
Hormonski disbalans i opadanje kose!
Ukoliko imate hormonski disbalans, opadanje kose je moguć kao jedan od simptoma. Ovo stanje je prolazno i može se izlečiti. Evo šta je važno da znate.
Onog momenta kada otkrijete šta je izazvalo hormonski disbalans u organizmu – izlečenje je već krenulo.
Opadanje kose zbog hormona je veoma česta pojava. Okidači ovog poremećaja su mnogobrojni i kreću se u širokom rasponu uzroka – od genetike, preko težih operacija, do stresa i trauma.
Otkrivanje korena problema, kada je u pitanju hormonski disbalans i opadanje kose u pitanju, ne sme proći bez asistencije stručnjaka.
Ovo su ozbiljne situacije u kojima nema mesta za laičke pretpostavke i zahtevaju redovan lekarski nadzor.
Samo u tom slučaju, može se uspostaviti pravilna dijagnoza i dobiti adekvatna terapija – koja će rešiti problem i oporaviti kosu iz korena.
Naravno, zdrave navike su uvek poželjne, posebno kada se radi o oporavku od tako ozbiljnog stanja – kao što je opadanje kose zbog hormona.
Kombinacijom lekarske terapije i uvođenjem rutine koja leči kosu, telo, um i dušu – uspećete da nađete put do izlečenja.
Pripremili smo za vas odgovore na mnoge potencijalne nedoumice – koji će vam pomoći da bolje razumete, lakše prebrodite i na kraju i sprečite opadanje kose zbog hormona.
Zašto se javlja opadanje kose zbog hormona?
Ljudsko telo redovno prolazi kroz veliki broj fizičkih i emotivnih promena. Često su te promene veliki izazov za organizam i samim tim uzrokuju hormonski disbalans. Opadanje kose se upravo javlja kao posledica.
Nepravilan rad hormona smatra se najčešćim uzrokom opadanja kose i podjednako je zastupljen kod oba pola.
Okidači ovog stanja su mnogobrojni – od naglog gubitka kilaže, porođaja, teških operacija, genetske predispozicije itd.
„Nemam više problem sa opadanjem kose!“, Marija
Marija je uspela za kratko vreme da zaustavi opadanje kose. Otkrila je šta je zapravo ključna stvar koja deluje i zaustavlja dlaku da opada.
U pitanju je nešto što svi koristimo, ali možda pravimo pogrešan izbor.
Kako je Marija zaustavila opadanje kose za manje od mesec dana, saznajte više na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Dakle, sve ono što organizam prepozna kao veliku traumu ili drastičnu promenu, može uzrokovati disbalans hormona i kao posledicu tog procesa pojačano opadanje kose.
Saznajte u nastavku kako dolazi do problema!
Koji hormoni utiču na opadanje kose?
Glavni hormon koji je odgovoran za gubitak kose jeste takozvani dihidrotestosteron ili skraćeno DHT. Ovaj hormon uzrokuje opadanje kose kod muškaraca i žena podjednako, a proizvodi ga testosteron – glavni adrogeni hormon, koji je zastupljen u organizmu kod oba pola.
Iako se u muškom organizmu nalazi znatno veća količina ovog hormona nego kod žena – testosteron može biti glavni uzrok opadanja kose u oba slučaja.
Pod uticajem DHT hormona koren dlake se smanjuje, nakon čega kosa prestaje da raste i na kraju opada. Obrazac opadanja kose se razlikuje – kod muškaraca se kosa proređuje u predelu zalizaka na kosi, dok se kod žena ravnomerno istanjuje preko cele površine glave.
Ovaj način opadanja kose stručno se naziva androgena alopecija. Iako se smatra izuzetno ozbiljnim stanjem, danas postoji puno uspešnih pristupa u lečenju ovog poremećaja.
Otkrijte koji su glavni okidači opadanja kose zbog hormona!
Hormonski disbalans opadanje kose
Pojedina stanja su jaki okidači koji u organizmu mogu izazvati disbalans hormona i uzrokovati pojačano opadanje kose.
