Farbe za kosu bez amonijaka! Da li su zaista bolje?
Farbe za kosu bez amonijaka sve više postaju popularne. Obećavaju manja oštećenja kose i sjajnu boju. Vodič za kupovinu je pred vama.Birajte najbolju farbu.
Amonijak je sastojak koji može da izazove prilično ozbiljne posledice, kao što su – iritacije očiju, nosa i grla, poteškoće sa disanjem i bolovi u grudima.
Uprkos svim mogućim neželjenim efektima, amonijak je i dalje čest sastojak mnogih proizvoda za farbanje kose. Pitate se zašto?
Da bi boja za kosu prodrla u dlaku, korozivno (nagrizno) sredstvo mora prvo da otvori kutikulu (zaštitni sloj dlake).
Amonijak je jedna od najefektnijih supstanci za postizanje upravo ovog cilja.
Nekada je ova tehnika bila pravilo za sve trajne farbe za kosu, kako bi boja trajala duže i pokrila čak i najotpornije sede dlake.
Međutim, ovaj sastojak izuzetno štetno deluje na opšte zdravlje – pa samim tim i na zdravlje kose i zato je njegov izostanak u formulama za farbanje sve češća pojava.
Sa druge strane spektra stoje farbe za kosu bez amonijaka – kao prirodnije i bezbednije rešenje, sve više popularno među pripadnicama lepšeg pola.
Farbe za kosu bez amonijaka nudi sve veći broj proizvođača – čime se povećava mogućnost izbora, kao i verovatnoća da se nađe omiljeni brend, koji će zadovoljiti i estetske i zdavstvene potrebe koje nega kose zahteva.
Koje sve prednosti nude farbe bez amonijaka? Zašto je vredno dati im šansu?
Koliko su zaista zdravije opcije?
Odgovorićemo na ova, ali i na mnoga druga pitanja koja se odnose na ove farbe – kako bismo vam pomogli da što lakše donesete odluku.
Zašto su farbe za kosu bez amonijaka bezbednije rešenje?
Kako biste u potpunosti razumeli razliku između upotrebe i izbegavanja amonijaka za farbanje kose – morate imati detaljan uvid u to čega su sve pošteđeni vaši pramenovi i skalp ukoliko budete koristili farbe za kosu bez amonijaka.
Tara je baš čestog farbala kosu sa jakim farbama. I šta se desilo? Kosa joj se pretvorila u slamu! Oporavak je bio mučan, sve dok nije pronašla pravi način. Sada se više ne plaši da će ostati bez kose. Odahnula je. Ispričala nam je svoju tajnu od koje joj se kosa progustila i prestala da opada. Pročitajte je na ovom linku: https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/
Farbanje kose već neko vreme nije ritual nege koji karakteriše samo dame. Ženski pol je i dalje u prednosti, ali interesovanje za farbanje kose je sve češća pojava među muškarcima.
Nažalost, zajedno sa interesovanjem, istom brzinom raste i broj štetnih materija u farbama za kosu.
Potražnja je velika, tržište još veće – a samim tim i težnje proizvođača da kupcima pruže željeni izgled sa slike, nemaju granica.
U svemu tome plaća se previsoka cena – zdravlje kose strada zbog estetskog, krajnjeg efekta.
Amonijak je jedna od najpoznatijih štetnih hemikalija, koja je široko zastupljena u bojama za kosu. Ova hemikalija predstavlja sve veću opasnost – ne samo za osobe koje je koriste za farbanje kose, već i za njihovo okruženje – pa i ekosistem.
Amonijak je hemijsko jedinjenje. U farbi za kosu, amonijak deluje tako što forsira folikule dlaka na širenje. Kada se folikul proširi – kosa je u stanju da duboko apsorbuje boju.
Kada se rastvori u vodi, amonijak formira amonijum hidroksid (tzv. voda amonijaka) – koji jako iritira i oštećuje kožu.
U proizvodima za farbanje kose amonijum hidroksid se koristi da pripremi kosu da prihvati pigmente u boji.
Alkalna svojstva amonijaka, podižu kutikulu i omogućavaju da molekuli boje uspešno prodru u osovinu (spoljašnji deo folikula) dlake.
