Alopecija: simptomi, uzrok i lečenje!
Saznajte sve o alopeciji: uzrocima, simptomima, tretmanima i savetima za prevenciju. Ovo je kompletan vodič za razumevanje i upravljanje gubitkom kose.
Pokušaćemo da vam približimo sam pojam alopecija, kao i sve što ona nosi sa sobom. Zatim ćemo poraditi na upoznavanju uzroka i simptoma, kako bi izabrali adekvatno lečenje i rešili probleme koje ovo stanje donosi.
Šta je alopecija?
U pitanju je pojam koji se vezuje za pojavu opadanja kose.
Normalno je da vaša kosa izgubi od 50 do 100 dlaka dnevno, međutim ukoliko gubite više dlaka nego što je uobičajeno, moguće je da imate medicinski problem pojačanog opadanja kose.
Alopecija je medicinski izraz koji potiče od grčke reči alopekia, koja ukazuje na kožno oboljenje ili šugu. Predstavlja najčešću autoimunu bolest ( kada naš imunološki sistem napada sopstvena tkiva), češću od dijabetesa, hroničnog tiroiditisa ili reumatoidnog artritisa.
Kada osoba ima zdravstveni problem koji se naziva alopecija areata, to znači da kosa opada u cikličnim pojasevima. Dlaka može otpadati na temenu ili bilo gde na telu.
Marija se jako dugo mučila sa opadanjem kose. Osim gubitka, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA OPORAVLJENA I VIŠE NE OPADA. NAJVAŽNIJE – KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.Ona nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši gubitak kose. Njenu ličnu borbu podelila je javno i možete je pročitati na ovom linku: https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Alopecija je, dakle, uopšten termin koji se odnosi na gubitak kose, koji može biti privremen ili trajan, i može se javiti na vlasištu, licu ili bilo kom delu tela.
Tretmani variraju zavisno od tipa i uzroka alopecije i mogu uključivati medicinske, hirurške i alternativne pristupe.
Ali da vidimo prvo zašto se ona javlja…
Uzrok alopecije
Uzroci alopecije mogu se razlikovati zavisno od tipa:
- Genetski faktori: Najčešći uzrok androgene alopecije, gubitka kose kod muškaraca i žena po određenom obrascu, koji je često nasleđen.
- Hormonske promene: Promene kao što su trudnoća, menopauza ili problemi sa štitnom žlezdom mogu uzrokovati privremene ili trajne promene u kosi.
- Autoimune bolesti: Kod alopecije areate, imunološki sistem greškom napada folikule dlake, uzrokujući njihov gubitak.
- Stres i trauma: Fizički ili emocionalni stres mogu dovesti do privremenog gubitka kose, poznatog kao telogeni efluvijum.
- Medicinski tretmani i lekovi: Neki lekovi i medicinski tretmani, kao što je hemoterapija, mogu izazvati gubitak kose.
Svaki od ovih uzroka ima specifične karakteristike i može zahtevati različite pristupe u tretmanu.
Međutim, jedno je neminovno – pranje kose.
Čime ćete prati kosu koja je u ovakovom problemu nije ni najmanje svejedno. Najbolje je da to budu preparati koji su na biljnoj bazi, koji podstiču rast kose i koji nemaju štetne sastojke kao što su sulfati i parabeni.
Alopecija simptomi
Simptomi alopecije uključuju:
- Nagli gubitak kose: Ovaj simptom uključuje iznenadni, dramatični gubitak kose. Može biti uzrokovan emocionalnim ili fizičkim stresom, bolestima ili kao reakcija na lekove.
- Proređivanje kose: Ovo se obično manifestuje kao postepeno stanjivanje kose na određenim područjima, najčešće na temenu glave kod žena, ili povlačenjem linije kose kod muškaraca.
- Krugovi bez kose: Karakteristični za alopeciju areatu, predstavljaju jasno ograničene, obično kružne delove bez dlake.
- Slaba kosa i vlasište: Ova karakteristika uključuje slabljenje kvaliteta kose i vlasišta, što rezultira krtom kosom i oslabljenim folikulima, često posledica nutritivnog deficita ili oštećenja izazvanog hemikalijama.
Koji će se simptomi pojaviti, zavisi od vrste alopecije. Ima ih nekoliko i evo koje su.
Koje vrste alopecije postoje?
