Ćelavost kod muškaraca – zaustavite je!
Ćelavost kod muškaraca se može zaustaviti. Kako da sprečite dalje proređivanje kose i povratite veći volumen? Saznajte u nastavku teksta.
Primetili ste da svako jutro na vašoj glavi ima sve manje kose, dok je na vašem jastuku ima sve više? Imate u porodici muškarce koji su izgubili svu kosu?
Bez panike! Na svu sreću danas ima rešenja za ćelavost kod muškaraca, kao što su određeni lekovi ili preparati za negu koji će vam pomoći da sačuvate svoju kosu.
Hajde odmah i da vidimo o čemu je reč.
Uvek je savet da pokušate sa što zdravijom i prirodnijom varijantom kao što je šampon Vlasilan B, koji potpomaže regeneraciju i rast vaše kose. Ovaj šampon napravljen je od prirodnih sastojaka koji zaustavljaju opadanje i podstiču rast kose.
Ćelavost kod mladih muškaraca – uzroci
Ćelavost kod muškaraca je nasledno stanje, dok gubitak kose može biti uzrokovan različitim faktorima. Ukoliko kosu gubite na određenim kružnim mestima moguće je da imate alopeciju.
Alopecija areata je medicinsko stanje gde vam kosa opada samo na nekim mestima na skalpu, obično u kružnim oblicima. Ovo je nasledna i autoimuna bolest, koja srećom nije opasna i može nestati sama od sebe.
Ako se vaš gubitak kose pojavljuje u pravilnijem opadajućem obrascu, obično iza slepoočnica i temena glave, onda je verovatnije da imate problem androgene alopecije , oblik opadanja kose kod muškaraca ( mada se pod dejstvom muških hormona može javiti i kod žena) . Ali zapamtite – većina muškaraca ima problem sa gubitkom kose. Ne treba se plašiti ili se sramiti.
- Jedan od najčešćih uzroka ćelavosti kod muškaraca jeste nasledni faktor i ova vrsta gubitka kose poznata je kao nasledna ćelavost kod muškaraca.Obično se javlja postepeno sa starenjem i predvidljivim obrascima – takozvanim povlačenjem kose i ćelavim mestima kod muškaraca i proređenom kosom kod žena.
- Gubitak kose može biti neželjeni efekat određenih lekova, kao što su oni koji se koriste za rak, artritis, depresiju, srčane probleme, giht i visok krvni pritisak.
- Jedan od čestih uzroka gubitka kose jeste i hormonski disbalans koji se može javiti u određenom periodu života ili usled određenih poremećaja u radu štitne žlezde.
- spoljašnji uticaji kao što su stres, nezdrava ishrana, loša higijena kose i agresivni tretmani za kosu mogu doprineti ubrzanju procesa ćelavosti. Ovi faktori mogu oslabiti kosu i folikule, pogoršavajući stanje kod osoba koje su već genetski predisponirane za gubitak kose.
Boris je jedan od većine muškaraca koji se dugo godina borio sa proređenom kosom, koja je prvo počela da opada na zaliscima. Pokušavao je sa raznim tretmanima, ali ništa nije davalo rezultate. U trenutku kada je želeo da odustane i da digne ruke od svega, rešenje za njegov problem se pojavilo.Sada je njegova KOSA DOBILA GUSTINU I NEMA OPADANJA KOSE. Kako je Boris uspeo da reši problem opadanja kose pročitajte iz njegovog ličnog iskustva koje je na linku https://sveokosi.com/opadanje-kose-sam-zaustavio-za-mesec-dana/
Muška ćelavost i testosteron – ima li veze?
Mnogi muškarci optužuju testosteron za svoju ćelavost. A da li je to zaista tako? Malo smo istraživali i došli smo do sledećih saznanja. Veza između testosterona i gubitka kose je zaista komplikovana.
Testosteron postoji u vašem telu u različitim oblicima. Postoji ‚‚slobodan“ testosteron koji nije vezan za proteine u vašem telu. To je oblik testosterona koji je najpristupačniji za delovanje unutar tela.
