
Opadanje kose u pramenovima stopirajte na ovaj način!
Opadanje kose u pramenovima može biti veoma stresno za vas. Brojni su uzroci, ali važno je da rešenje postoji! Saznajte šta je lek za ovo stanje kože glave.
Gubitak kose ne utiče samo na vaš celokupni fizički izgled, već može uticati i na vaše emocionalno stanje. Lepe i negovane vlasi predstavljaju odraz zdravlja. Pomisao da bismo mogli da izgubimo kosu je zastrašujuća za sve, a posebno za žene koje su vrlo osetljive na svoj fizički izgled.
Malo da se podsetimo! Kosa raste u ciklusima, a svaki pramen se odvaja na kraju ciklusa rasta. Da pojednostavimo – to znači da od 100.000 vlasi koje se nalaze na vlasištu zdrave odrasle osobe dnevno se izgubi 100 dlaka.
Opadanje kose u pramenovima može biti izazvano alopeciom areatom. To je autoimuna bolest uzrokovana velikim promenama u organizmu poput trudnoće ili bolesti. Tom prilikom dolazi do smanjenja folikula vlasi usled slabljenja imunološkog sistema.
Do ove pojave može doći i upotrebom: antidepresiva, citostatika, lekova za smanjenje masnoća u krvi ili pojedinih lekova za visok pritisak.
Gubitak kose može se lečiti i sprečiti, ali zbog brojnih beskorisnih i potencijalno štetnih hemijskih proizvoda na tržištu, preporučljivo je koristiti prirodne lekove.
Delotvorni prirodni lekovi protiv gubitka kose lako su dostupni, nemaju nuspojave i vrlo su pristupačni.
Na samom početku odmah ćemo vas upoznati sa načinom lečenja, a na samom kraju teksta saznaćete česte okidače za pojavu ovog stanja.
Kako sprečiti opadanje kose u pramenovima?
Kada dođe do opadanja kose u pramenovima, važno je najpre posavetovati se sa svojim lekarom. Postoji mnogo načina da se ovaj problem reši. Pre upotrebe bilo kakvih lekova, možete probati preparate koji su namenjeni rešavanju ovog problema, misli se na prirodne preparate. I jedni i drugi, imaju podjednako dobar efekat.
Važno je samo pronaći onaj koji baš vama odgovara.
Šampon protiv opadanja kose
Prvi tretman koji je potrebno primeniti ukoliko primetite da kosa počinje da opada u pramenovima je upotreba odgovarajućeg šampona.
On će uticati na strukturu dlake i oporaviti teme glave.
Između ostalog, naša kosa je izgrađena i od proteina. Jedan od razloga zbog kog može doći do opadanja kose u pramenovima jeste upravo njihov nedovoljan unos ishranom. Protein koji se nalazi u kosi naziva se keratin.
Vrlo je važno da ga nadoknadimo, kada organizam prestane sam da ga proizvodi. Aminokiseline su još jedan od sastojaka koje čine strukturu dlake. Četvrtinu naših vlasi, čini voda. Zbog toga, hidratacija kako je neophodna celom telu, tako je i hidriranje kose neophodno našim vlasima.
Prilikom kupovine šampona protiv opadanja kose, važno je da birate sastojke koji će negovati teme i dlaku.
Žene se veoma često susreću sa problemom gubitka vlasi. Marija je upravo jedna od mladih žena koja je godinu dana tragala za rešenjem koje će zaustaviti njen problem. Na preporuku drugarice odlučila se za tretman koji je njenu kosu učinio BUJNOM, GUSTOM I KOSOM KOJA VIŠE NE OPADA.
O čemu se radi, saznajte na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Poželjni sastojci šampona protiv gubitka vlasi!
Aloa vera – U sastav aloe vere ulaze određeni enzimi koji promovišu zdrav i brži rast kose. Oni čiste mrtve ćelije koje sprečavaju normalan rast i zatvaraju folikule. Poseduje alkalizujuća svojstva koja balansiraju pH vrednost vlasišta. Na taj način sprečava se razvoj mikroba i njihov napad na koren kose.
