
Sezonsko opadanje kose! Kako se izboriti sa tim?
Sezonsko opadanje kose je vaš problem? Da li gubite dosta kose na dnevnom nivou nego inače? Da vidimo šta je jedino rešenje i kako sprečiti dalji gubitak.
Sezonsko opadanje kose je realnost, koja se javlja otprilike kod 20% do 30% populacije, naročito tokom prelaska leta u jesen. Želite li da, sa sledećom promenom godišnjeg doba, opadanje vaše kose bude znatno smanjeno, ili čak potpuno eliminisano? Bacite pogled na sledeće redove.
Potrudili smo se da pružimo ogovore na neka pitanja vezana za sezonsko opadanje kose.
Ako vam se čini da se gubite kosu više nego inače, niste usamljeni u tome.
Sezonski gubitak kose je češći nego što mislite. Srećom, postoji nekoliko načina da se smanji gubitak kose, i da kosa postane jača i zdravija.
Od vaše ishrane, do proizvoda koje ćete koristiti za negu kose, analiziraćemo sve načine na koje možete smanjiti sezonski gubitak kose. I ako se pitate koliko traje sezonsko opadanje kose, saznaćete odgovor.
Sezonsko opadanje kose:koji je razlog?
U nekim slučajevima, gubitak kose je genetskog porekla, međutim, kada je u pitanju sezonski gubitak kose, uzrok su najčešće vremenske prilike, promena vlažnosti vazduha, naglo zahlađenje, ili naglo otopljavanje.
Ukoliko primetite da je, tokom hladnijih meseci, došlo do povećanog gubitka kose, ne očajavajte – to je, kod velikog broja ljudi, normalna reakcija kose na klimatske promene.
Posvetite se nezi kose, kao biste ojačali folikulu dlake!
Kosa, prvenstveno, najviše, opada sa prelaskom leta u jesen. Kako opada lišće i sve polako gubi živost, tako opada i naša kosa. 2010.godine, objavljena je zajednička studija nekoliko švedskih naučnika, koja je uključivala ispitivanje kose i “ponašanja” kose kod 800 žena, tokom perioda od nekoliko godina.
Rezultat studije bio je zaključak da je najvećem broju ispitanih žena opadala kosa upravo u jesen.
Marija je mlada devojka koja se jako dugo mučila sa opadanjem kose. Osim gubitka, kosa je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA OPORAVLJENA I VIŠE NE OPADA. NAJVAŽNIJE – KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Marija nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je uspeo da reši gubitak kose. Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Pojačano opadanje kose u jesen
Sezonski gubitak kose u jesen najčešće je uzrokovan posledicama leta. Kao posledica oštećenja izazvanih toplotom, izlaganjem suncu, hloru i slanoj vodi, kosa nakon leta može biti krhka, suva i sklona lomljenju. Kao rezultat toga, u jesen dolazi do povećanog gubitka kose.
Međutim, nema potrebe za panikom! Naši saveti uputiće vas u sve načine borbe protiv sezonskog opadanja kose!
Zbog čega do opadanja kose dolazi najviše tokom jeseni?
Tokom leta, kosa nam je konstantno izložena jakom suncu i toplom vazduhu.
Ukoliko odemo na more ili na bazen, onda je dodatno izložena i morskoj soli i hloru.
Većina nas pere kosu na brzinu, zapostavlja negu, jer su tokom leta svi bezbrižni, van kuće, pa kosa, posle tri meseca takvog “tretmana”, izgubi svoj sjaj, a folikul dlake svoju jačinu. Švedski naučnici ispitali su ciklus rasta kose tokom perioda od 12 meseci.
Osim ciklusa rasta kose, ili anagen faze i katagen faze, treća faza rasta kose jeste telogen. Tada kosa miruje, i na kraju koga, opada. Ta faza traje 3 do 4 meseca.
Najčešća je, upravo, u jesenjem periodu. Smatra se da je ovakav raspored ciklusa dobar i prirodan, jer je kosa najgušća tokom leta, kako bi štitila glavu od sunca, dok se tokom jeseni priprema za novi rast.
Praktično, i jednostavnim rečima objašnjeno, kada lišće na drveću počne da se menja i da opada, menja se i ciklus rasta naše kose. Počev od oktobra, skalp počinje da gubi dlaku oko četiri puta brže nego u ostalim periodima tokom godine.
Kako ublažiti sezonsko opadanje kose u jesen?
