
Bolesti kože glave se mogu uspešno lečiti!
Bolesti kože glave zadaju vam velike muke? Ukoliko problem uočite na vreme, biće vam mnogo lakše da bolest lečite. Ovo su simptomi na koje reagujete odmah.
Ono o čemu svaka žena mašta, sigurno je lepa i negovana kosa. Da biste izbegli pojavu bolesti koze glave, savetujemo da ovaj tekst pročitate pažljivo kako biste prepoznali moguće simptome i odmah krenuli u rešavanje problema.
U najčešće bolesti koze glave spadaju psorijaza, perut u kosi, seboreja i gljivice. Važno je da znate da ni jedna od ovih bolesti ne utiče na zdravlje, ali ne smete ni jednu bolest zapustiti.
U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na sve uzroke, kao i na metode lečenja svih bolesti koze glave!
U bolesti kože glave spada i opadanje kose
Normanlnim opadanjem, smatra se gubitak dlaka od šezdeset do stotinu vlasi u toku dana.
Ova pojava je individulana i zavisi od osobe do osobe.
Sve što je preko tog broja smatra se pojačanim opadanjem kose. U tom slučaju, potrebno je posebnu pažnju obratiti na rešavanje ovog problema.
Zbog čega dolazi do proređenja kose?
Do proređenja kose, može doći iz više razloga. Proces opadanja dlake nakon porođaja, na prvom je mestu i smatra se normalnom pojavom. Kada je žena u drugom stanju ima visok nivo progesterona.
Dlaka koja bi uobičajeno ispadala zaustavlja se u takozvanoj telogen fazi svih 9 meseci trudnoće i nakon porođaja dolazi do naglog pada ženskih hormona u organizmu. Samim tim javlja se i opadanje kose. Nakon nekog vremena, kosa ponovo kreće da raste.
Najćešće tokom septembra i oktobra oko 20% populacije doživljava sezonsko opadanje kose. Dlaka postaje jako proređena i stanjena, naročito kod osoba koje imaju nedostatak gvožđa.
Koliko puta ste samo čuli da zdrava kosa ne može da raste?! Ako imate bilo koju bolest kože glave, javlja se opadanje kose i vaše vlasi ne mogu da rastu.
Naša čitateljka Tara je podelila sa nama svoje iskustvo, u želji da pomogne svima onima koji se dugo bore sa sporim rastom kose.
Tražila je brzo, prirodno i jednostavno rešenje za rast svoje kose! I pronašla je!
Kako je Tari pošlo za rukom da ubrza rast kose, pročitajte na linku https://sveokosi.com/ovo-je-kljucno-za-brzi-rast-kose/
Veliki stres za organizam, predstavljaju i rigorozne dijete. Ova pojava neretko se javlja i kod veoma mladih devojaka gde se javlja značajan deficit proteina. Nedostatak cinka i vitamina iz grupe B, takođe može takođe dovesti do opadanja kose.
Do zaustavljanja faze rasta dlake, može doći i zbog preteranog stresa. Nakon tri meseca, dlaka će početi da opada, bilo da se radi o teškoj bolesti koja je praćena visokom temperaturom ili emotivnim stresom. Citostatici mogu dovesti do trenutne ćelavosti kao i preterana upotreba hemijskih sredstava kojima se tretira kosa.
Androgena alopecija odnosno proređenost kose po muškom tipu može se javiti kod žena koje imaju višak androgenih hormona ili sindrom policističnih jajnika. U čeonom predelu, teme počinje da se providi, a dlaka postaje slabija.
Proces se može zaustaviti i delimično poboljšati, ukoliko se osoba na vreme obrati svom lekaru za pomoć. U suprotnom može doći do potpune atrofije korena i u tom slučaju proces je nepovratan.
Kako sprečiti opadanje kose?
Odmah nakon što primetite da vam kosa opada više nego što je to uobičajeno, savetujemo da isprobate šampone protiv opadanja, koji sadrže prirodne sastojke.
