
Transplantacija(presađivanje)kose:cena, iskustva i tretman
Transplantacija kose može biti vaš izbor ukoliko gubite kose. Ali, da li je za svakog? Koji su rezultati, ima li posledica?Upoznajte se sa tretmanom u tekstu.
Veliki broj muškaraca ima problem sa potpunim gubitkom kose ili opadanjem kose na pečate(alopecija).
Ne izgleda lepo, ali nije razlog za brigu. Zašto?
Danas je dostupan veliki broj proizvoda za kosu, koji sprečavaju gubitak kose, kao što je na prvom mestu šampon protiv opadanja kose. A, onda i kao krajna opcija, tretmani u specijalizovanim klinikama.
Upravo jedna od njih jeste i transplantacija kose.
Pre nego što donesete konačnu odluku o transplantaciji kose, pročitajte naš tekst.
Mi ćemo vam detaljno objasniti sve što vas zanima o ovom tretmanu i vaše je samo da odlučite na kraju da li ste spremni na ovakav podvig.
Šta je transplantacija kose?
Transplantacija kose je zapravo hirurški zahvat gde vaš doktor „premešta“ vašu kosu sa mesta na kojima je imate više na ona mesta koja su ostala bez kose ili gde je vaša kosa već previše razređena.
Odakle se uzima kosa za transplantaciju?
O tome je zaključak doneo Dr. Walter Unger koji je 1994. posle dugog i detaljnog istraživanja odredio zonu u kojoj preko 80 procenata muškaraca starijih od 80 godina ima zdravu kosu.
Pri transplantaciji kose treba koristiti samo sigurnu donor regiju. To je zona u kojoj folikuli kose generalno ostaju do kraja života. To su potiljačna i bočne regije poglavine.
Verovali ili ne, transplantacija kose započela je 1930-ih čepovima za kosu. Hirurzi su uklonili male delove kose i presadili ih u delove glave bez kose.
Transplantacija kose je još jedna metoda obnavljanja kose. Prva transplantacija obavljena je 1939. godine u Japanu sa nekoliko dlačica vlasišta.
U narednim decenijama lekari su razvili tehniku „čepa“. To zapravo uključuje presađivanje velikih pramenova kose.
Obično se postupak transplantacije kose vrši u lekarskoj ordinaciji. Prvo, hirurg očisti vaše vlasište i ubrizgava lek da vam anestezira zadnji deo glave. U pitanju je lokalna anestezija.
Hirurg će odabrati jednu od dve metode za transplantaciju: operaciju trake folikularne jedinice (FUSS) ili ekstrakciju folikularne jedinice (FUE).
Pomoću FUSS-a, hirurg uklanja nekoliko centimetara kože sa zadnje strane glave. Ostavi je na stranu i zašije vlasište kako bi ga zatvorio. Presađivanje kose često je izbor onih kod kojih se javlja ćelavost ili proređivanje kose.
Boris je mlad muškarac koji se dugo borio sa proređenom kosom. Jedno vreme razmišljao je o presađivanju kose, ali se ipak odlučio za prirodno rešenje.
Sada je njegova KOSA POSTALA JAKA I NEMA OPADANJA KOSE. Kako je Boris uspeo da reši problem proređene kose pročitajte na linku https://sveokosi.com/opadanje-kose-sam-zaustavio-za-mesec-dana/
Šta se dalje dešava?
Nakon toga, hirurg deli traku odstranjenog vlasišta u 500 do 2.000 sićušnih graftova(graft je folikularna jedinica koja sadrži 2 do 3 dlake) svaki sa pojedinačnom dlakom ili samo nekoliko dlačica.
Broj i vrsta grafta koji dobijate zavise od vašeg tipa kose, kvaliteta, boje i veličine područja na kojem dobijate transplantaciju.
Ako odaberete FUE postupak, medicinska sestra će obrijati zadnji deo vašeg vlasišta. Zatim će lekar ukloniti folikule dlaka jednu po jednu. Područje zarasta u malim tačkicama, koje će vaša postojeća kosa pokriti.
