Zamršena kosa i kako je jednostavno odmrsiti
Uz pomoć ovih saveta zamršena kosa više nikada neće biti vaš problem! Pratite pažljivo i recite zbogom bolnom i mukotrpnom raščešljavanju kose.
Koliko vam se samo puta dogodilo da nikako ne možete da raspravite kosu od silnih čvorića koji su se formirali na glavi?
Bol koji tom prilikom osećate je više nego neprijatan, a o oštećenjima koja na ovaj način nastaju bolje i da ne govorimo.
Ukoliko je vaša kosa, sklona ovoj pojavi onda je neophodno da pročitate tekst u celosti.
Na sreću, postoji mnogo trikova kojima se možete poslužiti protiv zapetljavanja i smanjiti čvorove na kosi. Pravilnom negom kose možete znatno smanjiti vreme i energiju utrošenu na zamršenu kosu.
Hajde da vidimo o čemu je tačno reč!
Sigurno vam ponekad kroz glavu prođu sećanja iz najranijeg detinjstva kad bi vas majka nakon kupanja jurila svuda po kući, pokušavajući da vas natera da mirno odsedite dok vam ne raščešlja pramenove koji su ponekad znali biti jako umršeni.
Takva sećanja i nisu tako prijatna, obzirom da je to naročito u tom periodu bio dugotrajan proces.
Stvari nisu postale mnogo bolje ni kad ste odrasli. Jedina razlika je u tome što sada to sami radite, ali i dalje niste ovladali tehnikom kako da raspravite kosu bez bola i kidanja dlake.
Uz pomoću pravih preparata i malo znanja lako ćete rešiti ovaj problem. Sledite naša uputstva i sigurno nećete pogrešiti!
Uzroci zamršene kose
Zamršena kosa može biti posledica različitih faktora, a prepoznavanje uzroka pomaže u prevenciji i pravilnoj nezi. Evo glavnih razloga zašto dolazi do zamršene kose:
Suvoća kose
Nedostatak hidratacije je jedan od glavnih uzroka. Kada kosa nije dovoljno hidrirana, postaje gruba i sklona petljanju. Suvoća može biti posledica upotrebe šampona sa sulfatima, prekomernog pranja kose, ili zanemarivanja hidratantnih proizvoda, poput maski i ulja.
Oštećenja od toplote
Redovna upotreba fena, pegle, figara i drugih toplotnih uređaja slabi strukturu dlake. Oštećena kosa gubi elastičnost, postaje lomljiva i sklonija zamršenju. Nedovoljna zaštita od toplote samo dodatno pogoršava problem.
Hemijska oštećenja
Agresivne hemikalije iz boja za kosu, izbjeljivača ili trajne ondulacije direktno utiču na kutikulu (spoljašnji sloj dlake), čineći kosu poroznom i sklonom petljanju. Posebno je važno voditi računa o tretmanima i pravilno negovati kosu nakon bojenja.
Neadekvatna nega i češljanje
Preskakanje redovnog češljanja ili nepravilno češljanje (od korena ka vrhovima, umesto suprotno) dovodi do nakupljanja čvorova. Osim toga, korišćenje četki i češljeva koji nisu prilagođeni vašem tipu kose dodatno pogoršava zamršenost.
Spavanje sa mokrom kosom
Mokra kosa je posebno osetljiva i sklona lomljenju i petljanju tokom noći. Spavanje sa mokrom kosom bez zaštite, poput satenske jastučnice ili pletenice, može rezultirati zamršenim čvorovima ujutru.
Razumevanje ovih uzroka je ključno za sprečavanje problema i pravilnu negu kose kako bi ona ostala glatka i zdrava.
Suva kosa koja se mrsi
Većina nas je iskusila onaj trenutak kad u ogledalu uočite svoj odraz i shvatite da je vaša kosa postala suva i da izgleda veoma loše.
Bez obzira da li se radi o oštećenju od aparata koji emituju toplotu ili čestom farbanju pored toga što ni najmanje ne izgledate onako kako želite, imate i veliki problem da raščešljate zamršenu kosu.
Suve vlasi su sklone kidanju i pucanju i lako se mrse.
Šta učiniti da se to više ne bi dešavalo?
