
Za dodatnu negu, glina za kosu je pravi izbor!
Glina za kosu ima niz prednosti za vašu kosu, o kojima niste ni pomišljali. Na prvom mestu, čisti je od nečistoća i vraća sjaj. Evo kako da je upotrebite.
Sigurno da ste nekada čuli od svoje bake kako je svoju kosu prala glinom. Tada ste mislili da se šali i da je to nemoguće, ali itekako ima smisla.
Glina za kosu u kombinaciji sa vodom se veže za sve toksine i uklanja ih sa kose. Ona hrani kosu i vlasište hranjivim sastojcima, deblokira začepljene folikule kose i pomaže kod peruti i gubitka kose. Glina takođe omekšava kosu, pomaže vam kod oblikovanja kovrdža, što je čini omiljenim proizvodom za žene sa prirodnim loknama.
U današnje vreme glina je svoju primenu našla kako za negu lica, tako i za negu kose. Postoji više vrsta gline i svaka ima svoje dejstvo na kosu.
Najčešće korišćena glina za kosu jeste bentonit glina koja je dobijena iz vulkanskog pepela. Ova vrsta gline se može koristiti za kosu kao prirodan način dodavanja vlage i uklanjanja toksina.
Kada se glina koristi za kosu, smatra se da može pružiti duboko hidriranje. To može biti posebno korisno, ako imate:
- suvo vlasište
- suvu ili oštećenu kosu
- oštećenja nastala usled izlaganja toploti
- nedostatak sjaja
Glinu za kosu najčešće možete koristiti kao masku ili čak, kao šampon. Nestrpljivi ste? Da vidimo onda i kako!
Prednosti bentonit gline za kosu
Bentonit glina ima brojne prednosti za vlasište i kosu. Evo samo nekoliko:
- Izvlači nečistoće iz kose i vlasišta. Bentonit je negativno nabijena glina koja privlači pozitivno nabijene nakupine proizvoda i teške metalne toksine. Nakon redovnog korišćenja kosa može biti 100% čista.
- Ima antimikrobna svojstva. Bentonit ubija bakterije, viruse i gljivice iz vlasišta i kose. Savršena je za korišćenje ukoliko imate perut, gljivice ili seboreični dermatitis.
- Definiše kovrdže na kosi. Mnogi se zaklinju u sposobnost gline da skupi kovrdže zajedno i definiše ih.
- Poboljšava sjaj. Pružiće lep sjaj svakoj kosi koja izgleda beživotno.
- Omekšava kosu. Maska od bentonit gline za kosu može vam pomoći kod omekšavanja i hidriranja kose.
Generalno, da bi kosa bila lepa, treba da bude zdrava. Prirodna nega je imperativ, ali ne samo kao glina za kosu. Ima još čudesnih stvari od kojih se kosa lako oporavlja. O jednoj nam je pričla Zorana Pavić, naša poznata pevačica. Ona je našla jednostavno rešenje od kojeg je kosa prestala da joj opada i počela ponovo da raste. O čemu je reč? Pročitajte njeno lično iskustvo, nalazi se na ovom linku: https://sveokosi.com/zorana-pavic-otkriva-resenje-za-gubitak-kose-i-perut/
Koje su još prednosti gline?
- Utiče na zdrav rast kose. Bentonit glina temeljno čisti vlasište, pa tako može poboljšati i uticati na zdrav rast kose stvaranjem savršenog okruženja za rast kose. Glina neće isušiti kosu, ako se pravilno koristi.
- Visok nivo mineralnih elemenata, kao što su kalcijum, silicijum, gvožđe i kalijum sprečavaju gubitak kose.
- Bentonit glina smanjuje kovrdžanje, povećava definiciju kovrdža, daje sjaj i čini kosu lakšom za rukovanje.
Vasa kosa je kovržava? Onda je ovo pravi tekst za vas
Kako izgleda pranje kose glinom?
Sada se pitate zašto biste uopšte prali kosu glinom? Evo samo nekoliko razloga za to!
Snažan negativan jonski naboj daje glini mogućnost izvlačenja nečistoća iz kose. Mnoga svojstva čišćenja i kondicioniranja čine je izvrsnom alternativom komercijalnim proizvodima za negu kose. Većina glina može se koristiti bez obzira na tip kose.