Nakon toga, oba postupka su ista. Nakon što pripremi graftove, hirurg očisti i ošiša područje gde će dlaka ići, stvara rupe ili proreze skalpelom ili iglom i delikatno postavlja svaki graft u jednu od rupa.
Verovatno će dobiti pomoć drugih članova tima da presadi dlake. Nakon same transplantacije hirurg će postaviti zavoje na zahvaćena područja.
Zavisno od veličine transplantacije koju dobijate, postupak će trajati oko 4 do 8 sati.
Kasnije će vam možda trebati drugi postupak ako se nastavi proces gubitka kose ili odlučite da želite gušću kosu.
Područje može biti natečeno nakon transplantacije kose, tako da vam hirurg može ubrizgati triamcinolon u to područje da bi vam smanjio otok.
Verovatno ćete osetiti bol na samom mestu ubrizgavanja, kao i na mestu odakle su dlake uzete.
U narednom periodu dobićete medikamente za bolove kao i antibiotike kako bi smanjili rizik od nastajanja infekcije.
Ovo je ipak vrsta hirurške intervencije tako da treba biti obazriv i pratiti instrukcije vašeg hirurga.
Usađivanja kose – metode!
U početku su postojale samo dve metode usađivanja odnosno presađivanja kose i to su metode koje smo pomenuli.
Međutim, kao i u svemu vremenom su se metode usavršile i danas se kod nas mogu naći dve najpoznatije metode za presađivanja kose, a to su ujedno i najpoznatije metode ugradnje kose kod nas:
- DHI metoda
- AHT metoda
DHI transplantacija kose
DHI transplantacija kose je postupak vađenja folikula dlake iz područja donora upotrebom mikro-motora i zatim njihovo presađivanje na mesto usađivanja pomoću uređaja u obliku olovke koji sadrži šuplju iglu.
Prva stvar koja dolazi u obzir kad kažemo DHI obično je FUE metoda, ali zapravo postoje neke razlike između ove dve metode.
Operacija traje duže u poređenju sa klasičnom FUE tehnikom. Kako ova metoda zahteva preciznost postupka, potrebna je veća pažnja pacijenta što će kao rezultat povećati ukupne troškove operacije.
Pošto se postupak otvaranja mikrokanala za presađivanje ekstrahiranih folikula dlake razlikuje od klasične tehnike FUE, za operaciju je važno da je izvodi specijalista sa detaljnim znanjem i velikim iskustvom.
DHI metoda ima dve glavne faze – ekstrakciju i implantaciju. Osnovni element ovog postupka je zona „donor“. Nalazi se na zadnjem delu i na bočnim stranama lobanje.
Ovo je jedino područje koje je pošteđeno gubitka kose(već smo spomenuli na početku). Ukratko, folikuli dlaka se pažljivo izvlače iz ovog područja i ponovo implantiraju pomoću patentiranog DHI instrumenta u regiji koja pati od gubitka kose gde će folikul i dalje rasti i proizvoditi kosu.
Implantacija je druga faza DHI. Ovaj stadijum je podjednako precizan i pažljiv kao i faza ekstrakcije, međutim, za njega je potreban suptilan, određen, neinvazivan pokret da bi se dobio savršen, prilagođen rezultat prema pacijentovim zahtevima.
Prednosti DHI transplantacije kose jesu da nema ožiljaka jer alat koji se koristi u DHI ne zahteva rezove ili rupe kao u slučaju klasičnih metoda poput FUE ili FUSS.
S obzirom da se radi o prilagođenom individualnom zahtevu svakog pacijenta, cilj DHI metode je da pruži savršeno proučenu distribuciju transplantata obnavljanjem prirodne kapilarne linije, ostavljajući tako gustu kosu sa sjajnom teksturom kao rezultat transplantacije kose.