Vrste alopecije obuhvataju različite forme gubitka kose, svaka sa svojim specifičnim simptomima i tretmanima:
- Androgena alopecija: Najčešći oblik alopecije, poznat kao muški ili ženski tip gubitka kose. Karakteriše se stanjivanjem kose na vrhu glave, odnosno povlačenjem linije kose kod muškaraca, dok kod žena dolazi do proređivanja kose duž središnjeg dela glave. Tretman uključuje finasterid, lek na recept, i minoksidil, topikalni tretman koji se može kupiti bez recepta.
- Alopecija areata: Ovaj oblik alopecije uzrokuje gubitak kose u malim, pečatnim ćelavim mestima na glavi i drugim delovima tela. Alopecija areata je autoimuna bolest, a tretman uključuje minoksidil, oralne imunosupresive, topikalne kortikosteroide i injekcije kortikosteroida. Javlja se u sledećim oblicima:
- Alopecija totalis: Gubitak sve kose na glavi.
- Alopecija universalis: Gubitak sve kose na telu, uključujući obrve i trepavice.
- Alopecija barbae: Gubitak kose u pečatnim mestima na bradi.
- Cicatricial alopecija (ožiljna alopecija): Ovaj redak oblik alopecije dovodi do uništavanja folikula dlake upalom, koji se zamenjuju ožiljnim tkivom. Gubitak kose je trajan, a tretman uključuje minoksidil za podsticanje rasta neozleđene kose.
- Postpartum alopecija: Gubitak kose koji se javlja 2-3 meseca nakon porođaja, usled hormonalnih promena. Ovaj oblik gubitka kose posle porođaja je obično privremen.
- Traction alopecija ( trakciona alopecija) : Uzrokovana dugotrajnim nošenjem frizura koje zatežu kosu, kao što su pletenice ili repovi, i može dovesti do trajnog oštećenja kose.
- Difuzna alopecija: Ovaj termin obuhvata razne oblike alopecije koji uzrokuju ravnomerno proređivanje kose širom glave, a ne u lokalizovanim pečatima. Različiti uslovi, uključujući telogeni i anageni efluvium, mogu biti uzroci ovog tipa alopecije.
- Anageni efluvium: Ovaj oblik alopecije nastaje kada je anagena faza rasta dlake prekinuta, što dovodi do naglog prekida rasta dlake i iznenadnog opadanja dlaka. Najčešće je povezan sa hemoterapijom, gde tretman može izazvati gubitak 80-90% dlaka na telu, uključujući obrve i trepavice. Anageni efluvium može biti uzrokovan i trovanjem određenim supstancama kao što su talijum, kolhicin ili selen.
- Telogeni efluvium: Ovo je uobičajen oblik privremenog gubitka kose koji nastaje kada veći broj dlaka u anagenoj fazi prerano pređe u telogenu fazu, čime se povećava broj dlaka koje opadaju. Telogeni efluvium može biti izazvan različitim šokovima za organizam, kao što su porođaj, akutne ili hronične bolesti, operacije, psihološki stres, neobične dijete ili nedostatak nutrijenata, određeni lekovi, endokrine poremećaje, ili prekomerno izlaganje suncu. Ovaj oblik alopecije karakteriše generalno proređivanje kose bez fokalnih područja potpunog gubitka kose, a često se regeneriše nakon uklanjanja uzročnog faktora.
Svaka od ovih vrsta alopecije ima svoje specifičnosti u pogledu simptoma, prognoze i mogućnosti tretmana. Važno je konsultovati se sa lekarom za pravilnu dijagnozu i tretman.
Dijagnostičke metode za alopeciju uključuju sledeće pristupe:
- Biopsija vlasišta: Ovo je invazivna procedura koja uključuje uzimanje malog uzorka kože sa vlasišta za mikroskopsku analizu. Biopsija vlasišta može pomoći u identifikaciji uzroka gubitka kose, posebno u slučajevima kada je gubitak kose izazvan upalnim ili ožiljnim stanjima.
- Krvni testovi: Ovi testovi se koriste za isključivanje medicinskih stanja koja mogu uzrokovati gubitak kose, kao što su problemi sa štitnom žlezdom, anemija zbog nedostatka gvožđa, ili hormonalni poremećaji. Krvni testovi mogu uključivati kompletnu krvnu sliku, testove funkcije štitne žlezde, i druge relevantne hormonalne testove.
