
Prirodne farbe za kosu – nova boja bez oštećenja!
Pitate se kako da lako promenite boju vaše kose, bez oštećenja? Onda su prirodne farbe za kosu vaš najbolji izbor. Da vidimo i zašto i koje su im prednosti!
Svi volimo ponekad da iznenadimo i sebe i druge nekom promenom. Obično se žene odllučuju za promenu boje kose, kada im sopstvena dosadi. Nije čudno ni da žene i muškarci u određenim godinama farbaju svoju kosu kako bi pokrili sede. Ima i žena koje samo žele da promene nijansu svoje boje i tako reći “osveže” svoju prirodnu boju.
Ono što nam svima smeta tokom farbanja kose jeste nesnosan smrad amonijaka i naravno oštećena kosa nakon farbanja. Farbe za kosu su često pune amonijaka i parabena, što svakako u velikoj meri šteti vašoj kosi.
Na svu sreću danas se mogu lako pronaći prirodne farbe za kosu koje je ne oštećuju, jer su sačinjene od isključivo prirodnih sastojaka i bez dodataka raznih hemikalija.
Ako želite lepo obojenu i zdravu kosu, naš savet je da izaberete neku od prirodnih farbi za kosu koje se mogu pronaći na tržištu.
Farbe za kosu – podela
Postoji tri vrste farbi za kosu u zavisnosti od toga koji efekat nakon farbanja kose želite da postignete.
- privremene boje ( traju jako kratko-gde spadaju prirodne farbe )
- polu-privremene boje za kosu ( traju do mesec dana- takodje mogu biti prirodne farbe )
- trajne boje za kosu ( traju duže od mesec dana )
Frizerski saloni uglavnom koriste polutrajne ili trajne boje za kosu, koje sadrže niz hemijskih sastojaka.
Prirodne farbe za kosu su uglavnom privremene i polu-privremene, mada uz odgovarajuću negu nakon farbanja kose prirodnim farbama možemo dobiti i trajniju boju.
Pročitajte šta nam je Tara ispričala!
Taru je mučio problem sporog rasta kose! Za sebe je želela samo prirodno rešenje za brži rast kose.
Dugo se mučila, ali je nakon par meseci uspela.
Kosa je Tari za mesec dana prešla dužinu ispod ramena.
Kako je Tari pošlo za rukom, i kako je kosa nastavila da raste kao iz vode, pročitajte na linku https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/
U čemu je sad razlika ovih farbi za kosu?
Pre nego što pogledamo kako funkcionišu različite vrste boja za kosu, a kako bi shvatili zašto su prirodne farbe za kosu naš pravi izbor, prvo pogledajmo strukturu kose.
Svaki pramen kose sastoji se od tri dela:
- medula, najdublji sloj;
- korteks, srednji sloj koji sadrži keratin (proteine) i melanin koji daje prirodnu boju našoj kosi;
- kutikula, spoljašnji sloj sa preklapajućim ćelijama koje štite unutrašnju strukturu kose.
Sa privremenim bojama za kosu, ona se jednostavno zadržava na kutikulima kao sloj boje.
Dakle, boja obično traje od 1 do 2 pranja.
Polutrajne boje za kosu imaju molekulske pigmente koji su dovoljno mali da skliznu između ćelijskih nabora ( kutikule ) i nalepe se na korteks. Boja obično nestaje nakon 5 do 10 pranja. U ovu vrstu boja spadaju i prirodne farbe za kosu.
Trajne boje za kosu izazivaju trajne hemijske promene na kosi i promena boje traje sve dok kosa ne poraste ili opadne. Sa trajnim bojama za kosu, hemikalija kao što je amonijak ili nežnija zamena, se koristi da bi se otvorile ćelije slične omotaču.
Druga hemikalija koja se naziva razvijač se zatim koristi da bi se prirodna boja kose uklonila iz melanina i započela hemijska reakcija koja oksidira i nanosi novu boju u kutikulu kose. Hemijska boja se opire višestrukim pranjima i boja ne bledi.
Dok je trajanje boje dobro, koža vlasišta je oštećena i vlažnost u kosi je smanjena, što dovodi do suve, oštećene kose.
