
Triholog: najbolji stručnjak za kosu!
Triholog je prijatelj vaše kose. U momentima kada je situacija kože glave toliko loša, on je tu da reši sve probleme.Saznajte kolika je ova profesija važna.
Naime, triholog je specijalista za kosu i skalp, kao i za spektar srodnih poremećaja koji se odnose na razvoj vlasi.
Ovo zanimanje se najviše dovodi u vezu sa problematikom opadanja kose, međutim to je jedan od mnogobrojnih problema kod kojih vam triholog može pomoći.
Šta radi triholog?
Prvo da objasnimo pojam trihologija:
Trihologija je grana dermatologije, čiji naziv vodi poreklo od grčkih reči trikhos (kosa) i logy (studija). Bavi se naučnim ispitivanjem funkcije i strukture vlasi, sa fokusom na oboljenja kose i skalpa.
Ukoliko na svojoj kosi (ili licu) primetite sledeće simptome, pravo je vreme da se poseti triholog:
- Pojačano opadanje vlasi
- Lomljenje kose
- Opadanje kose na pečate
- Gubitak volumena kose
- Opadanje dlaka na obrvama i trepavicama
- Pojačan rast dlaka na licu – kod žena
- Upaljena koža glave ili pojačan svrab glave
- Preterano masan ili suv skalp
- Vidno oštećena kosa nakon hemijskog tretmana
- Hronično perutanje kože glave
- Seboreja na glavi ili hronična upala kože glave
- Psorijaza na glavi – oboljenje kože usled genetskih predispozicija
- Trihotilomanija – psihološki poremećaj, koji kod osoba izaziva nagon da čupaju svoje dlake sa svih delova tela
- Preterana dlakavost – kod muškaraca
Triholog i vi u ordinaciji! Kako izgleda pregled?
Ne postoje dva ista bića na planeti. Posebni smo i kompleksni kao i sve naše boljke. Samim tim, da bi uspostavio pravilnu dijagnozu, triholog mora da zna o vama mnogo više od onoga što vidi prilikom pregleda problematične sfere.
U zavisnosti od problema, neophodne informacije obuhvataju način ishrane, genetiku, stil života, kao i istoriju bolesti pacijenta. Tek nakon detaljne provere, postavlja se individualna terapija koja može uključiti kućne, kao i tretmane na klinici, ali i kombinaciju ova dva pristupa.
Važno je shvatiti da komplikacije sa kosom mogu biti uzrokovane nizom problema. Potrebno je određeno vreme da se precizno odredi gde se nalazi glavni okidač.
Samim tim, adekvatan tretman nekada zahteva niz različitih terapija. Kao i kod svih problema, najbolja odbrana je rano otkrivanje i reagovanje – što ujedno prati zlatno pravilo da je za uspeh presudno potražiti profesionalnu pomoć na vreme.
Ali da ne bi sebe doveli u situaciju da vam je potreban triholog, zaštite kosu na vreme! Saznajte kako je Tara oporavila svoju kosu, nakon čestog farbanja kose i feniranja. Kosa joj je dugo bila oštećena, a krajevi iskrzali. Sve dok nije otkrila pravi način za oporavak kose. Sada joj je kosa opet zdrava, gusta, jaka i ne opada. O čemu je reč? Saznajte iz njene lične priče koja je na ovom linku: https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/
Kako bi dobio korisna obaveštenja od pacijenta (postupak poznat pod nazivom anamneza), triholog će vam najverovatnije postaviti i neka od sledećih pitanja:
- Da li ste anemični?
- Da li imate disbalans štitne žlezde?
- Da li imate nekvalitetnu ishranu?
- Da li imate problem koji može uzrokovati malapsorciju (nemogućnost tela da absorbuje nutrijente)?
- Da li patite od neke hronične bolesti (povišen šećer u krvi ili kožna oboljenja)
Nakon toga sledi trihoskop!
U narednoj fazi, triholog vrši pregled vlasi i skalpa. Ponekad se i golim okom može videti u čemu je problem. U ostalim slučajevima, koriste se stručni instrumenti kao što je digitalni mikroskop – za detaljnije ispitivanje.
Triholozi često koriste trihoskop – aparat koji im znatno pomaže u uspostavljanju dijagnoze. Zbog svojih mogućnosti da uveća prikaz, aparat olakšava posmatranje određenih karakteristika kose i skalpa, na osnovu kojih doktor ima uvid u detalje koji su mu potrebni, da bi uspostavio adekvatnu dijagnozu.
