Lečenje seboreje prirodnim putem jeste dobra odluka!
Lečenje seboreje prirodnim putem može biti dobro rešenje za sve koje muči ovo stanje kože glave. Prate ga crvenilo kože, osip i svrab, a evo šta vam pomaže.
Seboreja je vrlo učestao problem i javlja se kod 5-10% populacije, najčešće kod muškaraca u periodu nakon puberteta.
Seboreja zahvata različite delove tela, najčešće su to oni na kojima ima najviše lojnih žlezda, poput predela obrva, korena nosa, dela iza ušiju i vlasišta.
Važno je napomenuti da nije zarazna, niti prouzrokovan lošom higijenom.
Treba imati u vidu i to da je seboreični dermatitis hronična bolest. Znajte da se ne pojavljuju svi simptomi odjednom, već bolest postepeno napreduje. Intenzitet se može pojačati u toku određenih godišnjih doba, najčešće zimi.
Zato je veoma važno fokusirati se na lečenje na samom početku bolesti, jer ukoliko se zapusti – duže će se i teže lečiti.
Kada je reč o prirodnim rešenjima, na raspolaganju je mnogo opcija. Za lečenje seboreje prirodnim putem može se koristiti:
- Jabukovo sirće
- Aloe Vera
- Ulje čajevca
- Maslinovo ulje
- Beli luk
- Med
- Kopriva
- Kokosovo ulje
- Limun
- Ovsena slama
- Ulje Boražine
- Brašno leblebija
- List Maline
- Crni slez
- Neven
- Orah
- Etarsko ulje lavande
- Losion od peršuna
- Žalfija
- Kamilica
- Zeleni čaj
Hajde onda i da vidimo kako!
Jabukovo sirće kao lek za seboreju
Jabukovo sirće za kosu je svoju primenu našlo kod mnogih stanja kože glave. Efikasno je i kao lek za lečenje seboreje prirodnim putem.
S obzirom na to da je kiselo, svojom kiselošću pomaže uklanjanju mrtvih ćelija kože na koži glave, a i sprečava rast i razvoj gljivica u kosi.
Evo i recepta koje donosi rešenje: potrebno je sipati 2 kašike jabukovog sirćeta u šolju vode. Zatim, operite kosu šamponom i nanesite ovaj rastvor na kosu kao poslednje ispiranje.
Potrebno je da ostavite da odstoji više od deset minuta, a kako bi se izbegao jak miris sirćeta, kosu operite šamponom bez sulfata koji inače koristite.
Znate da naši čitaoci vole da nam šalju svoja iskustva, pa vam je savet da pročitate kako je Sanja uspela da se reši peruti!
Osim peruti, kosa joj je bila beživotna i nije uopšte rasla. Sada je njena KOSA BLISTAVO ČISTO BEZ PERUTI, A KOSA „RASTE KAO IZ VODE“.
Sanja nam je ispričala kako je uspela da nađe jedini pravi tretman koji je rešio perut u kosi.
Njen savet pročitajte na linku https://sveokosi.com/moja-kosa-vise-nema-peruti/
Aloe vera
Lečenje seboreje prirodnim putem uz pomoć aloe vera smanjuje iritaciju kože i ima hidratisani efekat. Antibakterijsko je sredstvo koje dalje štiti i od seboreje na glavi i od peruti.
Nanesite aloe vera gel za seboreju direktno na kožu glave i ostavite da odstoji pola sata, a zatim isperite blagim šamponom.
Videćete vremenom kako se kosa oporavlja!
Ulje čajevca
Ulje čajevca za kosu smanjuje upalu, svrab i masnoću. Zbog toga je dobro upotrebljavati ga za lečenje seboreje. Antimikotično je i antimikrobno.
Dodaje se oko 5 do 10 kapi ovog ulja u bočicu isključivo biljnog šampona za kosu i dobro se promućka. Kosu je važno dobro isprati nakon šamponiranja.
Maslinovo ulje
Lečenje seboreje prirodnim putem uz upotrebu maslinovog ulja za kosu može učiniti dosta toga dobrog za vašu kosu. Prvo nanesite malo maslinovog ulja na kosu, a posle 10 minuta kosu operite šamponom. Postoji i poseban šampon za seboreju, pa i to može biti preporuka.
U nekim slučajevima možete naneti malo maslinovog ulja na kosu pre nego što odete u krevet. Umotajte glavu peškirom i pustite da upije preostalo ulje.