Među najčešćim uzrocima koji remete rad hormona a samim tim i prirodni ciklus rasta kose ubrajaju se sledeća stanja:
Stres
Stres ne bira ni pol ni uzrast. Pojačano opadanje kose je česta reakcija organizma na stresne situacije. Bez obzira da li je u pitanju hronični stres koji je posledica nezdravog i napetog stila života ili traumatični događaji –opadanje kose od stresa je česta pojava.
Usled traumatičnih događaja ili konstantne napetosti stres aktivira kortizol – hormon koji je poguban za zdravlje kose. Stres je još jedan dokaz da je kosa jasan pokazatelj svega što telo doživljava iznutra.
Organizam koji je često izložen povišenom nivou kortizola, stopira normalan rast dlake, koren počinje da slabi i kosa kreće pojačano da opada.
Dakle, ukoliko uz adekvatnu terapiju u redovnu rutinu uvedete rituale koji vas opuštaju i čine srećnim – pomoći ćete i svojoj kosi da se oporavi da i zdravo raste.
Genetika
Na koji način će folikuli dlake reagovati na DHT – dosta zavisi od genetskih predispozicija. U nekim slučajevima, dovoljno je da DHT deluje u malim količinama i da to bude dovoljno da ugrozi zdravlje dlake i oslabi koren – ukoliko za to postoji genetska osnova.
Obzirom da geni igraju značajnu ulogu u ovom procesu, blagovremena preventiva je u tom slučaju odličan način da se spreče potencijalne neželjene posledice. Posebno u slučaju muške populacije, jer su više od žena skloni genetskom opadanju kose.
Ukoliko postoji porodični obrazac ćelavosti kod muškaraca na genetskoj osnovi – potrebno ga je iskoristiti kao upozorenje i preventivno se više posvetiti zdravlju kose.
Svakodnevnom pravilnom brigom – kroz zdravu negu i ishranu, jačaju se folikuli dlake i kosa dobija veću otpornost na potencijalne okidače koji joj mogu ugroziti zdravlje.
Trudnoća
Trudnice uvek blistaju i to isto važi i za njihovu kosu. Međutim, nakon porođaja, neretko se dešava da kvalitet dlake opadne i da kosa počne da se proređuje.
U trudnoći se povećava broj folikula i kosa postaje bujnija i raskošnija. Gotovo je normalna pojava da nekoliko meseci nakon porođaja dođe do hormonalnog disbalansa i da veliki broj dlaka u isto vreme pređe u fazu mirovanja (telogenu fazu) – nakon čega kosa počinje pojačano da opada.
U tom periodu javlja se beživotna kosa, nekada do te mere i da izgubi prirodnu teksturu, sjaj i počinje da se proređuje.
U mesecima za vreme trudnoće, telo prolazi kroz velike promene i nakon ovog zahtevnog pocesa potrebno je da prođe određeni period kako bi se vratilo u normalu. Opadanje kose posle porođaja uglavnom traje od nekoliko meseci do godinu dana.
U tom periodu, kosi i organizmu je potrebno pružiti pojačan tretman neophodnim nutrijentima – koji će nadoknaditi gubitak hranljivih materija nakon porođaja.
Redovnim unosom vitamina za kosu, minerala (kao što je cink za kosu ili gvožđe) i negom vlasi lekovitim organskim uljima (kokosovo ulje za kosu, ulje avokada za kosu, ricinusovo ulje za kosu) – pramenovi će ojačati i brže se oporaviti.
Poremećaj rada štitne žlezde
Pravilan rad štitne žlezde je veoma značajan za funkcionisanje svakog dela organizma – pa tako i za zdravu kosu. Kada je poremećen rad hormona štitne žlezde, negativne promene se prvo primećuju na kosi i koži.
Nezavisno od toga da li štitna žlezda radi ubrzano ili usporeno, kao posledica ovog poremećaja kosa uglavnom postaje proređena, krta, lomljiva i suva.