Amonijak u bojama za kosu nanosi se direktno na skalp. Direktan kontakt sa kožom može rezultirati iritacijom skalpa i alergijskom reakcijom. Simptomi mogu uključivati crvenilo, opekotine i svrab glave. Upijanjem kroz kožu – amonijak vremenom ulazi u krvotok.
Izloženost pari amonijaka – koja isparava prilikom nanošenja farbe za kosu, može izazvati iritaciju očiju, grla, sinusa i pluća. Kao da sam intenzivan i izuzetno neprijatan miris prilikom nanošenja farbe nije dovoljan!
Amonijak može uzrokovati otežano disanje prilikom udisanja i pogoršati zdravlje respiratornih organa.
Farbe sa amonijakom su posebno tražene kada je u pitanju drastična promena boje kose – jer su zbog agresivnog delovanja na pigment dlake siguran i brz put do željene nijanse. Takođe, u prošlosti su ove farbe bile jedina opcija za obezbeđivanje pune pokrivenosti sede kose.
Međutim, nakon uzastopnog i dugotrajnog ponavljanja postupka farbanja kose bojama na bazi amonijaka, sloj kutikule se uništava do te mere da se više ne može u potpunosti zatvoriti. Kosa postaje suva, porozna i lomljiva.
Prirodna vlaga izlazi iz pramenova zbog otvorenih kutikula, dok spoljna vlaga lako prodire u osovinu dlake. Ovaj proces dovodi do grube, nabrekle dlake i kose koja izgleda neuredno i koju je teško kontrolisati.
Kako deluju profesionalne farbe za kosu bez amonijaka?
Bez obzira na to koji brend izaberete, kada birate svoju idealnu farbu bez amonijaka – jasno je da je svaka opcija zdravija od bilo koje farbe sa amonijakom.
Međutim, kada su u pitanju farbe za kosu bez amonijaka, nedoumicu stvara drugo pitanje – koliko su te boje postojane?
Mnogi proizvođači koriste razne hemikalije u svojim formulama, kako bi pojačali dejstvo boje. Iako te hemikalije nisu agresivne i korozivne kao amonijak – istina je da podižu prirodni pH nivo kose.
U zavisnosti od brenda, sastojci koji se koriste za zamenu amonijaka su:
- Etanolamin, koji se takođe naziva monoetanolamin (Ethanolamine)
- Kokamid – Cocamide MEA
- Aminometil propanol (Aminomethyl propanol)
Ovi sastojci su uglavnom deo formula koje sadrže mnoge farbe za kosu bez amonijaka. Povećavaju nivo pH kose i pomažu u otvaranju kutikula – kako bi se boja efikasno upila. Međutim, ukoliko se pH nivo previše poveća, boja kose može brzo da izbledi zbog otvorenih kutikula – rezultat je oštećena kosa bez sjaja.
Farbe bez amonijaka nisu toliko prirodne, ali su blaže i ne ispuštaju za vreme farbanja neprijatan miris koji ulazi u sva čula.
Imajte na umu da i zamena za amonijak koja se koristi u formulama, može biti štetna ukoliko se pretera sa upotrebom – previše dugim držanjem farbe na glavi ili prečestim farbanjem kose (više od jednom mesečno).
Dakle, pažljivo čitajte upozorenja na pakovanju i spisak sastojaka kada birate odgovarajuću farbu bez amonijaka. Što manje hemikalija uključite i što je kosa zdravija, veća je verovatnoća da ćete dobiti željenu boju.
Uzimajući u obzir sve neželjene efekte koje uključuju farbe sa amonijakom – čak i postepeno dobijanje željene boje uz pomoć što prirodnije farbe za kosu, doneće svakako srećniji ishod, jer ćete sačuvati vitalnost pramenova.
Nedostatak alkalnog svojstva, koje omogućava prodiranje boje u dlaku – prilikom upotrebe farbe za kosu koja ne sadrži amonijak, može se nadoknaditi i toplotom.
Toplota je odličan način da se prirodno otvori kutikula dlake, kako bi se napravilo mesta za upijanje boje, a da se pritom ne naruši prirodna pH ravnoteža kose.
Zato većina proizvođača savetuje svoje korisnike da prilikom nanošenja farbe bez amonijaka izlažu pramenove toploti – bilo da je u pitanju sunce ili nošenje kapice za tuširanje nakon nanošenja farbe na glavu.
