Perut kod dece nije nerešiv problem!
Perut kod dece je uobičajena pojava – više neprijatna nego opasna i može se držati pod kontrolom i uspešno lečiti. Saznajte i kako.
Reagovanje na vreme i primena adekvatne, redovne nege su podjednoko važne stavke u procesu izlečenja. Pojava peruti je najčešća kod dece u pubertetu, ali nije isključena ni kod mlađe dece.
Perut je toliko česta pojava da je 50 odsto svetske populacije u nekom momentu svog života imalo iskustva sa ovom dijagnozom.
Ni perut kod dece nije izuzetak – ali je u većini slučajeva bezopasna i gotovo uvek se može kontrolisati uz pomoć šampona protiv peruti i prirodnih tretmana.
Saznajte šta uzrokuje pojavu peruti kod dece, kako da prepoznate manje očigledne simptome i na koje se načine može uspešno lečiti.
Otkud perut kod dece?
Perut se manifestuje formiranjem belih ili žućkastih ljuspica, usled perutanja kože na skalpu.
Perut kod dece je vrlo uobičajeno stanje, tako da ne treba da vas čudi otkud perut u kosi vašeg deteta.
U nekim slučajevima perut može izazvati crvenilo na zahvaćenom području, kao i kraste, nepodnošljiv svrab i niz drugih iritantnih komplikacija. U retkim slučajevima može dovesti i do gubitka kose, ukoliko se ne leči. Međutim, izgubljeni pramenovi će se vratiti onog momenta kada se problem peruti reši.
Perut nije zarazan, niti je pokazatelj loše higijene i često se može kontrolisati adekvatnim tretmanima.
U težim slučajevima, lekar može preporučiti medicinski šampon protiv peruti ili kremu za lečenje peruti.
Perut kod dece – uzroci
Kada je u pitanju perut kod dece koja su dovoljno velika da imaju svest o svom izgledu – glavna reakcija na pahulje u kosi je neprijatnost uzrokovana tom pojavom.
Ovo posebno važi za tinejdžere koji su izuzetno osetljivi na svoj izgled.
Da se perut zadržava samo na temenu glave – to bi se nekako i podnelo. Međutim, ovo stanje remeti celokupnu estetsku pojavu – šireći se preko pramenova do odeće.
Neretko je sfera zadržavanja ovih neprijatnih ljuspica u predelu ramena i leđa. Frustirajuće i iritantno ali srećom bezopasno – ukoliko se na vreme preduzmu odgovarajuće mere.
Tačan uzrok peruti nije poznat, iako postoji verovanje da može biti uzrokovana prekomerenom proizvodnjom sebuma (ulja koje koža proizvodi) u uljnim žlezdama i folikulama dlake.
Često nam u borbi protiv peruti mogu pomoći tuđa iskustva i još više rešenja. Sanja je mlada devojka koja se jednu celu godinu „patila“ sa peruti u kosi. Osim peruti, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši njen problem peruti u kosi. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Malassezia gljivica može da raste u sebumu zajedno sa bakterijama i biti dodatni faktor u razvoju seboreje. Perut u kosi se dešava kod osoba (poput tinejdžera) sa visokim nivoom hormona – koji takođe mogu igrati veliku ulogu.
Perut kod dece može biti pojava koja je uzrokovana raznim stanjima, koja ne uključuju seboreju – a izazivaju perutanje kože glave:
- Izuzetno suva koža – poput one koju izaziva hladan, suv zimski vazduh
- Prirodno masna koža sklona je perutanju
- Ekcemi, akne ili psorijaza na glavi su stanja koja mogu uzrokovati nakupljanje mrtvih ćelija na skalpu
- Prečesto ili nedovoljno često pranje kose – u oba slučaja koža glave može biti iritirana i odreagovati perutanjem
- Upotreba agresivnih proizvoda za negu kose – koji usled loše reakcije kože glave ostavljaju tragove na skalpu, u vidu suvih pahuljastih ostataka
Perut kod dece – prvi simptomi
Često se prvi simptomi peruti pojave upravo u vidu beličastih pahuljica mrtve kože, na kosi ili ramenima, zajedno sa jakim svrabom glave. Dakle perut i svrab glave kod dece često idu zajedno.
