
Naelektrisana kosa: kako je ukrotiti?
Naelektrisana kosa muči mnoge dame. Ali više ne mora! Pratite naše savete, koji otkrivaju način da ovakve vlasi ukrotite i ponesete lepu frizuru svaki put.
Da li ste ikada eksperimentisali sa balonom i kosom? To je ono kada istrljate balon po kosi i možete ga zalepiti za plafon. Naelektrisana kosa je nešto sa čim možete da izađete na kraj.
Osim sa balonom, sigurno ste isprobavale i razne varijante sa lenjirom ili televizorom. Međutim, iako vam je tada bilo zabavno imati konstantno naelektrisanu kosu, zapravo, sada nije nimalo zabavno. Koliko puta ste taman nakon što ste se savršeno isfenirali i našminkali, iznervirali jer vaša kosa leti na sve strane, upropašćavajući vam izgled.
Šta možete u tom trenutku da uradite za sebe, osim da se nervirate?
Naelektrisana kosa – razlog zašto se javlja!!
Elektricitet u kosi je česta pojava i kod svakoga od nas javila se više puta u životu, ali neke devojke su sklonije elektricitetu od drugih.
Da bi vam što bolje pomogli da razumete zašto se to dešava baš vama i kako da se rešite naelektrisane kose, moraćemo da vam objasnimo šta je i kako zapravo nastaje elektricitet u kosi.
Naelektrisana kosa nastaje kada se vaša kosa ispuni elektricitetom. Ovo se dešava jer se celo naše telo, samim tim i kosa sastoji od atoma. Svi se sećamo iz školskih dana da su atomi sačinjeni od protona, neutrona i elektrona. Ono što se dešava kada protrljate neki predmet o svoju kosu jeste da jedan gubi elektrone i oni postaju pozitivno naelektrisani, dok drugi postaju negativno naelektrisani.
Odnosno, kada jedan elektron prelazi sa atoma na atom mi tu pojavu prepoznajemo kao naelektrisanu kosu.
To je ono što se zapravo dešava sa naučne strane, sa strane mene kao žene to znači dodatno vreme za ispravljanje frizure koju ne umem da obuzdam i stres koji mi stvara ako negde žurim.
Naelektrisana kosa – uzroci!!
Sada kada smo razumeli šta je zapravo stalno naelektrisana kosa, odnosno koji je razlog njenog javljanja na našoj kosi, vreme je da vam objasnimo koji su to uzroci zbog kojih može doći do elektriciteta u vašoj kosi.
Sigurno ste primetili da je naelektrisana kosa zimi mnogo češća pojava nego za vreme ostalih godišnjih doba. Složićete se da je zima godišnje doba kada vam je kapa najpotrebnija. Isto tako zimi nosite deblje džempere koje oblačite preko glave i milion puta vam se desilo da nakon što skinete kapu ili džemper vaša kosa podseća na kosu ‚‚ludog naučnika”.
Ovo se dešava jer se pri dodiru vaše kose sa kapom ili odećom menjaju elektroni i vaša kosa postaje puna elektriciteta. Ovaj elektricitet može odmah nestati. Međutim ukoliko nema dovoljno vlažnosti u vazduhu ili samoj kosi vaša kosa će duže biti svuda oko vas.
Suv vazduh je česta pojava tokom zimskih dana, trenje uzrokuje da se vaše niti odbijaju od drugog kao magnet. Ukratko, vaša kosa je bukvalno toliko puna elektrona da se ne može izdržati.
„Moja kosa konačno izgleda zdravo“, Nina
Saznajte kako je Nina uspela da od svoje beživotne kose učini svoje vlasi zdravim, a svoja poslednja 3 cm kose spasi od šišanja.
Našla je brz, prirodan i jednostavan način. O čemu je reč, saznajte na ovom linku https://sveokosi.com/zelite-brz-oporavak-ostecene-kose/
Kada se vlažnost poveća smanjuju se šanse za pojavu naelektrisane kose.
Sigurno ste osim zime primetili i druge situacije u kojima elektricitet vaše kose biva na vrhuncu. Navešćemo par situacija kada se najčešće javlja naelektrisana kosa.