AHT transplantacija kose
Ugradnja kose AHT metodom je jedna od najpopularnijih metoda presađivanja kose u Srbiji i u svetu. Nastala je usavršavanjem FUE metode presađivanja kose. Ova metoda je potpuno bezbolna i nema otoka nakon same procedure, a ni ožiljaka što je sa pravom čini najpoznatijom metodom danas.
AHT metoda daje najprirodnije rezultate bez bola, otoka i komplikacija.
Za ovu metodu koriste se najsavremeniji instrumenti i pristupi i jako je važno da ih izvode osobe koje su stručne i kvalifikovane za ovaj vid ugradnje kose.
Sama intervencija izvodi se specijalnom pincetom kojom se vade folikuli kose bez oštećenja vitalnosti same dlake kako bi u procesu implementacije folikula dlaka zadržala svoju prirodnu elastičnost i čvrstinu.
Specijalna pinceta je dizajnirana da pod određenim uglom savršeno izvadi folikul, a da ga pri tom ne ošteti. Folikul se zatim odlaže u tzv.Petrijevu šolju ili odmah ubacuje u implantor u zavisnosti od tipa kože i obima intervencije.
Tako nakon implantacije dobijate sasvim prirodan izgled na kojem će vam zavideti.
Transplantacija kose za žene
Ukratko ćemo spomenuti i metodu kod žena. Ovu metodu usađivanja kose mogu koristiti žene koje su primetile pojačan gubitak kose.
Radi se o presađivanju folikularnih grupa (više dlaka u jednom delu), čime se postiže prirodniji izgled.
Stručna lica koja obavljaju tretman mogu čak i da „oponašaju“ ugao kojim bi trebalo da raste prirodna dlaka.
Uspešnost intervencije može zavisiti od velikog broja faktora (cirkulacije, kvaliteta implanta), ali najviše i od uzroka koji je doveo do opadanja kose kod žena.
Transplantacija kose u Srbiji
Postoji dosta klinika i ordinacija specijalizovanih za transplantaciju kose koje se nalaze u Srbiji. Po iskustvima mnogih transplantacija kose u Beogradu ima najviše zadovoljnih korisnika u klinikama za presađivanje.
Srbija ima dosta klinika koje imaju renomirane stručnjake za transplantaciju kose i nalaze se uglavnom u Beogradu. Transplantacije kose uglavnom se vrši na dva načina, H+ FUE metodom i BIOFIBRE metodom ugrađivanja kose.
Oba načina su bezbolna, bez ožiljaka i maksimalno prirodnog izgleda.
Razlika je što se kod prvog načina radi standarna procedura premeštanja vlasi sa potiljka na delove glave bez kose, dok se kod drugog načina koriste takozvane biovlasi koje se potom ugrađuju u vaše vlasište. Na vama je da izaberete način koji vama najviše odgovara i da se prepustite stručnom timu neke od klinika u ponudi.
Što se iskustava tiče, došli smo do zaključka da je u većini slučaja rezultat presađivanja kose bio pozitivan osim u pojedinim slučajevima koji nisu imali zadovoljavajuće rezultate. Pretpostavljamo da su ovi izdvojeni slučajevi imali problem sa prosto prirodom svog vlasišta i uzroka zbog koga je došlo do opadanja kose.
Tako da ćemo na osnovu informacija koje smo dobili zaključiti da su u većini slučajeva pozitivni rezultati kod transplantacije kose kako u Beogradu tako i u Srbiji.
Presađivanje kose cena
Ono što smo takođe zaključili iz našeg istraživanja o transplantaciji kose u Beogradu to je da zaista ima dosta ordinacija koje se bave ovom vrstom plastične hirurgije i to dosta dobrih i hvaljenih.
Ono što smo takođe zaključili to je da cena ovih zahvata nije nimalo mala. Naime, cena presađivanja kose zavisi od mnogo faktora.
Neki od njih su:
- koliko područje obuhvata sam čin presađivanja
- kako teče preoperativni i postoperativni tok intervencije
- kao i metod presađivanja koji vama najviše odgovara i koji ste zajedno sa vašim doktorom izabrali.
