
Opadanje kose sa korenom: koliko je zaista ozbiljno?
Opadanje kose sa korenom dlake uglavnom je privremeno stanje, koje u većini slučajeva ne traje dugo!Pravilno brinite o kosi, i problem nestaje!
Iako kosa u tom periodu pojačano opada, žto vas može zabrinuti, nema opasnosti od potpunog gubitka dlaka ili ćelavosti.
Zato, ukoliko se dešava da vam u rukama ili na priboru za češljanje ostaje zabrinjavajuće veliki broj dlaka i to zajedno sa beličastim ispupčenjem na vrhu – znajte da situacija nije fatalna. Kosa će se vratiti, ali joj vi morate pomoći da se to što pre desi – otkrivanjem uzroka i adekvatnim tretmanima!
Na zdravom skalpu je u svakom momentu aktivno 80 do 90 odsto folikula dlake. To znači da je ostalih 10 do 20 odsto folikula u stanju mirovanja i na tim mestima tada ne rastu dlake.
Obično nakon jakog stresa, šoka ili traumatičnog događaja dešava se pojačano opadanje kose sa korenom dlake.
Promene koje se u takvim situacijama dešavaju u organizmu, uzrokuju da povećan broj folikula iz faze rasta prerano uđe u fazu mirovanja i kosa počinje pojačano da opada.
Generalno, gubitak kose počinje dva do četiri meseca nakon događaja koji je pokrenuo problem i traje otprilike šest meseci. Na mestima gde je opala kosa, nove dlake odmah kreću da rastu ali se oporavak primećuje tek nakon nekoliko meseci.
Problem se smatra hroničnim, ako ciklus opadanja traje duže od šest meseci ali je opadanje kose sa korenom generalno privremeno stanje.
Kako da na vreme prepoznate simptome i uzroke koji izazivaju opadanje kose sa korenom? Na koji način se leči i da li promena ishrane i životnog stila mogu da pomognu?
Odgovorićemo na ova i mnoga druga pitanja, koja vam mogu pomoći da lakše prevaziđete problem i nađete put do rešenja.
Opadanje kose sa korenom – simptomi
Šta zapravo znači opadanje kose sa korenom? Ovo stanje predstavlja poremećaj prirodnog ciklusa rasta kose.
Koren (folikul) dlake zadužen je za proizvodnju dlake, njeno zdravlje i pravilan rast. Kada je sve u redu i kosa zdravo raste – folikuli ne proizvode dlake na skalpu bez pauze:
- Oni prolaze kroz aktivnu – anagenu fazu rasta koja može trajati dve do četiri godine
- Zatim ulaze u katagenu ili prelaznu fazu kada prestaju sa rastom i pripremaju se za mirovanje
- Završna faza ciklusa je telogena – ili faza mirovanja koja traje dva do četiri meseca. Nakon ovog perioda, stara kosa opada i zamenjuje je nova.
U normalnom procesu, na dnevnom nivou – u proseku se izgubi oko 100 dlaka dnevno.
Kada se u organizmu desi trauma – prekida se prirodni ciklus rasta kose, veliki broj folikula se povlači iz aktivnog stanja u fazu mirovanja i kosa počinje pojačano da opada. To stanje se naziva telogen effluvium (odliv).
Pre nego što pročitate kako lečiti opadanje kose sa korenom, važno je da čujete i iskustva drugih. Marija se dugo borila sa gubitkom vlasi, a onda je otkrila šta je ključno i najvažnije protiv opadanja kose.
Tajnu je podelila sa svima, a o čemu se radi, pročitajte na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Kako prepoznati da je u pitanju opadanje kose sa korenom?
Kosa se tanji u predelu skalpa i postaje proređena – na mestima gde se nalaze uspavani folikuli. Samim tim, pojačano opadanje kose može biti ograničeno na jedno područje ili se pojaviti na celoj površini glave.
Ukoliko se kosa tanji i opada na više različitih područja glave – može se desiti da neka mesta budu ugrožena više od ostalih. Gustina kose se smanjuje u ranoj fazi, rezultirajući proređenom kosom bez volumena.