Ostali znaci koji ukazuju na perut kod dece, a nisu toliko očigledni, su:
- Izrazito suva koža na licu, čelu, ušima ili obrvama – koja se peruta i čije se stanje pogoršava po hladnom vremenu
- Koža koja se peruta na drugim delovima tela gde rastu dlake
- Masna područja kože na skalpu ili drugim delovima tela
- Blago crvenilo na zahvaćenom području glave
- Privremeni gubitak ili pojačano opadanje kose
Perut kod dece u pubertetu
Perut obično počinje da se javlja u pubertetu. Kod dece u pubertetu je najizraženija – u poređenju sa mlađom decom.
Bebe i deca do predškolskog uzrasta sa simptomima peruti mogu da dobiju takozvanu temenjaču, koja se uglavnom brzo povlači ili se tretira nežnim češljanjem i blagim uljima – koja su namenjena za negu beba.
Kako se deca približavaju pubertetu u organizmu počinju da se odvijaju prirodne hormonske promene – a skalp počinje da proizvodi ulje, poznato kao sebum – koža glave postaje masnija, što može da izazove pojavu peruti.
Ukoliko dete ima suvu kožu – sezonske promene, poput zimskih, hladnih dana mogu pogoršati stanje i izazvati reakciju u vidu pojave peruti.
Redovno pranje kose nije dovoljno da bi se rešio problem. Dobar šampon protiv peruti je neophodan lek u ovakvim situacijama. Na taj način se skalp štiti od mogućih iritacija koje perut može da uzrokuje, kao i od širenja daljeg perutanja kože.
Upotreba adekvatnog šampona protiv peruti mora da postane deo redovne nege, kako bi se dobili željeni rezultati.
Treba li posetiti doktora?
U većini slučajeva, perut kod dece nije pojava koja zahteva posetu lekaru i može se lečiti posebnim šamponima protiv peruti – za koje nije potreban recept.
Ipak, u nekim slučajevima je perut posebno teško lečiti, jer je reakcija perutanja kože glave posledica nepoznatog problema.
Ukoliko se situacija vašeg deteta ne popravi nakon nekoliko nedelja korišćenja šampona protiv peruti ili ako koža postane crvena, natečena, suva i previše zategnuta na problematičnom mestu – vreme je za intervenciju lekara.
Takođe, ukoliko se perut vašeg deteta pogorša i krene da se širi na druge delove tela ili uzrokuje gubitak kose, neophodan je i medicinski tretman, koji će odrediti lekar.
Lekar će utvrditi uzrok problema i odrediti odgovarajuću terapiju.
Kako izlečiti perut kod dece? Na prvom mestu je šampon!
U mnogim slučajevima, najčešće je dovoljan dobar šampon protiv peruti. Upravo perut kod dece može se lečiti svakodnevnim pranjem kose šamponima protiv peruti. To će smanjiti preterano mašćenje kože glave i sprečiti mrtve ćelije da se umnože.
Perutanje skalpa u umerenim količinama, obično se može lečiti šamponom protiv peruti bez recepta. Na tržištu su dostupne razne vrste ali se efikasnost razlikuje od slučaja do slučaja. Samim tim, možda ćete morati da eksperimentišete neko vreme, dok ne pronađete odgovarajući šampon za svoje dete.
Sastojci šamona na koje treba da ovratite pažnju!
- Šamponi sa pirokton olamin sastojkom – smanjuje naslage peruti i čisti kožu glave od gljivica
- Šamponi sa kamilicom i mentom – deluju umirujuće na iritiranu kožu glave i smanjuju uporan svrab
- Šamponi sa lavandom – koja je moćan prirodni borac protiv bakterija i odlična preventiva za zaštitu kože glave i kose
- Šamponi sa selenijum sulfidom – pomažu da se uspori brzina kojom ćelije kože odumiru i mogu se boriti protiv gljivica koje mogu da izazovu perut
- Šamponi na bazi katrana – napravljeni su na bazi ugljenog katrana i takođe usporavaju brzinu kojom ćelije kože propadaju
- Šamponi sa cink paritionom – bore se protiv gljivica u kosi, koje mogu da izazovu perut
- Šamponi sa salicilnom kiselinom – pomažu u uklanjanju peruti sa skalpa, ali isto tako mogu da izazovu preterano sušenje kože – što uzrokuje dodatno perutanje
- Ketokonazol šamponi – se bore protiv gljivica na skalpu
Šampon protiv peruti – način upotrebe
Šampon protiv peruti nanosi se na vlažnu kosu – kao i svaki drugi šampon. Važno je da prilikom nanošenja kružnim pokretima detetu masirate glavu, kako bi se šampon što bolje upio u kožu.