Najbolje farbe za kosu bez amonijaka su formule koje mogu pružiti pristojne rezultate u postizanju željene boje, bez ugrožavanja zdravlja kose i skalpa.
Postoje brendovi koji se hvale svojim proizvodima kao zdravijom opcijom – ali lista njihovih sastojaka punih hemikalija kaže drugačije. Suprotno tome, neki proizvodi bez amonijaka su očišćeni od hemikalija koje oštećuju kosu, ali nisu toliko efikasni kao što proizvođači tvrde.
Kako biste napravili najbolji izbor kada birate odgovarajuću farbu za kosu, osim ozloglašenog amonijaka, neophodno je izbegavati sastojak pod nazivom p-fenilendiamin (p-phenylenediamine).
Ovaj hemijski sastojak se koristi u gotovo svim oksidativnim bojama za kosu – kako u prodavnicama, tako i u salonima. Formulisan je da brzo prodire u pramen kose bilo koje boje i ofarba ga uspešno bez obzira o kojoj se nijansi radilo. Međutim, za vreme tog procesa uklanja i prirodni pigment iz jezgra kose. Ovaj sastojak izaziva retke, ali teške alergijske reakcije.
Glavni sudija u celoj priči morate biti vi!
Odredite svoje prioritete i ukoliko vam je zdrava kosa bitnija od određene nijanse pramenova – bacite se u potragu za što prirodnijim rešenjem koje će namiriti i zdravstvene i estetske kriterijume podjednako.
Postoje li onda prirodne farbe bez amonijaka?
Prirodne farbe za kosu bez amonijaka – naziv koji obećava! Ali, koliko je istine u tome, kada smo već rekli da u sebi sadrže sastojke koji menjaju amonijak? Evo i pojašnjenja!
Organske, biljne ili prirodne farbe bez amonijaka, proizvedene su od prirodno gajenih proizvoda i u svom sastavu imaju znatno manji hemijski sadržaj od ostalih boja za kosu. Botanički sastojci koji čine osnovni sastav formule, uzgajaju se prirodnim metodama – bez pesticida ili đubriva.
Nijedna farba za kosu ne može biti u potpunosti organska – iz razloga što je boji potrebna određena količina sintetičkih hemikalija da bi bila efikasna.
Posebno kada je u pitanju rešavanje glavnog problema koji glasi – kako prekriti sede dlake.
Ove hemikalije pomažu u aktiviranju pH vrednosti kose, do te mere da vlasi pravilno apsorbuju boju – pružajući najbolji mogući rezultat.
Kako onda da znate šta da kupite?
Dok birate odgovarajuću organsku farbu – nemojte verovati reklamama, već svojim očima i ličnoj obaveštenosti i obratite pažnju na sledeće kriterijume:
- Nivo organskih sastojaka u formuli
- Pigmente koje ima u svom sastavu – da li je nijansa prikladna za vašu trenutnu boju kose (odgovarajuća podloga)
- Koje pH podešivače sadrži boja za kosu
Dobre prirodne farbe za kosu bez amonijaka, koje imaju visok nivo organskih sastojaka u svom sastavu, odgovarajuću pigmentaciju i adekvatne pH podešivače – (koji obezbeđuju efikasnu apsorciju boje u pramenove a nisu previše agresivni) – donosi sledeće rezultate:
- Obzirom na malu količinu hemikalija, koje ne mogu oštetiti dlaku i kožu glave,čuvaju zdravlje skalpa i kose
- Pramenovi efikasno apsorbuju boju i daju dugotrajne rezultate
- Prirodno dobijeni sastojci prisutni u organskim bojama deluju kao hrana za kosu i čine pramenove mekanim, sjajnim i vitalnim
Nutritivni sastojci u formuli izbalansiraće negativan uticaj hemikalija i ono što je osvežavajuće i prija u svakom pogledu – ove farbe ne peckaju kožu glave, ne zatežu skalp i uz sve to uvek lepo mirišu.
Prirodne farbe bez amonijaka se smatraju dobrom alternativom drugim bojama. Daju dobre i dugotrajne rezultate – čak i u slučaju da se ne postigne instant željena boja, zdravija kosa na duge staze bolje prihvata i zadržava pigment, jer su joj očuvane sve prirodne i vitalne funkcije, koje joj u tome pomažu.