Sezonsko opadanje kose može biti veoma frustrirajuće, a postupci za redukcije istog, veoma spori kod nekih osoba, pa se pripremite da pratite sledećih pet saveta:
Izmenite način ishrane
Zdravije se hranite, jer vaša kosa ima potrebu za vitaminima, mineralima i zdravim mastima , isto kao i ceo vaš organizam. Listu vitamina najboljih za jačinu i rast kose, pročitaćete u nastavku.
Ubacivanje u redovan jelovnik hrane bogate vitaminima za kosu, masnim kiselinama, kao što su avokado, bademi, kokosovo ulje, losos i druga riba, seme čia, laneno ulje i lanene semenke, može vam izuzetno pomoći u održavanju zdrave kose.
Koristite preparate koji pospešuju rast kose
Upotreba ovih preparata ne može sprečiti gubitak kose, ali može pospešiti rast nove kose.
Šamponi obogaćeni biljkama i supstancama koje potpomažu jačanje dlake i rast kose, mogu vam veoma pomoći tokom perioda obnavljanja dlake.
Blagi šamponi, bez sulfata, čiji sastojak čine sledeći elementi, oporaviće koren dlake i ubrzati rast kose: kakao buter i ulje pšeničnih klica, smanjuje iritiranu kožu.
Babasu ulje za kosu, održava prirodnu ravnotežu skalpa, i time ojačava kosu. Ulje makadamije, predstavlja zaštitni omotač dlake, obnavlja njenu strukturu i štiti kosu od UV zračenja, arnika, ublažava sezonsko opadanje kose, tako što potpomaže zaceljivanje skalpa.
Kopriva, od davnina poznata kao biljka koja jača koren dlake – omiljeni šampon naših baka.
Hajdučka trava, još jedna biljka poznata od davnih vremena, pospešuje rast kose, tako što povoljno utiče na cirkulaciju. Rastavić, uklanja višak masnoća iz kose, pa je čini mekšom i svilenkastom.
Ošišajte se
Kada vam kosa opada, šišanje i nije najlogičnije rešenje, s obzirom da tako gubite volumen, ionako već proređene kose. Međutim, kada se radi o sezonskom opadanju kose, uzrokovanom, već pomenutim lomljenjem dlake u periodu katagen faze, šišanje kose osvežiće i ojačati dlaku, pa pospešiti njen brži rast.
Kosa će biti osvežena i spremna za ponovni ulazak u prvi ciklus rasta kose – anagen.
Hranljive maske i regeneratori
Dobri regeneratori su, u svakom slučaju, obavezan element svake, iole, osnovne nege kose, a naročito ukoliko dođe do njenog opadanja!
Hranljive maske od prirodnih sastojaka odlično su rešenje za dlaku isušenu tokom letnjeg perioda, jer mogu duboko prodreti u dlaku, naročito ako govorimo o kokosovom ulju, koje za rezultat ima njenu uspešnu hidrataciju, neophodnu posle višemesečnog izlaganja toploti.
Iako to možda neće u potpunosti rešiti vaš problem sezonskog gubitka kose, korišćenje jedne takve maske, barem jednom nedeljno, može značajno smanjiti opadanje!
Smanjite preterano pranje, feniranje, uvijanje ili peglanje kose!
Oštećenja nastala tokom leta, usled izloženosti kose suncu, morskoj soli ili hloru, još će dodatno pogoršati stanje dlake, ukoliko u drugoj fazi rasta kose, u kojoj dolazi do lomljenja dlake, kosu dodatno “mučite” suvišnim tretmanima, izlažući je vrelom vazduhu, toploti ili dodatnom lomljenju.
Ako baš morate imati frizuru koja iziskuje neku od ovih agresivnih metoda – idete na neku svečanost, svadbu, poslovnu večeru, i slično, u redu, ali svakodnevno maltretiranje kose samo će dovesti do još većeg opadanja kose kod žena!
Pojačano opadanje kose zimi
Posle jeseni, logično, čeka nas zima, kao i nova faza naše kose. Jedan od uzroka istanjivanja dlake i opadanja kose tokom zime je suv i hladan vazduh.
Takođe, grejanje po kućama, a ujedno, hladan vazduh napolju, nikako neće povoljno uticati na jačinu dlake. Toplo – hladno i manjak vlažnosti, oslabiće folikulu dlake, a kosa će izgubiti njenu svežinu.
Šta činiti tokom zime?
