Primetili ste pojačano opadanje kose u septembru?
Šta ukoliko se javi opadanje kose u septembru? Pročitajte tekst u celosti, kako se opadanje kose ne bi produžilo i kako biste vlasima vratili gustinu.
Opadanje kose u septembru je česta pojava. Zbog čega je to tako?
Tokom leta, većina nas voli da svaki slobodan trenutak provede pored vode, bilo da je u pitanju more, reka, bazen.
Pod uticajem sunčeve svetlosti i ostalih nevedenih faktora, kosa može početi da opada više nego što je to uobičajeno.
Tom prilikom se oštećuje hidrolipidni sloj dlake koji predstavlja zaštitu za kosu jer se njim obavija vlas i održava njena vlažnost.
Delovanjem ovih faktora, vlaga iz kose isparava pa kosa postaje suva ili u težim slučajevima opada.
Ako postoji jedna dobra stvar, onda je to što opadanje kose u septembru, ne bi trebalo da traje duže od 4 – 6 nedelja.
Ovde je važno da se gubitak vlasi ne produži!
Kako biste bili sigurni da će se nakon septembra zaustaviti, potrebno je da preduzmete određene preventivne mere koje su u svakom slučaju korisne po zdravlje naše kose.
Evo o čemu je zapravo reč!
Korak 1. Oporavite krajeve
Sigurno ste primetili da nakon izlaganja suncu, slanoj vodi i hloru, vaša kosa postaje oštećena i suva? Iako šišenje direktno ne utiče na brži rast kose, skraćivanjem rascvetalih krajeva napravićete odličan prvi korak u borbi protiv opadanja kose jer ćete svoje vlasi učinite zdravijim i lepšim.
Pored toga što će nova frizura dodatno istaći vaš preplanuli ten i učiniti da izgledate negovano i zanosno, na ovaj način ćete postići punoću i gustinu dlake, jer istanjeni krajevi pre svega izgledaju neuredno i slabo. Jedini način da se rešite oštećenih krajeva jeste da ih odstranite.
Naša preporuka je i da nakon toga koristite i serum za ispucale krajeve koji če dodatno regenerisati dlaku.
Korak 2. Smanjite temperaturu vode kada perete kosu
Možda vam se čini da je kupanje vrućom vodom odlično rešenje da se ugrejete tokom onih prohladnih septembarskih dana, ali to nikako nije dobro po zdravlje vaše kose. Vrela voda može izvući vlagu iz dlake i tako je učiniti osetljivijom.
„Nemam više problem sa opadanjem kose!“, Marija
Marija je podelila sa nama koji je ključni sastojak u borbi protiv opadanja kose.
Tajnu je podelila sa svima, u želji da i drugima pomogne. U pitanju je nešto što svi koristimo, ali možda pravimo pogrešan izbor.
Kako je Marija zaustavila opadanje kose za manje od mesec dana, saznajte više na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Obzirom da ovim tekstom želimo da predočimo metode kojima ćete zaustaviti opadanje kose u septembru, ovo sigurno nije jedan od načina koji bi trebalo da primenjujete.
Umesto toga, prilikom šamponiranja koristite toplu vodu, a za ispiranje isključivo hladnu.
Korak 3. Izbegavajte upotrebu aparata za stilizovanje kose
Tokom opadanja kose u septembru savetujemo da izbegavate upotrebu aparata za oblikovanje. Toplina koju proizvode pegle za kosu ili fenovi, mogu naneti veću štetu vašim vlasima i učiniti ih sklonijim lomljenju i kidanju. Da biste smanjili posledice gubitka kose, probajte da je sušite prirodnim putem. Iskoristite još koji topli da u godini.
Za stilizovanje frizure, savetujemo da ispobate pletenje pletenica u kosi pre spavanja ili neku od prirodnih metoda za ispravljanje kose koje daju potpuno isti efekat kao da ste koristili profesionalne aparate.
Korak 4. Sprečite opadanje kose u septembru – ne vezujte kosu
Pojačanom opadanju kose u septembru može doprineti i često vezivanje kose u konjski rep. Dok se stanje ne popravi i vlasi ne počnu ponovo da rastu većom brzinom, izbegavajte ovaj tip frizura.
Isto pravilo važi i ukoliko imate naviku da spavate sa zavezanom kosom.
Kao i koži i kosi je neophodan odmor, a jake gumice koje zatežu teme i dlaku sigurno nisu dobar izbor.
Korak 5. Koristite šampon protiv opadanja kose
Pored kupovnih šampona protiv opadanja kose, koji daju odlične rezultate i u velikoj meri mogu pomoći u rešavanju ovog problema, postoje i domaći koje vrlo lako i sami možete napraviti.
Jedan od tih je i ovaj čiji vam recept danas predstavljamo. Reč je o šamponu koji se sastoji od samo dva sastojka. Za njegovu pripremu neće vam biti potrebno više od nekoliko minuta, a efekti koji se postižu njegovim delovanjem su verujte na reč fascinantni.