Ostavite šampon da odstoji najmanje pet minuta pre ispiranja.
Ako šamponi protiv peruti, koji se kupuju bez recepta, ne pomažu da se situacija popravi ili se perut proširi i na druge delove tela – obavezno potražite stručnu pomoć!
Možda ćete morati da koristite jači, medicinski šampon koji se izdaje na recept, antifungalni losion ili kremu koja sadrži steroide.
Onog momenta kada budete pronašli odgovarajući šampon protiv peruti za svoje dete – najbolje je da ga više ne menjate. Naime, upotrebom isključivo jednog šampona, sastojak koji pomaže da se glava očisti od peruti je uvek prisutan i na taj način može u potpunosti da zaštiti skalp od daljih komplikacija.
Nakon tretmana, nije isključeno da će delovi kože koja se peruta biti svetliji od ostatka kože. Ova pojava se najčešće javlja kod dece koja imaju tamniji pigment. Razlika će vremenom izbledeti i boja kože će se vratiti u normalu.
Od momenta kada bude pod kontrolom, obično ga je nemoguće otkriti i tada će od problema postati sitnica, na koju dete gotovo neće obraćati pažnju.
Prirodni lek za perut kod dece
Pored niza neprijatnosti koje izaziva, perut kod dece može biti dodatno problematičan zbog iritantnog svraba glave – koji je propratni efekat ovog stanja. Uporno češanje može dovesti do niza komplikacija kao što su crvenilo i ranice na koži, a deci je često teško objasniti u kojoj meri nešto nije dobro za njih.
Samim tim, dok se situacija ne stabilizuje, najbolje je u kombinaciji sa šamponom protiv peruti koristiti prirodni lek za perut. Prirodni tretmani su ujedno i odlična preventivna mera za zaštitu kože glave i zdrav razvoj dlake.
Prirodna kozmetika na bazi aloe vere
U kombinaciji sa šamponom protiv peruti, za drugo šamponiranje se mogu koristiti prirodni, blagi šamponi koji u svom sastavu sadrže aloe veru.
Aloe vera za kosu i kožu glave je odlično rešenje – umiruje i rashlađuje upaljenu i iritiranu kožu, jer u sebi sadrži veliki procenat vode i može smanjiti seboroični dermatitis. Uz to je i prava prirodna hrana za kosu, između ostalog zbog vitamina (E, B, A i C) i proteina koje ima u svom sastavu.
Masaža glave kokosovim uljem
Kokosovo ulje za kosu i kožu deluje kao melem. Suvu i ispucalu kožu glave obnavlja brzo, jer se lako upija i odličan je prirodni borac protiv gljivica.
Otopite malu količinu ulja (jedna kafena kašičica) na blagoj temperaturi i kružnim pokretima nanesite detetu na skalp. Kokosovo ulje se može držati na glavi i preko noći) ali je od velike važnosti da se tretman primenjuje redovno.
Sok limuna za perut
Odavno je dokazano da limun za kosu mnogo znači!
Zahvaljujući vitaminu C i limunskoj kiselini, limunov sok je fantastično prirodno sredstvo za dubinsko čišćenje kože glave – uklanja mrtve ćelije i umiruje svrab.
Dovoljno je da pola sata pre pranja kose detetu dobro operete skalp limunovim sokom, uz temeljnu masažu glave.
Prirodni melem – jogurt, med i žumance u kombinaciji
Takođe možete da isprobate mešavinu jogurta, žumanceta i meda za kosu.
Zahvaljujući cinku i mlečnim kiselinama, jogurt odlično hidrira kožu i oslobađa je mrtvih ćelija. Žumance za kosu je izvor vitamina i minerala koji će nahraniti kožu glave i pružiti joj sve neophodne nutrijente.
Med, kao dokazani saveznik zdravlja i lepote, osim što hidrira kožu, štiti je od gljivica i bakterija.
U kombinaciji, ova tri sastojka mogu učiniti čuda za zdravlje kose i kože glave. Naravno – priprema i primena su vrlo jednostavni a rezultati mogu biti više nego poželjni.
Tri šolje jogurta pomešajte sa jednim žumancetom i supenom kašikom meda. Kada svi sastojci budu sjedinjeni u glatku, kremastu smesu – nanesite miks preko cele površine glave.