Onog momenta kada se hormoni štitne žlezde budu doveli u balans (uz pomoć adekvatne medicinske terapije i zdrave ishrane) i kosa će početi da se oporavlja.
Za to vreme, možete joj pomoći tako što ćete iz upotrebe izbaciti preparate za kosu koji sadrže oštre hemikalije (silikone, sulfate i parabene) i dodatno ubrzavaju opadanje kose.
Zamenite ih prirodnom kolekcijom za negu kose i biljnim, organskim šamponima protiv opadanja kose – koji će lečiti kosu iz korena i pomoći joj pri oporavku.
Menopauza
Menopauza je doba u životu žene kada je opadanje kose zbog hormona česta pojava. Promene koje se u tom periodu dešavaju u telu, znatno remete uobičajeni rad hormona, tako da ne treba da vas čudi ukoliko se javi opadanje kose u menopauzi, da se tanji kosa i postaje ređa.
Proizvodnja ženskih hormona (estrogena i progesterona) u menopauzi počinje da opada, čime se povećava uticaj muških hormona na organizam.
Samim tim, dešava se i pojačano dejstvo DHT hormona, posebno ukoliko postoji genetska sklonost ka tom procesu.
Ovo stanje je karakteristično za žene između 50 i 60 godina – doba kada obično kreće menopauza, mada nije isključeno da se pojavi i ranije.
Ukoliko se nalazite u ovoj grupi i muči vas opadanje kose zbog hormona – važno je da znate da je ovo stanje moguće izlečiti. Onog momenta kada se organizam bude doveo u balans i kosa će ponovo početi da raste.
Naravno, kao i u ostalim slučajevima – kompletna nega je uvek najsigurniji put do izlečenja. Uz adekvatnu terapiju, potrebno je imati u vidu da su dobre navike (zdrava ishrana i nega kose prirodnom kozmetikom) uvek neophodne kako bi oporavak bio uspešan i trajan.
Saznajte u nastavku koja vrsta lekova se najčešće koristi protiv opadanja kose zbog hormona!
Hormonski disbalans -opadanje kose i lečenje
Opadanje kose zbog hormona je zdravstveno stanje koje zahteva obavezan lekarski tretman.
Na osnovu adekvatnih ispitivanja (kao što je analiza krvne slike i testiranje hormona), načina na koji kosa opada, trajanja problema i ostalih detalja koji su važni za određivanje dijagnoze – lekar će odrediti potrebnu terapiju.
1.Šampon za kosu
Pored terapije lekovima – lečenje je potpuno samo ukoliko za negu kose upotrebljavate odgovarajući šampon protiv opadanja kose!
Izbor šampona je izuzetno važan kada je zdravlje kose ugroženo – jer tada vrši funkciju leka.
Za jačanje i oporavak kose koja opada zbog disbalansa hormona, važno je da šampon bude blag i potpuno prirodnog sastava.
Na taj način, dlaka se dubinski leči i oporavlja – bez rizika da se njeno zdravlje i zdravlje skalpa dodatno ugroze.
2.Lek minoksidil
Minoksidil je najpopularniji lek kada je u pitanju gubitak kose, tako da ni opadanje kose zbog hormona nije izuzetak.
Međutim, rezultati koje ovaj lek daje su veoma relativni – nivo uspeha razlikuje se od slučaja do slučaja. Iako je mala verovatnoća da povrati u potpunosti izgubljeni volumen kose, Minoksidil u pojedinim slučajevima može da podstakne rast kose na zaliscima i duž cele kose.
Da bi lek počeo da deluje, potrebno je prođe minimum dva meseca. U nekim slučajevima je potrebno da prođe čak i do godinu dana da bi se primetili konkretni rezultati.
Međutim, deo koji je najviše problematičan, jeste što se mora koristiti bez prekida da bi se održali rezultati. Naime, ukoliko Minoksidil pruži željene rezultate, kosa će se oporavljati samo dok se lek koristi. Onog momenta kada se prestane sa upotrebom, vlasi će opet početi da opadaju.