Muški gubitak kose, ili androgenetska alopecija, je najčešći tip ćelavosti kod muškaraca. Čini se da hormonski faktori igraju ulogu, a posebno muški polni hormon poznat kao dihidrotestosteron (DHT).
Važno je napomenuti da androgenetska alopecija ponekad može i ukazivati i na druge probleme koje možda ne primećujemo kao opadanje kose.
Dihidrotestosteron (DHT) se proizvodi od testosterona pomoću enzima. DHT je pet puta jači od testosterona. DHT se prvenstveno u telu stvara za prostatu, kožu i folikule kose.
DHT je androgen i zaslužan je što muškarci imaju svoje muške karakteristike. Smatra se da uzrokuje da se folikuli kose minimalizuju, što doprinosi gubitku kose kod muškaraca.
Tretmani koji blokiraju DHT mogu pomoći u sprečavanju gubitka kose.
Kod muškaraca, enzim 5-alfa-reduktaza (5-AR) pretvara testosteron u DHT u testisima i prostati. Do 10 procenata testosterona se normalno pretvara u DHT. Vezuje se za ista mesta kao i testosteron, ali lakši. Jednom kada se veže ostaje vezan dugo.
Kako biste razumeli zašto kosa opada i dolazi do ćelavosti kod muškaraca prvo moramo znati kako kosa raste. Postoji nekoliko faza tokom rasta vaše kose.
- Anagen je faza rasta.
- Katagen je faza obnavljanja.
- Telogen je faza odmora.
Gubitak kose kod muškaraca se dešava kada folikuli polako postanu minijaturni, faza anagena je smanjena, a telogenska faza postaje duža.
Skraćena faza rasta znači da kosa ne može rasti koliko treba. Vremenom, anagen faza postaje tako kratka da nove dlake ne izlaze čak ni kroz površinu kože. Telogen faza rasta kose je duža pa dlaka nije dobro pričvršćena za skalp, što olakšava opadanje.
Kako folikuli postaju manji, većina kose postaje sve tanja sa svakim ciklusom rasta. Na kraju, dlake su svedene na paperjaste dlačice, meke, svetlih boja kao kod dece koje kod dece uglavnom nestaju tokom puberteta kao odgovor na androgene.
Signali i simptomi ćelavosti kod muškaraca
Postoji nekoliko očiglednih promena na kosi, koji su prvi znaci početka ćelavosti. Kosa prolazi kroz određene faze ćelavosti. Prepoznajte ih na vreme!
- Početno proređivanje: Prvi znak često je blago proređivanje kose na čelu ili na temenu glave, što može biti teško primetiti.
- Povlačenje linije kose: Linija kose počinje da se povlači unazad, i opada kosa na zaliscima, formirajući karakterističan „M“ oblik. Ovo je često najvidljiviji simptom.
- Proređivanje na vrhu glave: Kako vreme prolazi, proređivanje postaje izraženije na vrhu glave, zajedno s daljnjim povlačenjem linije kose.
- Formiranje „potkovice“: Napredovanje ćelavosti može dovesti do stanja gde kosa ostaje samo na stranama i na zadnjem delu glave, formirajući oblik sličan potkovici.
- Napredna faza: U najnaprednijoj fazi, kosa može ostati samo na rubovima vlasišta, dok je gornji dio glave uglavnom ili potpuno ćelav.
Rano prepoznavanje ovih simptoma može omogućiti efikasnije tretmane i strategije za upravljanje ćelavošću.
Kako pobediti ćelavost?
Sa ovom uznemirujućom pojavom možete se boriti na više načina. Prethodno smo vam objasnili da se upotrebom nekih medikamenata možete rešiti ćelavost kod muškaraca, odnosno možete podstaći rast nove kose.
A evo šta još rešava problem.
Šampon protiv opadanja kose
Šampon protiv opadanja kose može biti koristan u borbi protiv gubitka kose. Formulisan sa aktivnim sastojcima koji ciljaju na uzroke opadanja, ovakav šampon može pomoći u jačanju korena kose, poboljšanju cirkulacije vlasišta i stimulaciji rasta nove kose. Važno je odabrati šampon koji odgovara vašem tipu kose i specifičnim potrebama vlasišta.