Sutradan dobro operite kosu šamponom. Korišćenjem maslinovog ulja u lečenju seboreje sprečava se razvoj gljivice Malassezie globose(odgovorne za nastanak seboreje) smanjuje se upala i vraća hidratacija oštećenoj koži.
Lečenje seboreje prirodnim putem uz beli luk
Beli luk je vrlo efikasan u lečenju seboreje prirodnim putem.
Trebaće vam nekoliko čena belog luka i jedna kašika meda. Ove sastojke mešajte dok se ne napravi glatka pasta.
Nanesite pastu na kožu glave i ostavite da se osuši 15 minuta. Posle toga isperite kosu šamponom. Ovu tzv. pastu od belog luka treba koristiti 2-3 puta nedeljno.
Med protiv seboreje
Med se koristi više od 4000 godina kao lek na različite načine i u mnoge svrhe. Veoma je koristan i kao lek za lečenje seboreje prirodnim putem. Nedavna naučna istraživanja pokazala su da ima antibakterijska, antiseptička i antifungalna svojstva.
Dve do tri kašike meda za kosu razblaženog sa približno jednom kašikom tople vode nanesite na mesto zahvaćeno seborejom i ostavite da stoji 3 sata.
Nakon toga isperite kosu.
Kopriva
Kopriva za kosu može da pomogne u lečenju seboreje prirodnim putem. Kapi koprive za kosu pomažu kod irirtirane kože, a šampon od koprive poznat je po tome da jača vlas.
Možete napaviti i svoj domaći šampon od koprive koji sjajno deluje na seboreju.
Za to će vam biti potrebni listovi sveže ili sušene koprive. Možete i sami ubrati koprivu na nekom čistom mestu i osušiti je na suncu. Prelijte 30 gr svežih ili sušenih listova koprive (povećajte količinu ako koristite svežu jer je ona teža) sa 300 ml ključale vode i ostavite da odstoji između 4 i 10 sati. Procedite kroz gazu ili cediljku u odgovarajuću posudu.
Dodajte šolju tečnog kastilj sapuna, a zatim 3 kašičice soka od aloje i 1/4 kašičice ulja badema ili jojobe. Možete dodati i oko 30 kapi esencijalnog ulja mente za kosu ili ruzmarina.
Dobro promućkajte kako bi se sastojci sjedinili. Na posudi naznačite datum kad ste napravili šampon, jer ovaj šampon ima veoma kratak rok trajanja, svega dve nedelje.
Ovo je prirodni šampon protiv suve peruti i seboreje. Budite sigurni da vam neće pomoći toliko nijedan od ovih sastojaka, ako ne birate šampone bez parabena, silikona i sulfata.
Kokosovo ulje protiv seboreje
Za lečenje seboreje možete koristiti i kokosovo ulje. Ovo ulje ima antivirusna, antimikrobna i anti-gljivična svojstva. Dokazano je da pomaže u smanjenju gljivica i suve kože glave.
Dovoljno je da nanesete malu količinu ulja na vlasište ili kožu glave i ostavite da odstoji 15-20 minuta pre nego što ga temeljno isperete toplom (ne vrućom) vodom.
Ovaj postupak može se ponavljati 2-3 puta nedeljno. Kokosovo ulje za kosu pomaže tako što umiruje upaljenu kožu glave.
Limun (limunov sok)
Limunov sok je neverovatan za lečenje seboreje prirodnim putem jer je kiseo i svojom kiselošću razgrađuje gljivice odgovorne za nastanak seboreičnog dermatritisa.
Masirajte vlasište sa dve kašike svežeg limunovog soka i pustite da odstoji jedan minut, a zatim pomešajte kašičicu limunovog soka sa šoljom vode i isperite njime kosu.
Radite to dva puta nedeljno pre nego što operite kosu i trebalo bi da vidite dobre rezultate već nakon prvih nekoliko pranja. Limun za kosu je dobar izbor, a pored seboreje sjajne rezultate pruža i limun za perut u kosi.
Ovsena slama
Priznaćete da zvuči čudno ali istina je – ovsena slama je dobra za lečenje seboreje prirodnim putem.
Pratite ove jednostavne korake: Sipajte 2 kašike ovsene slame u hladnu vodu, i kuvajte dok ne proključa Ostavite da se ohladi.