Ovo su neki od razloga zašto se sve više ljudi opredeljuje za bojenje kose prirodnim farbama.
Prirodne boje za kosu
Bez obzira da li želite diskretno sakriti svoje izrastke ili eksperimentisati sa ovogodišnjim trendovima boja, farbanje kose je jedan od najbržih načina da transformišete svoj izgled.
Ali jeste li znali da mnoge trajne boje kose sadrže sastojke koji ne samo da uzrokuju dugotrajno oštećenje kose, već mogu izazvati i strašne alergijske reakcije?
Ono što je najvažnije kod ove vrste boja za kosu jeste da su prirodne farbe za kosu bez amonijaka.
Već dobro znamo da amonijak šteti našoj kosi, isušuje vlasište, ostavlja neprijatan miris koji guši i isto tako može dovesti do ozbiljnijih alergijskih reakcija na koži glave.
Takođe, prirodne boje za kosu ne sadrže paraphenilenediamine (PPD), koji može uzrokovati, bilo od blage iritacije kože do anafilaktičkog šoka do čak smrtonosne reakcije u ekstremnim, ali srećom u retkim slučajevima. Svaki put kada obojite kosu, vaš imunološki sistem registruje stranu česticu na vlasištu, i shodno tome se brani.
Zvuči zastrašujuće, ali postoje i manje ekstremni razlozi za prelazak na prirodnije bojenje kose. Bilo da ste strastveni ljubitelj životinja ili vegan i želite da budete sigurni da je vaše kupatilo slobodno od životinjskih proizvoda kao i vaš frižider.
Možda ste trudni ili ste svesni uticaja svih tih hemikalija na životnu sredinu i brinete o ekologiji. Sve su to dobri razlozi da pređete na organske farbe za kosu.
Prirodna boja vaše kose će odrediti šta ćete moći da uradite koristeći prirodne proizvode. Mnoge prirodne boje su na bazi kane, koje mogu dodati toplinu tamnijoj boji kose i stvarno oživeti vašu boju kose.
Ali ako želite da budete svetliji, stvari postaju teže jer je obično potrebno sredstvo za izbeljivanje da biste uklonili prirodnu boju. A ako ste spremni za izazov, naći ćete mnogo nijansi od plave jagodne boje do eksperimentalnih pastela koji će bolje funkcionisati.
Bez obzira na vašu motivaciju i prirodnu boju, dobra vest je da prirodne boje za kosu sada izgledaju bolje nego ikad.
Prirodne nijanse farbe za kosu
Ono što nije baš toliko privlačno kod prirodnih boja za kosu jeste to što nećete baš moći da birate u širokom dijapazonu nijansi kao kod hemijskih farbi. Međutim, ove boje vam mogu uspešno promeniti nijansu vaše prirodne boje, prekriti sede vlasi i izrastke koji vam kvare izgled.
Kada govorimo o kani za kosu, ona sadrži prirodnu crvenu boju koja se zove lovson.
Kada se koristi za bojenje kose, pasta za kosu oblaže dlaku kose i pigmenti postepeno migriraju iz kane u dlaku kroz otvorene kutikule, zatim se vežu sa keratinom i jačaju kutikulu. To rezultira prirodnom bojom kose. Kod višekratne upotrebe, boja kose se smiruje i produbljuje.
Jačina kose se povećava, kao i kapacitet kose da zadržava vlažnost. Pored toga, stanje vlasišta se poboljšava, smanjujući gubitak kose i perut.
Premaz kane na površini štiti kosu od UV zraka i zagađenja, što rezultira zdravom i sjajnom kosom.
Hemijska boja za kosu obezbeđuje dobro zadržavanje boje. Način na koji hemijske boje za kosu prodiru u koren kose i farbaju je, uzrokuje oštećenje i ubrzava starenje kose i vlasišta.
Prirodna boja kane, sa druge strane, sprečava starenje kose i vlasišta jer poboljšava opšte stanje kose i vlasišta svojim lekovitim svojstvima dok prirodno boji vašu kosu.
Biljne farbe za kosu
Biljne farbe za kosu vam možda neće dati neku sasvim drugačiju boju, ali će sigurno osvežiti vašu boju, pokriti vam sede i dati joj izuzetan sjaj.