Dakle, trihoskopija je neinvazivna dijagnostička prateća tehnika u trihologiji, koja dodatno poboljšava pregled i omogućava precizniju dijagnozu u otkrivanju različitih bolesti kose.
Prilikom pregleda, triholog traži moguće obrasce abnormalnog ponašanja vlasi, kao što su: gubitak ili naglo opadanje kvaliteta kose, kao i neprirodno pojačan rast dlaka na određenim delovima tela.
Kako bi došao do zaključka, triholog prilikom pregleda ispituje na koži i vlasima sledeće simptome!
Simptomi mogu biti!
- Moguća upala
- Crvenilo
- Stepen suvoće
- Preterano mašćenje
- Gustina kose
- Boja skalpa
- Uništene folikule dlake
- Lomljivost dlake
Kako bi utvrdio da li postoji prekomerena količina opadanja kose, triholog prilikom pregleda može primeniti i test povlačenja kose.
Postupak se sastoji u tome što triholog lagano, iz korena povlači vašu kosu – kako bi utvrdio da li postoji prekomerena količina opadanja.
Naime, izgubiti jednu do tri dlake tokom testa izvlačenje je normalno. Triholog takođe može mikroskopski pregledati opalu kosu, kako bi utvrdio u kojoj fazi rasta se nalaze vlasi koje su opale. Prilikom pregleda, gleda se oblik i boja žarulje (mesto na kome treba da izraste nova kosa) kako bi se utvrdila vrsta gubitka kose. Od kvaliteta korena dlake zavisi i stanje u kome se nalazi žarulja.
Nakon kompletnog pregleda, triholog izlaže detaljnu analizu situacije, dijagnozu, upućuje na adekvatne tretmane, kao i na druge specijaliste – ukoliko je to potrebno.
Saveti trihologa važni za kosu
Triholog ima veliku ulogu kada je u pitanju pravilan razvoj vlasi na celom telu – kako u lečenju tako i u preventivi – savetima za pravilnu negu. Bez obzira o kakvim se promenama radilo na vlasima ili koži u predelu gde rastu dlake, ne morate živeti u nedoumici i čekati da se situacija pretvori u problem. Uvek je najbolje rešenje potražiti profesionalnu pomoć na vreme.
Opšte je poznato da dobar savet zlata vredi! Samim tim, sledi i lista saveta, koje eksperti za kosu navode kao veoma bitne za pravilnu negu kose.
Pažljivo birajte četku za kosu!
Koliko god bezazleno zvučalo, svaki doktor trihologije će vam reći da je ovaj ritual veoma važan za zdrav život kose!
Kutikule (spoljni sloj) kose pomažu vlasima da ostanu jake i elastične i štite unutrašnji sloj (korteks) od gubitka vlažnosti i oštećenja. Međutim, kada se oštete, ćelije kose se (za razliku od ćelija kože) ne obnavljaju – nakon što pređu nivo skalpa. Tako da kada kutikula jednom nestane – nestala je. Samim tim, izuzetno je važno smanjiti (ili totalno izbaciti) svakodnevno trzanje, čupanje i lomljenje kose.
Upravo zato je bitno da izbor četke za kosu bude pravilan. Najbolje četke za kosu su one koje imaju plastične zaobljene zupce.
Pogrešan izbor četke može odvojiti delove kutikula kose, oslabiti pramenove i samim tim vidno oštetiti dlaku.
Pravilno češljajte kosu
Nepravilno češljanje kose može trajno oštetiti kosu! Ukoliko je kosa zamršena, nepravilno odvajanje i češljanje pramenova može dovesti do kidanja dlake, a samim tim i do toga da se kosa istanji od sredine ka krajevima.
Kosu ćete najbezbednije razmrsiti ukoliko počnete od krajeva, pa zatim lagano i postepeno idete ka vrhovima. Ako krenete suprotnim putem, kosa će se još više zamrsiti, a pramenovi pokidati. Kada ovaj problem uzme maha, pravo je vreme da se poseti triholog.
