
Perutanje kože glave ima trajno rešenje!
Perutanje kože glave muči vas već duže vreme? Mislite da nema leka? Naravno da ima, a evo i načina kako ćete brzo i trajno rešiti ovaj problem kože glave.
Koliko god neprijatno bilo, perutanje na glavi može se rešiti pravim izborom šampona. Može se javiti iz više razloga, a jedan od najčešćih koji dovode do perutanja kože glave jeste suvo vlasište.
Naše vlasište, baš kao i ostatak kože na našem telu usred delovanja različitih faktora može postati suvo i sklono perutanju. Neprijatan svrab, češkanje kože glave i neizgledne bele ljuspice svakako nisu oni što bi bilo ko želeo da ima.
Međutim, sama pojava perutanja kože glave zaista je česta i gotovo da nema osobe koja barem jednom u životu nije imala problem sa ovom pojavom. Dobra vest je da se ono može efikasno rešiti uz određene savete za negu kose i vasišta.
Kako bismo vam što detaljnije i jasnije opisali problem perutanja kože glave i objasnii kako da ga pobedite moramo početi od početka. To su svakako uzroci perutanja kože glave.
Perutanje kože glave – uzroci
Perutanje kože glave je jedan od učestalijih problema sa vlasištem. Iz razloga što ima dosta uzroka nastajanja peruti, ovo i jeste tako česta pojava. Ovo su neki od najčešćih razloga pojave perutanja kože glave:
1.Nasledni faktor
2.Suva koža. Ukoliko imate problem sa suvom kožom, verovatno je da ćete imati problem i sa perutanjem kože glave. Ukoliko se često izlažete sunčevim zracima takođe može doći do pojave peruti usled preteranog isušivanja vlasišta.
Morska i hlorisana voda iz bazena, isto tako isušuju kožu glave i dovode do pojave perutanja.
Ali, ne brinite, jer suvu kožu glave može izlečiti na više načina.
3.Obzirom da su muškarci deo populacije koji najčešće ima problem sa perutanjem kože glave, stručnjaci smatraju da uzrok mogu biti upravo muški hormoni.
4.Gljivice iz porodice Malassezia mogu biti uzročnik pojave peruti.
5.Nedovoljno često pranje kose, takođe može usloviti nakupljanje mrtvih ćelija kože na vlasištu i samim tim pojavu peruti.
6.Slab imunitet kod nekih osoba može usloviti pojavu perutanja kože glave.
7.Jaki hemijski šamponi i preparati za negu kose uzrokuju preterano sušenje vlasišta, iritacije, neugodan svrab i perut. Izbegavajte šampone koji sadrže sulfate, silikone i parabene. Birajte blage i biljne šampone bez ovih sastojaka.
8.Seboreični dermatitis: Seboreja na glavi je masna, svrabežna, iritirana koža koja se ljušti na vašem vlasištu. To se takođe može dogoditi na vašim obrvama, preponama ili dlačicama na grudima.
9.Kontaktni dermatitis: Proizvodi za negu kose poput šampona, gela ili farbe za kosu mogu da iritiraju vaše vlasište i izazovu crvenilo, svrab i perutanje kože glave.
Šta još treba da znate?
Ovo su neki od uzroka pojave perutanja kože glave. U suštini, perut jeste neprijatno, suvo i svrabežno vlasište sa belim ljuspicama. Ono nastaje zbog poremećene vlažnosti vlasišta i loše higijene.
Javlja se u vidu belih, sivih i svetložutih ljuspica praćenih svrabom.
Perut obično nije ozbiljan problem. Ne možete je dobiti od bilo koga drugog ili je proslediti nekome. Međutim, može biti neprijatno iskustvo zbog koga ćete se posramiti.
Treba razlikovati perutanje kože glave od psorijaze. Psorijaza je ozbiljnija bolest i teško se leči, dok je perut mnogo lakše rešiti.
Psorijazu odlikuju više ljuskav nego pahuljast izgled. Ako je blaga, psorijaza vlasišta izgleda kao ljuskava, srebrnasta ili praškasta mrlja koja može otpasti u sitnim komadima. Ozbiljniji slučajevi mogu biti crveni i bolni.
Sanja je mlada devojka koja se jednu celu godinu „patila“ sa peruti u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši njen problem peruti u kosi. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Perut ili seboreični dermatitis?