Važno je da se smesa drži na glavi deteta minimum 15 minuta. Nakon toga je potrebno isprati je mlakom vodom, pa zatim šamponom protiv peruti.
Tretman uljem čajevca
Ulje čajevca ima antigljivična svojstva, što pomaže u smirivanju suvog, iritiranog skalpa.
Pomešajte nekoliko kapi ulja čajevca sa dve supene kašike bademovog ili maslinovog ulja. Temeljno izmešajte ulja i nanesite na skalp uz pomoć tanke pamučne krpe ili masažom glave.
Ostavite detetu mešavinu na glavi minimum pola sata – najbolje pre panja kose. Nakon toga temeljno isperite mlakom vodom pa zatim šamponom protiv peruti.
Bademovo ulje za kosu je pravi prirodni lek, jer je bogato vitaminima (kao što je vitamin E), mineralima (cink), proteinima i mononezasićenim masnim kiselinama. Sve ove karakteristike ga čine idealnim kandidatom za negu problematičnog skalpa. Maslinovo ulje za kosu je prirodni antioksidans i ima antibakterijsko dejstvo.
Jabukovo sirće za čišćenje začepljenih pora
Jabukovo sirće za kosu je fantastično prirodno sredstvo u borbi protiv gljivica i sadrži veliki broj antibakterijskih supstanci.
Jabukovo sirće može pomoći u temeljnom čišćenju skalpa i začepljenih pora.
Pre pranja kose pomešajte jabukovo sirće (količinu koja je dovoljna da prekrije ceo skalp) sa istom količinom mlake vode. Temeljno isperite detetu kožu glave i nakon toga operite kosu šamponom protiv peruti.
Zdrave navike i perut kod dece
Ispitani i isprobani tretmani, koji pomažu da se situacija brže dovede u red – kada je u pitanju perut kod dece, uključuju:
- Redovnu hidrataciju organizma – koja može umanjiti pojavu peruti. Samim tim je važno da utičete na decu da piju vodu u što većim količinama, ukoliko oni to sami ne čine.
- Temeljno češljanje kose pre pranja – u određenoj meri pomaže u uklanjanju ljuspica, što zauzvrat pomaže boljem čišćenju skalpa nakon šamponiranja.
- Odvajanje češljeva i peškira koje dete koristi, od pribora za higijenu ostalih ukućana može da pomogne da se problem ne proširi dalje – zbog klica koje se zadržavaju na ovim predmetima.
Takođe, pravilno održavanje pribora koji dete koristi je izuzetno važno. Češalj se mora oprati nakon svake upotrebe, dok se peškir mora menjati posle svakog pranja kose.
- Pravilnu ishranu – zeleno i lisnato povrće spada u obaveznu ishranu za decu koja imaju perut. Proteini, ugljeni hidrati i ostali hranljivi sastojci, dovode do vlažne i zdrave kože, što smanjuje ili u potpunosti uklanja perut.
- Redovna masaža skalpa lekovitim uljima – pomaže koži glave da održi vlagu i da se na taj način očisti od peruti.
- Izbacivanje iz upotrebe štetnih proizvoda za stilizovanje i negu kose – jer su deca najosetljivija na kožne probleme. Upravo iz tog razloga upotreba preparata za kosu koji nisu organskog porekla je generalno loša za zdravlje dečje kose, a posebno kada je u pitanju problem kao što je perut.
Sintetičke hemikalije koje sadrže proizvodi za kosu mogu upravo izazvati pojavu peruti i niz drugih problema sa kosom.
Kao i kod svih ostalih problema – kada je u pitanju perut kod dece, najbitnije je da se reaguje na vreme.
Obzirom da je česta pojava, uz odgovarajući tretman, prognoze su i više nego optimistične. Uz pravilno lečenje, perut kod dece se vrlo lako može kontrolisati i umesto hroničnog problema, ostati samo neprijatna epizoda.
Disciplina i istrajnost mogu biti problematične stavke za vreme celog procesa, jer su u pitanju deca – posebno što se u većini slučajeva radi o buntovnim tinejdžerima. U momentima kada neposlušnost nadvisi nivo problema, možda je najbolje objasniti im da nemar i neozbiljnost mogu trajno da ugroze ono do čega im je trenutno najviše stalo – njihov besprekoran imidž.