Negujte svoju kosu i skalp isto kao svoje lice
Kosi je ( isto kao i licu ) potrebna pravilna dnevna nega da bi blistala! Zdravlje kose je usko povezano sa zdravljem skalpa ili tačnije uslovljeno. Redovno pranje kose čisti i skalp, čineći ga pogodnijim za pravilan razvoj vlasi. Takođe, čista kosa bolje odbija svetlost od prljave kose.
Čuvajte elastičnost svoje kose
Usled spoljnih uticaja i neadekvatne nege, kosa vremenom gubi na svojoj elastičnosti. Zbog kidanja i pucanja usled agresivnog stilizovanja, upotrebe hemijskih proizvoda, preterane izloženosti UV zracima, vetru i hladnoći, kosa se postepeno suši i postaje krta, suva i istanjena.
Kako biste povratili elastičnost, izbacite iz redovne upotrebe sve štetne preparate i postupke i zamenite ih prirodnom i adekvatnom negom i zaštitom.
Za bolju elastičnost dlake, možete koristiti hidratantnu masku za oštećenu kosu – na bazi prirodnih sastojaka, dva puta nedeljno. Maska od banane i avokada za prirodno hidriranje i jačanje kose brzo se i lako priprema a može biti odlična, zdrava rutina, koja će pomoći vašoj kosi ukoliko je redovno koristite.
Sve što je potrebno je da prezrelu bananu i meso avokada izblendirate i nanesete na površinu kose, celom dužinom. Držite masku na glavi najmanje 30 minuta i nakon toga isperite kosu mlakom vodom.
Kalijum i prirodna ulja u banani omekšavaju kosu i štite njenu elastičnost, sprečavajući cvetanje krajeva i lomljenje dlake. Pored toga, avokado je prepun vitamina B, koji pospešuje rast i jaćinu kose.
Ukoliko ni ovaj postupak ne pomaže, vaš triholog će vam odrediti adekvatne tretmane koji će pomoći vašoj kosi da povrati prirodnu vitalnost i sjaj
Ne stavljajte balzam preko cele kose
Jedan od najčešćih uzroka slepljene kose (bez volumena i vitalnosti) nakon pranja, jeste nepravilna upotreba balzama.
Balzam za oštećenu kosu se nanosi isključivo od sredine kose ka krajevima, jer su dlake u tom delu najstarije, tako da je tu najpotrebnija dodatna nega. U suprotnom, kosa će splasnuti od korena i nakon sušenja izgledaće beživotno i u najmanju ruku kao da nije čista.
Ne ignorišite perut
Kako biste izbegli potencijalne ozbiljne posledice, morate raditi na tome da se rešite peruti u kosi, od istog momenta kada primetite prvo perutanje kože na glavi!
Malo poznata činjenica je da perut može u nekim slučajevima dovesti čak i do opadanja kose. Češanje iziritiranog skalpa, može oštetiti tkivo i izazvati lomljenje dlake. Ukoliko situacija ode tako daleko, najbolje vam može pomoći triholog.
Pored prirodnih šampona protiv peruti, postoje i mnoge maske za kosu koje su namenjene rehabilitaciji skalpa.
Takođe, možete vrlo lako i brzo sami da napravite maske od namirnica koje odlično oporavljaju i kosu i kožu glave, kao što je maska na bazi limuna – koji je izvor C vitamina dokazani saradnik u službi lepote i zdravlja.
Sve što je potrebno je da izmešate pola šolje jogurta sa dve supene kašike soka od limuna i jednom kašikom meda.
Kada sjedinite smesu nanesite je na skalp, pažljivo odvajajući pramen po poramen kose – kako biste zahvatili što više kože. Ostavite sat vremena na glavi a zatim isperite mlakom vodom.
Jogurt i limun će se izboriti protiv peruti, dok će limun obezbediti vlažnost iritiranom delu kože.
Unosite dovoljno proteina
Svaki triholog će vas prvo savetovati da obratite pažnju na ishranu, jer od toga sve kreće – na gore ili na bolje. Kako ni kosa nije izuzetak od ostatka organizma, za njen pravilan razvoj izuzetno je važno da unosite dovoljno proteina.
Obzirom da je kosa sačinjena pretežno od proteina, mora joj se dnevno obezbediti dovoljan unos kako bi se normalno razvijala. Preporučena dnevna doza je najmanje 120 grama proteina dnevno.
Samo uveđenjem zdravih užina (kao što je sveže voće ili integralne žitarice) umesto nezdravih grickalica, napraviće bitnu razliku.