Za super svežu braon boju
Šoljica skuvane kafe može da učini više nego što vam daje kofein. Takođe može da pomogne da se vaša kosa bude za nijansu ili čak dve tamnija, a može čak i da pokrije sedu kosu.
Obojiti kosu kafom:
- Pripremite jaku šoljicu crne kafe za kosu.
- Mešajte oko 1/2 šolje kafe sa 2 kašike kafe i 1 šoljicom balzama za kosu.
- Nanesite smešu na čistu, vlažnu kosu.
- Pustite da mešavina odstoji najmanje jedan sat i isperite kada završite.
- Ponovite ako je potrebno.
- Kafa neće dati drastičnu promenu vašoj kosi i neće dugo trajati. Ali ako vam je potreban brz i pristupačan potez, to je dobra opcija.
Ako želite da dodate svojoj kosi riđe tonove
Probajte sok od šargarepe ako želite da svojoj kosi date crvenkasto-narandžastu nijansu. Zavisno od boje vaše kose, boja može trajati nekoliko nedelja.
Obojiti kosu sokom od šargarepe:
Sok od šargarepe pomešajte sa kokosovim uljem ili maslinovog ulja. Nanesite mešavinu za svetlije tonove kose.Umotajte kosu u peškir ili stavite kapicu za tuširanje i pustite da mešavina deluje najmanje sat vremena. Isperite jabukovim sirćetom.
Ovo možete ponoviti i sledećeg dana ako boja nije dovoljno intenzivna.
Billjne farbe za kosu – sastojci
Bojenje kose bez hemikalija sada više nije daleki san. Svi ste sigurno čuli za alergijske reakcije zbog PPD, peroksida ili drugih teških metala u farbama za kosu. Ali možete imati sreće sa organskim bojama za kosu, najbolje prirodne boje za kosu bez tragova PPD, amonijaka, barijuma ili drugih teških metala ili bilo koje vrste hemikalija. Nije ni čudo što je veliki broj žena prešao na bojenje kose ovim organskim farbama za kosu.
Ova trajna boja za kosu daje vam rezultate bez oštećenja i bez sumnje je jedna od najsigurnijih boja za kosu na koju se možete osloniti.
Šta može biti bolje od biljne boje za kosu koja ne samo da boji vašu kosu organskim sertifikovanim sastojcima kao što je kana i amla, već i neguje vašu kosu svojim biljnim sastojcima kao što su aloevera, jojoba, bosiljak, suncokret, narandža.
Jedno organsko rešenje za boju za kosu za vaše višestruke probleme sa kosom je upravo ovde! I šta još! Ova najbolja prirodna boja za kosu je preporučena od dermatologa. Pređite zato sada na svoje prirodno rešenje za bojenje kose!
Šta treba da znate prilikom izbora farbe?
Kada birate vašu organsku farbu za kosu postarajte se da ima sve ove sastojke ili makar neke od njih.
- Kana (Lavsonia Innermis) Ništa ne može pobediti boju kane. Osim bojenja, štiti kosu od štetnih sunčevih zraka.
- Jojoba (Simmondsia Chinensis) Problemi sa suvim vlasištem se sada mogu boriti sa trajnom bojom za kosu koja sadrži jojobu. Ne propustite svoju priliku da nahranite kosu farbom za kosu.
- Bosiljak (Ocimum Basilicum) Organska boja za kosu koja u svom sastavu ima bosiljak pomaže u sprečavanju lomljenja kose, stimulišući cirkulaciju.
- Med (Apis Mellifera Linnaeus) Med u ovoj organskoj farbi za kosu čuva vašu kosu hidriranom i tako glatko uklanja perut sa vlasišta.
- Narandža (Citrus Sinensis) Otklanjanje peruti sa farbom za kosu je sada moguće! Odličan regenerator, može se koristiti na vlasištu za kontrolu peruti.
- Suncokret (Helianthus Annuus) Sadrži visoku količinu omega 9 kiselina, koje sprečavaju gubitak kose i dobar je kondicioner, čineći kosu glatkom kroz biljnu boju kose.
- Aloe vera (Aloe Barbadensis) Hidriranost vaše kose sada je prisutna u trajnoj boji kose! Stimuliše rast kose i održava hidrataciju dlaka.
