
Zašto šampon bez parabena, sulfata i silikona treba da bude vaš izbor?
Pitajte bilo kog frizera koji šampon koristi i preporučuje, i sigurno će vam svi reći isto: šampon bez parabena, sulfata i silikona. Zašto je to tako?
U poslednje vreme često možete pročitati da na šamponima piše „bez parabena, sulfata i silikona“.
Ovde smo da demistifikujemo trend sulfatnih, silikonskih i parabenskih sastojaka. Istina je da šampon bez sulfata, silikona i parabena može promeniti igru u vašoj rutini nege kose, posebno ako imate kosu tretiranu bojom, jer sulfati i silikoni mogu oštetiti boju kose.
Nastavite da čitate naš tekst kako biste saznali sve o šamponu bez parabena, sulfata i silikona i otkrijte najbolji šampon za svoj tip kose.
I zašto ga baš preporučuju i frizeri.
Zašto šampon bez parabena, sulfata i silikona?
Hajde ukratko da se upoznamo sa ovim sastojcima!
- Sulfati su sredstva koja uklanjaju prirodna ulja sa vaše kose. Sulfati isušuju vašu kožu i kosu jer utiču da se u potpunosti ukloni ulje sa vašeg temena i kože.
- Parabeni su vrsta konzervansa u širokoj primeni u hrani, lekovima, kozmetici i farmaceutskim proizvodima. Dakle, njihova namena je da spreče i uspore mikrobiološku kontaminaciju proizvoda (razvijanje parazita i gljivica u kosi) i na taj način produže rok trajanja proizvoda. Parabeni mogu izazvati alergijske reakcije i čak mogu pogoršati dermatitis, posebno kod male dece.
- Silikoni daju kosi veštački sjaj. Ono što je bitno da se naglasi jeste da su silikoni izrazito veštačka tvorevina, nešto poput gume ili plastike, a i sami znamo kako takvi materijali utiču na našu kožu ili kosu.
Ove hemikalije imaju tendenciju da iritiraju kožu, pa čak i oči. Farbana kosa je sama po sebi blago oštećena zbog hidrogena za kosu koji agresivno utiče na njenu strukturu. Šampon sa ovim hemikalijama dodatno isušuje dlaku, te ona postaje lomljiva i oštećena.
A nijedna dama naravno da ne voli suvu i oštećenu kosu. Nina je upravo svoju kosu oštetila nemarnošću i neadekvatnim preparatima za kosu. Nije znala šta treba da radi da oporavi kosu i spasi je od skraćivanja.
A onda se rešenje pojavilo. Frizerka joj je preporučila nešto što nije mogla da odbije. Vredelo je. Njena kosa je sada blistava, sjajna i zdrava. Šta je u pitanju, saznajte na linku https://sveokosi.com/zelite-brz-oporavak-ostecene-kose/
Plus, takođe, uzrokuje prekomerno opadanje kose.
Industrijski tradicionalni šamponi sa navedenim sastojcima nam se na prvi pogled ponekad učine kao jako primamljivi za korišćenje.
Ono što u primeni tradicionalnih šampona u početku može dati dobre rezultate, vremenom ozbiljno oštetiti kosu i, u najgorem slučaju, može izazvati jaku iritaciju, pa i gubitak kose.
Očigledno rešenje je da potpuno izbacite iz upotrebe šampon sa silikonima, parabenima i sulfatima i da počnete sa korišćenjem prirodnih alternativa.
Zašto je to tako?
Međutim, kad ovo pročitamo pomislimo da je ovo lakše reći nego učiniti. Čini se da je teško prepoznati koji je pravi šampon za vas i koji šampon predstavlja manji rizik za oštećenje vaše kose.
Ovo se samo komplikuje činjenicom da u industriji ne postoji standardna definicija „prirodne nege kose“ koju možete da usavršite i na taj način odaberete proizvode, nego vi sami treba da napravite najbolji odabir za vas.
Da bismo vam pomogli na vašem putu ka zdravijoj kosi, na kraju teksta smo izdvoili četiri najbolja biljna šampona.
Nega kose (pod kojom podrazumevamo šampon bez parabena, sulfata i silikona) do sada nije bila nimalo laka. Mnogo je kompanija koje nude svoje proizvode, pa nam je teško da se odlučimo za najbolji.