Probajte Tarin recept. Mnoge njene prijateljice su probale i oduševljene su , kao i ona. Kosa je prestala da opada i počela je da ponovo raste. Perut je sasvim nestala. U čemu je tajna? Pa, nećemo vam otkriti. Pročitajte sami njenu ličnu priču koja je na ovom linku: https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/
Proizvodi koji olakšavaju raščešljavanje kose
Kako bi vaša kosa postala lakša za raščešljavanje i otpornija na zamršivanje, odabir pravih proizvoda je ključan. Evo nekoliko vrsta proizvoda koji mogu značajno pomoći u održavanju kose glatkom, hidratizovanom i lako upravljivom:
1. Regeneratori za kosu
Regeneratori su osnovni proizvodi za negu, jer omekšavaju dlaku i čine je glatkijom, što smanjuje trenje prilikom češljanja. Preporučuje se korišćenje regeneratora koji sadrže:
- Silikone (npr. dimetikon) – oni stvaraju zaštitni sloj na dlaci, omogućavajući lakše klizanje četke kroz kosu.
- Keratin – prirodni protein koji pomaže u obnavljanju oštećene strukture dlake i jača je.
Međutim, na duži rok silikoni nisu dobri za kosu.
Zato je najbolje da koristite šampone bez sulfata od kojih će vaša kosa biti zdrava, pa samim tim i manje podložna mršenju.
2. Maske za kosu
Maske za kosu pružaju dublju hidrataciju i regeneraciju oštećene kose, što je posebno važno kod zamršene i suve kose. Ključni sastojci koje treba tražiti su:
- Arganovo ulje – bogato esencijalnim masnim kiselinama i vitaminom E, pomaže u omekšavanju kose i smanjenju lomljenja.
- Kokosovo ulje – prodire duboko u dlaku, pružajući intenzivnu hidrataciju.
- Shea puter – hidrira i hrani kosu, poboljšavajući njenu elastičnost.
3. Ulja za kosu
Ulja su odlična za završnu negu, jer omekšavaju kosu i smanjuju trenje prilikom češljanja. Takođe dodaju sjaj i zaštitu od spoljašnjih uticaja. Najefikasnija ulja za zamršenu kosu uključuju:
- Arganovo ulje – smiruje kovrdžavu i suvu kosu, pružajući sjaj i mekoću.
- Jojoba ulje – hidrira kosu bez otežavanja, posebno pogodno za tanku i finu kosu.
- Makadamija ulje – obnavlja i hrani kosu, pomažući u sprečavanju daljeg oštećenja i zamršivanja.
4. Leave-in tretmani
Leave-in regeneratori i sprejevi su idealni za dodatnu hidrataciju i zaštitu tokom dana. Sastojci kao što su keratin i pantenol pružaju laganu hidrataciju i olakšavaju raščešljavanje bez ispiranja.
Kako raščešljati zamršenu kosu?
Sam čin raščešljavanja ne mora biti tako mučan i bolan. Uz pravilne savete, sve će biti neuporedivo lakše. Za početak, pre pranja raspravite kosu. Kada je mokra, dlaka je veoma osetljiva i sklonija kidaju.
Kako biste to izbegli, pre nego što je operete nanesite sprej za kosu za lakše raščešljavanje, pa svoje vlasi najpre raspetljajte prstima. Budite pažljivi kako se ne bi dogodilo da ovom prilikom dođe do oštećenja dlake.
Češalj sa širokim zupcima
Prvi korak je češljanje kose.
Naša preporuka je da birate one češljeve koji imaju široke zupce ili se pak odlučite za četku sa tanjim iglicama. Koristite ga tako da najpre počnete od krajeva i lagano se penjite ka temenu.
Češljanjem u suprotnom pravcu, izazvali biste dodatni stres na vlasi.
Kada raspletete sve zamršene delove, na red dolazi upotreba tankog češlja. Možda ćete dok ovo čitate pomisliti da je sve ovo veoma komplikovano, ali zapravo nije tako.
Nakon nekoliko ponavljanja, ova rutina će vam postati toliko jednostavna da ćete biti prijatno iznenađeni kojom brzinom sve to postižete.
Četka za zamršenu kosu
Već nekoliko godina na tržištu možete pronaći četku za zamršenu kosu koja odgovara svim tipovima. Uz pomoć ovog revolucionarnog rešenja, nema više kidanja dlake. Zaboravite zauvek na bol koji vas je mnogo puta namučio kada ste pokušavali da raspravite svoje vlasi.