Pored toga, birajte i losione koji u svom sastavu imaju:
- Ricinusovo ulje
- Koprivu
- Ulje ruzmarina
- Kofein
- Arniku
Koristite maske za kosu, koje hrane koren dlake i na taj način pomažu da ona pređe iz stanja mirovanja u stanje aktivnog rasta.
Važna stavka u sprečavanju opadanja kose, sigurno je i pravilna i raznovrsna ishrana. Unosite što više namirnica koje su bogate vitaminima: A, B12, C, cinkom, gvožđem, proteinima i biotinom. Pijte što više vode.
Najbolje bi bilo da to bude oko 8 čaša u toku dana. Ukoliko je pored primene svega navedenog, opadanje kose i dalje prisutno, obratite se lekaru koji će vam prepisati odgovarajuću terapiju.
Perut u kosi
Perut je stanje vlasišta koje uzrokuje pojavu ljuspica na koži glave. Ova bolest kože glave često je praćena svrabom. Brojni činioci mogu povećati rizik i uticati da do nje dođe.
Perut nije povezana sa lošom higijenom, ali može biti vidljivija ako osoba često ne pere kosu ili čak to prečesto čini. Može biti neugodna i teška za lečenje. Ipak rešenje za ovaj problem postoji!
Šamponi protiv peruti koji se koriste za rešavanje ove bolesti koze glave mogu biti jedan od načina da se rešite peruti. Smanjuju mogućnost infekcije i uništavaju bakterije koje se javljaju na temenu.
Često se u njihovom sastavu može naći katran, jer se upravo on pokazao veoma uspešan u rešavanju ovog problema kao i prirodni antibiotik čajevac koji dokazano deluje.
Evo još nekoliko rešenja za perut u kosi!
Aspirin sadrži isti aktivni sastojak (salicilnu kiselinu) kao i mnogi lekoviti šamponi protiv peruti. Usitnite dva aspirina u fini prah i dodajte ga uobičajenoj količini šampona koji koristite svaki put kada perete kosu. Ostavite smesu na kosi od 1 do 2 minuta, a zatim je dobro isperite i operite običnim šamponom.
Neki sastojci koje koristite svaki dan dvostruko su efikasniji za rešavanje problema bolesti kože glave kao što je perut. Jedan od takvih prirodnih preparata je i soda bikarbona.
Navlažite kosu, a zatim snažno utrljajte šaku sode bikarbone u vlasište. Preskočite šampon, već kosu operite samo vodom. Soda bikarbona smanjuje preaktivne gljivice koje mogu izazvati perut.
Kosa će vam se u početku možda sušiti, ali nakon nekoliko nedelja vaše će vlasište početi proizvoditi prirodna ulja, ostavljajući kosu mekšom i bez ljuspica.
Kokosovo ulje je isprobani i pravi tretman protiv peruti, a pri tom i lepo miriše. Pre tuširanja umasirajte 3 – 5 kašika kokosovog ulja u vlasište i ostavite da odstoji oko sat vremena. Nakon toga, kosu operite šampon i mlakom vodom.
Suva kosa i suvo vlasište
Problemi kože glave su i suva kosa i suvo vlasište. Do ove neprijatne pojave dolazi uglavnom zbog korišćenja preparata za negu kose sa štetnim sastojcima, ali i zbog preteranog izlaganja suncu, izvorima toplote i hemijskim tretmanima.
Prepoznaćete suvu kosu po svom beživotnom i lomljivom karakteru.
Suvo vlasište karakteriše pojava ljuspica i peruti, svrab i ponekad čak i crvenilo kože glave.
Verovatno vam je već poznato kako farbanje kose ili recimo minival kose mogu oštetiti vašu kosu i dovesti do pojave suve kose.
To ne znači da tako mora da bude i da problem suve kose i vlasišta neće izostati. Ukoliko koristite prirodne preparate za negu i kosu i vlasište redovno hidrirate na adekvatan način, ovakve pojave mogu se izbeći.