Medikamenti
Ovo rešenje uključuje upotrebu lekova kao što su minoksidil i finasterid.
Minoksidil je topikalni preparat koji se nanosi direktno na kožu glave, a deluje tako što poboljšava dotok krvi do folikula dlake, produžava fazu rasta dlake i može pomoći u usporavanju gubitka kose i podsticanju njenog rasta.
Finasterid je oralni lek koji deluje tako što inhibira enzim 5-alfa-reduktazu, koji pretvara testosteron u dihidrotestosteron (DHT), glavni hormon odgovoran za gubitak kose. Smanjenjem nivoa DHT-a, finasterid može usporiti ili čak zaustaviti proces ćelavljenja.
Transplantacija kose
Transplantacija kose je hirurški postupak koji se koristi za tretiranje ćelavosti. Tokom ovog procesa, folikuli kose se premeštaju sa delova tela gde je kosa gušća na oblasti glave gde je kosa proređena ili nedostaje. Postoje dve glavne metode transplantacije kose: Folikularna jedinica transplantacija (FUT) i Folikularna jedinica ekstrakcija (FUE). FUT uključuje uklanjanje trake kože s kose koja se presađuje, dok FUE uklanja i presađuje pojedinačne folikule dlake, ostavljajući manje vidljive ožiljke.
Terapije protiv ćelavosti
Napredne terapije protiv opadanja kose, kao što su PRP (tretman bogatim trombocitima plazmom) i laserska terapija, nude inovativne pristupe u borbi protiv ćelavosti.
PRP terapija koristi pacijentovu krv za stimulisanje rasta kose, dok laserska terapija podstiče cirkulaciju i regeneraciju na vlasištu. Obe metode imaju svoje prednosti u efikasnosti i sigurnosti, ali je važno razumeti i njihova ograničenja te se konsultovati sa stručnjakom pre odluke o tretmanu.
Ishrana i način života
Promene u načinu života i ishrani mogu značajno uticati na zdravlje kose. Uravnotežena ishrana bogata vitaminima, mineralima i proteinima, redovna fizička aktivnost, kao i izbegavanje stresa, ključni su za očuvanje zdrave kose. Važno je unositi dovoljno vode, izbegavati pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola, kao i održavati zdravu rutinu nege kose.
Prirodni tretmani protiv ćelavosti kod muškarca
Svaki od ovih prirodnih tretmana može doprineti očuvanju i poboljšanju zdravlja kose na prirodan način. Važno je primenjivati ih redovno i biti strpljiv, jer rezultati mogu zahtevati vreme.
1. Upotreba esencijalnih ulja
Esencijalna ulja kao što su ulje ruzmarina i lavande su popularni prirodni tretmani za ćelavost. Ulje ruzmarina ima svojstva koja poboljšavaju cirkulaciju krvi u vlasištu, što može pomoći u rastu kose. Lavandino ulje ima umirujući efekat na kožu glave i može smanjiti iritaciju. Za primenu, možete razblažiti nekoliko kapi ovih ulja u baznom ulju poput kokosovog ili maslinovog ulja, a zatim nežno masirati vlasište ovom mešavinom.
2. Korišćenje aloa vere
Aloe vera je prirodna biljka poznata po svojim hidratantnim i smirujućim svojstvima. Gel iz listova aloa vere može se naneti direktno na vlasište kako bi hidrirao kožu i umirio eventualne upale. Ostavite gel da deluje nekoliko sati pre nego ga isperete. Aloe vera može poboljšati opšte zdravlje vlasišta i podstaći rast kose.
3. Prirodne maske za kosu
Prirodne maske za kosu, kao što su one napravljene od avokada ili jaja, mogu nahraniti kosu esencijalnim hranljivim materijama. Na primer, maska od avokada može se pripremiti mešanjem avokada s malo meda i kokosovog ulja, a zatim naneti na kosu i ostaviti da deluje. Ovo hrani kosu, čini je mekom i sjajnom, a takođe može poboljšati njen rast.
