
Izgorela kosa može da se oporavi!Evo i načina!
Da li vam se ikada desilo da ste izašli iz salona, došli srećni kući, a onda umesto oduševljenja, dobili ste komenatar od drugarice kako vam je izgorela kosa? Šta ćete učiniti onda?
Izgorela kosa se najčešće javlja zbog prekomerne upotrebe figara za pravljenje lokni, prese za ispravljanje kose, fena ili drugih tretmana koji se koriste za oblikovanja kose, kao što su minival, trajno ispravljanje kose ili farbanje.
Iako vam se u prvom momentu čini da je izgorela kosa nešto što se ne može popraviti, ipak uz malo truda, istrajnosti i upornosti moći ćete da je zalečite.
Načina ima i oni postoje. To mogu biti prirodni tretmani koji vam mogu pomoći da vratite vlažnost, sjaj i da oporavite trajno svoju kosu.
Izgorela kosa od farbe
Jedan od razloga oštećenja kose nastaje kada ofarbate ili samo posvetlite kosu sa pramenovima. Nakon farbanja kose farbama koje se pune jakih hemijskih sastojaka, vaša kosa je podložnija lomu, suvoći i oštećenjima.
Farbanje kose je tretman koji većina osoba ne može da izbegne. Kako starimo, kosa postaje sve više seda, pa većina žena odmah poseže za jakim i štetnim farbama za kosu. Zar postoji drugo rešenje za pokrivanje sedih?
Za početak, probajte da ih prihvatite, kao deo vaše ličnosti – danas toliko žena sa takvim samopouzdanjem nosi svoje sede vlasi, pa zašto ne biste i vi?
Kao drugo, zašto ne biste probali sa prirodnim farbama, tako ćete sačuvati zdravlje svoje kose.
A ukoliko ste i dalje uporni i želite jednostavno da eksperimentišete sa farbama, onda morate kosu da tretirate sa dodatnom pažnjom.
Ukoliko se farbate u plavo, kosa je više sklona oštećenjima, posebno ukoliko pri svakom farbanju koristite blanš za kosu. Onda i ne treba da vas čudi što vam je izgorela kosa.
A to najbolje zna naša poznata pevačica Zorana Pavić! Nakon godina „mučenja“ svoje kose, ona je u potpunosti spržila svoje vlasi. Ali, uspela je trajno da ih oporavi, bez šišanja! Podelila je sa nama svoju tajnu. I ti možeš tako oporaviti kosu – jednostavno je. O čemu je reč, saznaj iz njene lične priče koja je na ovom linku: https://sveokosi.com/zorana-pavic-otkriva-resenje-za-gubitak-kose-i-perut/
Posebna zaštita je neophodna na suncu i na bazenima važi za sve osobe koje se farbaju u plavo i posebno za one dame koje koriste blanš.
Redovan trening na bazenu i na moru jeste sjajan za vaše telo, ali ne i za vašu kosu. Slana voda, hlor i druge hemikalije u bazenu mogu uzrokovati da kosa postane krhka, dok plava boja kose može postati zelena.
Ukoliko često idete na trening plivanja, uvek nosite kapu za plivanje kako biste zaštitili kosu. Ako idete na plažu, zaštitite kosu od prevelikog izlaganja suncu, što se može osušiti i uzrokovati da boja vaše kose izbledi. Nosite šešir!
Takođe možete dodatno sačuvati svoju izgorelu kosu nanošenjem maske za kosu pre izlaska na sunce – ona će lečiti i štititi vašu kosu dok ste napolju.
Nakon kupanja ili sunčanja, odmah očistite i osušite kosu nežnim, hidratantnim formulama.
Izgorela kosa od minivala
Ako je šteta već nastala, onda nema nazad. Sada je važno da odreagujete što pre kako biste kosu što pre spasili.
Savet za vas je pre nego što uradite minival kose, da se dobro raspitate kod koga ćete raditi ovaj tretman. Treba da budete sigurni u svog frizera i da znate da je dobar profesionalac. Kiksevi i greške nisu dozvoljeni.
Ove stvari su važne da znate za minival kose!
Ako ste izašli iz salona, a ostala je izgorela kosa, onda je prva stvar koju treba da uradite da kupite masku za oštećenu kosu. Masku za kosu koristite slobodno svaki put kada perete kosu. Na ovaj način ćete ubrzati oporavak izgorele kose. Maske birajte samo one sa prirodnim sastojcima, da bi svaki od sastojaka mogao “da radi” što bolje na kosi.
Maske za kosu su poseban tretman za oporavak i oštećenu kosu. Sadrže visoke koncentracije hidratantnih sastojaka, kao što su vitamini, ulja i sastojci pažljivo birani iz prirode.
