatim treba da stavite kapu za tuširanje kako biste stvorili toplu zonu i ostavili je 15 minuta. Operite kosu na uobičajan način. Nakon isperete majonez videćete da će se vaša kosa biti mnogo mekša i da će izgledati sjajnije.
- Banana. Kao i avokado, i banane mogu u potpunosti regenerisati vašu kosu. Bogata je vlaknima, vitaminima i proteinima, a sve je to vašoj kosa nakon blanša i te kako potrebno. Ono što treba da uradite je da pomešate zrelu bananu sa malo meda, ricinusovog ulja i jogurta. Izbegavajte nanošenje ove voćne maske na koren kose i držite je na kosi oko 30 minuta. Zatim kosu možete oprati blagim šamponom bez silikona. Razlika će biti vidljiva odmah.
Šta kažu iskustva?
Zanimalo nas je da li kosa nakon upotrebe blanša za kosu mora po difoltu biti uništena pa smo pitali devojke koje su ga koristile.
Ana nam je rekla, da je uspela da uz pomoć blanša dobije platinastu boju kose koju je oduvek želela. Kosa joj je zaista nakon tretmana bila suvlja i nekako više lomljiva, ali je koristila serume i tretmane za regeneraciju kose redovno nakon blanša i kosa joj je bila platinasta, sjajna i meka.
Jedino što nam ona nikako ne preporučuje to je upotreba uređaja za stilizovanje koji rade na principu toplote, jer kaže nakon upotrebe pegle za kosu opet je dobila suvu i beživotnu kosu. Barem neko vreme koristite neku drugu metodu za stolizovanje kose.
Marija nam je rekla da je imala problem za vreme samog tretmana kose blanšom, jer ima izuzetno osetljivu kožu. Kaže da je morala prekinuti proces već nakon nekoliko minuta zbog jake reakcije u vidu svraba, crvenila i peckanja vlasišta.
Ona preporučuje da ipak, za svaki slučaj prvo izvršite test na manjem području kose, pa tek onda počnete sa tetmanom.
Sara je izuzetno zadovoljna rezultatom koji je dobila nakon upotrebe blanša za kosu i kaže da bi ga uvek rado koristila. Kosa joj izgleda savršeno sa dobrom i izražajnom bojom, baš kao što je želela.
Redovno tretira kosu raznim maskama i tretmanima, tako da nije primetila ozbiljnije promene u kvalitetu kose nakon blanša.
Najbolji blanš za kosu
Ima više proizvođača blanša. Kao što smo spomenuli već, često se nalazi blanš u farbi za kosu marke same farbe. Kada kupujete samo blanš, deli se na beli blanš za kosu i plavi.
Možete naći sledeći:
- selective blans za kosu
- kalos blans za kosu
- aura blans za kosu
- dikson blanš za kosu
- loeral blans za kosu
Blanš za kosu cena
U zavisnosti od preporuke vašeg frizera, kao i od dužine vaše kose, zavisi i cena blanša. Odnosno cene se kreću od 240,00 dinara po kesici do 1500,00 dinara za čitav set koji vam je potreban. Ukoliko ste rešile da ipak sam tretman i blajhanje kose prepustite veštim rukama vašeg frizera za to ćete morati da izdvojite minimum 2500,00 dinara.
Naravno cena zavisi od dužine kose, da li blajhate celu kosu ili samo deo.
Sada kada smo objasnili sve o blanšu na vama je da odlučite da li ćete ga koristiti ili ne. Ono što je tačno jeste da oštećuje kosu, ali u mnogo manjoj meri nego što se misli.