3.Vitamini za kosu
Kada je organizam u disbalansu, prirodni izbori su uvek poželjni, jer pomažu da se sistem što pre vrati u ravnotežu – a samim tim i da se kosa brže oporavi.
U tim momentima je veoma važno da pojačate unos vitamina za kosu, koji su ključni za jačanje dlake i imuniteta istovremeno:
- Vitamin D za kosu i njen oporavak je apsolutno neophodan! Ovaj vitamin telu pruža sunčeva svetlost, veoma je bitan za kosu jer stimuliše rast nove dlake. Nedovoljan unos vitamina D može dovesti do opadanja kose.
Redovnim unosom dovoljne količine vitamina D jača se imunitet, poboljšava zdravlje i kosa vremenom postaje jača, jer ovaj nutrijent pomaže u proizvodnji novih folikula.
Upravo iz tog razloga vitamin D je čest sastojak seruma za kosu koji se koriste za lečenje kose koja pojačano opada.
Najsigurniji načini da se telu obezbede dovoljne količine vitamina D su redovno izlaganje suncu i ishrana koja je prirodni izvor ove hranljive materije. Ukoliko je neophodno, uz konsultacije sa lekarom, mogu se unositi i suplementi ovog vitamina – dok se telo ne dovede u balans.
Neke od namirnica koje u svom sastavu sadrže vitamin D su:
- Riblje ulje
- Kvasac
- Masne ribe (skuša, losos)
- Žitarice
- Mleko
- Šampinjoni
- Jaja
Drugi važan vitamin jeste vitamin B.
- Ceo kompleks vitamina B za kosu i njen oporavak je takođe veoma važan. Međutim, kada je u pitanju opadanje kose zbog hormona, vitamin B12 se posebno izdvaja.
Ovaj vitamin pruža telu neophodnu energiju, u momentima kada je iscrpljeno i kada se bori sa tako zahtevnim procesom kao što je hormonalni disbalans.
Zdrava kosa je zavisna od zdravlja organizma. Pored toga, vitamin B12 je odličan prirodni izvor koji stimuliše rast zdrave kose, jer pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca.
Zbog nedostatka vitamina B12 u organizmu, javlja se malaksalost i iscrpljenost – što usporava oporavak i vraćanje celog sistema u ravnotežu.
Za unos vitamina B12 važi isto što i za vitamin D. Unos suplemenata se može koristiti po preporuci i pod nadzorom lekara – na određeno vreme, dok se situacija ne dovede u ravnotežu.
Dobre vesti su da su mnoge zdrave namirnice bogate ovim vitaminom i da se kroz ishranu može vrlo lako nadoknaditi njegov nedostatak.
Vitamin B12 je sastavni deo mnogih namirnica životinjskog porekla. Ako se isključi veganski način ishrane, koji isključuje sve namirnice životinjskog porekla, vitamin B12 nudi širok izbor raznovrsnih namirnica.
To je upravo razlog zašto se nedostatak ovog vitamina u organizmu retko javlja, ali kada se javi njegov nedostatak se ozbiljno oseti.
Prirodni izvori vitamina B12 su:
- Mleko
- Jaja
- Sir
- Školjke
- Riba
- Bubrezi
- Džigerica
Redovan unos ovih vitamina je neophodan kada je u pitanju opadanje kose zbog hormona, jer je telu u tim momentima potrebna sva neophodna pomoć, kako bi povratilo energiju i ojačalo. Bez dovoljnih količina vitamina D i B12 uspešan proces oporavka je gotovo nemoguć.
Kada telo prolazi kroz tako teške promene kao što je hormonski disbalans, opadanje kose koje je prvi simptom- važno je posvetiti mu punu pažnju iz svih mogućih aspekata.
Vodite računa da pored zdrave ishrane protiv opadanja kose i prirodne nege kose, što više ugađate sebi i priuštite svom telu dragocene momente opuštanja – kroz aktivnosti koje vas ispunjavaju i čine srećnim.
Na taj način ćete povećati serotonin, poznatiji kao hormon sreće – koji je uvek moćan saradnik u rešavanju bilo kog problema.