Još uvek niste sigurni koji tip kose imate? Saznajte odmah!
Glina pruža važne hranjive sastojke vašoj kosi, a zauzvrat dobijate meku kosu koja je lakša za češljanje. Pranje kose glinom čini vlasište zdravijim, pružajući dodatno olakšanje svim ljudima koji pate od svraba, peruti i psorijaze.
Drugo, veliki broj komercijalnih šampona u svom sastavu sadrži silikon. Silikon prekriva kosu poput plastike i slepljuje je. Ako ste koristili šampon sa silikonom ili drugim hemikalijama, vašoj kosi je neophodan detoksikaciju – proces koji može potrajati i do nekoliko nedelja, u zavisnosti od vrste prethodno upotrebljenog proizvoda.
Tokom ovog procesa kosa može postati vrlo suva i da se lako zapetlja.
Ukoliko je vaša kosa dugo bila izložena ovim jakim šamponima, vreme je da je oporavite na prirodan način, a to na prvom mestu podrazumeva upravo šampon bez silikona i sulfata.
Ukoliko volite da eksperimentišete i probate baš isto ono što je činila vaša baka, onda da vidimo kako se kosa pere sa glinom.
Prilikom odlučivanja koju ćete glinu upotrebiti za pranje kose, imajte na umu neke stvari!
Na početku smo rekli da je bentonit glina za kosu, baš ona koja se najčešće koristi za kosu, međutim neki zagovornici tvrde da je za pranje kose bolje koristiti crvenu glinu, koja će vam povratiti onaj prirodni sjaj i neće sušiti kosu.
Vi probajte i sa jednom i drugom, pa ćete i sami videti koja vrsta gline vam pruža više koristi.
Pranje kose ima svoja pravila! Nemojte ih zanemariti!
Glina za kosu – šampon
Sastojci za šampon od gline za kosu:
- ½ šolje jabukovog sirćeta i dovoljno filtrirane vode kako biste dobili mešavinu oko jedne šolje..
- 8 kapi eteričnog ulja – ruzmarin i nana biće dobar izbor za većinu tipova kose.
Pomešajte dobro sve sastojke. Sipajte oko 1/2 šoljice sampona preko kose i ostavite glinu na kosi od 2-3 minuta, a zatim isperite. Hladna voda je najbolja jer pomaže pri zatvaranju kutikule.
Ovo jednostavno ispiranje pomaže pri zatvaranju kutikule kose i vraćanju pH vrednosti.
Zbog čega jabukovo sirće, a ne voda?
Voda je najbolja za čestu upotrebu, ali jabukovo sirće može da zameni vodu, zbog dodatnih sposobnosti čišćenja. Koliko će vam trebati zavisi od dužine i debljine vaše kose. Konzistencija treba približno da bude kao gustina jednog žumanca.
Jeftino, a veoma je korisno – pročitajte šta sve može jabukovo sirće za kosu
Ima li nekih nedostataka?
Ništa nije idealno. Pranje kose glinom je neurednije i manje prikladno od pranja prirodnim, mirišljavim šamponom.
Korisni saveti
Prilikom mešanja koristite samo nemetalni pribor i posude, jer će metal reagovati sa glinom i smanjiti njegovu efikasnost i dejstvo. Pobrinite se da se glina ne osuši na kosi; u suprotnom, teško ćete je isprati iz kose.
Dodajte nekoliko kapi arganovog ulja u smesu kako biste dobili blistavost ili dodali neka druga ulja po želji za dodatnim pogodnim pogodnostima.
Čudo u samo jednoj bočici je arganovo ulje za kosu
Većina gline za kosu ima mnogo veću alkalnost od vaše kose. Ispiranje jabukovim sirćetom pomaže u vraćanju prirodne pH vrednosti kose nakon pranja glinom.