Zaštitite što više kosu od hladnog vazduha. Pokrijte glavu toplom kapom ili šeširom. Kosu perite, kao i uvek šamponima bez sulfata. Obavezno posle pranja nanosite bogate regeneratore, a jednom ili dva puta nedeljno, počastite vašu kosu nekom bogatom, hranljivom maskom.
Bitno je da kosa tokom zimskog perioda bude stalno hidrirana, da se dlaka obnavlja pred proleće i pred ulazak u fazu ponovnog rasta.
Prolećno opadanje kose
Iako su najčešći periodi kada kosa slabi i opada, kao što smo naveli, jesen i zima, dešava se, neretko, da kosa opada i u proleće.
Koji su ralozi opadanja kose u proleće?
U proleće počinje faza novog rasta kose. To je, ujedno, i prelazak iz jednog u drugo godišnje doba, period buđenja svega u prirodi, pa i naših ćelija.
Zašto onda može doći do opadanja kose u proleće?
U principu, sve zavisi od vremenskih prilika i vlažnosti vazduha. Proleće je promenljivo godišnje doba – karakterišu ga oštri hladni dani u martu – takozvana “Baba Marta”, pa kišni dani, sa obilnim padavinama, sve do vrelih dana u maju, koji već počinju ličiti na prave letnje dane.
Dakle, tri faktora mogu uticati na sezonsko opadanje kose tokom proleća – hladan vazduh i produžena grejna sezona po stanovima i kućama.
Takođe, kiša koja, naročito u gradovima, biva pomešana sa raznim štetnim elementima iz zagađenog vazduha, i, na kraju, već pomenuta izloženost suncu, ukoliko su majski dani već nalik onim letnjim. Ne očajavajte!
Već navedena bogata hidratacija regeneratorima i proteinskim maskama, kao i pranje kose blagim šamponima, na bazi biljaka koje neguju koren dlake, rešiće ovaj problem, ako se redovno i strpljivo budete pridržavali naših saveta.
Opadanje kose leti
Iako je sezonsko opadanje kose najizraženije tokom jeseni i zime, tokom leta se, takođe, može desiti, kako muškarcima, tako i ženama, gubitak većeg dela dlaka, od onoga što se smatra normalnim.
Prirodan ciklus rasta kose funkcioniše tako, kao što smo već pominjali, da posle leta sledi lomljenje, pa opadanje, pa mirovanje, pa opet novi rast.
Dakle, leti količina opale kose nije tako velika kao u jesen, s obzirom da, usled izloženosti suncu i UV zračenjima, telo proizvodi manje melatonina, a to direktno utiče na nivo hormona u skalpu. Folikuli dlake tada ulaze u fazu povećane “proizvodnje” kose, kako bi koža glave bila zaštićena od toplote i zračenja.
Postoji, međutim, faktor koji čini nivo hormona, odnosno hormonalni balans u organizmu. Kod žena je to estrogen – ako je on nizak, to će dovesti do opadanja kose.
Nivo estrogena je obično niži u proleće i jesen, pa je zato tada opadanje i pojačano, ali pad estrogena se ponekad dešava i tokom leta. Iako se testosteron smatra muškim hormonom, on postoji i kod muškaraca i kod žena, pa njegov nizak nivo, takođe, izaziva sezonsko opadanje kose.
Ne morate raditi ništa komplikovano kako biste se brinuli o svojoj kosi tokom leta!
Čak i u vrelim letnjim danima možete hidrirati kosu, nanositi maske od sezonskog, domaćeg voća i povrća, kokosovog ulja i aloje vere, koja je odlična u slučajevima iritirane kože, a time i kože glave, pa ćete tako, makar, umanjiti isušivanje i opadanje kose. Obavezno koristite balzam za kosu sa UV zaštitom.
Evo nekih saveta za negu vaše kose leti!
Nanesite toplo ulje na teme glave, uz blagu masažu – Masiranje glave toplim maslinovim ili kokosovim uljem, podstaknuće folikule da proizvode više kose, a samim tim i umanjiti njeno opadanje.
Hidratacija koja dolazi od kokosovog ulja, pružiće će dlaci neophodnu vlažnost, čak i u periodu žege i suše. Na taj način sezonsko opadanje kose neće biti primetno.
Pre nanošenja ulja, raščešljajte dobro kosu, zagrejte kokosovo ulje, a zatim ga dobro utrljajte u celu kosu, kako bi prodrlo do folikula i nahranilo dlaku. Sačekajte oko 30 minuta.