Kosu operite kao i obično i iskoristite proceđenu vodu od slame za poslednje ispiranje. Ovo praktikujte 2-3 puta nedeljno. Pomaže u oslobađanju svraba i smanjuje upalu.
Ulje boražine za seboreju
Ulje boražine sadrži esencijalne masne kiseline koje pomažu u lečenju seboroičnog dermatristisa. Za lečenje seboreje prirodnim putem sa ovim uljem potrebno nam je: 1 kašičica ulja boražine i tupfer.
Tupferom nanesite ulje na pogođena područja na koži glave, ostavite preko noći i ujutru operite kosu blagim šamponom za perut i seboreju.
Ovo koristite 3-4 puta nedeljno.
Brašno leblebija
Brašno od leblebija i domaće mleko vam može pomoći u smanjenju upala. Evo kako se koristi brašno od leblebija za lečenje seboreje prirodnim putem:
Potrebno nam je: 2 kašike brašna od leblebija i 1 do 2 kašike organskog mleka.
Pomešajte ove sastojke dok ne dobijete glatku mešavinu, nanesite smesu na koži glave i ostavite da odstoji 30 minuta. Zatim isperite kosu blagim šamponom.
Ovaj postupak ponavljajte 2-3 puta nedeljno.
List maline
Malina ima odlične lekovite osobine. Bogat je izvor tanina koji pomažu u lečenju seboroičnog dermatitisa.
Potrebno nam je 5 kašika osušenog lista maline i 1 l vode.
Kuvajte list maline u litar vode oko 15 minuta i ostavite da se ohladi. Kosu operite blagim šamponom, isperite i za poslednje ispiranje koristite ovaj čaj od maline. Ne ispirajte kosu dalje. Ovaj recept za lečenje seboreje prirodnim putem koristite 1-2 puta nedeljno.
Crni slez
Kašiku crnog sleza prelijte sa hladnom vodom, kuvajte do ključanja i ostaviti da se ohladi. Kada se ohladi – natopite tupfer i mažite problematične delove kože glave. Ovo možete raditi na svaka dva dana.
Čaj od crnog sleza pomaže u smanjenju dermatitisa i upale, ali ne otklanja potpuno seboreju.
Neven protiv seboreje
Neven za kosu je poznat po svojim antiinflamatornim i antibiotičkim osobinama i zbog toga je pogodan za lečenje seboreje prirodniom putem.
Pomaže u smirivanju infekcije i upale na vašoj koži glave.
Za čaj od nevena vam je potrebna jedna kašika osušenog nevena i jedna šolja vode. Skuvajte čaj i ostavite da se ohladi.
Kada čaj bude hladan, natopite tupfer čajem i stavljajte na kožu glave. Ovo radite 2-3 puta nedeljno.
Orah
Za lečenje seboreje prirodnim putem uz pomoć oraha, recept je tako jednostavan.
Potrebni sastojci su: 1 kašika osušenog lišća oraha, 1 šolja vode i tupfer.
Pomešajte kašiku listova oraha sa hladnom vodom, kuvajte do ključanja, pa ostaviti da se kuva na tihoj vatri 15 minuta. Kada se ohladi, natopite tupfer i mažite oboleli deo kože glave.
Dovoljno je da se koristi 2-3 puta nedeljeno.
Listovi oraha imaju anti-gljivična svojstva koja pomažu u smirivanju i lečenju dermatitisa.
Etarsko ulje lavande
Jedan od najjačih prirodnih antiseptika dezinfikuje obolelu kožu i na taj način sprečava nastanak infekcije i smiruje već postojeće upale na koži. U pitanju je ulje lavande za kosu.
Može se koristiti kao melem utrljavanjem u kožu, ali i kao dodatak kupkama i šamponima. Osim za seboreju, ulje lavande za rast kose takođe pruža sjajne rezultate.
Štiti kožu od isušivanja, zadržava prirodnu pH vrednost kože, značajno umanjuje osećaj svraba, iritacije i crvenila pa je idealno u borbi protiv seboroičnog dermatitisa.
Losion od peršuna
Među mnogobrojnim biljkama koje se koriste za lečenje seboreje prirodnim putem, ubraja se i peršun.