Oni su takođe deblji i gušći od uobičajenih proizvoda za kosu, pa kad ih nanesete na vlažnu kosu, oni ostaju na mestu. To im daje mogućnost da prodre dublje u površinu kose i popuni praznine i urezivanja koja se razvijaju na površini oštećene kose. Maska za kosu nastavljaju da rade i nakon što ih isperete.
Pronađite masku koja odgovara vašem tipu kose – na primer, za farbanu kosu, za oštećenu kosu ili ekstra grubu kosu. Koristite masku za kosu dva puta nedeljno ili više, ako je to potrebno.
I nemojte se žuriti da isperete- što duže stoji na kosi, biće bolje i brže za oporavak.Vremenom ćete primetiti kako se vaša izgorela kosa oporavlja.
Izgorela kosa od prese
Ah, ta presa – ko je samo izmislio ovako sjajan alat za kosu? Ukoliko je vaša rutina ista i svaki dan jutro započinjete ispred ogledala i sa presom u ruci, onda ne treba da vas čudi što vam je izgorela kosa od pegle.
Presa može da se koristi, ali ako je koristite svaki dan, vi je bukvalno gorite na tako visokoj temperaturi. Svakim danom, kosa slabi sve više i više, postaje beživotna i suva, a izgorela kosa nije ono što želite, sigurni smo.
Ukoliko su vam izgoreli krajevi kose, jer presu samo koristite na krajevima, onda je prvi savet skraćivanje krajeva. To je ono što će odmah dobro doći vašoj izgoreloj kosi.
Ako bude bilo potrebno, možete skratiti i više od samih krajeva, kako biste dopustili kosi da se oporavi što pre.
Drugo, možete se uputiti kod svog frizera koji će vam kosu nahraniti nekom extra hranjivom, proteinskom maskom ili to možete i sami brzo učiniti kod svoje kuće.
Probajte sa običnim maslacem : Za bolji sjaj tretirajte suvu, lomljivu kosu sa malom količinom maslaca. Masirajte ga u svoju suvu kosu, zatim pokrijte kosu kapom za tuširanje oko pola sata. Kao i obično operite kosu šamponom, i isperite sav maslac.
Što se tiče šampona, savet je da odaberete šampon bez sulfata koji je formulisan za oštećenu kosu. Šampon za regeneraciju kose koji sadrži sastojke prirodnog porekla pomoći će vam u oporavku oštećene i izgorele kose.
Kada perete kosu, to činite sa mlakom ili hladnom vodom, a proces ispiranja šampona završite sa hladnom vodom. Hladna voda može pomoći oštećenoj kosi zatvaranjem kutikule kose i uzrokovanjem ravne kose, što rezultira sjajnijom i glatkom kosom.
Izgorela kosa od feniranja
Danas postoji toliko zabavnih stvari koje možete učiniti sa kosom. Možete da napravite riblju kost, konjski rep ili punđu. Možete je pustiti da leprša sa talasima.
Zbog čega biste onda stalno fenirali svoju kosu? Zašto je uvek potrebno da vam je kosa ravna? Dozvolite sebi malo prirodnog izgleda. Na taj način bićete privlačniji, sa svojim opuštenim izgledom, gde nije potrebno da svaka dlaka bude na svom mestu.
Ako baš želite feniranje, ovi trikovi vam mogu pomoći!
Svakako – isprobajte što više slobodnijih frizura, bez upotrebe fena za kosu. Konstantno oblikovanje i feniranje, može uzrokovati oštećenje, lomljenje i upravo trajno izgorelu kosu. Da biste sprečili da se te stvari dogode, držite što dalje iz svog vidokruga ne samo fen, već i presu za kosu.
Oni su „čarobni štapići“ koji pretvaraju vašu običnu ili neposlušnu kosu u raskošne talase i kovrdže ili kosu punu volumena. Ali, kao što vidite sva ta toplina dovodi do oštećenja kose – suvoće, lomljivosti i ispucalih krajeva.
Smanjite temperaturu na svom fenu za kosu -to nije teško, a može učiniti mnogo za vašu kosu. Svakako je savet da preskočite fen kada je to moguće.
Podesite hladan vazduh na kraju – svaki fen ima ovo podešavanje, što je dobro jer pomaže kod oblikovanja kose bez toplote. Još jedna preporuka za zaštitu kose od fena – jeste da koristite proizvod za zaštitu od toplote kako biste zaštitili kosu od oštećenja od toplote.
Drugo, kada operete kosu i spremate je za feniranje, budite obazrivi kako je češljate. Svaka kosa je najviše ugrožena kad je mokra. Potencijal za oštećenje se ubrzava ako je mokra kosa fina, kovrdžava ili krhka. Dakle, oprezno postupajte.
Nikada nemojte grubo da provlačite četku kroz mokru kosu, osim ako je to četka posebno dizajnirana za mokru kosu.