Ako ste već zakasnili, bez brige i to možete preokrenuti u svoju korist. Kao odlična pomoć kod ovakvih situacija može vam biti hidratantna maska i dubinsko hidriranje kose.
Suva kosa i suvo vlasište rešenje
Odmah nabavite svoje prirodne proizvode za negu kose koji u svom sastavu sadrže prirodna ulja za kosu i formulu sa hijaluronskom kiselinom.
Od prirodnih ulja dobra opcija za ovakav problem mogu biti:
- ulje jojobe
- ulje avokada
- arganovo ulje
- bademovo ulje
Osim proizvoda za negu koji sadrže prirodne sastojke koji hidriraju i hrane kosu i vlasište.
Pokušajte i sa upotrebom tretmana vrućim uljem.
Njega možete lako sami napraviti i isprobati.
Pomešajte kašiku ulja kokosa, kašiku maslinovog ulja i kašičicu arganovog ulja. Zagrejte malo uljanu mešavinu i umasirajte je direktno u vlasište.
Nakon toga pokrite kosu kapom za tuširanje i ostavite da odstoji čitave noći.
Ujutru kosu operite šamponom bez štetnih sastojaka.
Proces ponavljajte jednom nedeljno sve dok se ne rešite suvog vlasišta u potpunosti.
Hranjivi biljni šampon preporodiće suvu kosu, a nekoliko kapi arganovog ulja učiniće čuda za vaše rasvetale i suve krajeve kose.
Seboreja
Seborejični dermatitis ili seboreja vlasišta je hronična upala kože. Ova pojava ubraja se u bolesti koze glave. Karakteriše je perutanje, crvenilo i ljuštenje kože na zahvaćenom području. Poreklo vodi od latinske reči sebum, koja znači loj. Na vlasištu se seboreja manifestuje kao ružičasto, crvenkasta žarišta različite veličine i oblika.
Prekrivena je većim ili manjim ljuspama. One mogu biti suve ili masne i uglavnom su bledožućkaste boje. Česta pojava koja prati seboreični dermatitis je svrab. Ovo nije zarazna bolest i ne utiče na opšte zdravlje pojedinca. Zbog nemogućnosti potpunog izlečenja, ipak može biti veoma neprijatna.
Seboreja na glavi se najčešće javlja na područjima gde se nalaze lojne žlezde, a to su uglavnom:
- Koža lica (naročito u području između nosa i usta i između usta i brade)
- Vlasište
- Središnji deo grudi
- Koža oko pupka
- Obrve
- Leđa (između lopatica)
- Prepone
- Područje anusa
2 – 5% ukupnog stanovništva susreće se sa ovim problemom. Javlja se kod osoba starosti od 30 do 60 godina, ali i kod dece do 3.godine života. Genetsko nasleđe i hormoni, utiču na ovu pojava, mada se njen uzrok ne može utvrditi sa sigurnošću.
Na pojavu seborejičnog dermatitisa utiču sledeći činioci:
- Genetika
- Hormoni
- Stres
- Gljivica Pityrosporum ovale
- Imunološki poremećaji
- Povećano lučenje loja
- Klimatske promene
Do bržeg opadanja kose, može doći upravo zbog pojave seboreičnog dermatitisa. Obzirom da nije poznat tačan uzrok ovog stanja, ne postoji lek koji bi izlečio seboreju. Ipak određene metode u velikoj meri mogu ubalažiti njene simptome. Nakon prekida terapije, oni će se ponovo vratiti.
Seboreja-najbolji način lečenja!
U rešavanju ovog problema, može pomoći medicinski šampon u čijem sastavu se nalaze:
- Selen – sulfid
- Cink – piriton
- Ketokonazol
Da biste smanjili svrab i cvenilo vlasišta, možete koristiti kortikosteroidne kreme. Sa njihovom upotrebom morate biti veoma pažljivi, jer mogu dovesti do opadanja kose ukoliko se često i u većim količinama koriste.
Po potrebi se može koristiti i salicilna mast. Nanosi se uveče pre spavanja i ujutru se ispere.
