
Šampon protiv seboreje je vaš spas!
Šampon protiv seboreje može da vam pomogne da se rešite neprijatnih simptoma koje seboreja nosi sa sobom. Kako onda odabrati pravi šampon? Pratite pažljivo.
Seboreja na glavi se obično javlja kao kožno oboljenje koje se manifestuje pojavom crvenila, žute peruti, svraba glave i preterane masnoće.
Simptomi seboreje znaju biti veoma neprijatni, dugotrajni i uznemirujući.
Zato je zaista važno da na vreme krenete sa rešavanjem, kako ne bi došlo do toga da stanje bude zapušteno.
Tu vam na prvom mestu pomaže šampon protiv seboreje.
Šampon vam daje brzo olakšanje svih simptoma i pokazao se kao dobar i delotvoran. Još jedna prednost šampona jeste da on sprečava ponovno pojavljivanje na vašoj koži glave.
To ne treba da vas čudi. Obzirom da se smatra da su glavni uzročnik seboreje gljivice, potreban vam je šampon protiv seboreje koji sadrži aktivne sastojke koji imaju antigljivični efekat.
Seboreični dermatitis je često stanje koje pogađa čak jednu od 100 osoba na svetu. On se najčešće javlja kod beba i osoba između 30 i 60 godina starosti; zato je veoma važno da ovo stanje na vreme prekinete tako što ćete nabaviti svoj šampon za seboreični dermatitis.
Već kada vam se pojave prvi simptomi seboreje poput peruti u kosi i masnog vlasišta trebalo bi da počnete sa upotrebom šampona protiv seboreje.
Ovakvi šamponi najčešće sadrže neke od sastojaka koji uspešno deluju na smanjenje broja gljivica koji ga i uzrokuju, ali i na druge simptome poput svraba glave i masnoće.
Ipak, ovde treba naglasiti da nije svaka pojava masne kose znak da vam preti nastanak seboreje.
Za svaki slučaj kada primetite bilo koji od simptoma seboreje i peruti, javite se svom lekaru ili trihologu, kako bi dao tačnu dijagnozu.
Osobe kod kojih je seboreja dijagnostifikovana trebalo bi da počnu odmah sa upotrebom šampona protiv seboreje.
U zavisnosti od ozbiljnosti stanja vašeg vlasišta, lekar će vam preporučiti šampon protiv seboreje. To može biti medicinski šampon ili običan šampon protiv seboreje koji možete kupiti u drogeriji ili online.
Razlika između ovih šampona jeste samo u aktivnim sastojcima.
U nastavku teksta govorićemo o tome koji su najčešći sastojci u ovakvim šamponima, ali i kako se pravilno upotrebljavaju i koliko dugo se primenjuju.
Šampon protiv seboreje i peruti – sastojci
Najvažniji sastojci koji bi trebalo da se nađu u šamponima namenjenim ovakvim problemima su uglavnom oni koji imaju antibakterijski, antivirusni i antimikrobni efekat.
A kad se javi i seboreja i svrab, pa i češanje kose, čini se kao da izlaza nema. A šta možete uraditi za sebe?
Probajte isto što i Sanja. Ona je mlada devojka koja se dugo mučila sa peruti u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, i nema svraba i češanja.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši seboreju. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Slični su sastojci medicinskog šampona protiv seboreje i šampona protiv peruti, koji deluju na gljivice u kosi.
Takvi su sledeći sastojci:
- Ketokonazol koji se često sreće u šamponima protiv seboreje i peruti pokazao se kao dosta delotvoran kod oblika gljivica koji u većini slučajeva i dovode do pojave ovih stanja. On sprečava dali rast broja gljivica i ima blaga antiupalna svojstva. Ovakvi šamponi obično sadrže 1% ketoconazola.
- Cink pirythione je vrlo često sastojak raznih šampona koji su namenjeni problemu seboreje i peruti na vlasištu. Ima snažno antimikrobno i antigljivično svojstvo, a takođe se pokazao kao delotvoran kod problema sa svrabom i perutanjem kože glave. Može se naći u svim šamponima, kako medicinskim tako i onim koje možete kupiti u prodavnici.
- Selenium sulfat se pokazao kao veoma važan element koji vam pomaže da rešite problem seboreje. Ovo je mineral koji ima mnoge funkcije u našem organizmu, ali i očuvanju zdravlja i lepote naše kose. On cilja određene gljivice, kao što je Pitirosporum ovale, smanjuje broj ćelija peruti na koži glave i olakšava probleme iritacije i svraba.
- Aktivni ugalj ima snažno antibakterijsko i antimikobno svojstvo te se i on često koristi kao dobar sastojak za rešavanje ovog problema. On smanjuje broj gljivica na koži glave, smanjuje upalne procese i čak ima ulogu u regulisanju proizvodnje sebuma na vlasištu. Osim toga, aktivni ugalj je prirodan, ali se preporučuje da osobe sa posvetljenom kosom izbegavaju šampone sa ovim sastojkom da im kosa ne bi dobila neželjenu boju.