- Amla (Phillanthus Emblica) spada u tako zvanu “super hranu” za kosu i sada je možete pronaći u prirodnoj farbi za kosu. Antioksidanti vitamina C čine kosu jakom i ubrzavaju njen rast.
- Pšenično ulje (Triticum Vulgare) Ne samo da sprečava gubitak kose, već i stimuliše rast kose i efikasno tretira suvu, ljuskavu kožu i može učiniti čuda za vašu suvu i oštećenu kosu.
Prirodne farbe za sedu kosu
Kosa ne postaje seda preko noći – to je postepen proces. Boja kose se vremenom menja dok pigmentne ćelije (poznate i kao melanin) prirodno prestaju da proizvode pigment. Kako se kosa obnavlja, nova dlaka raste sa manje melanina, siva, bela ili srebrna, zbog nedostatka pigmenta.
Mnogi od nas vide prve znake sede kose oko 35-40 godine. Uobičajena reakcija je da se iščupaju te dlake ali pokušajte da se oduprete tome. Tako zapravo ništa nećete dobiti.
Prirodne farbe za kosu biljnog porekla sastoje se od vode i biljnih ekstrakata kao što su kana,mader, kamilica i indigo.
Za razliku od sintetičkih boja za kosu koje prodiru u kutikulu kose, prirodne biljne boje ostavljaju vlakna kose zaštićenim.
Sveobuhvatne osobine oblažu omotač kose sa hranjivim, zaštitnim slojem koji omogućava da boja postepeno bledi bez ikakve linije razgraničenja.
Dakle, ovaj metod ne pokriva samo vaše sede vlasi, već daje i trajne rezultate za dva do tri meseca.
Ovo znači manje poseta vašem lokalnom salonu. Na ovaj način dobijate: visokokvalitetnu prirodnu boju kose koja može efikasno i ravnomerno prekriti sedu kosu.
Kako da vaša organska farba na kosi duže traje?
Nakon što ste ofarbali vašu kosu prirodnom farbom za kosu i ona izgleda savršeno, poslednja stvar o kojoj želite da brinete je boja koja bledi. Postoji nekoliko načina da produžite život vaše prirodno obojene kose:
- Ograničite upotrebu vrućih alata kao što su fenovi za kosu, figaro i pegle za kosu
- Kada koristite vruće alate za oblikovanje, nanesite obavezno sprej za kosu za zaštitu od toplote.
- Izbegavajte tuširanje vrućom vodom i preskočite pranje kose kada je to moguće. Odnosno napravite razmak između dva pranja od makar dva dana.
- Koristite filter za vodu u svom tušu, koji može pomoći u filtriranju hemikalija koje ispuštaju boju kao što su hlor i teški metali.
- Ako niste sigurni da ste dovoljno hrabri da isprobate novu boju na celoj kosi, prvo testirajte malu količinu prirodne boje.
- Zatim, uvek isperite farbu sa jabukovim sirćetom kako bi boja trajala duže. Pokušajte sa ispiranjem rastvorom sirće / voda, ili umešajte sok od jedne šolje jabukovog sirćeta sa šoljom vode u bočici za raspršivanje i nanesite nakon bojenja kose – ne ispirajte.
Imajte na umu da prirodni proizvodi za bojenje kose nisu isti kao hemijski proizvodi za farbanje. Obično ne traju tako dugo, nećete moći potpuno da promenite svoju prirodnu boju, a boja može biti nešto drugačija nego što ste zamislili.
Možete potrošiti neko vreme i eksperimentisati da biste dobili boju koju tražite, ali u međuvremenu ćete raditi nešto dobro za svoju kosu.
Zbog svih prednosti prirodnih farbi za kosu i navedenih mana hemijskih boja za kosu mislim da smo vam olakšali izbor prilikom kupovine sledeće farbe za kosu.
Bilo da je vaša kosa plava ili imate sede, sa odabranim farbama na prirodnoj bazi zaista možete dobiti odlične rezultate i što je najvažnije zdravu i negovanu kosu kao sa reklame. Čuvajte vašu kosu i podarite joj najbolje iz prirode, jer ona to i zaslužuje.
Uživajte u blagodetima koje imaju prirodne farbe za kosu.