Pružite svojoj kosi holistički tretman
Negujte svoju kosu iznutra ka spolja. Pomozite joj da graciozno stari i ona će vas dugo služiti. Stres je jedan od velikih okidača, kada je u pitanju pad kvaliteta kose. Ukoliko ne možete skroz da izbacite stres iz upotrebe, radite na tome da ga smanjite gradeći zdrave navike koje vas opuštaju i čine srećnim. Kako je kosa jedan od prvih vesnika promena na telu, vrlo brzo ćete uočiti razliku.
Nađite fizičku aktivnost koja vam prija – kao što su joga i pilates ili meditirajte, kako biste umirili um.
Kada je u pitanju zdravlje kose, triholog nije samo dijagnostičar već je i nutricionista i psiholog.
Ne postoji sfera koja ima bilo kakvih dodirnih tačaka sa pravilnim razvojem kose, kod koje vam vaš doktor trihologije ne može pomoći.
Zato ukoliko imate ikakvih nedoumica potražite pomoć, jer će vam triholog sasvim sigurno dati odgovore na pitanja na koje možda niko drugi ne može.
Po čemu se triholog razlikuje od dermatologa?
Iako je pomoć dermatologa često tražena kada su u pitanju potencijalni pacijenti koji imaju problem sa kosom i skalpom, postoje znatne razlike između onoga šta triholog i dermatolog mogu da učine u takvim situacijama.
Kada tražite pomoć jednog od ova dva stručnjaka, trebalo bi da imate na umu razlike između metodologija lečenja.
Po definiciji, triholog se fokusira na poremećaje koji se odnose na kosu i skalp. Dermatolog, sa druge strane je doktor koji je obučen da leči pacijente koji imaju benigne i maligne poremećaje na koži, kosi, noktima.
To znači da se dermatolozi uglavnom fokusiraju na kožu i sve teže tegobe koje se na njoj formiraju, dok su triholozi usko specijalizovani za poremećaje koji se javljaju na skalpu i u rastu dlake.
Dermatolog može da sasluša pacijenta zbog simtoma koji ga muče – ali to ne znači da će uvek izvršiti detaljan pregled skalpa. Triholog će ispitati kompletnu istoriju kose, strukturu dlake, oštećene folikule, znakove upale i koristiti mikroskop za dalju analizu zdravlja skalpa.
Primera radi, dermatolog će verovatno izvršiti biopsiju, kako bi pokušao da postavi dijagnozu za tip alopecije (gubitak kose) – što ne rešava problem drastičnog opadanja vlasi.
Suprotno tome, triholog ima daleko širi spektar mogućnosti lečenja gubitka kose. Većina trihologa pristupa problemu opadanja vlasi iz holističke perspektive.
Samim tim, doktor trihologije će koristiti različite tretmane, uključujući: dodatke ishrani u vidu nutritivnih suplemenata, proizvode za terapiju skalpa, laser za kosu, kao i tradicionalne medicinske tretmane uključujući i Minoksidil (lek koji se u medicini već dugo koristi za lečenje gubitka kose).
Triholog često sarađuje sa lekarom opšte prakse, koji omogućava neophodne analize krvi, kako bi se lakše došlo do uzroka gubitka kose. Takođe, većina trihologa provede najmanje sat vremena sa pacijentom prilikom prve posete, dok kod dermatologa prvi pregled i utvrđivanje dijagnoze traje uglavnom oko pet minuta.
Zaključak je!
Ukoliko je aktuelni problem gubitak kose, triholog je zbog svega navedenog bolja opcija. Ipak, ako se ukaže potreba triholozi sarađuju i sa ostalim stručnjacima, kako bi pacijentima pružili kompletno lečenje i kako nijedan problem koji ide uz dijagnozu ne bi bio zanemaren i prepušten slučaju.
U želji da postignemo što bolji estetski efekat, često pravimo nesvesne greške koje mogu biti čak i pogubne za zdravlje naše kose. Individualnim, holističkim i detaljnim pristupom, triholog nam može dati realnu ocenu i procenu stanja u kom se kosa nalazi.
Korisni i stručni saveti mogu biti odlične smernice za buđenje svesti i sprečavanje neznanja i nemara da nas dovedu do situacija iz kojih je teško naći izlaz.