U nastavku ćemo objasniti pojedinačno o svakom sastojku, koja je šteta, da biste shvatili zašto vaš izbor treba da bude biljni šampon za kosu.
Šta su sulfati i zašto su štetni za vašu kosu?
Natrijum lauril (ili lauret) sulfat / SLS je deterdžent koji se koristi u mnogim proizvodima za čišćenje. Dakle, ako imate osetljivo vlasište, najbolje je birati šampone bez sulfata.
Sulfati imaju agresivne hemijske reakcije na kosu, i to takođe može brže izbledeti boju vaše kose, što znači više odlazaka do frizera i više novca potrošenog na farbanje kose.
Sulfati su penasti, penušavi tenzidi koji se koriste u toni tradicionalnih šampona i regeneratora. Oni zapravo prilično štete vašoj kosi.
Do sada smo navikli da vidimo šampon i kupku, čak i sapun za ruke, koji su označeni kao „bez sulfata“. U stvari, izraz “bez sulfata” postao je nešto poput moderne reči.
Slično kao i reči poput “netoksično”, “prirodno” i “organsko”, to ima veliku težinu i očekivanja, a sada ćemo objasniti šta o tome treba da znate.
Reč više o sulfatima!
Sulfati imaju sastojak koji utiče na penjenje i on se nalazi u tradicionalnim šamponima. Znate, one u kojima istisnete veliku kapljicu u dlan, umasirate je u kosu i osetite onu bogatu, mehurastu penu?
To stvaraju sulfati. Sulfati nisu samo izuzetno grubi za kosu, već i uklanjaju dobre stvari sa vaše kose, poput prirodnih ulja, vlage, pa čak i boje za kosu.
Pa iako sulfati temeljno skidaju sa temena prljavštinu, oni su u velikoj meri i smrtni neprijatelj zdrave, sjajne i vlažne kose.
Umesto toga, odreknite se tog sastojka iz vašeg šampona, zapravo svih štetnih sastojaka iz šampona i vratite sjaj i vlagu vašoj kosi.
Baš iz tih razloga ljudi posežu za formulama bez sulfata.
Iako možda neće peniti kao što ste navikli, šampon bez parabena, sulfata i silikona će doprineti da kosa bude čista nakon pranja, a istovremeno postaje zdravija.
Šta su parabeni i zašto su štetni za vašu kosu?
Parabeni su često korišćeni kao jeftini konzervansi koji produžavaju rok trajanja nekog preparata. Nalaze se u širokom spektru proizvoda za negu tela i kozmetike. Parabeni se nalaze čak i u hrani.
Mnoga naučna ispitivanja potvrdila su da parabeni u telu imaju efekte slične estrogenu, što ih čini jako opasnim. Kao što je poznato, estrogen je ženski hormon, koji ako dođe u disbalans, poremeti ostale funkcije organizma.
Ponekad nismo ni svesni šta unosino u sebe i kakve štetne sastojke koristimo kada je u pitanju nega.
Pored toga, mnogi parabeni su klasifikovani kao kancerogeni (agensi koji uzrokuju rak). To zahteva da se celi organizam očisti od parabena, da se izvrši detoksikacija.
Nauka je utvrdila da šamponi koji sadrže parabene mogu da prodru u kožu i ostanu u tkivu. S toga, jako vodite računa pri kupovini proizvoda kojim tretirate svoju kožu.
Ovo nije alarm za paničenje, ali jeste koristan savet da smanjite korišćenje parabena.
Šta su silikoni i zašto su loši za kosu?
Silikoni se koriste da bi se nakon pranja dobio osećaj glatke, svilenkaste kose. U stvarnosti su vrsta polimera ili plastike koja se može nakupljati i umrtviti živost kose nakon duže upotrebe.
Proizvođači kozmetike brzo reaguju na potrebe kupaca i danas na tržištu postoji mnogo proizvoda dizajniranih za negu oštećene kose.
U sastavu ovih proizvoda često se nalaze silikoni.
Silikoni su grupa sintetičkih polimera koji se koriste u industriji, medicini i proizvodnji kozmetike. U kozmetičkoj industriji koriste se za čišćenje, negu i dekorativnu kozmetiku.
Najčešći preparati koji sadrže silikone su upravo šamponi i proizvodi za negu kose.