Da biste ublažili svrab glave, jednom nedeljno, nakon što temeljno očistite vlasište, nastavite sa upotrebom protivgljivičnih šampona.
Lokalni antibiotici u obliku krema, koriste se u situacijama kada dođe do bakterijske infekcije.
Za lečenje seboreje prirodnim putem, možete koristiti: aloa veru, čaj od žalfije, kokosovo ulje, ulje čajevca, med i sl.
Osip, perutanje i ostali simptomi seboreje mogu se ublažiti i kvalitetnom ishranom.
Unosite namirnice, bogate vitaminima: A, B, C, E, biotinom, cinkom i omega 3 masnim kiselinama.
Psorijaza vlasišta
U bolesti koze glave ubraja se i psorijaza vlasišta koja predstavlja čest poremećaj kože koji stvara povišene, crvenkaste, često ljuskave mrlje. Može se pojaviti na manjoj površini, ali zahvatiti i celo vlasište. U nekim situacijama, dešava se da se proširi i na čelo, zadnji deo vrata ili iza ušiju.
Sama psorijaza vlasišta ne uzrokuje gubitak kose, ali jako češanje, agresivni tretmani koji se koriste u lečenju i stres koji prati ovu pojavu, mogu dovesti do privremenog gubitka kose. Srećom, vaša kosa će ponovo izrasti nakon što se koža očisti.
Psorijaza glave može da varira. Postoji blaži oblik, ali i veoma teški slučajevi sa velikim zadebljanjima kože.
Prvi način u rešavanju problema je tretman koji koristite direktno na svojoj koži. Upotrebom šampona, krema, gelova, losiona, ulja i sapuna. Većinu ovih proizvoda možete kupiti u apoteci ili čak u određenim slučajevima i dobiti na recept.
Šta još možete koristiti za psorijazu?
Proizvodi od ugljenog katrana mogu pomoći kako bi se usporio razvoj psorijaze i smanjila upala, svrab i perutanje.
Da biste naneli šampon s katranom, umasirajte ga u vlasište i ostavite 5 do 10 minuta pre ispiranja. Ostale katranske proizvode možete ostaviti da deluju preko noći. Jedina mana ovakvih tretmana, može biti njihov ne baš prijatan miris.
Za smanjenje perutanja i isušivanje mrtvih ćelija kože, preporučuje se i salicilna kiselina koju ponekad možete koristiti u kombinaciji sa katranom ili kortikosteroidima. Na taj način sam efekat delovanja će biti jači.
Kod težih oblika psorijaze, neophodno je primeniti tzv. sistemski tretman gde se koriste lekovi ili injekcije.
Kao prirodno rešenje, savetujemo da isprobate neke od sledećih tretmana!
Aloe vera je biljka poznata po svojim lekovitim svojstvima na koži. Kreme koje sadrže 0,5 posto aloje mogu pomoći u smanjenju svraba, upale, perutanja i crvenila na vlasištu. Ovu kremu treba nanositi do tri puta dnevno kako bi koža ostala vlažna. Može potrajati i do mesec dana do prvih rezultata, zato budite uporni.
Jabukovo sirće može vam pomoći da smanjite svrab koji nastaje kao posledica psorijaze vlasišta. Nekoliko puta nedeljno koristite organsko jabukovo sirće na vlasištu. Možete ga razrediti sa vodom u odnosu 1:1. Kako biste sprečili iritaciju isperite kožu nakon nanošenja.
Ukoliko vam je koža napukla ili krvari, nemojte primenjivati ovakav tretman.
Folikulitis
Folikulitis je zapaljensko oboljenje folikula dlake koje može dovesti do pojačanog opadanja kose. Naime, njega uglavnom izazivaju mikroorganizmi .
Najčešće su to bakterije, gljivice ili virusi. U većini slučajeva radi o bakteriji iz roda Staphylococcus.
Folikulitis može biti akutni i hronični i lako se prepoznaje na izgled, ali je ponekad potrebno uraditi i bris ili biopsiju zaraženih folikula kako bi se ustanovilo koji mikroorganizam je izazivač zapaljenja.