Hajde da vidimo kako se on pravi!
Sastojci:
- ½ čaše isceđenog soka od crnog luka
- 1 kašika ružine vodice
U manjoj posudi pomešajte sok od crnog luka za kosu sa jednom kašikom ružine vodice. Dobijenu smesu utrljajte u koren kose kako bi navedeni sastojci prodrli duboko u koren kose i dlaku. Ovaj šampon koristite pri svakom pranju sve dok u potpunosti ne budete zadovoljni postignutim rezultatima.
Zahvaljujući antioksidansima koje poseduje, crni luk stimuliše ciklus rasta nove kose i na taj način deluje na jačanje pojedinih enzima koji učestvuju u sprečavanju opadanja.
Njegova snažna antibakterijska i antiseptička svojstva pomažu u suzbijanju peruti sa vlasišta i lečenju infekcija korena. Bioaktivni sastojci koje poseduje neguju folikule dlake, smanjuju stanjivanje, lomljenje kose i daje volumen i snagu vlasima.
Drugi sastojak ovog šampona, ružina vodica poseduje adstrigentno sredstvo koje može smiriti kožu glave koja je sklona iritacijama. Takođe pomaže stabilizaciji pH ravnoteže kose.
Veoma je bogata vitaminima A, B3, C i E koji stimulišu rast kose negujući vlasište. Uspešno se bori protiv peruti i kontroliše masno vlasište. Još jedno od važnih svojstava ružine vodice je sposobnost da hidrira i podmlađuje dlaku i ublažava svrab glave.
Korak 6. Praktikujte masažu glave vrućim uljem
Tretman vrućim uljem, pored toga što neguje i hidrira kosu, rešava i probleme vlasišta i podstiče rast kose. Za ovu priliku savetujemo da koristite kombinaciju arganovog, maslinovog, ulja jojobe i avokada.
Nakon uobičajenog pranja kose, pomešajte od 3 – 6 kašika svakog od navedenih ulja. Stavite na šporet neka se zagreju. Obavezno pre nanošenja na kožu glave, proverite da smesa nije prevruća. Da biste zaštitili odeću, stavite peškir preko ramena.
Raščešljate kosu, pa ulje ravnomerno nanesite na kožu glave, nežnim masirajućim pokretima. Glavu prekrijte kapom za tuširanje i ostavite neka hranljivi sastojci prodru duboko u koren i dlaku. Nakon toga, kosu operite prirodnim blagim šamponom bez sulfata i mlakom vodom.
Zašto je dobra masaža uljima?
Maslinovo ulje je izuzetno bogato antioksidantima, masnim kiselinama, vitaminima, mineralima i proteinima. Dokazano umiruje vlasište, ojačati folikule dlake i stimuliše rast kose. Poseduje regenerativna svojstva koja pružaju vašim vlasima lep i negovan izgled.
Arganovo ulje poseduje antioksidativna i protivupalna svojstva koja su dobra za kožu glave i kosu. To može pomoći u prevenciji ili poboljšanju stanja vlasišta koja mogu uzrokovati gubitak kose kao što su: seboreični dermatitis i psorijaza.
Začepljene pore mogu biti razlog zbog kog se javlja opadanje kose u septembru. Ulje jojobe otapa prljavštinu i nečistoće i tako neguje folikule i dlaku iznutra, osiguravajući da kosa raste zdravo. Poseduje antimikrobna i protivgljivična svojstva koja čuvaju kožu glave od infekcija. Takođe smiruju upalu.
Ulje avokada sadrži mononezasićene masti. One prodiru u dlaku dublje od ostalih polinezasićenih masti i imaju lakšu teksturu od ostalih biljnih ulja.
Zbog ovih navedenih svojstava, ulje avokada ne opterećuje kosu, a koža glave ga lako upija izbegavajući blokiranje pora koji mogu biti od jedan od uzroka pojave opadanja.
Korak 7. Domaći losion koji će zaustaviti opadanje kose u septembru
Još jedan način da zaustavite opadanje kose u septembru, ali i da ojačate dlaku i koren, vratite svojim vlasima sjaj i mekoću je priprema domaćeg losiona.
Sastojci:
- 1 šoljica vode
- 2 kašike suvog lišća koprive
- 2 kašike suvog lišća lešnika (možete ga dodati, ali i ne morate)
- 2 kašike gela aloe vere
- 10 kapi esencijalnog ulja lavande
- 10 kapi esencijalnog ulja ruzmarina
Sipajte vodu u šerpicu i ostavite da provri. Potom dodajte 2 kašike usitnjenog lišća koprive i po želji 2 kašike iseckanih listova lešnika.
Nakon što se dobijeni sadržaj ohladi, procedite ga i prespite u bočicu sa pumpicom na vrhu. Dodajte dve kašike gela aloa vere i po 10 kapi esencijalno ulja ruzmarina i lavande.
Domaći losion naprskajte na koren kose, svako veče pre spavanja. Nakon nanošenja, nije potrebno ispirati ga. Jako brzo ćete zaustaviti gubitak vlasi.