A upravo prekomerna upotreba kozmetike sa silikonima može dovesti do gubitka sjaja i trajnog oštećenja dlake, gde se ona lomi i kida. Šampon sa silikonima u početku deluje kao lek, ali će na duže staze on postave veliki neprijatelj vašoj kosi.
Važno je naglasiti da silikoni nemaju lekovito dejstvo, a sjaj i svilenkavost kose samo su vidljivi, kratkotrajni efekti koji će nestati čim prestanete da koristite proizvode koji sadrže silikone.
Evo nekoliko saveta koje morate imati na umu:
- Pre svake kupovine dobro se raspitajte ili pročitajte sastav šampona koji kupujete.
- Kupujte potpuno prirodne proizvode za negu kose bez parabena.
- Kupujte šampone i balzame na prirodnoj bazi, koji u sebi na sadrže paraben.
- Najčešća mesta gde se mogu pronaći parabeni su proizvodi za negu kose, poput tradicionalnih šampona, proizvoda za negu kože, poput hidratantnih krema, proizvoda za brijanje i sredstava za čišćenje kože.
- Najčešći parabeni koji se koriste u proizvodima za negu tela su metilparaben, propilparaben i butilparaben, zato budite sigurni da proizvodi za vaše telo i kosu ne sadrže ove sastojke.
- Koristite potpuno prirodnu kozmetiku bez parabena.
Procenjuje se da čak 85% sve kozmetike sadrži parabene. S toga, budite jako oprezni.
Najbolji šampon bez parabena, sulfata i silikona
Kao što smo obećali, sada ćemo vam izdvojiti 4 najbolja prirodna šampona bez parabena, sulfata i silikona.
Na taj način ćete izbeći muku da sami tražite najbolje rešenje.
Ovi šamponi su se pokazali kao najefikasniji i njihovi korisnici su prezadovoljni rezultatima.
Sva četiri šampona su na biljnoj bazi, potpuno prirodni i nijedan od njih ne sadrži tragove parabena, sulfata i silikona.
Alverde šampon bez parabena sulfata i silikona
Alverde ima liniju proizvoda za kosu gde je akcenat na organskim proizvodima. Osim što njihovi šamponi ne sadrže paraben, sulfate i silikone, proizvodi ne sadrže ni sintetičke mirise, boje i konzervanse.
Alverde šampon je providne formulacije, svežeg voćnog mirisa kivija i jabuke. Šampon je predviđen za tanku, masnu i slabu kosu. Ovaj alverde šampon tankoj, masnoj i slaboj kosi pruža više volumena i živosti.
Ovo je jedan od omiljenih šampon bez parabena, sulfata i silikona i sa njim je kosa lepršava, čista i sjajna – i bez iritacija.
Revlasin šampon bez parabena sulfata i silikona
Šampon je baziran na biljnim sastojcima. Njegova aktivna formula bogata je velikom količinom vitamina za kosu i minerala. Posle samo par nedelja korišćenja videćete kako je vaša kosa sjajnija i svilenkastija na dodir. Šampon Revlasin hidrira i pomaže suvoj, beživotnoj kosi da vrati sjaj i agilnost.
Upotrebom Revlasin šampona dlaku ćete podići iz korena. Vaša kosa više neće delovati slepljeno i “kao metla”, nego ćete dobiti volumen, sjaj i mekan osećaj pod prstima. Redovnom upotrebom ovog šampona bez parabena, sulfata i silikona postižete sjajan efekat zdrave i kvalitetne kose.
Sastojci Revlasin šampona su u potpunosti biljni i za ovu notu su izdvojeni najkvalitetniji sastojci koji dlaku čine zdravom i jakom.
Izdvojićemo sastojke:
- Hijaluronska kiselina – Prodire u dlaku i dubinski deluje. Kosi daje volumen i pojačano hidrira dubinski. Kosa nakon tretiranja ovom kiselinom ima bolju elastičnost i sjaj.
- Protein pšeničnih klica – Pomaže kosi da zadrži prirodnu vlažnost u sebi i da koren kose ostane hidriran.
- Ulje pirinča – Bogato omega 6 masnim kiselinama. Kosu obogaćuje proteinima. Daje joj jači sjaj i elastilčnost.
- D-Pantenol – Čini dlaku na dodir debljom i zdravijom. Pantenol dubinski ulazi u dlaku i čini je poslušnijom i mekšom.