Stavljajte zaštitno ulje ili serum na plaži! Nabavite neko od kvalitetnih ulja, namenjenih isključivo za izlaganje suncu i morskoj vodi. Bez toga, kozmetička torbica nijedne žene ne bi trebala biti spakovana za put na more!
Nosite šešir na suncu – Barem donekle sprečite UV zrake da vam sprže dlaku, stavljanjem nekih od atraktivnih šešira. Mnoge žene ne vole šešire, ali oni su jedan od načina da glava ostane koliko-toliko zaštićena. Sezonsko opadanje kose kod žena, na ovaj način neće se ni primetiti.
Posle svega, može li se sprečiti sezonsko opadanje kose kod žena?
Verovatno ste već primetili u kojem godišnjem dobu vama najviše opada kosa.
Ako vam je dosta toga da svake godine iznova nakon sezonskog opadanja kose završite sa tankom i slabom kosom, postoji rešenje!
Jednostavno preduzmite mere pre nego kosa počne pojačano da opada.
Najčešće je opadanje kose u jesen, ali to zaista može biti bilo koja sezona koja iz nekog od navedenih razloga vašoj kosi ne prija.
Najvažnije je da pre te sezone stvorite određenu rutinu nege kose.
Nije ništa strašno, dovoljno je da radite na ojačavanju korena i hidrataciji koja je u 80 % slučajeva problem svake sezone.
Na vreme obezbedite sebi biljni šampon sa sastojcima koji će očistiti i ojačati vašu kosu.
Takvi sastojci su kopriva, kamilica za kosu, menta i prirodna ulja.
Ono što će takođe biti potrebno vašoj kosi jeste protein.
On je gradivni element kose i kao takav često baš zbog vremenskih uslova slabi i gubi se, pa je potrebno nadomestiti ga.
Što se hidratacije tiče, stvar je jasna. Kvalitetna prirodna maska obogaćena prirodnim uljima, kao i povremeno tretman vrućim uljem biće od izuzetne pomoći.
Zaštita od toplote i zaštita od sunca leti su obavezni proizvodi za negu kose.
Uz samo nekoliko promena vaše rutine sprečićete sezonsko opadanje kose. A šta je sa muškarcima?
Kako i da li se ispoljava sezonsko opadanje kose kod muškaraca?
Sezonsko opadanje kose kod muškaraca
Ne samo žene, već se i muškarci susreću sa sezonskim opadanjem kose.
Pomenuli smo, u prethodnim redovima, da i jedan i drugi pol poseduju, takozvani, ženski hormon estrogen, s tim što ga žene luče više, a muškarci manje. Upravo njegov nizak nivo u organizmu prouzrokuje gubitak kose kod žena.
Takođe, oba pola poseduju muški hormon testosteron, samo u obrnutoj proporciji od estrogena. Situacija je ista – manjak testosterona izaziva opadanje kose kod mnogih muškaraca.
Muškarci su, pak, mnogo više izloženi problemu ćelavosti od žena.
Do gubitka kose kod jačeg pola, kao što smo naveli, može doći usled hormonskog disbalansa, prouzrokovanog niskim nivoom testosterona, nepravilnom ishranom, stresom, genetskim predispozicijama, i tako dalje. Ograničimo se sada samo na sezonski gubitak kose kod muškaraca.
Godinama je važio mit da su sezonskom gubitku kose podložne samo žene.
Naravno da to nije tačno, jer ljudska bića, generalno, osim u nekim prirodnim razlikama, koje postoje između muškaraca i žena, isto reaguju na spoljne i unutrašnje uticaje, pa tako i na godišnja doba.
Folikula dlake oslabiće, usled letnjih meseci i izloženosti toploti, kod oba pola, kao što će i opadati u fazi telogen.
Muškarci će, kao i žene, više gubiti kosu tokom oktobra i novembra, nego tokom ostalih meseci.
Šta muškarci treba da preduzmu tokom sezonskog opadanja kose?
Ishrana je od krucijalnog značaja, naročito za normalno lučenje testosterona, pa je neophodno povećati unos vitamina. Pet najznačajnijih vitamina koji pospešuju rast kose su: vitamin A, kompleks vitamina B, vitamin C, vitamin D, vitamin E.
Što se nege kose tiče, jasno je, iako je 21. vek, da većina muškaraca, a naročito mačo Balkanaca, neće lako pristati na korišćenje regeneratora i hranljivih maski.
Izbegavajte jake šampone, pune sulfata i jakih hemijskih supstanci, zamenite blagim šamponima bez sulfata, kako biste kosu izložili manje agresivnim metodama pranja.