Za perut bi mogli reći da je manje bezazlena od seboreje. Javlja se po suvoj koži glave koja se ljušti, samo na nekim delovima ili po celom vlasištu.
Ponekad, perutanje kože glave može biti praćeno upalnim procesom, i to kao pojačana pojava belih ili žućkastih ljuspica na glavi.
U tom slučaju znači da imate seboreični dermatitis, koji karakteriše preterano mašćenje kože glave i kose, a prate je svrab na glavi.
Crvenilo i perutanje kože glave
Crvenilo kože glave je gotovo uvek znak upale ili iritacije.
Naročito ako je vaša koža glave osetljiva.
Perutanje kože glave često vas tera da kožu češete, grublje češljate kosu ili trljate jače tokom pranja. Na ovaj način već osetljivu kožu glave možete dodatno nadražiti i tada se uglavnom javlja crvenilo.
Za otklanjanje crvenila pored preparata za hidrataciju kože i kose, poput hidratantne maske za kosu, pokušajte i sa umirujućim sastojcima.
Kao odličan saveznik za umirivanje nadražene kože glave pokazala se kamilica za kosu, lavanda i menta.
Ova tri sastojka trebalo bi da se nađu i u vašem svakodnevnom šamponu za pranje kose. Osim umirujućeg efekta imaju i dobro antimikrobno svojstvo te će rešiti problem crvenila i perutanja kože glave čak i u slučaju da su uzročnici gljivice, bakterije ili virusi.
Primetićete opuštajući i efekat hlađenja odmah nakon prve upotrebe.
Perutanje kože glave i svrab
Osim što je vaše vlasište prekriveno neizglednim belim ljuspicama, ono i užasno svrbi. Pojava svraba je normalna kod pojave perutanja kože glave.
Kada se poremeti prirodna ravnoteža vlažnosti kože glave dolazi do pojačanog sušenja kože glave i pojave svraba glave.
Suvo vlasište prati ljuskanje i svrab, ali obično su ljuspice koje ćete dobiti sa suvom kožom sitnije i manje masne. Hidriranje kože vlasišta može pomoći kod svraba.
Najbolja hidratantna krema možda već stoji na vašoj kuhinjskoj polici. Kokosovo ulje za kosu ima hidratantna i antibakterijska svojstva, što ga čini odličnim, prirodnim izborom za borbu protiv suvog vlasišta i svraba.
Često pranje kose može zadržati ulje, pomažući kod simptoma perutanja kože glave.
Dok perete kosu blagim šamponom bez sulfata, pokušajte da se suzdržite od češanja i preteranog grebanja kože. Svrab je u početku uzrokovan iritacijom i peruti, ali grebanje će povećati iritaciju i dovesti do začaranog kruga iz koga ćete teško izaći.
Upotreba previše proizvoda za negu i stilizovanje kose može iritirati vlasište i dovesti do većeg svraba.
Pokušajte da uklonite teške hemijske proizvode iz svoje rutinske nege i pokušajte polako da otkrijete koji gelovi, sprejevi i drugi proizvodi ne pogoršavaju vaše simptome.
Simptomi perutanja kože glave i pojava svraba mogu biti ozbiljniji ako ste pod stresom i skloni su da se pojačaju u hladnim, suvim sezonama.
Ovde možemo spomenuti i sledeće, a tiče se samo svraba kose:
Kada nestane prirodna vlažnost kože glave, njen zaštitni sloj može biti narušen. I šta se onda dešava?
To dalje može omogućiti štetnim supstancama da lako prodru u kožu, što dalje može dovesti do mikroinflamacija kože glave. Ove mikroinflamacije mogu dodatno iritirati kožu glave – izazivajući upravo svrab kože glave.
Ukoliko niste znali, mikroinflamacije su blaga zapaljenja kože.
Perutanje kože glave i opadanje kose
Perutanje, ako niste znali, češće se javja kod muškaraca nego kod žena. Takođe određene grupe ljudi su sklonije perutanju kože glave od drugih. To su osobe sa određenim oboljenjima. Parkinsonova bolest i druge bolesti koje utiču na nervni sistem takođe povećavaju rizik od pojave peruti. Isto tako i HIV ili oslabljeni imuni sistem.
Perut u kosi obično počinje u mladoj dobi i nastavlja se u srednjim godinama. To ne znači da stariji odrasli ne dobijaju perut. Za neke ljude problem može biti doživotni.