Ovo je klasično zapaljenje kože glave i samog folikula i prepoznaćete ga po sitnim crvenkastim ili žućkastim čvorićima obično ispunjenih gnojem oko samog korena dlake, odnosno njenog folikula.
Ono što nikako ne smete da radite jeste da cedite ili češete zahvaćene delove kože.
Pre svega javite se dermatologu ili trihologu koji će utvrditi uzrok nastanka folikulitisa i odrediti vam terapiju.
Akutni folikulitis leči se uglavnom brzo, dok je za hronični potreban dugoročan plan lečenja i više vremena.
Folikulitis lečenje
Nemojte folikulitis uzimati zdravo za gotovo, jer uz njega može doći do alopecije pa čak i gubitka kose.
Najbolje je da pokušate sa blagim biljnim šamponima da ublažite upalu i smirite kožu glave, ako to ne pomaže javite se lekaru.
Za lečenje folikulitisa daće vam preparat na bazi kortikosteroida.
Osim toga možete pokušati i sa fototerapijom kose i vlasišta koja se pokazala delotvornom u ovom slučaju. Plava LED svetla imaju antibakterijski efekat.
Gljivične bolesti kože glave
Problemi kože glave su i gljivice u kosi. One podrazumevaju infekciju kože glave i vlasišta. Do ovakvih bolesti kože glave dolazi usled uticaja nekoliko vrsta gljivica, od kojih su najprisutniji dermatofiti.
Osnovni uzrok njihove pojave je znojenje, ali se najlakše mogu preneti i korišćenjem kape, češlja ili nekih drugih predmeta koje je zaražena osoba koristila.
U vlažnim uslovima, gljivice u kosi lakše opstaju pa ukoliko vam je kosa duže vreme, mokra može se dogoditi da dođe do razvoja gljivične infekcije.
Simptomi gljivične infekcije
Oštećene i okrugle površine vlasišta, ukazuju na pojavu gljivica. Zahvaćena područja obično izgledaju crveno i upaljeno i u nekim situacijama mogu pokazati i neke znake ćelavosti. Kod nekih osoba neće doći do pojave svraba dok kod drugih ta pojava može biti veoma izražena.
U zavisnosti od vrste gljivica u kosi žuto – smeđa kora može ukazivati na gljivične bolesti kože glave. Neretko se dešava da dođe i do pojave gnoja na koži.
Gubitak kose i pojava ožiljaka, predstavljaju najteže simptome giljivičnih infekcija.
Lečenje gljivičnih bolesti kože glave
Osnovni korak u njihovom lečenju, sigurno je redovna i pravilna higijena. To se prvenstveno odnosi na pravilno pranje i ispiranje kose. Takođe, odabir šampona veoma je važan. Koristite isključivo one koji ubijaju bakterije i sadrže prirodne sastojke poput: mente, kamilice, lavande.
Neka vaš izbor budu šamponi koji u svom sastavu nikako ne sadrže sulfate, parabene i silikone.
Zašto je važno da koristite šampon bez sulfata?
Upotreba lekova protiv gljivičnih bolesti kože glave
Ako ništa od prirodnih metoda koje ste isprobali ne utiče na to da se gljivične infekcije koze glave povuku, onda je vreme da se se obratite lekaru kako bi vam prepisao odgovarajuću terapiju.
Da bi se problem u potpunosti sanirao, bilo bi poželjno da se i ostali članovi porodice pregledaju. Trudite se da izgebavate kontakt glavom sa drugim osoba. Kako biste izbegli pojavu čireva na glavi, trudite se da se ne češete i obavezno koristite isključivo četke koje su mekane.
Kao i za sve vrste lečenja bolesti kože glave i kada je lečenje gljivičnih oboljenja postoje prirodne metode koje možete isporobati.