Većina profesionalaca preporučuje da koristite češalj širokih zubaca za raspletivanje kose. Kada izađete iz tuša, preskočite snažno trljanje. Umesto toga, nežno obrišite kosu peškirom, ili još bolje mekanom pamučnom majicom. Time se izbegava trenje koje može škoditi kosi koja je već osetljiva. Ne vezujte kosu elastičnom trakom dok je mokra – što može uzrokovati lom.
Maske za izgorelu kosu
Vaša kuhinja je prepuna sastojaka koji se osim na vašem stolu, mogu naći i na vašoj kosi. Na taj način, uz dodatnu negu, vaša kosa će se oporaviti na brz, a ono što je najbitnije zdrav način. Bilo koju masku da odaberete za svoju izgorelu kosu, važno je da budete istrajni i uporni.
Nemojte misliti da ćete uz pomoć jedne maske zauvek oporaviti kosu. Kosu morate negovati barem jednom nedeljno sa domaćim maskama. Najveća prednost je što ćete ih brzo i jednostavno napraviti. Evo predloga za dve brze maske koje će najbolje oporaviti vašu vidno oštećenu i izgorelu kosu!
Celo jaje i kokosovo ulje
Mešavina celog jajeta i kokosovog ulja može vam pomoći da oporavite izgorelu i izuzetno suvu kosu. Da biste napravili ovu masku, pomešajte 1 celo jaje sa 5 kašičica kokosovog ulja u maloj posudi i dobro ih pomešajte. Nanosite masku od korena kose, pa sve redom niz dlaku, pazeći da dobro pokrijete baš celu kosu.
Ostavite masku u kosi 30 minuta pre ispiranja mlakom vodom i pranja šamponom i balzamom. Ovaj tretman se može koristiti jednom nedeljno.
Ukoliko se pojavi svrab ili iritacija, prestanite sa korišćenjem ove maske za kosu.
Izgorela kosa se oporavlja uz jabukovo sirće
Pomešajte 1 kašiku jabukovog sirćeta sa 2 kašike maslinovog ulja i 3 belanca, a zatim utrljajte masku u svoju suvu kosu. Držite masku na kosi oko pola sata, uz pomoć plastične folije ili kape za tuširanje, zatim operite kosu šamponom i isperite na kraju. Videćete vremenom kako se vaša izgorela kosa oporavlja.
Kako oporaviti izgorela kosu uz pomoć ulja?
Ulja su takođe još jedan od čarobnih sastojaka koji se mogu naći u vašim maskama za kosu. Bilo koje ulje da odaberete nećete pogrešiti.
Aloe vera gel, biljni glicerin i ulje avokada
Dobar način za prirodnu negu kose je mešavina aloe vera gela, biljnog glicerina i ulja avokada i može se koristiti kao fantastičan tretman za izgorelu kosu. Za kosu srednje dužine pomešajte 2 kašičice aloe vera gel, 2 kašičice i biljni glicerin i 4 kašike ulja avokada.
Ima puno načina na koje možete upotrebiti aloe vera za kosu!
Sipajte sve u malu bocu, protresite ili promešajte da biste ih dobro pomešali. Nakon toga, sipajte malu količinu smese na vrhove prstiju i masirajte tečnost u folikule kose, počevši od korena i završavajući na vrhu.
Ostavite masku na kosi od 20 do 25 minuta pre ispiranja i završite tretman pranjem kose sa šamponom bez sulfata. Ovaj tretman se može koristiti svaki dan. Neiskorićeni deo ove mešavine možete čuvati na hladnom i tamnom mestu, čak i do mesec dana.
Eterično ulje geranijuma, eterično ulje ruzmarina i ulje jojobe
Mešavina eteričnog ulja geranijuma, eteričnog ulja ruzmarina i ulja jojobe može se upotrebiti kao pomoć u lečenju izgorele kose. Da biste dobili ovu masku pomešajte ½ kašičice eteričnog ulja geranijuma, ½ kašičice eteričnog ulja ruzmarina i 4 kašike ulje jojobe u maloj posudi i protresite da biste sve pomešalli. Sipajte malu količinu u ruke i umasirajte je na mokru kosu.
Ostavite masku na glavi 20 minuta pre ispiranja mlakom vodom i pranja šamponom. Na kraju možete naneti i balzam na kosu. Ovaj tretman se može koristiti svaki dan sve dok ne iritira vašu kožu, a neiskorišćeni delovi mogu trajati i do dva meseca. Videćete vremenom kako se vaša izgorela kosa oporavlja.
I za kraj, kao što smo u uvodu spomenuli, izgorela kosa može da se oporavi i nije nemoguće. Najvažniji savet od svega jeste da se uvek fokusirate na preventivu i da na vreme počnete da brinete o svojoj kosi. Obzirom da sada znate odakle dolaze oštećenja, potrebno je na vreme zaštiti se.