Najbolje farbe za kosu bez amonijaka
Zbog svega navedenog, sve više osoba traži sigurnije opcije farbanja vlasi – koje ne uključuju suočavanje sa nuspojavama amonijaka i beživotnom kosom. Samim tim, farbe bez amonijaka su na vrhuncu svoje popularnosti!
Proizvođači boja za kosu udovoljavaju zahtevima potrošača, trudeći se da dizajniraju najbolju moguću formulu za farbanje kose bez amonijaka.
Samim tim i izbor ovih proizvoda je sve veći i dostupniji. Profesionalne farbe za kosu bez amonijaka uključuju se u redovne tretmane u salonima.
Biljne farbe za kosu bez amonijaka se sve češće mogu naći u ponudi (čak i apotekama). Ova činjenica nameće pitanje da li se zaista radi o prirodnim farbama za kosu i u kojoj meri je to uopšte moguće postići?
Da li generalno farbe bez amonijaka deluju, kako izabrati pravi brend i uopšte – koji tip formule je najbolje moguće rešenje?
Syoss farbe za kosu bez amonijaka
- Formula je dizajnirana na bazi organskog arganovog ulja za kosu
- U potpunosti prekriva sede vlasi
- Pramenovi su nakon farbanja izrazito mekši i sjajniji – zbog lekovitog svojstva ulja koje hrani i neguje kosu i skalp
- Intenzivna boja koja traje i do šest nedelja
Loreal farbe bez amonijaka
- Formula je specijalno formulisana da postigne potpunu pokrivenost prvih sedih dlaka
- Nežna formula, prijatnog mirisa – pruža pramenovima dodatan sjaj i prirodan izgled boje
- Obogaćena je prirodnim sastojcima, kao što su – kokosovo ulje za kosu, ekstrakt lešnika i med za kosu, koji dubinski neguju vlasi i kožu glave, što čini kosu glatkom, mekanom i lepršavom
- Boja reflektuje blistave tonove i traje do 28 šamponiranja
Palette farbe bez amonijaka
- Boja savršeno pokriva sedu kosu, čak i sedu kosu u mladosti
- Kosa je mekana i svilena zahvaljujući tečnoj svili koja se nalazi u sastavu formule
- Zbog nutritivnog sastava, dlaka je zaštićena i za 70 odsto manje sklona lomljenju
- Boja je dugotrajna, blistava i sjajna
Revlon farbe za kosu bez amonijaka
- Dugotrajna boja za kosu, koja pruža potpunu pokrivenost sedih dlaka
- Obezbeđuje vlasima sjaj visoke definicije
- Revlonova tehnologija 3D gela za kosu u boji, pruža bogatu, prirodnu, multitonalnu boju od korena do vrha
- Formula je obogaćena keratinom i svilenom aminokiselinom – što kosu čini svilenom, sjajnom i zdravom
Keune farbe za kosu bez amonijaka
- Boja je dugotrajna i ne sadrži parabene
- Formulisana je na bazi kokosovog ulja, dok u svom sastavu sadrži i arganovo ulje, ali i mnoga druga esencijalna ulja
- Efektno i totalno pokriva sede
- Prijatnog je mirisa i odlično neguje, štiti i revitalizuje kosu
Pomenućemo i still farbe za kosu bez amonijaka.
Šta je onda zaključak?
Istina je da boja kose puno znači – posebno kada su u pitanju ženska bića. Trka za zamišljenim izgledom ume vrlo brzo i neosetno da postane opsesija. To je u redu – jer je želja za ulapšavanjem deo ženskog koda i u tome nema ništa loše.
Međutim, veoma je važno znati kako postaviti granice i držati se prioriteta. Ukoliko zbog određene boje upropastite zdravlje kose, pažnju će privlačiti samo vaši sparušeni pramenovi – bez obzira u koju nijansu su ofarbani.
Zato su farbe bez amonijaka jedan od sigurnijih načina da se u celom estetskom procesu izbegne očigledna i dokazana opasnost, koju izaziva ova hemikalija. Globalna popularnost boja za kosu koje ne sadrže amonijak, polako ali sigurno nagoveštava njegovo totalno izbacivanje iz upotrebe – što dovoljno govori o ozbiljnosti situacije.