
Kako su povezani štitna žlezda i opadanje kose?
Štitna žlezda i opadanje kose? Mit ili istina? Da li poremećaj rada ove žlezde može uticati na gubitak vlasi? Saznajte sve i sprečite dalji gubitak kose.
Opadanje kose kod žena je zapravo često uzrokovano baš nepravilnim radom štitne žlezde. Naime, ova žlezda odgovorna je za mnoge promene na vašem telu i u vašem organizmu. Naravno, dešava se i kod muškaraca, ali je kod žena učestaliji problem sa štitnom žlezdom.
U većini slučajeva, osobe koje imaju problema sa štitnom žlezdom imaju problem i sa gubitkom kose.
Gubitak kose je stresan kod pripadnika oba pola i sasvim sigurno utiče na kvalitet našeg života. Poremećaj u radu štitne žlezde takođe izaziva stres, ali i opadanje kose koje nam vremenom narušava samopouzdanje, optimizam i radost života.
Kako biste što pre preuzeli stvar u svoje ruke i uspešno se izborili i sa poremećajima štitne žlezde i sa opadanjem kose, najpre pročitajte naš tekst.
U njemu ćete dobiti sve informacije u vezi sa ovom uzročno-posledičnom vezom: štitna žlezda i opadanje kose.
Trudićemo se da vam približimo ovu temu koliko god je moguće, kako bi što pre počeli sa borbom i sprečavanjem gubitka kose.
Krenimo prvo sa štitinom žlezdom i njenim pravilnim radom.
Rad štitne žlezde
Štitna žlezda nalazi se na našem vratu i ona luči hormone koji regulišu mnoge procese u organizmu.
Da li će nam biti toplo, da li imamo problema sa nervozom, gubitkom ili dobitkom kilaže, to i mnoge druge funkcije regulisane su radom štitne žlezde.
Ukoliko štitna žlezda ima neki poremećaj u radu, proizvodi više hormona nego što bi trebalo; ta pojava naziva se hipertiroizam i dovodi do povećane nervoze, znojenja, gubitka kilograma, ali i do pojačanog opadanja kose.
Ukoliko, pak proizvodi manje hormona nego što je normalno dolazi do hipotiroizma koji uzrokuje gojaznost, depresiju, ali takođe i opadanje kose u pramenovima.
Bilo koja promena u organizmu uslovljena nepravilnim radom štitne žlezde dovodi do problema sa kosom i najčešće rezultira gubitkom kose.
Zato je jako važno da proveravate povremeno nivo hormona štitne žlezde u organizmu.
Ako se javi proređivanje kose koje nije uslovljeno nekim drugim faktorom, vrlo je moguće da se radi o problemu sa štitnom žlezdom. Takođe neke autoimune bolesti poput Hašimoto-a, takođe dovode do nepravilnog rada štitne žlezde koji može usloviti gubitak kose.
Ali za svaku dlaku koja je opala ima rešenja. Marija se dugo borila sa gubitkom vlasi, a onda je otkrila šta je ključno i najvažnije protiv opadanja kose.
Tajnu je podelila sa svima, a o čemu se radi, pročitajte na linku https://sveokosi.com/kako-sam-opadanje-kose-trajno-resila/
Šta je još važno da znate?
Ukoliko se javi opadanje kose, a već imate problem sa štitnom žlezdom zatražite od svog endokrinologa uput za testove hormona putem krvi. Ono što je važno da uradite jeste TSH, FT3, FT4 i RT3.
Zašto? Ovo su zapravo najvažniji parametri koji pokazuju kako vaša štitna žlezda funkcioniše, odnosno koliki nivo hormona proizvodi.
Mnogi lekari preporučuju da se uradi samo TSH i FT4 analiza, ali za pojavu opadanja kose važni su i ovi drugi parametri.
Važno je da shvatite da još uvek možete da imate disfunkciju štitne žlezde i simptome, uključujući gubitak kose, čak i ako su vam TSH i T4 „normalni“, a prvi korak u optimizaciji svih nivoa je da ih testirate.
Kada saznate sve nivoe hormona štitne žlezde, u saradnji sa svojim endokrinologom ustanovićete koja terapija vam je potrebna, kao i način ishrane, da se hormoni dovedu u normalno stanje.
Slobodan T3, aktivni oblik hormona štitne žlezde, igra veliku ulogu u zdravlju vaše kose, ali najčešći propisani dodatni hormon štitne žlezde je hormon koji sadrži samo T4.
Mnogi pacijenti sa poremećajem u radu štitne žlezde imaju poteškoće da pretvore T4, oblik skladištenja hormona, u slobodni T3. Zato obavezno nagovestite svom lekaru da imate problem sa pojačanim opadanjem kose kako bi vam propisao tačnu terapiju.
Potrebno je da znate i da neki lekovi za uspostavljanje normalnog rada štitne žlezde mogu dovesti do difuznog opadanja kose.