U 150 ml ključale vode staviti kašiku peršuna i desetak listova zelene salate. Ostaviti da se kuva 15 minuta, skloniti sa vatre i sačekati da se potpuno ohladi. Ovaj losion koristi se odmah nakon pranja kose, tako što se utrljava u vlasište, ostavi da deluje 10-15 minuta, a zatim dobro ispere.
Treba koristiti svaka 2-3 dana i to ponoviti 15 puta kako bi rezultat bio pozitivan.
Žalfija
Čaj od žalfije za kosu je jedan od načina za lečenje seboreje prirodnim putem.
Vrlo je jednostavan za pripremu. Jednu kašičicu sitno iseckane žalfije prelijte sa 2 dl proključale vode i ostavite poklopljeno da odstoji 30 minuta. Zatim procedite čaj od žalfije i isperite obolele delove kože na glavi i ostavite da deluje15 minuta.
Nakon toga kosu isperite mlakom vodom.
Kamilica za seboreju
U sastavu kamilice se nalazi flavonoid, zbog kog je ona lekovita i daje umirujući efekat.
Evo kako da koristite čaj od kamilice za lečenje seboreje prirodnim putem:
Sipajte kašičicu suve kamilice u šolju vrele vode. Pustite da odstoji 15 minuta, procedite i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
Natopite gazu ohlađenim čajem i držite je na ugroženom mestu narednih pola sata. Kamilicu za kosu koristite tri puta dnevno.
Zeleni čaj
Prilično star i tradicionalan pristup u lečenju seboreičnog dermatritisa je uz pomoć zelenog čaja za kosu. Kesicom čaja natopite pogođena područja kože i držite tako dok se ne osuši.
Ovo treba primenjivati svako jutro i veče, ali se upornost isplati – čaj daje prilično dobre rezultate.
Jedini problem ove metode što nije od velike koristi onima koji imaju kasni stadijum seboreičnog dermatritisa.
Dodatni saveti koji pomažu kod lečenja seboreje
Pored određenih prirodnih lekova, za lečenje je vrlo važna adekvatna ishrana, izbegavanje stresa i kozmetičkih preparata koji iritiraju kožu. Na prvom mestu, izbegavajte štetne sastojke u šamponima.
Treba izbegavati hranu koja izaziva upale. U tu grupu spadaju rafinisana ulja i masnoće, pržena hrana i trans masti, zatim česti alergeni kao što su orašasti plodovi, mlečni proizvodi i školjke.
Treba unositi hranu za kosu koja je bogata antioksidantima kao i onu koja je bogata omega 3 masnim kiselinama.
Deo svakodnevene ishrane treba da postanu:bobičasto voće, jabukovo sirće, laneno seme, đumbir za kosu, cimet, bosiljak, zeleni čaj.
Možete probati da koristite probiotike, a naročito one prirodne. To su kombuha i kefir.
Neka istraživanja su pokazala da postoji povezanost između određenih vitamina za kosu i seboreje.
To su vitamini B6, D, ali osim vitamina i cink za kosu.
Studije su pokazale da je mnogo veća verovatnoća za pojavom seboreje, ako imate manjak D vitamina u organizmu. Smatra se da povećan unos ovog vitamina može sprečiti seboreju.
Izbegavati hemikalije i toksine. Ovakve materije mogu škoditi i zdravoj koži, a pacijentima koji imaju seboreju samo će još više pogoršati zdravstveno stanje.
Određeni šamponi i sapuni sadrže štetne materije koje isušuju kožu ili pogoršavaju seboreju. Prilikom izbora ovih preparata, bilo bi dobro da koristite biljnu kozmetiku za negu kože i kose.
GLA (gama linoleinska kiselina) olakšava stanje upale, svraba, ljuštenja kože kod seboreičnog dermatritisa. Obnavlja kožu i utiče na rast kose. Jedino ulje koje sadrži GLA je konopljino ulje za kosu.
Jedan od uzroka dobijanja seboreje je stres zato se moramo potruditi da ga eliminišemo.
Počnite da vežbate napolju. Poznato je da sunčeva svetlost i vežbanje pomažu kod mnogih stanja kože. Uz to, dodatno ćete poboljšati imunitet i spečiti dalje razvijanje seboreje.
Smatra se da sunce može da uspori rast gljivica, pa se zato potrudite da provodite više vremena napolju. Izbegavajte alkohol i cigarete. Spavajte 8 h dnevno. Mislite pozitivno.
Redovna hidratacija i regulisanje stresa znatno će vam pomoći u lečenju.