Za ubijanje gljivica i bakterija, sigurno jedan od najboljih načina je primena sode bikarbone. U čašu mlake vode, sipajte jednu kašiku sode bikarbone i nekoliko kapi ulja ruzmarina. Ovu smesu možete kombinovati sa šamponom koji inače koristite ili tako pripremljenu smesu naneti na kožu glave.
Beli luk ima jako antifugalno dejstvo. U kombinaciji sa medom, može dati odlične rezultate kada je reč o borbi protiv bolesti kože glave u ovom slučaju, gljivica. Sve što je potrebno da uradite je da iscedite 6 čena belog luka, iseckate ih i ostavite da u soku odstoje 15 – ak minuta.
Nakon toga, dodajte 5 – 6 kašika meda, pa dobijenu mešavinu nanesite na teme glave, nežno masirajući nekoliko minuta. Nakon 10 minuta, temeljno isperite kosu. Ovaj tretman, poželjno je primeniti dva puta nedeljno sve dok u potpunosti ne budete zadovoljni rezultatima.
Lišaj na glavi
Lišaj na glavi nije neobična pojava. Javlja se u vidu crvenih pečata koji često menjaju veličinu, praćeni su svrabom i ljuskanjem kože u tom delu.
Ovo je zapaljenski proces pora iz kojih dlaka izlazi na površinu i veoma je važno da na vreme primetite problem i počnete sa lečenjem.
U suštini većina izazivača su gljivice pa je lečenje slično kao i kod problema sa gljivicama u kosi.
Higijena kose i vlasišta mora biti na izuzetnom nivou, a obzirom da je stanje zarazno vodite računa da ni sa kim ne delite pribor za negu i stilizovanje kose.
Javite se lekaru kada na svojoj glavi primetite lišajeve.
On će odrediti kremu sa antigljivičnim svojstvom i dati vam adekvatne savete u vezi nege i lečenja.
Možete pokušati i sa prirodnim preparatima koji deluju antigljivično i antibakterijski poput belog luka, jabukovog sirćeta, ulja origana, čajevca i slično.
Lichen planopilaris
Lichen planopilaris ili skraćeno LPP jeste retka kožna varijanta lichen planusa koji utiče na folikul dlake. Javlja se samostalno ili u kombinaciji sa češćim oblicima lichen planusa, obično klasičnog tipa i / ili oralnog lichen planusa.
Bolest se obično manifestuje u odrasloj dobi (40-60 godina), sa retkim slučajevima u detinjstvu. Pacijenti imaju peri-folikularnu upalu i gubitak kose. Mogu biti u potpunosti asimptomatski ili da se javi svrab ili nelagoda.
Temporalni arteritis
Privremeni arteritis je potencijalno zabrinjavajući uzrok bolova u vlasištu. U pitanju je pre stanje, nego bolest, u kom se temporalna arterija upali i bude veoma nežna na dodir.
Obično se javlja kod starijih osoba.
Pacijenti sa temporalnim arteritisom mogu razviti bol u vilici prilikom žvakanja, može imati glavobolju i poremećaje vida. Takođe, javlja se i osećaj vrućine u telu, često umor, mršavljenje i malaksalost.
Vaške u kosi
Iako je 21. vaške u kosi su nažalost još uvek naša svakodnevnica.
Naročito ako imate decu predškolskog i školskog uzrasta.
No, problem sa vaškama kod dece rešavale su uspešno i naše bake, pa zašto ne bismo i mi.
Dovoljno je da nabavite pribor za rešavanje vašaka i gnjida koje se mnogo teže uklanjaju.
Šamponi za vaške i losioni za vaške su efikasni i dostupni, ali uz njih obavezno koristite i češalj za vaške kako biste uklonili sve gnjide iz svoje ili dečije kose.
Uz šampon možete pokušati i sa narodnim rešenjima poput petroleja za vaške, sirćeta i slično.
Problemi kože glave mogu predstavljati veliku poteškoću ukoliko se na vreme ne leče.
Upravo iz tog razloga, poželjno je da vodite računa o higijeni i da na i na najmanju promenu odmah reagujete. Samo tako ćete bez većih komplikacija lako doći do rešenja.