- Dermatoskopija: Dermatoskopija je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi poseban mikroskop poznat kao dermatoskop za ispitivanje dlaka i vlasišta. Ova tehnika omogućava lekaru da detaljno pregleda dlake i folikule dlaka, što može pomoći u identifikaciji specifičnih oblika alopecije i drugih poremećaja vlasišta.
Koliko traje alopecija?
Ne postoji univerzalni odgovor na pitanje koliko će trajati. Na prvom mestu se odnosi na tretman lečenja, pa i na to kako reaguje sam pacijent.
U većini slučajeva dolazi do spontanog poboljšanja i ponovnog rasta kose u roku od par meseci do jedne godine. Ako je gubitak kose veći (više od pola poglavine) manje su šanse da će kosa ponovo izrasti.
Ukoliko se stanje javlja kao posledica neke bolesti, onda na prvom mestu treba suzbiti sam uzrok bolesti i kosa će verovatno početi da se oporavlja.
Hajde onda i da vidimo koji se tretmani primenjuju i kako se leči!
Kako izlečiti alopeciju?
Otprilike jedna trećina žena ima problem sa alopecijom u nekom periodu života. Kod žena u menopauzi ovaj procenat je još veći. Gubitak kose kod žena često ima veći uticaj na njihov život od opadanja kose kod muškaraca. Kod muškaraca je gubitak kose društveno prihvatljiviji.
Alopecija neretko utiče kako na emotivno tako i na psihičkom kao i na celokupan kvalitet života.
Psihološki uticaji alopecije mogu biti značajni i obuhvataju različite aspekte emocionalnog blagostanja:
Gubitak kose može značajno uticati na samopouzdanje i samopercepciju. Kosa često ima veliku ulogu u ličnom identitetu, pa njen gubitak može dovesti do osećanja nezadovoljstva sopstvenim izgledom i smanjenja samopouzdanja. Osobe koje doživljavaju gubitak kose mogu se osećati nesigurno u socijalnim interakcijama, što može dovesti do povećane socijalne anksioznosti. Briga o tome kako ih drugi percipiraju može otežati učestvovanje u društvenim aktivnostima ili stvaranje novih odnosa. U nekim slučajevima, gubitak kose može dovesti do ozbiljnijih psihičkih stanja kao što je depresija, posebno ako se osoba intenzivno fokusira na svoj izgled ili doživljava gubitak kose kao veliki gubitak. Depresija može biti praćena osećanjem tuge, gubitkom interesa za uobičajene aktivnosti, ili smanjenjem energije.
Lek protiv opadanja kose
Lek koji se najčešće koristi za lečenje ove vrste opadanja kose kod žena je Minoxidil. Iako se prvenstveno koristio za lečenje visokog krvnog pritiska, primećeno da od njega kosa raste brže i bolje na mestima sa kojih je nestajala.
Nakon istraživanja naučnici su došli do zaključka da minoxidil zaista poboljšava rast kose. Tako da se danas ovaj lek koristi i kao lek kod alopecije. Primena ovog leka pokazala je dobre rezultate kod velikog broja ljudi. Sam lek nije čudotvoran i rezultati se obično primete tek nakon dva meseca redovne primene. To je između ostalog i zato jer kosa ima svoj ciklus rasta.
Može se desiti da ukoliko prestanete da ga koristite počnete ponovo da gubite kosu.
Šampon protiv opadanja kose
Šampon protiv opadanja kose je najbolji način da se rešiti ovog problema. Neophodno je da budete pažljivi prilikom izbora i da vaš šampon bude bez parabena i sulfata. Šampon protiv opadanja kose mora da sadrži prirodne sastojke, da sadrži biljke z akoje se provereno zna da su najbolje u tretmanu kod gubitka kose i alopecije. Neki od sastojaka su i kamilica, menta, lavanda i hamamelis.
Ukoliko budete pažljivi i izabrali najbolji šampon, vaš problem se može rešiti i z amanje od mesec dana. Jedan od boljih šampona, koji je dokazao svoje rezultate kod svih korisnika, jeste Vlasilan formule A.
Prirodni lek za alopeciju
U velikom broju slučajeva, ovo stanje nije trajnog niti opasnog karaktera, pa samim tim ima manje neželjenih efekata i lakših načina rešenja problema sa stanjivanjem ili gubitkom kose.
Na svu sreću postoji dosta prirodnih metoda na koje možete pomoći sebi ili nekom vama dragom ukoliko se bori sa ovim stanjem kose.