4. Ispiranje jabukovim sirćetom
Jabukovo sirće se često koristi za ispiranje kose kako bi se poboljšao sjaj i zdravlje vlasišta. Razblažite ga vodom (obično u odnosu 1:1) i koristite ga kao poslednji korak u ispiranju kose nakon šamponiranja. Jabukovo sirće može pomoći u balansiranju pH nivoa kože glave i uklanjanju ostataka proizvoda za kosu, što može doprineti zdravlju vlasišta.
5. Ishrana bogata vitaminima i mineralima
Ishrana ima veliki uticaj na zdravlje kose. Unos odgovarajućih vitamina poput vitamina A, C, D i E, zajedno sa mineralima poput cinka i gvožđa, može ojačati kosu i podržati njen rast. Uključite u ishranu voće, povrće, orašaste plodove, ribu i druge namirnice bogate ovim hranljivim materijama kako biste poboljšali zdravlje kose.
Prevencija ćelavosti kod muškaraca
Ćelavost kod muškaraca često se povezuje s genetikom i hormonalnim promjenama, ali postoje koraci koje muškarci mogu preduzeti kako bi smanjili rizik ili usporili proces ćelavosti.
Prevencija uključuje:
- Pravilna ishrana: Uravnotežena ishrana bogata vitaminima i mineralima, posebno biotinom, vitaminom D, gvožđem i cinkom, ključna je za zdravlje kose.
- Redovno vežbanje: Fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju krvi u telu, uključujući vlasište, što može podsticati rast kose.
- Upravljanje stresom: Stres je značajan faktor koji može doprineti gubitku kose. Tehnike poput meditacije, joge i redovito opuštanje mogu pomoći u smanjenju stresa.
- Izbegavanje štetnih navika: Pušenje i preterana konzumacija alkohola mogu negativno uticati na zdravlje kose.
- Nežna nega kose: Izbegavajte prekomerno korišćenje toplotnih alata, agresivnih hemikalija i čvrstih frizura koje mogu oštetiti kosu i vlasište.
- Redovni pregledi vlasišta: Redovni pregledi kod dermatologa ili trihologa mogu pomoći u ranoj identifikaciji problema s kosom ili vlasištem.
- Korišćenje blagih proizvoda za negu kose: Izaberite šampone i regeneratore koji su nežni i formulisani za vaš tip kose.
- Hidratacija: Održavanje adekvatne hidratacije tela ključno je za zdravlje kose.
Slijedeći ove savjete, muškarci mogu pomoći u održavanju zdravlja svoje kose i potencijalno odgoditi ili smanjiti učinke ćelavosti.
Kako sakriti ćelavost kod muškaraca?
Ukoliko već imate problem sa vašom kosom, odnosno sve je više praznog prostora na vašoj glavi, rešenje postoji za vas. U većini slučajeva ovo je problem koji pogađa i mlade muškarce što za njih predstavlja stresnu i emotivnu frustraciju. Naime, niko ne očekuje ćelavost u dvadesetim godinama, ali nije isključeno i može se desiti.
Onda će vam naši saveti kako da sakrijete ćelavost sigurno biti od koristi.
1.Nađite dobrog frizera. Šišanje kose i odabir prave frizure može da učini da vaša kosa izgleda deblje, a vaša područja bez kose manja i prekrivena ostalom kosom.
Dok su berberi dobar izbor ako želite kratak i jednostavan rez, ako ste proćelavi, isplatiće vam se da odete frizeru. Iako stilista košta više, on ili ona će personalizovati vašu frizuru kako biste sakrili vašu proređenu kosu i nauči će vas kako da je stilizujete.
2. Obrijte glavu. Ako ne želite da se bavite održavanjem dobre frizure, drugi način da sakrijete proređenu kosu je da potpuno obrijete glavu. Ovo se čini kontuintuitivnim, ali može biti dobar izbor jer je namerno. Ćelave glave su elegantne, a ljudi ne znaju da li ste obrijali glavu jer vam se to sviđa ili zato što gubite kosu.