Kopriva za kosu može vam pomoći u rešavanju problema s gubitkom kose. Ono što je još značajnije je njena sposobnost da pomogne vašim vlasima da ponovo porastu.
Sumpor i silicijum dioksid prisutni su u listovima koprive i baš oni čine kosu zdravijom i sjajnijom. Listovi ove biljke imaju protuupalna svojstva koja pomažu u smanjenju upala na vlasištu i stimulisanju rasta nove dlake.
Aloe vera sadrži proteolitički enzime koji oporavljaju mrtve ćelije kože na vlasištu. Može se koristiti i kao prirodni balzam za kosu koji će vaše vlasi učiniti glatkim, sjajnim i stimuliše rast nove dlake.
Korak 8.Koristite domaće maske protiv opadanja kose
Odličan način da zaustavite opadanje kose u septembru i stimulišete rast nove kose jeste da isprobate i domaće maske koje su mnogima pomogle da reše ovaj problem.
Evo nekoliko recepata za koje smatramo da će vam biti od velike koristi.
Maska sa jagodama
Jagode sadrže elagičnu kiselinu koja sprečava stanjivanje i opadanje kose. Ovo voće veoma je bogato i vitaminima, kao što su: B6 i B5 i folnom kiselinom.
Sastojci koji će vam biti neophodni su:
- 3 – 4 jagode
- 1 kašika domaćeg meda
- 1 kašika kokosovog ulja
Usitnite jagode, pa dodajte kašiku meda i kokosovog ulja. Sve sastojke dobro promešajte pa smesu utrljajte u kožu glave. Ostavite neka odstoji 20 – ak minuta. Nakon toga operite kosu na način na koji to i inače činite. Naša preporuka je da masku koristite jednom nedeljno.
Nakon mesec dana, kada prodje septembar mesec, nova kosa će početi da raste, koren ojačati, dok će se gubitak vlasi zaustaviti.
Domaći med sadrži prirodne antioksidanse koji štite kožu glave i kosu. Odličan je izvor antioksidansa i hranjivih sastojaka poput: vitamina B kompleksa, fenolne kiseline, flavonoida, askorbinske kiseline, aminokiselina i proteina. Zahvaljujući njima, proređena mesta na glavi se popunjavaju novom dlakom.
Sada vam je jasno zašto mnoge pripadnice lepšeg pola koriste baš maske od meda za kosu.
Maska od ruzmarina za kosu
Ako već niste imali priliku da isprobate neverovatna svojstva ruzmarina za kosu, evo prilike. Ova biljka pomaže u čišćenju folikula dlake i na taj način ne dozvoljava da dođe do njihovog začepljenja jer baš to može biti uzrok problema. Podstiče cirkulaciju krvi u vlasištu, što rezultira rastom nove kose.
Sastojci:
- 2 – 3 kašike sitno seckanog ruzmarina
- 1 šolja vode
Sipajte vodu u šerpicu i ostavite neka se kuva nekoliko minuta. Procedite sadržaj pa sačekajte neka se u potpunosti ohladi.
Nakon toga, masku umasirajte u kožu glave nežnim pokretima prstiju.
Nakon toga, glavu prekrite kapom za tuširanje i ostavite neka 20 – ak minuta delotvorna svojstva ruzmarina učine svoje. Nakon toga, kosu operite mlakom vodom i blagim šamponom.
Tretman je potrebno ponavljati jednom nedeljno. Vrlo brzo primetićete poboljšanje u rastu nove kose. Budite uvereni da ćete biti veoma prijatno iznenađeni.
Korak 9. Hranite se zdravo!
U borbi protiv opadanja kose, i ne samo u septembru, već tokom cele godine, veoma važnu ulogu igra i zdrava ishrana protiv opadanja kose, koja podrazumeva dovoljan unos: vitamina, minerala i proteina.
Naročito su važni: selen, cink, gvožđe, bakar kao i vitamini A, D i E koji će pomoći da se kosa koja je proređena na određenim delovima glave regeneriše, a da već postojeća ojača.
Takođe, ona će povratiti izgubljeni sjaj i mekoću što će je učiniti negovanom i lepom. Zbog toga vam savetujemo da jedete što više namirnica kao što su: meso, riba i mlečni proizvodi.
Ako ustanovite da se gubitak kose ne dešava samo u septembru ili eventualno još jednom u toku godine, obavezno se posavetujte sa svojim lekarom koji će vam prepisati adekvatnu terapiju. Neretko se događa da zdravstveni problemi poput policističnih jajnika ili štitne žlezde mogu biti uzrok ove pojave.
U tom slučaju moguće je da će vam biti neophodan drugačiji tretman, koji podrazumeva upotrebu lekova. Prekomerna telesna težina, stres ili konzumacija kontraceptivih pilula, takođe mogu biti povezani s potencijalnim gubitkom kose tokom bilo kog doba godine, a ne samo u semptembru.