Široko je rasprostranjeno mišljenje da prirodna ulja za kosu mogu imati odličan efekat kod sprečavanja opadanja kose kod alopecije i podsticanje rasta. Tretman prirodnim uljima preporučuje se svima.
U slučaju lečenja, koristite ulja poput ulja lavande, ruzmarina, ricinusa ili ulja od koštica grožđa.
Sok od belog luka
Beli luk izvanredno hrani vašu kosu, baš kao što čini da vaša jela budu ukusno začinjena. Zbog svoje visoke koncentracije sumpora, on je odličan u borbi protiv alopecije jer utiče direktno na pojačan i brži rast kose, kao što i sprečava opadanje kose povećanom proizvodnjom kolagena.
Izdrobite par čena belog luka i stiskajte da iscedite sok iz njega. Pomešajte dobijeni sok sa nekoliko kašika kokosovog ulja i ostavite da se sjedini na laganoj vatri par minuta.
Sklonite sa vatre i pustite da se skroz ohladi. Nanesite na vlasište i masirajte teme, nežno, kružnim pokretima kako bi tretman prodreo što dublje. Ostavite 30 minuta na kosi, a potom kosu isperite hladnom vodom.
Bademovo ulje
Bademovo ulje ima zaista mnogo hranljivih sastojaka u sebi i samo po sebi povoljno utiče kako na vašu kosu, tako i na kožu i nokte. Samim tim bademovo ulje je čest sastojak proizvoda koji ubrzavaju rast kose. Korišćenjem bademovog ulja smanjićete perut u kosi i rascvetale krajeve, a poboljšati kvalitet kose. Usled redovne primene sprečićete opadanje kose .
Nanesite bademovo ulje na vašu kosu i ostavite na kosi da prenoći. Ujutru kosu operite mlakom vodom, blagim šamponom bez sulfata.
Ulje od pirinča
Ulje od pirinča za kosu se za rešavanje stanja alopecije koristi godinama unazad u istočnjačkoj medicini. Pirinač je bogat vitaminima, mineralima i masnim kiselinama koje su vašoj kosi neophodne kako bi bila zdrava i kako bi mogla da raste.
Najlakši način korišćenja ulja od pirinča u borbi protiv alopecije jeste da nekoliko kapi ovog ulja dodate u svoj biljni šampon za kosu ili masku koju inače koristite.
Možete pokušati i da jednom u dve nedelje odradite tretman vrućim uljem gde ćete pomešati ovo ulje sa još nekim uljem, zagrejati i ostaviti da deluje na kosi. Predlažemo kokosovo ulje i riblje ulje za kosu sa uljem pirinča.
Po kašikicu ulja pirinča i ribljeg ulja pomešajte sa kašikom kokosovog ulja i zagrejte. Kada mešavina bude topla nanesite je direktno na vlasište i to sa više pažnje na mestima gde je kosa opala. Uz nežnu masažu glave utrljajte ulje u kožu. Ostavite makar sat vremena (najbolje preko noći), a zatim operite kosu šamponom za rast kose.
Zeleni čaj
Napravite zeleni čaj i ostavite šoljicu za kućni tretman za alopeciju – tako jednostavno! Ovo je jedan od najlakših prirodnih lekova za alopeciju .Namočite pamučne tufere čajem i nanesite ga na vlasište, utapkajte polako. Ostavite na kosi sat vremena i isperite.
Zeleni čaj je jak antioksidant i sadrži polifenole koji jačaju folikule kose, sprečavaju infekcije i obnavljaju zdrave ćelije na vlasištu.
Med
Iako odličan za zaslađivanje čaja ili kao preliv za palačinke, med je takođe odličan prirodni lek za alopeciju. Naime, osim što će očistiti vaše vlasište i tako sprečiti zapušenost folikula, več će i ojačati vašu kosu iz korena i tako poboljšati njen rast i kvalitet.
Pomešajte pola šolje meda sa dve kašike maslinovog ulja i zagrejte na kratko u mikrotalasnoj. Kada se zagreje dodati 2 kašike neutralne pavlake i napraviti miksturu.
Nanesite miks na vlasište kose i ostavite oko 30 minuta. Isperite i operite kosu blagim šamponom protiv opadanja bez sulfata. Ovaj tretman ponavljajte jednom u dve nedelje.
Tretmani protiv alopecije?