- Salicilna kiselina takođe ima odličan efekat i pomaže kod uklanjanja simptoma seboreje i peruti. Ona pomaže da se smanji perutanje kože glave i da se ublaže ostali simptomi poput svraba i iritacija.
Ovo su neki od sastojaka koji najčešće ulaze u sastav medicinskog šampona protiv seboreje, međutim ima dosta prirodnih sastojaka koji mogu uticati na rešavanje ovog problema podjednako efikasno.
Koji su prirodni sastojci u šamponu?
Ukoliko ste tek skoro primetili pojavu žute peruti i svraba na svom vlasištu i lekar vam je dijagnostifikovao seboreju, možete potražiti šampon namenjen ovom problemu koji sadrži prirodne sastojke koji vam mogu pomoći.
Bavićemo se i tim sastojcima, odnosno ukazaćemo vam na to koji su sastojci iz prirode važni da se nađu u vašem šamponu protiv seboreje.
- Mineralna ulja poput maslinovog ulja za kosu pokazala su dobar efekat na simptome i uzročnike seboreje. Ovakav sastojak obavezno se mora naći u vašem šamponu protiv seboreje. Uz to, vaše vlasište verovatno luči previše sebuma, a mineralno ulje uspeće da uspostavi normalno lučenje uz adekvatno hidriranje kose i vlasišta.
- Ulje čajevca dalo je odlične rezultate u borbi protiv peruti i seboreje. Ipak, treba biti oprezan jer se kod nekih osoba može javiti alergijska reakcija na ulje čajevca. Ono će svakako adekvatno očistiti i dezinfikovati kožu glave.
- Aloe vera poznata je po svojim neverovatnim moćima u zaceljivanju, omekšavanju i ublažavanju simptoma seboreje i peruti. Zato je uvek rado viđen gost u šamponima protiv seboreje i peruti.
- Med za kosu ima potvrđeni antimikrobni efekat i zato se preporučuje i kao sastojak šampona protiv seboreje. Takođe on će adekvatno hidrirati kosu i vlasište što je jako važno, jer sprečava pojavu peruti i bilo kakvih iritacija.
- Kokosovo ulje je takođe važno i ima odličan rezultat u borbi protiv seboreje i peruti. Naime, ono poseduje snažan antibaterijski i antimikrobni efekat te se dugoročnom upotrebom šampona sa ovakvim sastojkom rešavate pojave peruti i seboreje.
- Menta i kamilica za kosu kao prirodni darovi imaju odličan efekat kod ovog problema sa vlasištem. Verovatno ste već upoznati sa umirujućim dejstvom oba sastojka i nema razloga da isti takav efekat daju i vašoj koži glave. Osim smanjenja upala i iritacija kože, ovi sastojci blagotvorno deluju i protiv problema sa svrabom koji se često javlja kod osoba sa problemom seboreje i peruti.
Kako se koristi šampon protiv seboreje?
Kada smo se upoznali sa sastojcima koje ovakav šampon treba da sadrži red je da vam pojasnimo i kako se šampon protiv seboreje koristi.
Seboreja je specifično stanje i iako mnogi tvrde da ne postoji lek za nju, šampon protiv seboreje uspešno reaguje na njenu manifestaciju i ublažava simptome koji vam izazivaju nelagodu i stres.
Naravno, svaki preparat, a naročito za ovako specifično stanje najbolje rezultate daje kada se koristi u skladu sa uputstvom. U suprotnom vaš problem neće biti rešen ili će doći do brzog povratka u pređašnje stanje zbog kog ste i počeli sa korišćenjem.
U zavisnosti od toga koji šampon za seboreični dermatitis vam je lekar prepisao ili ste sami kupili zavisi i način primene.
Recimo, blage biljne šampone za kosu možete koristiti svakodnevno bez potrebe za menjanjem ili ređim korišćenjem, dok neke druge ipak ne treba suviše često koristiti.
Svakako savet je da pratite uputstvo na samom šamponu.
Kako se koristi medicinski šampon protiv seboreje?
Ne samo medicinski već i svi oni šamponi koji sadrže sastojke sa prve liste ne bi trebalo da se koriste više od dva puta nedeljno.
Postupak je sličan kao kada kosu perete običnim šamponom bez sulfata, osim što je vreme delovanja šampona duže.
Kosu prvo nakvasite i na mokru kosu nanesite šampon protiv seboreje. Masirajte glavu i vlasište šamponom, nežnim, kružnim pokretima prstiju.
Neka šampon ostane na kosi od 5 do 10 minuta. Tek nakon toga isperite kosu.
Po želji, nakon šampona protiv seboreje možete kosu oprati i svojim prirodnim šamponom koji inače koristite.
Važno je i da nakon pranja kose obavezno nanesete i balzam kako bi kosa i vlasište bili adekvatno hidrirani.
Ovakav šampon ne bi trebalo da koristite više od dva puta nedeljno u trajanju od maksimum 4 nedelje.
Nakon toga preventivno jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje perite kosu ovim šamponom narednih nekoliko meseci.