Po čemu se ova četka razlikuje od drugih?
Caka je u tome, što ovi proizvodi, imaju posebno raspoređene iglice i to u dve veličine.
Baš one omogućavaju lakše raščešljavanje kose i bez ikakvih oštećenja. Nekada vam je za ovaj čin bilo potrebno mnogo vremena i svaki put kada na red dođe raščešljavanje, prosto vam je muka od same pomisli na to šta vas čeka.
Od danas, to više nije slučaj! Uz pomoć četke za kosu za zamršenu kosu, u samo nekoliko poteza raspravite svoje vlasi.
Ono što je posebno dobro kada je ova četka u pitanju je to što se on može koristiti i na mokroj i na suvoj kosi, kao i za sve dužine i tipove kose.
Još jedna od prednosti ove četke je što njenom upotrebom temeljno masirate vlasište i na taj način podstičete cirkulaciju kože glave što je veoma važno za pravilan i brži rast kose.
Neka češljanje od danas više ne prestavlja nikakav problem, već pravo uživanje.
Sprej za zamršenu kosu
Kako vam zamršena kosa više ne bi zadavala nevolje, tu je sprej za zamršenu kosu. Možete ga pronaći u gotovo svakoj radnji koja se bavi prodajom preparata za negu kose po veoma pristupačnoj ceni.
Ovi proizvodi formulisani su tako da vam pomognu da svoje vlasi bez muke rasčešljate.
Većina njih nanosi se na suvu kosu, što znatno olakšava prolazak češlja širokih zubaca kroz čvoriće koji su se formirali. Pored svoje osnovne namene, sprej za zamršenu kosu služi i kako bi hidrirao dlaku i učinio je blistavom. Potražite one koje u svom sastavu imaju i keratin.
Takođe proverite da li poseduje hidratantne biljne sastojke poput aloe vere, maslinovog ulja i sl. jer upravo oni će delovati pozitivno na vaše vlasi.
Domaći sprej za zamršenu kosu sa uljem jojobe
Naravno, uvek postoji i domaći sprej koji je podjednako delotvoran. Za ovu namenu, biće vam potrebni sledeći sastojci:
- 1 kašika ulja jojobe
- 10 kapi ulja lavande
- Prazna bočica
Uzmite praznu bočicu koja na vrhu ima pumpicu, kako bi vam bilo lakše da sprej za zamršenu kosu, nanesete čitavom dužinom.
Sipajte kašiku ulja jojobe za kosu i 10 kapi ulja lavande.
Za ovu priliku možete koristiti i neka druga esencijalna ulja, kao što su ruzmarin ili ulje mente za kosu, koja pored toga što podstiču brži rast kose, uticaće na kvalitet dlake pa se ona kao takva neće mrsiti.
Do vrha boce, sipajte običnu hladnu vodu ili destilovanu. Sada je vaš sprej za zamršenu kosu spreman za upotrebu.
Naprskajte ga najpre na delove koji su jako zamršeni, pa lagano prelazite češljem sve dok u potpunosti ne raspravite vlasi. Potom ga nanesite i na ostatak dužine i raščešljajte celu kosu.
Videćete da će vam u odnosu na dosadašnje češljanje, ceo proces biti neuporedivo lakši.
Domaći sprej za zamršenu kosu sa jabukovim sirćetom
Predstavljamo vam još jedan recept za pripremu domaćeg spreja za zamršenu kosu koji zaista daje fantastične efekte.
Pripremite sledeće sastojke:
- 1,5 kašičicu jabukovog sirćeta
- ⅓ šolje destilovane vode
- 5 kapi esencijalnog ulja po vašem izboru
Kao i za pripremu gore pomenutug recepta, pre svega biće vam potrebna čista bočica sa pumpicom na vrhu, koju ste prethodno detaljno oprali i pripremili za upotrebu. Koristeći levak, sipajte 1,5 kašičice jabukovog sirćeta i 5 kapi esencijalnog ulja za koje ste se odlučili.
Promućkajte sastojke, pa nakon 10 minuta koliko je potrebno da odstoje, dodajte destilovanu vodu.