Generalno, opadanje kose sa korenom dlake najčešće pogađa vrh glave.
Retko kada uzrokuje zaliske na kosi ili potpuni gubitak vlasi. U većini slučajeva, ne izgubi se više od 50 odsto kose.
Telogeni gubitak vlasi se ne nasleđuje i može da utiče na sve starosne grupe i oba pola podjednako.
Opadanje kose sa korenom se može prepoznati po tome što kosa počinje pojačano da opada u velikim količinama. Najviše se primećuje nakon pranja ili češljanja kose – jer dlake u tom slučaju zapušavaju odvod ili ostaju u neprirodno velikoj količini na priboru za češljanje.
Takođe se može desiti da se tragovi pojačanog opadanja kose nađu ujutro na jastuku, kao i na podu ili mestima gde najviše boravite i odmarate u svom domu.
Naznake da će se ovako nešto desiti – u vidu reakcija na koži glave ili bilo kakvih signala koje organizam šalje kao pripremu za određeno stanje, izuzetno su retke. U nekim slučajevima, telogeni odliv može biti praćen različitim senzacijama na skalpu poznatim kao trihodinija.
Ovi osećaji mogu da uključuju bol, peckanje ili bockanje u predelu ugroženog područja. U svakom slučaju, nelagodni osećaji u predelu skalpa mogu biti nagoveštaj ovog stanja.
Koji su uzroci?
Opadanje kose sa korenom može biti posledica određenih psihičkih trauma, velikih promena i bitnih nedostataka u organizmu. Promene koje telo prepoznaje kao previše drastične – potencijalni su uzroci ovog poremećaja. Obično tri meseca nakon što glavni okidač pređe granice tolerancije organizma – počinje telogeno proređivanje pramenova.
Dakle, poremećaji u ciklusu kose mogu biti uzrokovani brojnim okidačima, uključujući:
- Stresne situacije – koje dugo traju, uzrokuju da organizam bude konstantno u stanju napetosti. Vremenom, kada dođe do toga da telo ne može više da podnese stalni pritisak, prvo se javljaju problemi sa kosom – kao što je u ovom slučaju opadanje kose sa korenom. Vlasi su uvek prvi vesnici stanja u organizmu – zato se kaže da je kosa simbol zdravlja i snage.
- Loša ishrana – jer su kosi neophodni ključni hranljivi sastojci, kako bi rasla zdravo. To pre svega uključuje proteine, gvožđe i kompleks vitamina B.
Proteini su osnovna građa kose! Opstanak i kvalitet vlasi bez dovoljnog unosa proteina je nezamisliv.
Vodite računa da vam ishrana bude bogata proteinima i uključite što više namirnica kao što su: meso, jaja, riba, pasulj, žitarice i orasi.
Anemija, koja se javlja usled nedostatka gvožđa u organizmu – može da izazove opadanje kose sa korenom. Anemija i opadanje kose usko su povezani. Neki od prirodnih izvora gvožđa su: crveno meso, jetra, tamnozeleno lisnato povrće pasulj.
Vitamin B za kosu je veoma značajan. Vitamini B kompleksa su neophodni za rast zdrave i jake kose. Dovoljne količine B kompleksa možete lako uneti kroz hranu – jer ih ima u mnogim namirnicama. Boranija, grašak, jaja, meso, riba, banane, dinja, kvasac, brokoli, žitarice, mleko…lista je beskonačna i nudi opcije za svačiji ukus!
Dugoročni disbalans u ishrani i manjak ovih hranljivih sastojaka može ozbiljno poremetiti imunitet i oslabiti organizam a samim tim i kvalitet i količinu dlaka na glavi. Zdrava hrana za kosu mnogo znači – jer je pravilna nega iznutra podjednako važna kao i spolja, za pravilan rast vitalnih pramenova.
- Iznenadni gubitak velikog broja kilograma – organizam doživljava kao šok.
Hronično ograničenje kalorija, koje vodi do ekstremnih stanja kao što je anoreksija, može uzrokovati opadanje kose sa korenom.