Ukoliko vam je potrebno da češće perete kosu, perite je između regularnim šamponom bez štetnih sastojaka.
Naravno uvek se posavetujte sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ovo su neka univerzalna pravila za šampone sa antigljivičnim efektom.
Preporučuje se i da ako imate primetno perutanje kože glave koje se pojavilo zbog seboreje, pre korišćenja šampona uklonite ljuspice koliko možete.
Naime, dobro je da pre korišćenja ovakvog šampona odradite piling kose.
On se obično radi kokosovim, maslinovim uljem ili salicilnom kiselinom. Tek nakon nekoliko sati od pilinga kose, kosu operite šamponom protiv seboreje.
Kako se koristi biljni šampon protiv seboreje i peruti?
Obični, tj. biljni šamponi protiv seboreje i peruti koji sadrže aktivne prirodne sastojke mogu se upotrebljavati češće.
Naravno, važno je da takvi šamponi ne sadrže sulfate i parabene koji oštećuju kosu i vlasište i da budu isključivo od prirodnih sastojaka.
Takvi šamponi su obično blagi i mogu se koristiti za svako pranje kose.
Njih čak nema potrebe ni sa vremena na vreme promeniti.
Važno je samo da odaberete one šampone koji sadrže takve prirodne sastojke koji imaju najbolji učinak za vaš problem sa seborejom.
To su pored gore navedenih sastojaka i oni šamponi koji sadrže pantenol za kosu i vitamin E koji štite kožu od infekcija i smanjuju upalne procese.
Takođe mogu se naći i prirodni dezificijensi poput belog luka, limuna ili lavande za kosu.
Najbolji šampon protiv seboreje
Nakon svega što smo do sada naučili o seboreji vreme je da vam predstavimo i koji su se to šamponi pokazali kao najbolji u borbi protiv nje.
Navešćemo nekoliko šampona koji su pobrali najviše pozitivnih komentara.
Vlasilan šampon
Ovaj šampon sadrži samo prirodne sastojke, a to je velika prednost.
Menta i kamilica sa svojim neverovatnim umirujućim svojstvom, Piroctone olamine koji uspešno deluje protiv gljivica i hamamelis koji pomaže koži glave da se oporavi i regeneriše.
Osim ovih ima on još dosta prirodnih sastojaka koji ne samo da će vam pomoći da rešite problem peruti i seboreje već će detaljno očistiti vlasište i dati snagu kosi da raste.
Ovaj šampon je blag i nema ograničenja u njegovom korišćenju. Potpuno je prirodan i ne sadrži nijedan štetni sastojak koji vam može naškoditi.
Head & Shoulders
Ovaj šampon je jedan od omiljenih onima koji imaju problem seboreje i peruti. Namenjen je isključivo onima koji imaju seboreju i razlikuje se od ostalih njihovih šampona na koje smo nailazili.
Zaista sastojci ovog šampona oldično deluju protiv seboreje i peruti. Aktivni sastojak ovog šampona je selenium sulfid koji se uspešno bori protiv simptoma seboreje. Dovoljno je da se koristi dva puta nedeljno i zaista daje dobre rezultate.
Međutim nama se nije dopalo što osim ovog aktivnog sastojka koji pomaže sadrži i dosta štetnih sastojaka koji mogu uticati na kvalitet i zdravlje vaše kose.
Ne preporučujemo dugotrajnu upotrebu ovog šampona.
Eucerin šampon protiv seboreje
Eucerin je pokazao da u svojoj liniji šampona ima i onaj protiv suve peruti. Efikasno kontroliše nastajanje masne peruti i smanjuje svrab kože glave.
Nizoral šampon
Ovo je jedan od onih šampona protiv seboreje koji ulivaju dosta poverenja i mnogi ga koriste. Sadrži 1% ketokonazola kao aktivni sastojak koji uspešno smanjuje broj gljivica i rešava problem perutanja kože glave. Već nakon prvog pranja osetićete olakšanje i iritacije i svrab će postati minimalna.
Preporučuje se korišćenje ovog šampona 2 do tri puta nedeljno u trajanju od 8 nedelja. Lako se nanosi i dosta peni, te se lako raspoređuje na čitavo vlasište.
Ukoliko imate problem sa seborejom znamo koliko to može biti stresno i neprijatno, zato se nadamo da nakon ovog teksta shvatate da niste sami.
Takođe, nadamo se da smo uspeli da vam objasnimo značaj šampona protiv peruti i seboreje i moći koju on ima.
Važno je da obratite pažnju na njegove sastojke, ali naravno i da ga upotrebljavate pravilno, kako ne bi došlo do neprijatnih iznenađenja, ali i kako biste uspeli da dobijete maksimum koristi za sebe.
Zaista, razumemo da vam jeza vas vaš problem ozbiljan, ali nema razloga za dodatni stres koji vam može samo pogoršati već loše stanje. Bolje je izabrati i nabaviti sebi dobar i kvalitetan šampon protiv seboreje i krenuti u borbu.
Vi ćete, ako se budete pridržavali svega što ste ovde pročitali, sigurno izaći kao pobednik.