Maska za kosu od gline
Kada budete pravili masku za kosu, koristićete bentonit glinu. Smatra se idealnom glinom za čišćenje i detoksikaciju, jer ima sposobnost uklanjanja svih proizvoda koji se mogu nakupiti na kosi i vlasištu. Takođe se kaže da ima sposobnost izvlačenja toksina, teških metala, hemikalija i nečistoća. Pomaže vam da očistite baš sve nečistoće iz kose, pomažući u kondicioniranju, sjaju, mekoći i definiciji.
Sledeći sastojak ove čarobne maske za kosu, osim gline, jeste jabukovo sirće, koje služi kao antimikrobno sredstvo (štiti od infekcije) i pomaže vam da olakšate svrab i perutanje povezano sa problemima kože glave, kao što su perut, psorijaza i seboreični dermatitis. Jabukovo sirće je takođe u mogućnosti da poboljša sjaj dlake.
Ako je vaš problem psorijaza, ne brinite, jer je možete pobediti
Kokosovo ulje je ulje sa visokim sadržajem zasićenih masti, bogato vitaminima i hranjivim sastojcima korisnim za kosu. Zbog niske molekularne težine, kokos je jedna od retkih ulja koja dokazano prodiru u dlaku kose. Štiti i oblaže kosu, pa tako sprečava gubitak proteina.
Kokosovo ulje za kosu je tako moćan sastojak
Ricinusovo ulje ima antibakterijska i antifungalna svojstva, pa će vam pomoći kod peruti i drugih oboljenja vlasišta. Utiče i na rast kose. Ulje deluje kao humektant, uvlačeći vlagu u kosu za potpunu hidrataciju.
Dalje, u ovu masku ide i slatko bademovo ulje, koje blokira vlagu u kosi dok hrani, zaglađuje kutikule, kontroliše opadanje i pojačava sjaj. Bogato je omega 6 i 9, koji vam efikasno pomažu jer smanjuju gubitak vlage i poboljšavaju elastičnost.
Maska od gline za kosu i miks ulja
Sada kada ste upoznati sa prednostima svakog sastojka, nastavimo sa receptom. Upozorenje: opasno je lako. Šta će vam biti potrebno za masku:
- plastična, drvena ili gumena posuda za mešanje
- 1/2 šoljice bentonit gline
- 1 kašika kokosovog ulja
- 1 kašika ricinusovog ulja
- 1 kašika ulja slatkog badema
- 6 kašika jabukovog sirćeta
- 3 kašike vode
Uputstvo za pripremu maske:
Prvo ćete sipati glinu, zatim ulja, u svoju posudu za mešanje. Zatim dodajte 6 kašika jabukovog sirćeta. Pustite da peni 10-15 sekundi pre dodavanja u vodu. Reakcija između gline i jabukovog sirćeta je bitna. Nakon što mešavina peni nekoliko sekundi, dodajte 3 kašike vode.
Sve zajedno promešajte dobro, dok ne dobijete glatku, minimalno gustu smesu koja je otprilike konzistentnost grčkog jogurta.
Nanesite masku na čistu, vlažnu ili mokru kosu od korena do krajeva. Kako biste bili sigurni da je cela kosa dobro pokrivena, možete raditi na manjim pramenovima kose. Ukoliko kosa počne da se suši za vreme nanošenja maske, držite sprej bocu u blizini kako biste prskali i držali kosu vlažnom, ali ne i mokru.
Nakon što ste potpuno obložili celu kosu maskom, pokrijte je plastičnom kapom i držite masku na glavi od 20-30 minuta.
Kada ste spremni za ispiranje, preporučujemo da isperete pod jakim mlazem tuša. Biće neverovatno teško izvući glinu samo ispod mlaza slavine. Verujte nam, jer ne želite ostatke gline u svojoj kosi. Izgledaćete kao da ste izgubili borbu sa kesom brašna kad se osuši kosa.
Nakon što se glina ispire 80-90%, nanesite balzam na kosu. Nanesite balzam kroz kosu od krajeva do korena i ostavite da stoji oko 5 minuta, a zatim isperite.
Ovo su prednosti koje ima balzam za oštećenu kosu
Vaš će krajnji rezultat biti hidratizirana, iznimno hidrirana, meka, kosa bez uvijanja, lepo definisana.
Najbolje vrste glina za kosu
Osim bentonit gline koju smo već spomenuli, za kosu se koriste i crvena glina i kaolin glina.