Naelektrisana kosa posle peglanja
Pegla za kosu može biti najbolji prijatelj vaše kose ili njen najgori neprijatelj. Ona izglađuje i ispravlja kosu, ali previše toplote može oštetiti i isušiti kosu, ostavljajući je kovrdžavom i punom statičkog elektriciteta. Vlaga je ključ za dobijanje i održavanje zdrave kose i sprečavanje više štete. Na svu sreću postoji par trikova kako da sprečite naelektrisanost kose posle peglanja.
- Izbegavajte svakodnevno pranje kose – pranje kose na svaka dva do tri dana je idealno za sprečavanje uklanjanja svih prirodnih ulja ili vlage iz kose. Koristite tretman za duboko kondicioniranje ili vruće ulje najmanje jednom nedeljno.Naprskajte neki balzam bez ispiranja na kosu prosušenu peškirom da biste dobili dodatni podsticaj vitamina i bolju hidrataciju.
- Koristite listiće za uklanjanje elektriciteta iz veša tako što ćete blago proći njime preko vaše kose, a posebno na naelektrisanim mestima.
- Koristite proizvode za oblikovanje kose, kao što su serum za ravnanje kose, gel i krema za kovrdžavu kosu, pre upotrebe bilo koje toplote. Ovi proizvodi zadržavaju vlažnost unutar kose i prekrivaju je zaštitnim slojem kako bi se sprečilo oštećenje uzrokovano toplotom. Poprskajte malu količinu laka za kosu po kosi nakon peglanja i prođite prstima kroz kosu.
- Ostavite kosu da se potpuno osuši na vazduhu pre peglanja. Koristite peglu za kosu sa jonskim keramičkim pločicama koje sprečavaju i izbegavaju elektricitet i oštećenje kose tako što šire toplotu na ploče umesto da se koncentrišu na samo jedan deo.
Naelektrisana kosa posle feniranja
Kao i nakon peglanja vaše kose, sigurno vam se dešavalo da kada isfenirate kosu ona leti na sve strane. Ovo se dešava iz istog razloga kao i kod peglanja kose.
Naime, vruć vazduh fena ukloniće više vlage iz vaše kose, pa će ona postati suva i oštećenija, a samim tim i podložnija elektricitetu.
Trudite se da pri kupovini odgovarajućeg fena za svoju kosu birate one sa keramičkim grejačima i jonima koji će u manjoj meri isušiti i oštetiti vašu kosu.
Jonski fenovi rade tako što emituju negativne jone kako bi pomogli razdvajanju molekula vode. Ovaj proces ne samo da pomaže da brže osušite kosu, već pomaže da se smanji oštećenje toplotom koje može isušiti vaše pramenove.
Hladno ispiranje nakon pranja kose, kao i hladan vazduh fena za kosu nakon što završite sa feniranjem, zaista može smanjiti šanse za statički napad.
Svakog meseca, a pogotovo za vreme jesenjeg i zimskog perioda, razmislite o ulaganju u tretman u salonu kako biste pomogli hidrataciju i kondicioniranje kako biste duboko prodrli u vlasi, čineći kosu zdravijom i spremnijom da se nosi sa nestašnim elektronima.
Naelektrisana kosa posle pranja
Vaš pokušaj da držite kosu previše čistom doprinosi stvaranju električnog naboja. Ako šamponirate kosu svaki dan, skidate svaku kap prirodnog ulja iz kose, ostavljajući vlasište suviše suvim, pa samim tim i statičkim nabojem na kosi.
Šamponiranje svakog drugog ili trećeg dana omogući će prirodnim uljima iz vašeg skalpa da hidriraju vaše dlake i tako se bore protiv elektriciteta. Nemojte koristiti šampone za kosu koji su puni parfema, boja ili silikona. Koristite isključivo blage šampone bez sulfata kako bi što manje opteretili vašu kosu raznim hemikalijama.
Šampon za regeneraciju kose treba svakoj ženi!!
Naelektrisana kosa rešenje koje će vam pomoći!!
Naelektrisane kose možete te se rešiti. Odnosno, možete makar ublažiti i izbeći preveliki elektricitet svoje kose. Nudimo vam nekoliko saveta i trikova sa kojima ćete sasvim uspešno prebroditi naelektrisanu kosu.