3. Upotrebite električni brijač kako biste kosu skratili što je moguće kraće. Zatim koristite kremu za brijanje i britvicu da obrijete ostatak u potpunosti, kao što biste to učinili da ste obrijali lice.
4. Redovno obrijte glavu tako da nemate dlake. Inače, ako ste dovoljno proćelavi da imate samo kosu sa strane, duga dlaka će signalizirati da gubite kosu.
5. Zaštite glavu od sunca. Koristite kremu za sunčanje na glavi svaki dan i nosite šešir na suncu kako biste zaštitili glavu. Rak kože se može pojaviti bilo gde na koži, čak i na temenu.
6. Pokrivajte glavu šeširom. Nošenje šešira ili marame može veoma efikasno da sakrije ćelavost kod muškaraca. Bejzbol kape su dobre za neformalne prilike, ali fedori i slamnati šeširi su takođe veoma elegantni za razne prilike. Nošenje šešira takođe štiti vašu glave od sunca.
Međutim, imajte na umu da možda nećete moći da nosite pokrivač za glavu u svim situacijama. Iako je ponekad dobro nositi šešir ili maramu, ne treba preterivati jer koža ne može da diše, takođe složićete se nije baš prikladno u svim situacijama.
7. Koristite tupe. Dok su perike i tupei danas manje u modi nego u prethodnim decenijama, još uvek postoje neke dobre opcije koje će dobro pokriti vašu ćelavost. Ovo najbolje funkcioniše kod muškaraca koji nisu potpuno ćelavi jer se komad kose može uklopiti u prirodnu kosu.
Budite sigurni da izaberete visokokvalitetan komad kose napravljen od prave ljudske kose koji odgovara vašoj boji kose. Samo prava kosa će izgledati prirodno. Takođe možete dobiti prilagođenu mrežicu za kosu.
To podrazumeva da je ljudska kosa vezana u mrežu. Mreža se zatim zalepi ili pričvrsti na glavu tako da izgleda kao da kosa raste iz vlasišta. Tupe mora biti dobro isečen da bi izgledao prirodno. Mreža se takođe mora ponovo postaviti kada se lepak opusti i kako prirodna kosa raste. Držite periku čistom i pripazite je na glavi. Ako vam komad kose padne, to će uništiti vaše raspoloženje sigurno.
8. Mikropigmentacija skalpa. Ovo podrazumeva pravljenje mikro-tetoviranih tačaka po celom skalpu. Proces je zamoran i može potrajati nekoliko nedelja da bi se pokrio čitav skalp. Mikropigmentacijom skalpa rizikujete da izgledate grubo i lažno ako boja nije ispravna ili ako nije dobro, pa potražite uglednog stručnjaka za mikropigmentaciju skalpa.
Psihološki uticaj ćelavosti na muškarce
Gubitak kose može imati značajan psihološki uticaj na muškarce, često dovodeći do smanjenja samopouzdanja, anksioznosti i u nekim slučajevima depresije. Kosa je za mnoge simbol mladosti, vitalnosti i muževnosti, pa njen gubitak može izazvati osećaj gubitka identiteta i socijalne nelagodnosti. Muškarci koji se suočavaju sa ćelavošću često doživljavaju promene u percepciji sopstvenog izgleda, što može uticati na njihovu društvenu i profesionalnu interakciju.
Kako bi se bolje nosili sa ovim izazovom, postoje različite estetske alternative koje mogu pomoći.
Pored estetskih rešenja koje smo već pomenuli, psihoterapija i savetovanje mogu biti od velike pomoći muškarcima koji se bore s emocionalnim posledicama gubitka kose.
Nadamo se da smo uspeli i malo da približimo sve ono što niste znali o ćelavosti i barem malo pomogli da uvidite da rešenja ima – samo treba početi na vreme. Idealno, i pre nego što se problem pojavi.