Crvena glina ili je takođe poznata kao crvena marokanska glina, je crvenkasto-smeđa kozmetička glina koja potiče iz Maroka. Ova hranjiva mineralna glina tradicionalno se koristi u Maroku za negu kože i kose.
Crvena marokanska glina za kosu je visoko cenjeni proizvod za lepotu, zbog svojih snažnih pročišćavajućih sposobnosti i terapijskih prednosti. Lako se meša sa vodom, stvarajući glatku, svilenkastu pastu, koja je izvrsno sredstvo za čišćenje kože i kose.
Prednosti za kosu:
- Crvena marokanska glina čisti kosu, ne iscrpljujući zaštitna prirodna ulja iz kose i vlasišta. Nežno čisti i neguje kosu, ostavljajući je nakon pranja hidriiranom i mekom.
- Umiruje vlasište zbog svojih protivupalnih i antiseptičkih svojstava. Smanjuje suvoću i smanjuje perut u kosi.
- Uklanja površinsko ulje, deblokira pore na koži glave i stvara optimalno okruženje za zdrav rast kose.
- Zbog visokog sadržaja minerala, ova glina eliminiše potrebu za dubljom pripremom nakon pranja kose.
Kaolin glina, koja potice iz Kine, naširoko se koristi u kozmetičkoj industriji. Kaolin glina ima najniži pH i ima najmanji učinak čišćenja među svim glinama za kosu. Ne iritira kožu pa se zato koristi za upotrebu na osetljivoj koži.
Nežno uklanja nečistoće sa kože i kose, bez uklanjanja prirodnih ulja, te je idealno za osobe sa suvom kožom. Njena sposobnost upijanja nije značajna. Kaolin glina je dostupna u nekoliko boja, na bazi mineralnih sastojaka.
Prednosti za kosu:
- Ova glina za kosu nežno čisti kosu i vlasište, bez preteranog sušenja.
- Podstiče cirkulaciju krvi i nežno ljušti vlasište tokom čišćenja.
- Kaolin glina jača kosu, poboljšava elastičnost i pomaže vam da oporavite oštećenu kosu.
- Smiruje vlasište, pomaže u lečenju peruti i podstiče rast kose.
Ukoliko tražite najbolje rešenje za brži rast kose, pročitajte kako vam šampon može pomoći
Bela glina za kosu je veoma blaga, pa se zato i najmanje koristi. Najviše se preporučuje osobama koje imaju osetljivu kožu glave, kao i onim osobama sa masnom kosom.
Ovako treba da izgleda nega masne kose, koja vam zaista može pomoći
Glina za kosu iskustva
Uvek je dobro čuti iskustva drugih osoba koje su probale glinu za kosu, dok vi još uvek samo razmišljate o njoj.
Maja je pisala o tome kako je želela da koristi glinu za oblikovanje kose i pranje. Kaže da je nastao pravi haos u njenom kupatilu i da više nikada nije imala želju da je proba. Isto tako, kaže da se glina toliko zalepila za kosu, da joj je bilo jako teško da je ispere. Vratila se svom omiljenom i proverenom šamponu, koji je isto tako prirodan i ne sadrži sulfate i silikone.
Mislili ste da glinu za kosu, muškarci ne koriste? Varate se. Miloš nam je ispričao svoje iskustvo :
Devojka me je naterala da probam masku od gline, jer će mi kosa biti jača i sjajnija. I eto, poslušao sam je, nisam pravi Balkanac. Probao sam dva tri puta, ali sam odustao. Mogu vam reći da sam i za to kratko vreme primetio razliku. Šta da vam kažem, možete probati i vi.
Glina za kosu cena
Ako se pitate gde kupiti glinu za kosu i koja je cena, evo i odgovara za to. Glinu za kosu možete kupiti najčešće u prodavnicama zdrave hrane. Pakovanja su praktična i manja i obično su od 100gr do 200gr. Cena varira od 300,00rsd do 500,00rsd.
Glina za kosu Shenemil je glina koja je obogaćena eteričnim uljima i kao takva pruža sjaj kosi, neguje i jača. Može se koristiti i protiv seboreje i peruti.