Postoje tretmani u salonima koji vam mogu pomoći kod lečenja. Ukratko ćemo vam opisati koji su to tretmani i na kom principu se radi.
- Fotobiostimulacija je jedna od novijih metoda stimulisanja rasta kose. Fotobiostimulacija je poznata i kao laserska terapija niskog nivoa zraka. Ona služi da se posebnim infracrvenim zracima podstaknu na rast i probude uspavani folikuli kose. Na taj način utiče na produženje faze rasta kose. Pokazala se kao veoma efikasna metoda za ubrzavanje rasta kose na mestima sa kojih je opala.
- Karboksiterapija je procedura prilikom koje se u skalp ubrizgava gas CO2 i na taj način ubrzava cirkulacija i forsira oslobađanje kiseonika koji je neophodan za rast kose i regeneraciju oštećenih ćelija kože. Najbolje rezultate daje kada se koristi u kombinaciji sa laserskom terapijom.
- Laser za kosu se koristi već duži niz godina kao efikasan način za lečenje androgene alopecije. Svetlosni zraci niskog nivoa pozitivno utiču na rast i razvoj folikula kose, podstičući rast kose i promet hranjivih materija u vlasištu.
- PRP tretman kose je tretman za rešavanje problema alopecije i gubitka kose, kako kod žena, tako i kod muškaraca. Sam tretman može biti malo neprijatan. Naime, najpre vam se uzima krv iz koje se uz posebne aparate i stručnih lica vadi plazma. Potom se ta plazma ubrizgava u potkožno tkivo na onim mestima gde je stanjivanje kose najprimetnije. Plazma obogaćena trombocita deluje direktno na folikul kose i daje mu sve neophodne materije zbog kojih kosa raste.
- Mezoniti za kosu su moćne niti ispunjene kolagenom, hijaluronskom kiselinom, elastinom i fibrolastima. Vlasište se prvo tretira mikro iglicama preko kojih se niti ubacuju u epiderm kože glave. One se razgrađuju postepeno i taj proces može trajati od 180 do 240 dana. Ovo je neinvazivna metoda lečenja alopecije i kao takva je poznata i priznata u svetu. Pokazala je zavidne rezultate u podsticanju rasta kose kod osoba sa alopecijom.
- Transplantacija kose se može primeniti u najtežim slučajevima, tzv.presađivanje kose.Tokom ovog postupka, hirurg uklanja folikule dlake sa dela glave koji ima kosu (obično sa zadnjeg dela glave) i presađuje ih na ćelava ili proređena područja glave.
Ovo su tretmani koje treba da rade isključivo stručna lica, kao što su dermatolozi, triholozi pa i estetski hirurzi koji su prošli kroz adekvatne obuke i učenja.
Ukoliko odaberete neki od tretmana bilo bi dobro da ga kombinujete pre svega sa kvalitetnim prirodnim šamponom za kosu, pa onda i sa nekim od prirodnih lekova i preparata.
Kako sprečiti alopeciju?
Da biste sprečili alopeciju, preporučuje se sledeće:
- Konzumiranje dodatnih proteina: Nedostatak proteina može uticati na rast kose. Važno je unositi dovoljno proteina kroz ishranu, naročito ako ste vegan ili vegetarijanac. Dodajte tome i proteinske maske za kosu.
- Uzimanje vitamina za kosu: Vitamini kao što su A, B, C, D, E, cink i gvožđe mogu pozitivno uticati na rast kose. Biotin sa cinkom je dodatak koji pomaže u održavanju zdravlja kose.
- Pratite mediteransku dijetu: Ishrana bogata voćem, povrćem i proteinima može biti korisna.
- Održavajte dobru negu kose i vlasišta: Izbegavajte agresivne tretmane za kosu i frizure koje zatežu kosu i negujete kosu blagim prirodnim šamponima koji ne remete kožu glave već je vraćaju u balans.
Alopecija jeste uporno oboljenje, ali na svu sreću nije uvek sa najgorim prognozama. Oslobodite se stresa, kontrolišite hormone i krvnu sliku sa vremena na vreme kako bi sprečili nedostatke na vreme, pa samim tim lakše i bolje vodili računa o vašoj kosi.
Stopite se sa prirodom, uzmite najbolje iz nje za vašu dušu i telo i ne brinite, nema potrebe da paničite, sve se može rešiti, pa tako i problem opadanja kose.