Birajte prirodne materijale
Šeširi, marame za kosu i odeća mogu odmah napuniti elektricitetom vašu kosu. Sintetička vlakna, posebno najlon i poliester, i njihove mešavine su najveći problem. Ova vlakna mogu stvarati elektricitet kada su podvrgnuta trenju. Međutim, prirodna vlakna nisu nevina.
Vuna i svila mogu takođe razviti statičko prianjanje, ali ne u tolikoj meri kao sintetika.
Koristite listiće sa omekšivačem za posteljinu
Sigurno ste čuli za male bele listiće (listiće za sušenje) koje stavite u vašu veš mašinu i veš iz nje izađe bez naelektrisanja savršeno mekan. Iako znam da ih većina žena obožava baš iz tog razloga, ono što sam sigurna to je da niste znale da može imati i drugih primena.
Na primer, možete istrljati svoj jastuk njime pre spavanja ili ga staviti na četku za kosu. Ovo će vas sasvim sigurno rešiti naelektrisane kose. Možete ga čak nakon pranja kose koristiti kako bi protrljali vašu tek osušenu kosu i tako obezbedili sebi frizuru bez elektriciteta.
Krema na kosi
Ukoliko pri ruci nemate kremu za kosu, možete iskoristiti bilo koju koja vam se nađe pri ruci. Bilo da je to krema za ruke ili telo, istisnite malo na ruke, protrljajte ih i prođite rukama kroz kosu. Ovo će vas sigurno rešiti nepotrebnog naelektrisanja kose, ali budite pažljive. Ne preterujte, kako ne biste previše zamastili vašu kosu!
Ne koristite plastične češljeve
Upotreba plastičnih češljeva samo pravi dodatni elektricitet kose. Pređite na drvene, metalne ili keramičke češljeve. Metalni češljevi su najbolji – sakupljaju elektricitet iz vaše kose i pričvršćuju ga za sebe. Takođe možete kupiti antistatički češalj koji može da eliminiše već postojeći elektricitet.
Izbor drvenih češljeva sa širokim zubima i četki za kosu od prirodnih dlaka može pomoći – one ne daju nikakvo naelektrisanje vašoj kosi.
Dodajte vlažnost
Budući da je problem suv vazduh, ovlaživač vazduha vam može doneti ogromno olakšanje od naelektrisanja kose, suve kože i bilo kog drugog stanja koje je izazvano suvim vazduhom. Korišćenje ovlaživača će dodati vlagu u vašu kuću i učiniti vaš život mnogo ugodnijim. Pored toga, kada je vazduh vlažan, osećate se toplije u kući, što će pomoći da se termostat drži malo niže, odnosno pri uštedi energije.
Najeftinija i jednostavnija opcija je da stavite nekoliko posuda vode u svaku sobu vaše kuće. Isparavanje vode prirodno će ovlažiti prostoriju i spasiti vas od suv vazduha i elektriciteta.
Sačuvajte vlažnost kose
Ako je vaša kosa srednje gustine ili valovite teksture, bolji je izbor balzam za kosu na bazi ulja. Naneti ravnomeran sloj balzama nakon sušenja kose peškirom. Ovo pomaže u zatvaranju vlage u kosi pre nego što suvi vazduh oko vas ima šansu da osuši vlagu. Opet, nije vam potrebna kupovina nikakvog specijalnog proizvoda.
Jojobino ulje, kokosovo ulje, ulje od breskve, ili karite maslac, biće vam divan regenerator. Utrljajte malu količinu u dlanove i nanesite ga na kosu. To će vam pružiti veliko poboljšanje sjaja i volumena i sprečiti dalje letenje kose. Naravno, ne preterujte sa primenom balzama držite se podalje od korena i vlasišta.
Koristite sprej za kosu
Prskanje spreja za kosu na češalj (drveni ili metalni, po mogućnosti) ne samo da održava kosu na svom mestu, već i ravnomerno širi proizvod po kosi. Čak i češljanje može ukloniti elektricitet u kosi. Samo budite svesni – nemojte preterivati. Višak laka za kosu može oštetiti vaše krajeve.
Još bolje, možete koristiti lakove za kosu koji su formulisani da unište za elektricitet.