Takođe, aloe vera za kosu sadrži neophodne vitamine A, B, C i E, gvožđe, masne kiseline kao i polisaharide i glikoproteine koji stimulišu rast nove kose.
Kopriva – jača i hrani koren, poboljšava prokrvljenosti i cirkulaciju u oblasti kože glave, delujući pozitivno na rast kose. Čisti je od nakupljenih slobodnih radikala i reguliše lučenje sebuma na koži glave.
Ovaj prirodni lek od davnina se koristi u svrhu lečenja, kako opadanja kose na pečate, tak i opadanja u pramenovima.
Beli luk – sadrži sastojke poput: kalcijuma, cinka, sumpora i selen, koji su neophodni za stimulisanje rasta kose. Zahvaljujući selenu, pruža maksimalnu ishranu folikulima kose, sprečava da dođe do njihovog začepljenja i poboljšava perifernu cirkulaciju u vlasištu.
Vitamin C koji se nalazi u sirovom soku od belog luka, povećava proizvodnju kolagena, stimulišući rast nove kose.
Đumbir – đumbir za kosu je izuzetno dobar za rast kose jer sadrži agense koji pojačavaju protok krvi u sklap i cirkulaciju. Ima antiupalno dejstvo i sprečava opadanje zbog masnih kiselina koje se nalaze u njegovom sastavu.
Možete birati i sledeće sastojke!
Ketokonazol – ovo je antifungalni lek koji se koristi za lečenje određenih stanja kože, uključujući perut u kosi, seboreju i gljivice. Koristi se i kao tretman protiv ćelavosti kod muškaraca (androgenetska alopecija) i kod muškaraca i kod žena.
Kofein – ima sposobnost da stimuliše rast ćelija koje se nalaze na koži glave. Uspešno zaustavlja dejstvo testostreona, hormona koji utiče na opadanje, ujedno revitalizuje rascvetale krajeve, daje kosi sjaj i čini je negovanom i zdravom.
Vitamini– vitamini za kosu nisu važni samo za osobe koje pate od gubitka kose, već za sve one koji žele da imaju negovanu i lepu kosu. Konzumiranje namirnica bogatim hranjivim sastojcima uvek je odličan početak za pravilnu negu guste i zdrave kose.
Vitamin B12 i gvožđe igraju ključnu ulogu u rastu kose, dok aminokiseline (koje se nalaze u kolagenu) i dodaci prehrambenih belančevina pomažu telu da proizvodi keratin koji je vitalna komponenta strukture vaše kose.
Selen i biotin su takođe bitni za zdravu kosu.
Kokosovo ulje protiv opadanja kose u pramenovima
Brojna istraživanja, pokazala su da od svih ulja koja se koriste za kosu, najdelotvornije je kokosovo ulje za kosu. Zahvaljujući proteinima koji ulaze u njegov sastav, ovo ulje podstiče rast zdrave kose, zaustavlja njeno opadanje i poboljšava kvalitet oštećenih vlasi. Olakšava iritacije vlasišta i odlično je u borbi protiv gljivica u kosi.
Zeleni čaj za rast kose
Zeleni čaj se veoma često koristi u svhu lečenja i nege kose zbog antioksidativnih svojstava koje poseduje. Zaustavlja razmnožavanje bakterija i uspečno se bori protiv slobodnih radikala.
Sadrži: vitamine, aminokiseline, enzime, kalijum, cink, gvožđe i mangan, koji direktno utiču na rast zdrave i negovane kose.
Tri kesice zelenog čaja, stavite u ½ l ključale vode. Ostavite nekoliko minuta neka se prohladi. Nakon toga ga procedite pa utrljajte u vlasište i kosu. Ovaj tretman, važno je da upražnjavate tokom svakog pranja, kako biste što pre došli do željenih rezultata.
Bademovo ulje protiv opadanja kose
Bademovo ulje za kosu je prirodan lek koji se godinama unazad koristi u svrhu jačanja i stimulisanja rasta kose. Izuzetno je bogato: magnezijumom, vitaminom E, proteinima i masnim kiselinama, koje vlasi čine jačim i sjajnim. Ovaj tretman se veoma jednostavno sprovodi.