Kako štitna žlezda utiče na opadanje kose?
Povezanost štitne žlezde i opadanja kose lekari pronalaze u samom ciklusu rasta kose.
Hormoni štitne žlezde igraju suštinsku ulogu u razvoju i održavanju folikula dlake. Kada je nivo hormona povećan ili smanjen, može se desiti da dlaka ne dobije dovoljno hranjivih materija i tada dolazi do opadanja kose sa korenom, jer je koren kose oslabljen i osetljiv deo dlake.
Tada možete primetiti da vam je kosa sve tanja i tanja, i da sve više vlasi nedostaje na vašoj glavi.
Opadanje kose usled poremećaja rada štitne žlezde najčešće dovodi do podjednakog proređivanja kose, koje može dovesti čak i do potpunog gubitka.
Teška ili dugotrajna hipotireoza ili hipertireoza mogu rezultirati potpunim gubitkom kose.
Naime, svakog momenta delovi naše kose nalazi se u različitoj fazi rasta. Od faze aktivnog rasta preko faze mirovanja do faze otpadanja naša kosa raste.
U slučaju pojave nepravilnog rada štitne žlezde može doći i do šoka u organizmu i produženja faze opadanja, takozvanog telogena efluvijuma.
Ovo će svakako rezultirati pojačanim opadanjem kose. Što bi se reklo, kosa će opadati kad joj vreme nije.
Alopecija je autoimuna bolest koja je takođe veoma prisutna kod osoba sa poremećajem rada štitne žlezde. Ona vremenom dovodi do pojave ćelavosti.
Zato ukoliko vam se pojave simptomi alopecije, obavezno preispitajte i rad štitne žlezde, jer se često dešava da su ova dva stanja međusobno povezana.
Alopecija se najčešće pojavljuje kod onih osoba koje imaju autoimuni poremećaj štitne žlezde. Ako osoba ima jednu autoimunu bolest, veća je verovatnoća da će razviti neko drugo autoimuno stanje od ostalih.
Alopecija areata je autoimuno stanje koje uzrokuje gubitak kose koji se javlja kod ljudi sa autoimunom bolešću štitne žlezde češće nego onih osoba koje nemaju problem sa štitnom žlezdom.
Zato se često kod ovih osoba javlja i alopecija areata, koja uzrokuje opadanje kose u krugovima i često, ukoliko se ne leči na vreme dovodi čak i do ćelavosti.
Postoje i druga retka autoimuna stanja koja mogu prouzrokovati gubitak kose (npr. Lupus eritematozus), koja su povezana sa autoimunim bolestima štitne žlezde. Sindrom policističnih jajnika je takođe povezan sa autoimunom bolešću štitne žlezde i može se manifestovati kao difuzni gubitak kose.
Nadamo se da vam je sada jasno da su štitna žlezda i opadanje kose često u direktnoj vezi!
Štitna žlezda i opadanje kose – prvi simptomi
Obzirom da se opadanje kose pojavljuje iz zaista niza različitih uzroka, kako znati da je uzrok baš nepravilan rad štitne žlezde?
Ovo je verovatno jedno od najčešćih pitanja onih osoba koje se bore sa gubitkom kose.
Opadanje kose zbog štitne žlezde se najčešće javlja neprimetno i dugo traje. Na početku stanje možda neće biti drastično, ali vremenom može da eskalira i dovede do potpunog gubitka kose.
U slučaju da imate već dijagnostifikovan poremećaj rada štitne žlezde, a pojavi vam se opadanje kose nakon pranja, farbanja kose i sl. javite se svom lekaru i ukažite mu na postojeći problem.
Kada se isključe ostali faktori, uradi kompletna analiza hormona i terapija uskladi sa stanjem vaše kose, doktor će vam objasniti da li je problem sa opadanjem kose u vezi sa nepravilnim radom štitne žlezde.
Ukoliko jeste, prepisaće vam određenu terapiju i dati vam neophodne savete.
Ali šta ako nikada do sada niste znali da imate problem sa štitnom žlezdom, a pojavi vam se opadanje kose uslovljeno njenim hormonima? Koji su onda to najčešći simptomi?
Postoje tri osnovna simptoma koji ukazuju na to da su u pitanju štitna žlezda i opadanje kose:
- Opadanje kose na kružnim mestima, najpre neprimetno stanjivanje na određenim delovima glave, najčešće kružnog oblika ukazuje na alopeciju areatu. Gore u tekstu objasnili smo povezanost alopecije areate i štitne žlezde.
- Difuzno opadanje kose se najčešće javlja baš kao prvi simptom opadanja kose usled nepravilnog rada štitne žlezde. To je postepeno proređivanje kose preko cele glave ravnomerno, koje na duge staze dovodi do gubitka kose.