- Trudnoća i porođaj. Tokom trudnoće, veći broj dlaka je u fazi rasta koja traje duže nego inače. Odmah nakon porođaja – brojni folikuli ulaze u telogenu fazu. Usled hormonskih promena, dva do tri meseca nakon porođaja može se pojaviti opadanje kose sa korenom.
- Menopauza može biti okidač opadanja kose sa korenom. Hormonske promene koje nastaju tokom ovog stanja i uopšte velike promene koje žensko telo doživljava u ovoj fazi života, mogu izazvati opadanje kose u menopauzi.
- Operacije – od zavisnosti od težine i vrste zahvata kao i procesa oporavka, mogu biti okidač za pojavu ovog stanja. U zavisnosti od toga koliko je cela procedura naporna za biološki sistem – može se desiti da prirodan ciklus kose bude prekinut.
- Fizičke traume – poput saobraćajnih udesa, mogu pokrenuti opadanje kose sa korenom, jer su takve situacije jaki okidači velike količine stresa.
- Izloženost toksinima – poput teških metala, takođe može izazvati ovo stanje, jer je organizam izložen štetnim supstancama – što utiče loše na ceo sistem pa tako i na zdrav razvoj kose.
Sva nabrojana stanja ili situacije, organizam doživljava kao šokantnu promenu. Samim tim, drastični napori koji se dešavaju u telu uzrokuju da i folikuli dlake postanu pasivni i pređu u fazu mirovanja.
Kada se to desi – ne rastu kao uobičajeno i kvalitet kose je ozbiljno ugrožen. Međutim, ovaj poremećaj obično ne traje duže od šest meseci i u roku od godinu dana kosa se uglavom vrati u normalno stanje.
Dijagnoza
Kada je u pitanju opadanje kose sa korenom, neophodno je da se obratite svom lekaru – koji će vas voditi kroz proces izlečenja. Opadanje kose u velikim količinama i proređene vlasi na skalpu, nisu stanja koja se prepuštaju slučaju!
Većina slučajeva gubitka vlasi iz korena, može se dijagnostikovati na osnovu pregleda i anamneze – razgovora sa pacijentom, u cilju prikupljanja svih potrebnih informacija koje su značajne za otkrivanje porekla bolesti. Pored lekara opšte prakse, specijalisti koji vode pacijente kroz ovu vrstu procesa su dermatolozi i triholozi.
Ukoliko gubitak kose traje nekoliko meseci, može se desiti da na pojedinim delovima skalpa bude vidljiva značajno proređena kosa – ali često opadanje nije dovoljno dramatično da lekar može sa sigurnošću uspostaviti dijagnozu samo pogledom na kosu.
Ako su u pitanju ćelave mrlje – gotovo je sigurno da nije u pitanju opadanje kose sa korenom, već opadanje kose na pečate poznato kao alopecija areata.
Međutim, ukoliko lekar bude testirao dlake nežnim trljanjem skalpa i pritom se desi da otpadnu tri ili četiri dlake – verovatno je u pitanju telogeni odliv.
Takođe, dlake u tom slučaju izgledaju kao dlake u telogenoj fazi – imaju beli koren (oblo ispupčenje) na kraju koji je bio u skalpu (ispod kože glave) i nemaju gelasti omotač oko tog kraja dlake. Takođe, prečnik i dužina izgubljene dlačice mogu signalizirati ovo stanje i pomoći lekaru da utvrdi o kojoj vrsti opadanja je reč.
Jedan od testova može da uključuje detaljno praćenje opalih dlaka (što je preciznije moguće) u roku od jedne do dve nedelje – kako bi se ustanovilo da li opadanje kose sa korenom počinje da se zaustavlja. To uključuje i količinu opalih dlaka nakon pranja kose.
U nekim retkim slučajevima, ukoliko postoji razlog sumnje u dijagnozu, lekar može uraditi biopsiju skalpa. Ovaj postupak podrazumeva uzimanje malog uzorka skalpa – koji uključuje nekoliko folikula dlaka, nakon čega se mikroskopski ispituje.
Lekar takođe može da uputi pacijenta na analizu krvne slike, kako bi proverio da li postoje poremećaji u organizmu, koji bi mogli da uzrokuju ovo stanje – poput poremećaja rada štitne žlezde.