Sve što je potrebno da uradite je da pre spavanja, ulje umasirate u teme glave, blagim masirajućim pokretima. Kada se probudite, kosu operite prirodnim, blagim šamponom i mlakom vodom.
Medicinski tretmani za lečenje opadanja kose
Ukoliko ništa od prirodnih metoda ne pomogne, u današnje vreme postoje brojni medicinski tretmani kojima opadanje kose u pramenovima mogu uspešno rešiti.
Minoksidil – protiv opadanje kose u pečatima
Minoksidil je lek koji se prvenstveno koristio kao lek, koji deluje na snižavanje krvnog pritiska, ali su lekari primetili da nakon ove terapije dlake na telu brže rastu.
Minoksidil povećava dotok krvi do folikula dlake, poboljšavajući njen kvalitet. Pravi efekti njegovog korišćenja postaju vidljivi već nakon dva meseca. Terapija se započinje korišćenjem 2% rastvora. Prvih mesec dana, neophodno ga je koristiti dva puta dnevno. Potom se prelazi na veću koncentraciju od 5%.
Kortikosteroidna terapija za opadanje kose u pramenovima
Kortikosteroidi su hormoni kore nadbubrežne žlezde.
Zbog svojih aniinflamatornih karakteristika, jedni su od najkorisnijih klasa lekova. Ova terapija, često se primenjuje i kod opadanje kose kod žena, kao i kod muškaraca – i to veoma uspešno.
Ukoliko se koristi u preciznim i manjim dozama, terapija kortikosteroidima je potpuno bezbedna.
Opadanja kose u pramenovima – uzrok
Sada ste se na najbolji način upoznali sa tretmanima koji vam mogu pomoći kod opadanja kose u pramenovima. Da biste bili uspešniji i izlečili ovaj problem, vratimo se na sam početak. Da vidimo zašto dolazi do ove pojave i koji su najčešći razlozi zbog kojih dolazi do gubitka kose u pramenovima!
Genetika
Nasledni geni mogu igrati važnu ulogu kod opadanja kose. Ukoliko je neko iz porodice imao ovaj problem, moguće je da će se i kod vas javiti isti simptomi.
Hormonske promene
Razni hormonski poremećaji kod žena mogu dovesti do opadanja kose u pramenovima ili u blažim oblicima. Najčešće se dešava tokom trudnoće ili opadanje kose posle porođaja.
Na gubitak vlasi, mogu uticati i sporedni efekti anemije kao i menopauza. Tiroidna žlezda utiče na nivo hormona. Problemi sa njom mogu inicirati gubitak kose.
Emocionalni stres
Opadanje kose od stresa može biti jedan od uzroka. Situacije kao što su: gubitak člana porodice, razvod, problemi na poslu i druge vrste trauma mogu biti okidač ovog problema. Takođe, hronični stres, može ubrzati rad imunog sistema.
Tada bela krvna zrnca, napadaju folikule kose, što rezultira opadanjem kose na određenim područjima.
Upotreba lekova
Opadanje kose u pramenovima, može nastati i kao posledica konzumacije određenih lekova. To su uglavnom: citostatici, antidepresivi, antikoagulanti ili betablokatori za razređivanje krvi.
Najčešće ovaj gubitak kose pogađa žene, a neretko i malu decu. Hajde da saznamo zašto je to tako.
Opadanje kose u pramenovima kod žena
Opadanje kose u pramenovima kod žena, javlja se na određenim područjima kože glave. Ova pojava može naročito uticati na samopouzdanje i psihičko stanje osobe. Žene koje imaju ćelavost ženskog uzorka ili androgenu alopeciju gube oko 150 vlasi ili više na dnevnom nivou.
Inače normalnim gubitkom smatra se od 50 – 100 dlaka na dnevnom nivou, kao što smo i rekli u uvodu.