- Takođe, promene u teksturi kose su jedan od simptoma povezanosti štitne žlezde i opadanja kose. Kod hipotiroizma kosa postaje suva i lomljiva i promena u teksturi kose je uočljiva. Dok kod hipertiroizma, dolazi do prividnog poboljšanja kvaliteta i teksture kose, te ona postaje meka i glatka.
Takođe, ukoliko ne znate da imate problem sa štitnom žlezdom trebalo bi da obratite pažnju na sledeće simptome:
Hipotiroizam simptomi
- konstipacija
- umor
- dobitak kilaže
- zaboravnost
- loše raspoloženje
- osećaj hladnoće
Hipertiroizam simptomi
- iznenadni gubitak težine
- nervoza
- anksioznost
- nesanica
- slabost u mišićima
- uznemirenost
- tahikardija
- tanka i lomljiva kosa
- suva i osetljiva koža
- pojačano znojenje
- tremor u rukama
Ukoliko primetite više povezanih simptoma i pojavi vam se opadanje kose, obavezno zakažite pregled kod endokrinologa, jer se verovatno radi o problemu sa štitnom žlezdom. I u ovom kao i u svakom slučaju opadanja kose važno je da reagujete na vreme.
Sa pojavom prvih simptoma krenite u dijagnostifikovanje i potragu za rešenjem. U suprotnom zaista rizikujete da se ubrzo zauvek pozdravite sa svojom prelepom kosom.
Štitna žlezda i opadanje kose – lečenje
Ukoliko lekar utvrdi da su štitna žlezda i opadanje kose u direktnoj vezi, vreme je da potražite i način lečenja, odnosno savet lekara kako da opadanje zaustavite.
Lečenjem i uspostavljanjem reda u hormonskom balansu svakako ćete preduprediti gubitak kose; ali lečenje nekada traje dugo i rezultati nisu baš odmah vidljivi.
Najčešće se propisuju lekovi koji regulišu rad štitne žlezde u zavisnosti od vašeg problema sa štitnom žlezdom.
Svaka situacija i osoba je različita, zato nikada ne uzimajte lekove na svoju ruku. Obavezno se posavetujte sa svojim lekarom.
Zato, dosta lekara daje savete da se obratite i dermatologu ili trihologu i da počnete da koristite neki od lekova koji su se pokazali delotvorni kod problema sa opadanjem kose.
On vam može preporučiti medicinski šampon za rast kose ili neki medikament koji se koristi topikalno.
Najčešće se propisuju minoksidil i finasterid. Kao dva najpoznatija i najdelotvornija leka za sprečavanje gubitka kose.
Zajedno sa lekovima, vaš lekar vam može preporučiti i upotrebu suplemenata kako biste osigurali dobro opšte zdravlje i sprečili nedostatak važnih minerala i vitamina za kosu koji su potrebni za brži rast kose.
To su uglavnom suplementi koji sadrže gvožđe, cink za kosu, vitamin B, biotin, kalcijum, selen i druge.
Osim medicinskih lekova i nadoknade vitamina i minerala, morate poraditi na promeni navika.
Budite nežni prema svojoj kosi.
Nemojte je prati šamponom sa štetnim sastojcima, budite nežni kada je perete i koristite blage šampone bez sulfata. Ne bi bilo loše da odmah nabavite svoj šampon protiv opadanja kose, kao i balzam protiv opadanja kose.
Vašoj kosi će zaista biti potrebna vaša pomoć.
Pružite joj dovoljno hidratacije i hranjivih materija. Trudite se da je ojačate iz korena. Štitite je od štetnih uticaja iz okoline. Ona je sada osetljivija i podložnija oštećenju, zato joj treba vaša ljubav i pažnja.
Koristite masku protiv opadanja kose makar jednom nedeljno. Krajeve oporavite serumom za ispucale krajeve, a koren ojačajte nekim melemom protiv opadanja kose.
Iako deluje nemoguće i strašno, ukoliko na vreme dobijete dijagnozu i krenete sa rešavanjem problema sa opadanjem kose, velika je verovatnoća da ćete kosu spasiti i vratiti joj staru slavu.
Ne čekajte da stanje postane alarmantno da biste potražili pomoć. Problemi sa štitnom žlezdom su česti i vi niste sami na svetu koji se sa njima bore.
Jednostavno to prihvatite kao deo sebe i prilagodite se.
Koristite kvalitetne, prirodne preparate za negu kose i kože, ne vezujte čvrsto kosu već je više puštajte da slobodno pada, sušite je prirodno bez upotrebe fena. Smanjite upotrebu preparata i alata za stilizovanje, jer oni mogu oštetiti vašu osetljivu kosu. Jednostavno volite sebe i svoju kosu i borite se.
Nemojte posustajati i rezultati sigurno neće izostati.
Vaša kosa će ponovo zablistati, a opadanje će konačno postati normalno opadanje kose.
Želimo vam puno sreće!