Sa pojavom perutanja kože glave obično idu i druge neželjene posledice kao što je opadanje kose. Pojačano opadanje kose može biti uzrokovano pojavom peruti, jer samo zdravo vlasište može omogućiti normalan rast kose.
Bele ljuspice koje prate perut u kosi, kao i konstantno češkanje mogu ozbiljno narušiti zdravlje vašeg vlasišta. Usled čestog češkanja vlasišta zbog nesnosnog svraba koje je izazvano perutanjem kože glave, može doći do ogrebotina, pa čak i infekcija na vlasištu.
Ovo svakako može dovesti do pojačanog opadanja kose, što vam sigurno nije cilj.
Pokušajte da vlasište održavate čistim i zdravim, da što pre rešite problem sa perutanjem kako biste dali svojoj kosi šansu da raste i smanjii opadanje kose.
Koristite blage šampone bez sulfata.
Perutanje kože glave kod dece
Kod dece i beba je česta pojava perutanja kože glave, poznata još i kao seboreični dermatitis. Perutanje kože glave kod beba javlja se uglavnom do desete nedelje života i često se naziva temenjača. Međutim, kod dece se može javiti u najranijem dobu i kasnije u toku puberteta.
Ovo oboljenje nastaje kao upalni proces, uglavnom kod pojačanog delovanja lojnih žlezda na koži glave kod dece. Odlikuje se žućkastim, debelim naslagama na koži glave, često praćenim svrabom.
Ovo se može izbeći redovnom hidratacijom kože glave prirodnim uljima, kao i redovnim četkanjem kože glave kako bi se na vreme uklonile sve mrtve ćelije sa kože.
Kod starije dece do ove pojave dolazi uglavnom zbog hormonskog disbalansa za vreme puberteta. Lako se može rešiti običnim blagim šamponom protiv peruti.
Perutanje kože glave – lečenje
Dobra vest je da je perutanje kože u većini slučajeva izlečivo. Naime, uz određene korekcije vaših svakodnevnih navika i korišćenje specijalnih preparata, za teže slučajeve možete se brzo i lako rešiti problema sa perutanjem kože glave i njegovim propratnim problemima.
U zavisnosti od toga koliko je ozbiljan vaš problem sa perutanjem kože glave birajte i sredstvo za lečenje.
Ukoliko je vaš problem perutanja kože glave blag neke male izmene u vašim navikama rešiće vas peruti i svraba.
Najpre se trudite da dobro očistite vlasište od previše sebuma i ćelija kože. Koristite svakodnevno neki blagi šampon bez sulfata za čišćenje vlasišta i stvaranja zdrave sredine na koži glave.
Ako to ne pomogne, pokušajte sa medicinskim šamponom protiv peruti. Možda ćete morati da isprobate više od jednog šampona kako biste pronašli rutinu nege kose koja deluje za vas. I verovatno će vam trebati duže i upornije lečenje.
Ako od bilo kog proizvoda dobijete svrab, peckanje, crvenilo ili bilo kakav vid iritacije, prestanite sa upotrebom. Ako dobijete alergijsku reakciju – kao što su osip ili otežano disanje – potražite hitnu pomoć lekara.
Šamponi koji rešavaju problem!
- Prirodni šampon protiv peruti. Blagi prirodni šamponi sa aktivnim sastojcima ne samo da će temeljno očistiti vaše vlasište već će i poboljšati zdravlje i nahraniti vašu kožu glave. Birajte prirodne šampone koji sadrže ove sastojke: ulje shea drveta, jer normalizuje proizvodnju sebuma, kakao buter obnavlja epitele ćelija kože, kamilica i menta umanjuju svrab i umiruju upalne procese na koži glave.
- Šamponi sa selenijum sulfidom. Sadrže antiupalno sredstvo. Koristite ove proizvode prema uputstvima i dobro ih isperite nakon šamponiranja, jer mogu promeniti boju kose i vlasišta.
- Šampon protiv peruti koji sadrže salicilnu kiselinu. Ovi proizvodi pomažu u uklanjanju nakupljenih ćelija kože.
- Cink-šamponi sa piritonom. Oni sadrže antibakterijsko i antigljivično sredstvo cinkov piriton.