- Ulje semenki grožđa – Moćan antioksidans koji štiti dlaku od vanjskih uticaja, od fena i jakih sunčanih zraka. Dubinski hidrira suvu i oštećenu kosu.
- Ekstrakt koprive za kosu – Sprečava opadanjae kose. Dlaku čini debljom i specijalno je dobra za tanku i suvu kosu.
- Ricinusovo ulje za kosu – Ulazi u folikul i hrani ga agensima koji pospešuju rast nove kose i regenereciju stare, oštećene.
- Arganovo ulje za kosu – Neophodno za sjaj zdravlje kose, ulazi u dlaku i oporavlja njene ispucale krajeve.
Revlasin je domaći prirodni šampon bez parabena, sulfata, silikona i bez alkohola. Poznato je da alkohol isušuje kosu i čini je slamastom. Revlasin ima biljne sastojke koji kosu čine mekanom i lepršavom, ali izuzetno je dobar i za obnavljanje i dubinsku hidrataciju već oštećene kose.
Brojna su iskustva ljudi koji imaju samo pozitivne utiske. Šampon je samo deo fantastičnog seta za kosu, koji pored njega sadrži masku i serum za kosu. Ovaj kompletan set je sve što vam je potrebno za pranje i revitalizovanje vaše kose.
L’Oreal šampon bez parabena, sulfata i silikona
Činjenica je da se sve više pojedinaca odlučuje za kozmetičke proizvode sa manje sastojaka – a trend nege kose bez parabena, sulfata i silikona je dokaz toga. Dozvolite da vam predstavimo L’Oreal Paris Ever Pure hidratantni šampon. Zajedno, šampon i regenerator rade na održavanju farbane kose do četiri nedelje, dok istovremeno duboko hidriraju kosu i čine je svežom i lepršavom na dodir.
Dominantni sastojci Loreal šampona bez parabena, sulfata i silikona su:
Ruzmarin koji će suvoj kosi stvoriti bujnu mekoću i blistav sjaj.
Borovnice su voće koje daju prelep miris i svežinu do tada beživotnoj kosi.
Ono što je vredno istaći jeste da u svom sastavu ovaj šampon ne sadrži ni soli, tako da se kosa dodatno ne isušuje od pranja.
L’Oreal Ever Pure je šampon namenjen da kosi pruža veći volumen i štiti obojenu kosu, a ne sadrži gore navedene hemikalije. Ovaj šampon možete koristiti i ako vam kosa nije bojena ali joj nedostaje volumena.
Vlasilan šamponi bez parabena, sulfata i silikona
Ovaj brend je osmišljen za sve tipove kose i sigurno je da se treba naći na vašoj listi za isprobavanje. Vlasilan šamponi napravljeni su od organskih biljnih sastojaka koji će se svideti vašoj kosi i koji pružaju hidrataciju, zdravlje, vlagu, sjaj i zaštitu koju samo majka priroda može da pruži.
Mnogi korisnici su se izjasnili da su Vlasilan šamponi najbolji biljni šamponi za kosu!
Vlasilan je šampon koji pomaže da jednom za sva vremena rešite probleme peruti u kosi i opadanja i uživate u jakoj, gustoj, čistoj i zdravoj kosi, bez peruti i opadanja!
Kako je moguće sve ovo odjednom rešiti? Moguće je vrlo jednostavno. Tako što Vlasilan šampon ima 2 formule:
- FORMULA A za dubinsko čišćenje kože glave i protiv opadanja kose
- FORMULA B za rast kose, regeneraciju i brz oporavak vlasi
Vlasilan je šampon obogaćen visokom koncentracijom najkvalitetnijih aktivnih prirodnih sastojaka u svom sastavu.
Najbolje rezultate svakako možete očekivati ako ovaj tretman koristite zajedno ili istovremeno. Kombinacija aktivnih sastojaka ova dva Vlasilan šampona daju najbolje efekte kada se kombinuju.
Oba šampona treba koristiti najmanje četiri nedelje, kako bi se primetili rezultati.
Mnogi korisnici imaju osetljivu kosu kada su u pitanju šamponi, pa ukoliko ne želite više da se opterećujete koji šampon odabrati, Revlasin sa dve formule bi bio najbolje rešenje.
Revlasin šampone možete potražiti i poručiti preko Interneta.
Uživajte u svojoj novoj i zdravoj kosi.