U zavisnosti od svih ovih faktora i cena varira. Neke klinike naplaćuju po dlaci, dok neke naplaćuju po folikulu koji može sadržati i do 5 dlaka. Cene se obično kreću od oko 0.4 evra po dlaci, odnosno folikulu.
Neka okvirna cena presađivanja kose kod nas od 1000 do 2000 evra.
U stranim klinikama cene su slične, te tako transplantacija kose Turska postala je poznata destinacija. Možete platiti presađivanje kose sa sve transferom i hotelskim smeštajem za vreme intervencije oko 1900 evra.
Ono o čemu bi trebalo da vodite računa kod izbora klinike za transplantaciju kose jeste kvalitet, a ne cena. Važno je da vam proceduru izvode vrhunski stručnjaci u svojoj oblasti, a ne priučeni doktori koji će vam možda manje naplatiti, ali ćete sasvim sigurno zahvat morati na kraju da ponovite kod stručnjaka.
Na ovaj način daćete više novca za više maltretiranja i isti rezultat. Naša preporuka je birajte najbolje za svoju kosu i bićete zadovoljni rezultatima i dugotrajnošću istih.
Transplantacija kose forum
Kao i uvek čitali smo dosta iskustava sa foruma i odlučili da vam ova dva prenesemo u celosti kako bi vam što više približili iskustva naših sugrađana.
Milan iz Niša
“Jako rano sam počeo da gubim kosu, uglavnom sa prednjeg dela, na zaliscima, zbog čega sam mnogo puta nailazio na podsmeh mojih vršnjaka. To mi je veoma smetalo i postajao sam depresivan. Pokušavao sam na sve načine da povratim kosu.
Čuo za transplantaciju kose i rešio da prikupim novac i probam i to kao krajnju meru. Mislio sam ukoliko i to ne uspe nosiću kačket do kraja života. Šalim se, naravno.
Kada sam otišao na kliniku za presađivanje kose bio sam pun entuzijazma. Stručno lice mi je objasnilo sam postupak kao i to zašto se kosa presađuje sa zadnjeg dela glave. Odnosno folikuli sa zadnjeg dela glave nisu podložni uticaju DHT-a te stoga presađivanjem kose sa tog dela na prednji deo glave sa kojeg su mi dlake opale dobijam ponovo jaku i zdravu kosu i na prednjem delu. Zahvat je trajao jedan dan, a kosa je nakon nekoliko meseci ponovo otpala što me je jako zabrinulo.
Međutim znao sam da je to normalno i nakon nekih 6 meseci moja kosa je ponovo počela da raste na delu gde je ranije nije bilo. Sada sam zaista prezadovoljan i uživam u svojoj kosi i svom izgledu.
Redovno koristim i šampon protiv opadanja kose. Kosa mi deluje prirodno i imam mnogo više razloga za smeh. Preporučujem svima koji imaju problem da isprobaju tehniku presađivanja kose.”
Miloš iz Beograda
“ Čim sam napunio 40 godina primetio sam da se moja kosa značajno proredila i da više nije gusta i jaka kao nekada. S obzirom da sam oduvek voleo i nosio dugu kosu vezanu u rep ovo me je dosta obeshrabrilo. Čuo sam za presađivanje kose i nakon što sam se raspitao o svemu odlučio sam da pokušam.
Pošto još nisam skroz oćelavio sama procedura nije trajala dugo i nije me mnogo koštala, jer je kako mi je doktor rekao u mom slučaju potrebna minimalna asistencija. Rezultati su bili vidljivi odmah i srećno sam izašao iz ordinacije.
Svima bih preporučio da budu hrabri i pokušaju i to odmah na početku jer će vas manje koštati, a sprečićete potpunu ćelavost. Osim u slučaju da volite da budete seksi ćelavac i imate obrijanu glavu.”
Potrudili smo se da vam iz prve ruke ukažemo na sve prednosti i mane koje sa sobom nosi transplantacija kose, tako da ukoliko imate potrebe možete lakše odlučiti da li je ona dobro rešenje za vas.