Ispletite kosu
Imate li dugu kosu koja je sklona naelektrisanju? Evo rešenja. Povucite kosu nazad u konjski rep ili jednostavno ispletite pletenicu pre spavanja. Ovo ne samo da će zadržati vašu divlju kosu na mestu već će i sprečiti moguće nakupljanje elektriciteta kada se probudite ujutru.
Za bolje rezultate, koristite anti-statičke serume da pričvrstite pletenicu.
Naelektrisana kosa – maske mogu biti jedno od rešenja!
Kao i uvek trudimo se da zajedno sa vama pronađemo najbolje rešenje za vaše probleme. Ovoga puta našli smo par odličnih maski za kosu koje će vam pomoći u borbi sa naelektrisanom kosom, a koje možete same da napravite kod kuće.
Avokado
Ima zasluženu reputaciju jedne od savršenih namirnica prirode. Njegova ulja i proteini će ispraviti i hidrirati vaše kovrdže bez efekta stanivanja kose. Ispasirajte pola avokada i dodajte par kapi eteričnog ulja peperminta. Operite kosu blagim šamponom bez sulfata, osušite peškirom od mikrofibera i nanesite masku.
Pustite da odstoji 15 minuta, a zatim isperite. Vaša kosa će izgledati super mekano – bez elektriciteta ili masnoće. A dodatni miris koji se širi na vašoj glavi je mnogo prijatniji. Ako se ne brinete o tome da se vaša kosa ne isuši, možete je hidrirati dodavanjem 1-2 kašike maslinovog ulja, žumanceta ili jogurta.
Med i banane
Kombinacija meda i banane ne samo što ima odličan ukus već je i odlična mešavina za zdravlje vaše kose. Med je prirodni balzam ili hidratantna krema, i zadržava vlagu u kosi. Ovo može pomoći u borbi protiv lomljenja. Ali, on takođe ima neka moćna antibakterijska svojstva.
Med može pomoći u sprečavanju problema sa svrabom vlasišta uzrokovanim bakterijama, a istovremeno ublažava iritaciju kože glave.
Banana, s druge strane, može pomoći u držanju kose pod kontrolom, hidrataciji kože i čak može pomoći u kontroli peruti. To je zato što su banane pune prirodnih ulja, kalijuma, i vitamina A, B, C i E.
Želite samo najbolje za kosu? Napravite ovaj domaći duo tako što ćete uzeti jednu zrelu bananu i mešati je sa kašikom sirovog meda. Nanesite mešavinu na vaše vlasište i kosu, sačekajte pola sata, a zatim isperite toplom vodom. Operite kosu kao i obično.
Pivo i jaje
Odvojite sat samo za sebe: samo vi, vaša kosa i flaša piva! Fermentisani proizvodi, kao što je pivo, imaju visok sadržaj kvasca. Pivski kvasac sadrži velike količine vitamina B – tiamin, riboflavin, niacin i B6.
Pivski kvasac
Takođe je bogat izvor biotina koji može pomoći u dugoročnom zdravlju kose i noktiju. Pivski kvasac takođe sadrži mnoge esencijalne minerale, kao što su cink, selen i bakar. Kombinujte ovo sa hranljivim prednostima jajeta, i imaćete super luksuznu, jeftinu, domaću, prirodnu masku za kosu.
Pomešajte ½ šolje svetlog piva (ostavite ga neko vreme pre nego što ga upotrebite) sa sirovim jajetom. Možete dodati i kašičicu ulja. Nanesite na čistu, vlažnu kosu, stavite kapu za tuširanje i sedite 15 minuta (vreme da popijete pivo). Onda operite kosu kao i obično.
Ako ipak ne želite da koristite pivo, lako ćete kupiti čisti pivski kvasac. Pomešajte 5 kašičica pivskog kvasca sa ½ kašike maslinovog ulja da biste napravili pastu. Dodajte kapljicu vode da biste je lakše promešali. Nanesite na suvu kosu, a zatim umotajte kosu u plastičnu foliju i ostavite jedan sat pre pranja kose.
Nadamo se da smo vam pomogli da se rešite naelekrisane kose. Sigurna sam da ćete biti prezadovoljni rezultatima i da ćete vreme koje ste trošili na nerviranje oko uništene frizure sada iskoristiti na nešto mnogo bolje i prijatnije.