- Šamponi na bazi katrana. Ugljeni katran usporava odumiranje i propadanje ćelija kože na vašem vlasištu. Ako imate svetlu kosu, ova vrsta šampona može prouzrokovati promenu boje. Takođe može da učini vlasište osetljivijim na sunčevu svetlost.
- Ketokonazolni šamponi. Ovaj šampon protiv peruti je namenjen ubijanju gljivica koje izazivaju perut, a koje žive na vašem vlasištu. Dostupno je bez recepta ili na recept. Uglavnom biste trebali da ga koristite uz preporuku lekara.
Bilo bi dobro da pre primene bilo kog sredstva za lečenje perutanja kože glave porazgovarate sa svojim lekarom ili dermatologom.
Razlike između obične peruti, seboreičnog dermatitisa i psorijaze mogu biti male i lako ih možete pomešati. Zato je važno da najpre otkrijete o kojoj pojavi je reč kod vas.
Ako se efektivnost određenog šampona vremenom smanji, možete kombinovati dva šampona u zavisnosti od problema koji želite da rešite, da li je psorijaza ili dermatitis.
Obavezno čitajte uputstva za upotrebu na pakovanju proizvoda, jer je nekim šamponima potrebno više vremena, a nekima manje za uspešno delovanje.
I ovo može biti lek za perutanje kože glave !
Obzirom da perutanje kože glave uglavnom ne predstavlja ogroman i nerešiv problem, lečenje je lako.
Predlažemo vam da probate sa šamponom protiv peruti na biljnoj bazi koji ne sadrži sulfate, parabene ili silikone koji dugoročno isušuju kosu i kožu glave.
Zatim možete pokušati sa tretmanima prirodnim uljima koji dokazano imaju pozitivan efekat na hidriranje kose i kože, ali i antibakterijsko svojstvo.
Pokušajte sa primenom hidratantnih proizvoda za negu kose i vlasišta.
Zatim isprobajte neke domaće maske koje hrane i hidriraju vlasište.
Ovakve maske možete napraviti lako kod kuće uz pomoć nekih sjajnih prirodnih sastojaka poput:
- jojoba ulja za kosu
- meda
- aspirina za kosu
- jabukovog sirćeta
- bademovog ulja
- kokosovog ulja
Jednostavno kombinujte sastojke i makar dva puta nedeljno nanosite vaše domaće maske protiv peruti u kosu.
Ono što vam na prvom mestu kod kuće može pomoći jeste piling kose.
To je naravno neagresivni piling kože glave, kako biste na samom početku odstranili mrtve ćelije bez iritacije i narušavanja optimalnog balansa.
U isto vreme, dok vršite pilingovanje, nanosite hranjive preparate sa vitaminima i mineralima za vraćanje pH vrednosti.
Šta možete još uraditi kod kuće?
- Masirajte prirodna ulja u vlasište. Većina ovih ulja ima protivupalno i neka čak i antibakterijska i antimikrobna svojstva. Umasiravanjem ulja u vlasište ne samo da ćete ga savršeno hidrirati, već ćete podstaći cirkulaciju vlasišta i na taj način poboljšati prenos hranjivih materija.
- Pomešajte čaj od koprive i jabukovo sirće. Sigurno ste upoznati sa prednostima oba ova sastojka. Osim što će vam temeljno očistiti i tako reći dezinfikovati kožu glave, pomoći će vašoj kosi da brže raste i održavaćete zdravlje svog vasišta. Razmera koju biste trebali da makar jednom nedeljno umasirate u vlasište jeste 2:1. Odnosno, dve čaše čaja od koprive pomešajte sa jednom čašom jabukovog sirćeta.
- Ulje čajevca, koje potiče od listova australijskog drveta čaja (Melaleuca alternifolia), vekovima se koristi kao antiseptičko, antibiotičko i protiv gljivično sredstvo. Ulje čajevca možete pomešati sa vašim šamponom ili jednostavno njime masirajte vlasište desetak minuta pre pranja kose.
Nadam se da smo vam pomogli ukoliko i vi imate problem sa perutanjem kože glave. Uz naše savete i sugestije možete se brzo i lako rešiti ovog problema. Zato kada primetite perutanje kože glave, ne paničite, već se najpre obratite dermatologu, a zatim preduzmite određene mere. Vaš problem će uskoro biti rešen. Vaša kosa sjajna i puna života.