Opadanje kose sa korenom – lečenje
Tretman lečenja zavisi od toga šta pokreće gubitak kose. Kada okidač bude ustanovljen i zbrinut, ciklus rasta dlaka bi trebao da se normalizuje – nakon čega kosa počinje da raste.
Opcije lečenja uključuju:
- Regulisanje ishrane – zamena prerađene i nezdrave hrane – organskom, svežom koja sadrži vitamine, minerale i proteine koji nedostaju organizmu.
Ukoliko je deficit određene hranljive materije veliki, lekar će možda savetovati uzimanje suplemenata koji nadoknađuju nedostatak – dok se organizam ne dovede u balans.
- Zdrav tretman nege vlasi – u ovakvim slučajevima je obavezan, Potrebno je izbegavati hemijske i toplotne tretmane koji dodatno mogu oštetiti kosu. Umesto toga, neophodno je da potpuni tretman nege kose bude na bazi prirodnih sastojaka.
Šamponi za oštećenu kosu i brži rast dlake moraju biti blagi, prirodnog sastava, bez agresivnih sastojaka kao što su parabeni, sulfati i silikoni – koji dodatno ugrožavaju zdravlje skalpa i kvalitet kose.
Preparati kao što su gel za kosu, lak za kosu, vosak za kosu...moraju biti izbačeni iz upotrebe. Aparati za stilizovanje kose takođe, jer visoke temperature štete zdravlju kose i kože glave isto kao i hemikalije. Trudite se da kosu sušite prirodno – bez upotrebe fena.
- Hormonska terapija – uglavnom se uvodi kod žena koje su u menopauzi i kao okidač te promene u organizmu javlja se opadanje kose u korenu. Kada hormonska terapija nadoknadi disbalans koji se dešava u telu i ciklus rasta kose se vraća u normalu.
- Minoksidil losion (Rogaine) – lekar može preporučiti ovaj lek u slučajevima kada se rast kose nije vratio na zadovoljavajući nivo, Losion se nanosi na skalp i u nekim slučajevima može pomoći da se stimuliše rast kose.
Prognoze!
Opadanje kose sa korenom je problem koji generalno ima dobre prognoze. Naravno u zavisnosti od uzroka stanja, zavisi koliko će se brzo kosa vratiti i koliko će kvalitetna dlaka biti.
Iako se kosa generalno vraća svom uobičajenom obrascu u roku od šest meseci – potrebno je uglavnom od godinu dana do 18 meseci da vlasi povrate svoj nekadašnji sjaj, jačinu i vitalnost.
Samim tim, ukoliko se pri procesu oporavka vaše stanje naglo pogorša – obavezno se obratite lekaru. Lekar vam može pomoći da utvrdite šta stoji iza isprekidanog ciklusa oporavka kose i pomogne vam da razvijete poboljšan ili novi plan oporavka koji će vam u potpunosti odgovarati.
Ukoliko je uzrok loša ishrana – saveti nutricioniste mogu pomoći da se ukloni glavni okidač i uvede zdrava rutina kroz zdrave obroke.
Ako je gubitak kose krenuo nakon započete terapije novim lekovima, lekar vam može pomoći da pronađete odgovarajuću terapiju i glavni uzrok opadanja će biti uklonjen.
Mnogo puta je uzrok specifičan, neprijatan događaj iz prošlosti – tako da će se u tom slučaju kosa bez problema vremenom oporaviti, kada se telo oporavi od doživljenog emotivnog pritiska.
Istina je da zdravom negom kose, ishranom i ritualima koji vas opuštaju možete sprečiti pojavu nekih potencijalnih okidača. Takođe, možete ublažiti moguće posledice i ubrzati oporavak ukoliko je do poremećaja već došlo. U svakom slučaju – zdrave navike mogu samo da pomognu!
Ako opadanje kose sa korenom uzrokuju događaji koje ne možete da kontrolišete – budite strpljivi, jer svako izlečenje je proces. Kosa će vremenom da naraste – zajedno sa vašim raspoloženjem i unutrašnjom snagom.