Nekoliko puta protresite sadržaj kako bi se sve komponente sjedinile. Sprej nanesite svaki put pre nego što operete kosu. Nakon nanošenja temeljno raščešljajte zamršenu kosu.
Jabukovo sirće, predstavlja jedan od najbolji prirodnih preparata za negu kose. Niste znali?
Upravo ova namirnica dubinski uklanja oštećenja pa dlaka nakon tretmana, postaje glatka i nežna, a o blistavosti da i ne govorimo.
Takođe, njegovom primenom možete rešiti problem iritiranog vlasišta i regulisati prirodnu pH vrednost kože glave. Zvuči odlično, zar ne? Ovim proizvodom, rešićete više problema odjednom, a da se pri tom ni najmanje niste namučili.
Upotreba ovog spreja za zamršenu kosu, ne samo da će vam omogućiti lakše raščešljavnaje, nego će i bitno uticati na kvalitet vaših vlasi. Nakon samo jednog korisćenja, biće vam mnogo jasnije o čemu govorimo.
Isprobajte i uverite se i sami.
Kako sprečiti zamršenu kosu?
Evo nekoliko trikova koji će vam sigurno biti od velike pomoći kada je raščešljavanje zamršene kose u pitanju!
1.Spavajte sa svilenoj ili satenskoj jastučnici
Sigurno ste primetili da vam se kosa tokom spavanja brže mrsi.
Kako biste izbegli ovu pojavu i ujutru manje vremena posvetili samom oblikovanju i stilizovanju kose, pre svega trudite se da spavate na svilenoj ili satenskoj jastučnici.
One proizvode manje trenja, pa će se vaše vlasi teže mrsiti.
2. Upletite kosu u pletenice pre spavanja
Takođe, savetujemo da isprobate i ovaj trik koji se pokazao kao veoma efikasan. Kosu najpre raščešljajte, pa je potom podelite na dva dela. Upletite ih u klasične pletenice u kosi. Pored toga što ćete čim ustanete imati savršene talase u kosi, vaša kosa se neće mrsiti.
3. Skraćujte redovno krajeve
Još jedan od glavnih uzroka zapetljavanja kose je taj da vam je pod hitno potrebno šišanje kose.
Da li ste primetili kako se razdvojeni krajevi preko noći zapetljaju i ujutro vam je toliko teško da ih raščeljate da vam se čini da vam za ovaj proces treba čitava večnost? To je zato što ih treba skratiti!
Trudite se da na svakih 4 – 6 nedelja skraćujete krajeve i time sprečite da dođe do zmršene kose.
4. Ispirajte kosu hladnom vodom
Iako će vam ovo možda zvučati pomalo zastrašujuće, pogotovo u onim hladnim zimskim mesecima, ali vruća voda utiče na strukturu dlake što dovodi do toga da se kosa tokom sušenja više mrsi.
Ispiranje hladnom vodom pomoći će da se vlaga unutar dlake zaključa i tako omogući lakše sušenje, što sprečava zapetljavanje. Pokušajte sledeći put, ako se usudite!
5. Koristite prirodna ulja za zamršenu kosu
Zamršena kosa će brže da se raščešlja uz pomoć prirodnih ulja. Ona deluju poput antistatika i uklanjaju čvoriće na kosi. Nanesite nekoliko kapi maslinovog ulja i pustite da ono prodre u vaše vlasište i pramenove 20 minuta.
Umotajte topli peškir oko glave za bolji efekat jer će on zadržati toplotu i omogućiti hranljivim sastojcima da brže i dublje prodru u samu dlaku.
Redovno koristite prirodna ulja kako biste izbegli da vaša kosa postane suva. Možete koristiti kokosovo, maslinovo ili ricinusovo ulje za kosu zajedno sa esencijalnim uljima poput lavande, ulja čajevca za kosu ili ruzmarina.
Ona ne samo da će pomoći da raščešljavanje kose obavljate sa lakoćom, već će učiniti i da vaša duga kosa izgleda kao sa reklame.
Nadamo se da smo vam ovim tekstom dosta pomogli i da ubuduće češljanje zamršene kose neće biti mučno, kao što je to bio slučaj do sada. Negujte svoju kosu i trudite se da u tome uživate. Verujte da je tako malo potrebno da bi vaše vlasi izgledale besprekorno, iako možda toga niste ni svesni.