Opadanje kose u pramenovima pogađa 2% populacije, a definiše se kao autoimuna bolest. Predstavlja poseban oblik ćelavosti. Karakteriše ga žarišno opadanje kose u pramenovima sa pojedinih područja skalpa.
Koji god da je uzrok nastanka opadanja kose u pramenovima, kod žena, važno je se pre primene bilo koje vrste terapije, posavetujete sa svojim lekarom. Ovo je posebno važno, jer ne reaguje svi isto na određene tretmane.
Opadanje kose u pramenovima kod dece
Opadanje kose u pramenovima, može se javiti i kod dece, iako vrlo retko. Svega 3% mališana, susreće se sa ovim problemom, ali se u većini slučajeva ovo oboljenje se uspešno leči upotrebom odgovarajućih masti i tableta. Uglavnom nastaje kao posledica gljivične infekcije skalpa tinea capitis. Kod pojedine dece, gubitak kose javlja se usled viška vitamina A ili usled nedostatka vitamina B.
Činjenica je da se deca često igraju svojom kosom. Tom prilikom čupaju je i uvrću. Ukoliko to čine suviše grubo i jako, to može dovesti do opadanje kose u pramenovima. Tada dolazi do oboljenja, koje se naziva trihotilomanija. Obično je povezana sa anksioznošću ili određenom vrstom stresa koje je dete doživelo i koje se ispoljava na ovaj način. Ako ne dođe do pojave ožiljaka na glavi, kosa će ponovo izrasti i nema razloga za brigu.
Opadanje kose u pramenovima – prevencija
Postoji toliko stvari koje možete učiniti za svoju lepotu! Pročitajte koji saveti vam se nude, kada je reč o prevenciji kod opadanja kose u pitanju!
Pravilna nega
Nega kose za muškarce, kao i za žene podrazumeva pre svega upotrebu šampona koji ne sadrže jake hemikalije kao što su sulfati. Korišćenjem prirodnih, blagih šampona, uklonićete sve prljavštine sa temena i kose, pospešiti cirkulaciju i rast zdrave kose.
Zahvaljujući zdravim sastojcima, koji ulaze u sastav ovih proizvoda, ojačaćete i nahraniti dlaku, a samim tim ublažiti i opadanje.
Zdrava ishrana
Ishrana koja podrazumeva unošenje proteina, smatra se veoma važnim faktorom kada je reč o borbi protiv opadanja kose u pramenovima. Konzumiranjem ovakvih namirnica, naš organizam proizvodi aminokiseline. Upravo one utiču pozitivno na stvaranje supstance koja je odgovorna za zdravlje i lepotu naših vlasi, a to je keratin.
Proteine ćete nadoknaditi unosom: ribe, posnog mesa, mahunarki, proizvoda od soje, jaja i suvog voća.
Da biste zaustavili opadanje, veoma važan je i unos dobrih masti kao što su: sardine, tuna, losos, škampi i soja. Nedovoljan unos gvožđa i cinka za kosu, takođe može dovesti do naglog opadanja kose jer cink pomaže regeneraciji kose. Gvožđe je zaduženo za transport kiseonika do folikule vlasi. Na ovaj način stimuliše se zdrav rast kose pa zbog toga, jedite što više hrane za kosu: zelenog povća, voća, morskih plodova, soje, tofu sira, žitarica…
Masaža prirodnim uljem
Masaža glave prirodnim uljem vrlo je efikasna i može biti od koristi kada je lečenje opadanja kose u pramenovima u pitanju.
Postoji mnogo njih koje u tu svrhu možete koristiti: ricinusovo ulje, maslinovo, kokosovo, ulje ruzmarina, arganovo, ulje pšeničnih klica ili ulje jojobe. Masažno ulje na vlasištu ima brojne prednosti, jer podstiče opuštanje i dotok krvi u folikule i na taj način pospešuje rast nove kose.
Ako imate problem opadanje kose u pramenovima, kao što smo već napomenuli pre bilo koje vrste tretmana, obavezno se posavetujte sa svojim lekarom. On će vam dati najbolji savet šta je u vašem slučaju potrebno koristiti kako biste što pre došli do rezultata.